depresja lękowa
Adobe Stock
Mama

Depresja lękowa: objawy, przyczyny, leczenie

Depresja lękowa to potoczna nazwa współwystępujących zaburzeń lękowych i depresyjnych. Objawami depresji lękowej są m.in. niepokój, przygnębienie, złość, wybuchy agresji. Leczenie dobierane jest indywidualnie do pacjenta i zazwyczaj obejmuje psychoterapię i leki.
Karolina Lea Jarmołowicz-Turczynowicz
Konsultacja merytoryczna

Depresja lękowa, inaczej: neurotyczna, to stany lękowe i depresyjne, które występują w tym samym czasie i utrzymują się stale przez co najmniej dwa tygodnie. Jest to często występujące zaburzenie psychiczne. W przebiegu tej choroby pacjent czuje się ciągle zmęczony, przygnębiony, odczuwa lęk i niepokój, bywa agresywny i drażliwy. Pojawiają się myśli samobójcze, które mogą prowadzić do prób odebrania sobie życia. Dlatego tak ważne jest, żeby po zaobserwowaniu objawów depresji lękowej udać się do psychiatry w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Nie bez znaczenia jest także podjęcie psychoterapii.
W tym artykule o depresji lękowej:

 1. Objawy
 2. Przyczyny
 3. Leczenie

Depresja lękowa: objawy

Ważne jest, aby doświadczony lekarz psychiatra zróżnicował depresję lękową od zaburzeń lękowych lub depresji. W przebiegu depresji lękowej mogą wystąpić następujące objawy:

 • zmienność nastrojów
 • nieumiejętność odczuwania radości
 • utrzymujący się lęk
 • drażliwość
 • ataki paniki
 • ciągłe napięcie
 • zamartwianie się
 • bezsenność
 • agresja
 • ciągłe zmęczenie
 • problemy z koncentracją
 • myśli rezygnacyjne i samobójcze
 • obniżone poczucie własnej wartości
 • poczucie winy


Przy depresji lękowej pojawiać się mogą także objawy fizyczne, np.:

 • bóle brzucha
 • wymioty
 • zaburzenia apetytu
 • problemy z ciśnieniem
 • bóle i zawroty głowy

Przyczyny depresji lękowej

Za główną przyczynę wystąpienia depresji neurotycznej uznaje się przewlekły stres. Choroba dotyka też częściej osób, które boją się porażki i mają problemy z wyrażaniem emocji. Zamykanie w sobie trudnych uczuć może prowadzić do zaburzeń natury psychicznej, w tym właśnie depresji lękowej.

Leczenie depresji lękowej

Podstawą pracy nad depresją lękową jest psychoterapia. Istotne jest przepracowanie schematów prowadzących do zaburzeń i choroby. Nawet jeżeli czynniki są genetyczne/biologiczne, pracuje się w terapii nad tendencjami. Bez leków da się często wyjść, a bez terapii – tylko tłumi się objawy.
Najlepsze efekty w leczeniu depresji lękowej daje terapia połączona z leczeniem farmakologicznym (nie zawsze jest konieczne):

 • terapia — najczęściej poznawczo-behawioralna, która skupia się na konkretnych problemach i ma na celu zmniejszenie odczuwanego lęku i przygnębienia poprzez zmianę nawyków i sposobu myślenia w obszarach, które je wywołują. O okresie trwania terapii decyduje psychoterapeuta. Sesja odbywa się najczęściej raz w tygodniu i trwa około 45-60 minut.
 • farmakoterapia — same leki nie wystarczą. Są uzupełnieniem psychoterapii, a nie podstawą leczenia depresji lękowej. Lekarz psychiatra decyduje, który stan jest główny — lęk czy depresja i na tej podstawie dobierze odpowiednie leki. Częstą decyzją jest jednoczesne leczenie obu tych stanów poprzez stosowanie leków o równoległym działaniu antydepresyjnym i przeciwlękowym, np. antydepresantów z grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny). Poprawa następuje zwykle po ok. 2 tygodniach do miesiąca stosowania. Dawkę i czas leczenia dobiera lekarz.


Zobacz też:

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę pomaga ojcom [WIDEO]

włosy, załamanie, depresja, kobieta
© Andrzej Wilusz - Fotolia.com
Połóg
Rozmowa o depresji poporodowej
Sprawia, że wszystko przestaje cieszyć i nawet błahe problemy wydają się nie do pokonania. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o depresji po porodowej.

Rozmowa z psychologiem, Martą Kamińską z  Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych we Wrocławiu. Czy depresja poporodowa to to samo, co baby blues? Nie. Baby  blues to przemijające, zaczynające się tuż po porodzie i trwające do sześciu tygodni obniżenie nastroju w dużym stopniu związane z rewolucją hormonalną, jaka zachodzi w organizmie kobiety. Ma z nim do czynienia nawet 8 na 10 młodych mam. Depresja poporodowa to poważniejsza sprawa. Ma bardziej złożone przyczyny, dotyczy o wiele mniejszej liczby kobiet i może trwać dłużej - miesiące, a nawet lata.  Zacznijmy od baby bluesa. Jak się objawia?  Przez pierwsze dni po porodzie młode mamy  mogą nie czuć więzi z dzieckiem , nie interesować się nim. Mogą  też  denerwować się z byle powodu, mieć wahania nastroju, czuć się uwiązane i zagubione w nowej roli. Mimo zmęczenia nie są w stanie odpocząć, przespać się.  To mija - czasem szybciej, czasem wolniej. Bardzo pomaga wsparcie bliskich: to, żeby mogły szczerze powiedzieć im, co czują, mieć chwilę dla siebie, liczyć na to, że ktoś posprząta, zrobi zakupy, zabierze dziecko na spacer. Najważniejsze, by  były w stanie tę pomoc przyjąć, a to nie zawsze jest takie oczywiste. Wciąż pokutuje u nas mit Matki Polki, która musi dać sobie radę ze wszystkim: nakarmić i utulić do snu dziecko,  posprzątać, wyprasować i jeszcze ugotować obiad dla męża... Tak czy inaczej, zwyczajny baby blues mija bez konieczności leczenia.    Zobacz też:   Sprawdź, jak sobie radzić w ciągu pierwszych dni po porodzie  A co z depresją? Objawy depresji są podobne, ale silniejsze. Depresja poporodowa to coś więcej niż przygnębienie. Kobieta czuje się okropnie, myśli "Jestem złą matką", "Do niczego się nie nadaję". Dominuje smutek, rozdrażnienie. Taka mama jest ciągle zmęczona, czuje,...

co powoduje depresję
Fotolia
Mama
Depresja: 5 nieoczywistych rzeczy, przed którymi lepiej mieć się na baczności
Nawet, kiedy dni stają się coraz dłuższe, a słońce dodaje nam energii, życie może nas przygnębiać. Uważaj na te czynniki sprzyjające wystąpieniu obniżonego nastroju, a nawet depresji.

Zima, jesień, deszcz i brak światła to nie jedyne powody, które mogą sprawiać, że brakuje nam radości życia i chęci do opuszczania domu. Nawet wiosną możemy czuć się parszywie, a letnie dni, niosące obietnicę zwolnienia tempa i błogiego lenistwa, mogą okazać się skąpane w smutku. Depresja jest bardzo poważną chorobą, która wymaga leczenia. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią od 1,2 -1,5 miliona osób . Nie można tego bagatelizować, przygnębienie to nie zawsze tylko spadek nastroju, który można skwitować stwierdzeniem: "Trzeba wziąć się w garść". Depresja czy  smutek? Każdy z nas miewa gorsze dni, bywa przygnębiony czy smutny, ale depresja jest inna: przygnębienie nie mija, odbiera chęć i siły do działania, cierpiący na nią nie może zmusić się do wykonania nawet najprostszych czynności, takich jak wstanie z łóżka. Jeśli od jakiegoś czasu czujesz, że jesteś w dołku i ten stan przeszkadza ci normalnie funkcjonować, pracować, zajmować się dziećmi, idź do lekarza. Już dwa tygodnie takiego stanu powinny cię zaniepokoić! Depresja może być wywołana przez wiele czynników, od sytuacji życiowych po skłonności genetyczne. Przyczyny nie są do końca jasne. Może ją wywołać trudne doświadczenie, takie jak śmierć kogoś bliskiego, inna choroba, zażywane leki. Częstą przyczyną wystąpienia depresji są też  zaburzenia hormonalne, takie jak te u kobiet po porodzie, u których diagnozuje się depresję poporodową . Są też inne, mniej oczywiste, powody, które mogą działać jak katalizator. 5 czynników sprzyjających wystąpieniu depresji: 1. Pora roku Przywykliśmy do mówienia, że jesień jest przygnębiająca porą roku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie jest to tylko powiedzenie! Od 4-6 proc. ludzi jest bardzo podatnych na ciężkie sezonowe zaburzenia nastroju (SAD) wywołane przez zimno, ciemne, krótkie dni itd. Kolejne 10-20 proc....

kobieta, depresja, smutek, żal, depresja poporodowa
Fotolia
Mama
6 faktów o depresji u kobiet - objawy i leczenie
Depresja potrafi dopaść i rozłożyć na łopatki nawet najsilniejszą osobę. Szczególnie jeśli mówimy o depresji poporodowej, która nie pozwala cieszyć się macierzyństwem. Sprawdź, jakie są objawy depresji i na czym polega leczenie.

Objawami depresji może już być ciągłe zmęczenie i apatia, niechęć do jedzenia i chęć pobycia samemu. Mimo że każdy z nas przeżywa chwile smutku, przygnębienia, to pierwsze oznaki depresji są łatwe do zauważenia. Czasem mamy konkretny powód do smutku: śmierć kogoś bliskiego ( poronienie ), utratę pracy, niepowodzenia w życiu prywatnym. Gdy po pewnym czasie przygnębienie nadal jest tak samo intensywne, należy się zastanowić nad swoim satnem. Depresyjny smutek częściej też dopada nas zimą, ale to akurat związane jest z brakiem światła i przy sezonowej depresji z reguły nie doskwiera brak apetytu, jest wręcz odwrotnie. Przeczytaj, jakie są najczęstsze objawy depresji i w jaki sposób dopada ona młode mamy. 1. Objawy depresji częściej są widoczne u kobiet Prawie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn cierpi na stany depresyjne . Ryzyko zapadnięcia na tę chorobę w ciągu całego życia dotyczy 20-25% wszystkich kobiet i 7-12% mężczyzn. Zaburzenia te najczęściej występują po 30-35. roku życia. Ta różnica związana z płcią występuje w większości krajów. Oto lista najbardziej charakterystycznych objawów depresji: Smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości. Zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć do zajmowania się swoim hobby). Spadek aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania. Problemy ze snem ( bezsenność lub nadmierna senność). Zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała, suchość w ustach. Uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii i sił do życia. Lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, niektórzy nazywają je ,,niepokojem w środku". Trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej. Poczucie beznadziejności, niska samoocena . Dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle).  2. Kobiety gorzej niż panowie znoszą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz