Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
żylaki, pajączki, nogi
Fotolia
Mama

Żylaki po ciąży – jesteś pewna, że to nie twój problem?

Najpierw sieć żyłek tuż pod skórą, pajączki, a w końcu żylaki. Dokładnie obejrzyj swoje nogi, bo niewykluczone, że powinnaś iść do lekarza. Nie tylko po to, by nogi wyglądały atrakcyjnie, lecz przede wszystkim dla swojego zdrowia!
Adam Zieliński, chirurg naczyniowy, flebolog
dr n. med. Adam Zieliński
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


Wcale nie musisz mieć żylaków, by twoje nogi potrzebowały fachowej pomocy. Bo początki przewlekłej choroby żylnej, która nieleczona może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych (włącznie z niebezpiecznymi dla życia zakrzepicą i zatorem!) czasem łatwo przeoczyć. 

Żylakom sprzyja ciąża

Ciąża sprzyja niewydolności żylnej. Żyły siatkowate, czasem pajączki bardzo często pojawiają się po raz pierwszy właśnie na nogach przyszłej mamy. Dzieje się tak z kilku powodów.

 • Powiększa się macica. To sprawia, że coraz bardziej zaczyna uciskać żyły w obrębie miednicy, co wywołuje wzrost ciśnienia żylnego.
 • Wzrasta stężenie hormonów płciowych. Dzięki temu ciąża może prawidłowo się rozwijać, jednak skutkiem ubocznym tego wzrostu jest rozszerzanie się naczyń krwionośnych (mogą pojawić się pajączki).
 • Rośnie waga. To dodatkowo obciąża nogi (mogą puchnąć i boleć).

Zastosuj kalkulator wagi w ciąży

Co zapobiega żylakom?

Do pół roku po porodzie pajączki i widoczne żyłki zmniejszają się lub znikają. Niestety, nie zawsze i nie wszystkie. Od czego to zależy? W dużej mierze od ciebie. Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy, idź do chirurga naczyniowego lub flebologa (to specjalista zajmujący się leczeniem żył). Oceni stopień zaawansowania choroby i powie, jak postępować. Co może zalecić?

 • Kompresjoterapia. To najlepsza forma zapobiegania zmianom na nogach. Polega na codziennym noszeniu pończoch uciskowych o stopniowanym ucisku. Pamiętaj, że pończochy takie, by dobrze spełniały zadanie, muszą posiadać certyfikat i powinien dobrać je lekarz (sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań do ich noszenia, a następnie ocenia rodzaj zmian i prawidłowy stopień ucisku). Kompresjoterapię można stosować już w ciąży. Koszt jednej pary pończoch wynosi ok. 200 zł (jedna para wystarcza na pół roku używania).
 • Prawidłowe chodzenie. Aby nogi się nie męczyły, postaraj się podczas chodzenia stawiać stopy od pięty, wtedy dobrze pracują mięśnie łydek i całych nóg. Pamiętaj, że taki sposób chodzenia jest niemożliwy, gdy włożysz buty na obcasach.
 • Unikanie przegrzewania nóg. Żyły i naczynia krwionośne uczestniczą w procesie termoregulacji. Gdy jest za ciepło, rozszerzają się, by organizm nie uległ przegrzaniu. Negatywnie działa też hartowanie, np. naprzemienne ciepłe i zimne prysznice. Lepiej więc z nich zrezygnować.
 • Ćwiczenia nóg. Niestety, mnóstwo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a tego nogi nie lubią. Siedzenie sprawia, że krew w żyłach wolniej krąży, a to sprzyja jej zastojom, a w konsekwencji poszerzaniu żył. Dlatego trzeba się ruszać, nawet siedząc. Wystarczy co jakiś czas wykonać kilka ćwiczeń wspinania się na palce (tak, by poczuć mięśnie łydek). To uruchamia pompę mięśniową, która wyciska krew i pobudza ją do krążenia.

Zobacz film: Ćwiczenia w ciąży: jak wzmocnić nogi

Objawy choroby żylnej

Koniecznie zgłoś się do chirurga naczyniowego lub flebologa, jeśli cierpisz z powodu któregoś z tych objawów:

Kiedy potrzebny jest zabieg

Jeśli pół roku po porodzie pajączki czy żylaki nie zniknęły, najlepiej je usunąć. Idź do chirurga naczyniowego lub flebologa. Lekarz obejrzy żyły za pomocą badania USG Duplex Doppler, dzięki czemu będzie mógł zaplanować dalsze postępowanie.

 1. Zabieg resekcyjny. Operacja polega na usunięciu żyły, na której znajdują się żylaki (tzw. stripping). Zabieg jest bolesny, więc wykonuje się go w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym. Metoda jest dość inwazyjna, pełną sprawność uzyskuje się po około czterech tygodniach. Skutkiem ubocznym może być krwiak, przejściowe zaburzenia czucia. Do rzadkich, ale bardzo poważnych powikłań należy zakrzepica żył głębokich oraz wtórna zatorowość płucna. Jest to jednak jedyna metoda usuwania żylaków refundowana przez NFZ.
 2. Metody ablacyjne. Żyły z żylakami nie usuwa się, tylko zamyka ją tak, że staje się tkanką włóknistą. Żylaki obkurczają się, więc przestają być widoczne. Do metod ablacyjnych należą:
 • Skleroterapia. Jest skuteczna przy usuwaniu pajączków, żył siatkowatych i żylaków. Cienką igłą do wnętrza naczynia krwionośnego podaje się lek powodujący kontrolowany odczyn zapalny ściany naczynia, a następnie włóknienie i zarośnięcie jego światła. Zabieg jest prawie bezbolesny i zaraz po nim można wrócić do codziennych zajęć. Przez ok. dwa tygodnie należy nosić pończochy, na skórze czasem pojawiają się przebarwienia, które znikają w ciągu kilku tygodni. Nóg po zabiegu nie można wystawiać na słońce, więc skleroterapii zwykle nie wykonuje się latem. Ostateczny efekt uzyskuje się czasem dopiero po cyklu zabiegów. Koszt jednego cyklu wynosi kilkaset złotych (w zależności od wielkości zmian).
 • Zabieg laserowego zamykania żył (lub za pomocą fal radiowych czy rzadziej – pary wodnej). Do żyły przez mikronacięcie wprowadza się pod kontrolą USG światłowód laserowy i zamyka żyłę. Koszt zabiegu to 3,5–4 tysiące złotych. A tak wyglądają efekty:

żylaki, pajączki, nogi
Przed zabiegiem
Zabieg można wykonać także w przypadku, gdy żylaki są duże i choroba żył jest bardziej zaawansowana. Zastosowanie lasera jest też skuteczniejsze od skleroterapii.



żylaki, pajączki, nogi, zabieg laserowy, skleroterapia
7 dni po zabiegu
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i już następnego dnia można wrócić do pracy. Cztery tygodnie trzeba nosić pończochy uciskowe. Rzadko skutkiem ubocznym są przebarwienia lub siniaki (znikają po kilku tygodniach). Po 7 dniach żylaki stają się już prawie niewidoczne (pod opatrunkiem znajduje się 2-milimetrowa blizenka).

Po porodzie warto wykonywać ćwiczenia, które poprawią odczucia podczas seksu - radzi seksuolog [WIDEO]

nogi, pielęgnacja ciała, kobieta, depilacja nóg
Fotolia
Mama
Jak się pozbyć żylaków i wybrać odpowiedni wyrób uciskowy?
Jak powstają żylaki? Jak im zapobiegać? Jakie metody leczenia żylaków są najskuteczniejsze? Na te pytania odpowiada dr n. med. Adam Sowiński – chirurg naczyniowy, flebolog ze Szpitala Zacisze ENEL-MED. Podpowiemy ci również, jak wybrać odpowiedni wyrób uciskowy.

Co przyczynia się do powstawania żylaków?  dr n. med. Adam Sowiński: Przyczyną chorób żylnych jest tzw. refluks żylny , czyli cofanie się krwi. Płynąc od stóp do serca, krew musi pokonać siłę grawitacji. Pomagają jej w tym zastawki żylne - to one warunkują jednokierunkowy przepływ krwi. Gdy zostaną uszkodzone, krew nie jest sprawnie odprowadzana i zalega w żyłach. Dochodzi do przewlekłego nadciśnienia żylnego, w wyniku czego powstają żylaki . Zwykle mają one niebiesko-siny kolor, są poszerzone, wydłużone i przez to widoczne na powierzchni skóry.  Żylaki pięć razy częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, zwykle po 30. roku życia (ale mogą i wcześniej).  Do ich powstawania może przyczynić się ciąża, stojący lub siedzący tryb życia, dźwiganie ciężarów, zaparcia , nadwaga i brak ruchu, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, a także noszenie wysokich obcasów (u kobiet).  Warto przeczytać: Puchną, rosną, bolą… Jak ulżyć stopom w ciąży? Jak zapobiegać powstawaniu żylaków? dr n. med. Adam Sowiński: W profilaktyce przeciwżylakowej najistotniejsze jest stałe obniżanie ciśnienia żylnego . Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione czynniki, zaleca się:  aktywność fizyczną (poprawia krążenie żylne) unikanie gorących kąpieli, sauny i solarium (wysoka temperatura wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych ), osobom prowadzącym siedzący lub stojący tryb życia regularne poruszanie nogami (częste wstawanie czy chodzenie, wykonywanie prostych ćwiczeń typu wspinanie się na palce i opadanie na pięty - tego typu ćwiczenia pobudzają mięśnie łydek i tym samym poprawiają krążenie krwi ).  Należy również unikać: zakładania nogi na nogę - utrudnia to swobodny przepływ krwi, obcisłej garderoby (w tym skarpet z gumką, wysokich butów z obcisłą...

nogi
fotolia.com
Mama
Nogi bez żylaków
Tryskasz zdrowiem, więc skąd te nocne skurcze i nogi ciężkie jak ołów... Winowajcą mogą być żylaki. Ale nie martw się – są na nie sposoby. Przeczytaj, jak zapobiegać żylakom i radzić sobie z nimi, gdy się pojawią.

Żylaki to zmora ponad połowy Polaków, najczęściej kobiet. Łatwo jednak uniknąć szpecących nogi zgrubień, jeśli w porę zadbamy o profilaktykę. Prawidłowe krążenie krwi a żylaki Nad prawidłowym krążeniem krwi w dolnej części ciała czuwa 80 mikroskopijnych zastawek znajdujących się w ściankach żył. Działają na zasadzie automatycznych zaworów – otwierają się, gdy krew płynie pod górę, w kierunku serca, i natychmiast zamykają, by nie spłynęła w dół. Gdy zastawki szwankują, krew zalega w żyłach, sprzyjając ich rozszerzaniu się. Na nogach zaczynają się wówczas tworzyć sinoniebieskie pajączki lub sznureczki wypukłych żył, czyli żylaki. Winą obarcza się geny. Jeśli mama ma żylaki, prawdopodobieństwo, że też możesz je mieć, wynosi 50 proc. A jeśli masz stojącą lub siedzącą pracę i nie przepadasz za ruchem, ryzyko wzrasta do 70 proc. Co jeszcze sprzyja żylakom? Otyłość . Powoduje wzrost ciśnienia krwi, co w efekcie podnosi ryzyko uszkodzenia ścian naczyń, które rozszerzają się w niektórych miejscach. W dodatku otyłość może mieć wpływ na ciążę .  Zażywanie hormonów . Zażywanie estrogenów, zwłaszcza po 40 roku życia też ma znaczenie. Zmiany poziomu hormonów mogą wpływać na większą gęstość krwi, osłabiając wydolność żył. Podobnie może działać źle dobrana pigułka antykoncepcyjna (lepsze będą plastry). Ciąża . Ucisk powiększonego brzucha na żyły utrudnia swobodny przepływ krwi, a to powoduje wzrost ciśnienia krwi na ścianki naczyń. Żylaki w ciąży są zwykle przejściowe, znikają po porodzie. Długie unieruchomienie nóg . Np. z powodu złamania. Brak ruchu sprawia, że mięśnie łydki nie stymulują naczyń krwionośnych i pogarsza się krążenie. Podobne problemy wiążą się z częstymi lotami samolotem lub długą jazdą autem. Buty na wysokich obcasach . Podczas chodzenia w szpilkach...

hemoroidy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie (hemoroidy w ciąży a poród naturalny)
Hemoroidy w ciąży to powszechny problem wśród przyszłych mam, dlatego nie powinny być powodem do wstydu. Hemoroidy w ciąży powstają z kilku powodów: w organizmie kobiety zwiększa się ilość krwi, powiększa się także macica, a to doprowadza do wzrostu ciśnienia żylnego. Jest to spowodowane uciskiem macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy.

Hemoroidy w ciąży są nieprzyjemną dolegliwością. Hemoroidy zwane w terminologii medycznej guzkami krwawniczymi czy też krwawnicami są chorobą proktologiczną polegającą na upośledzeniu odpływu krwi z guzków krwawniczych. U kobiet, które zmagają się z hemoroidami w ciąży, dochodzi nie tylko do powiększenia hemoroidów, lecz także przewlekłych stanów zapalnych. Sprawdź, jaki jest bezpieczny lek na hemoroidy w ciąży.  Spis treści: Hemoroidy w ciąży: przyczyny Hemoroidy w ciąży: objawy Hemoroidy w ciąży – kiedy się pojawiają? Hemoroidy w ciąży: leczenie Maść  na hemoroidy w ciąży Hemoroidy w ciąży: domowe sposoby Hemoroidy w ciąży: zapobieganie Hemoroidy w ciąży a poród naturalny Leczenie hemoroidów po ciąży ​ Hemoroidy w ciąży: przyczyny Hemoroidy w ciąży powstają, ponieważ: żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne, przez co powstaje zbyt duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego; rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg; w ciąży jelita pracują wolniej i kobieta podczas wypróżniania mocniej wysila się, to też powoduje, że ciśnienie krwi w okolicach odbytu znacznie wzrasta; dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej  – wyższe jest stężenie progesteronu , hormonu zwiększającego podatność ścian żył na rozciąganie. Hemoroidy w ciąży: objawy Możesz podejrzewać, że masz hemoroidy, jeśli zauważysz u siebie: pieczenie; świąd; śluz w odbycie; uczucie niecałkowitego wypróżnienia; świeżą krew w stolcu; dyskomfort w okolicy odbytu. Ważne: Pamiętaj, że skrzepy ciemnej, smolistej krwi w stolcu lub nawet czarny (smolisty) stolec są zwykle oznakami choroby górnej części...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta