
Od czego zacząć, by zrobić domowe SPA? Postaraj się, by nikt ci nie przeszkadzał. Może mąż/partner/mama zabierze maleństwo na długi spacer? Albo po prostu zajmij się sobą wieczorem, gdy maluch już zaśnie. Najlepiej, byś takie zabiegi powtarzała choć raz w tygodniu. Pomyśl, jak świetnie się poczujesz, jeśli zamiast prysznica odpoczniesz w wannie z pachnącą wodą. Do pełnego komfortu wystarczą tylko trzy kroki. Jakie? – pytamy dr Ewę Kaniowską, specjalistkę dermatolożkę, właścicielkę Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma-puls we Wrocławiu.
Krok pierwszy – relaksująca kąpiel
Jeśli zażyjesz jej wieczorem, skóra będzie w nocy lepiej oddychała. Po relaksującej kąpieli w ciągu dnia powinnaś odpocząć 15 minut.
- Przygotuj wannę. Umyj ją delikatnym środkiem (lepiej nie używać mleczek – pozostawiają niewidoczny osad, który może powodować uczulenia), napełnij ciepłą wodą. Jej temperatura nie powinna przekraczać 39 st. C. Gorąca woda mocno wysusza skórę, może powodować obrzęki nóg, zawroty głowy, osłabienie. Nie pomaga też zwalczyć cellulitu.
- Wlej nawilżający skórę płyn.... – taka relaksująca kąpiel sprawi ci prawdziwą przyjemność. Możesz też wykorzystać naturalne produkty. Wrzuć do wody kilka szyszek lub dwie gałki sosnowe (można je kupić w sklepach zielarskich). Kąpiel pachnąca lasem fantastycznie odpręża, poczujesz się zrelaksowana i rześka. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie do kąpieli ziół. Przygotuj mieszankę suszonych, np. lawendy, melisy i macierzanki, zagotuj ją w garnuszku, przecedź, a odwar wlej do wanny.
- ...albo olejek eteryczny – wystarczy 10 kropli. Wlej olejek bezpośrednio do wody. Uwaga! Jeśli karmisz piersią, stosuj je ostrożnie, bo mogą uczulać. Kobiety w ciąży nie powinny stosować olejków – wiele z nich zawiera silnie działające składniki roślinne, co dla przyszłej mamy jest niebezpieczne.
- Masuj ciało w czasie kąpieli – najlepiej naturalną gąbką. Poprawisz w ten sposób krążenie krwi, a skóra będzie ujędrniona. Masaż pomaga też zwalczyć cellulit. Nie siedź w wodzie zbyt długo, najwyżej 20 minut.
- Pamiętaj o włosach – umyj je odżywczym szamponem, dokładnie masując, bo dzięki temu skóra rozluźnia się i poprawia się jej ukrwienie. Potem nałóż odżywkę. Dzięki wysokiej temperaturze jej składniki będą lepiej wchłaniane.
Krok drugi – dopieszczanie skóry
Czas na peeling, który usuwa warstwę zrogowaciałego, martwego naskórka. Cykl odnowy naskórka trwa około 28 dni. W tym czasie jego komórki z głębszej warstwy przesuwają się ku górze, do warstwy rogowej i tam obumierają. Gdy takich komórek jest za dużo, skóra staje się szorstka, nabiera szarawego odcienia i słabo wchłania składniki kosmetyków. Większość dermatologów radzi stosować peeling nie częściej niż raz w tygodniu.
- Do peelingu możesz wykorzystać gotowe kosmetyki – mają w składzie składniki ścierające (np. mielone pestki owoców, sól morską, cukier) zawieszone w oleistym roztworze. Preparat wcieraj kolistymi, masującymi ruchami od stóp ku górze. Szczególną uwagę poświęć kolanom, stopom i łokciom – tam warstwa zrogowaciałego naskórka jest najgrubsza.
Do twarzy użyj delikatniejszego, drobnoziarnistego preparatu. Jeśli masz wrażliwą skórę, skłonność do pękania naczynek krwionośnych – zamiast zwykłego peelingu zastosuj enzymatyczny. Zawarte w nim składniki roślinne nie usuwają martwego naskórka mechanicznie, ale go rozpuszczają. Spłucz kosmetyk. - Pora na odżywianie skóry – na twarz nałóż maseczkę, na ciało – balsam nawilżający. By poprawić wygląd dłoni, zrób sama maseczkę z miodu i soku z cytryny. Nasmaruj nią dłonie i zawiń je w ciepły, wilgotny ręcznik na 15 minut. Jeśli twoje paznokcie są słabe, rozdwajają się, zrób im specjalną kąpiel. Wymieszaj po łyżeczce oliwy i oleju rycynowego (kupisz go w aptece) z 5 kroplami soku z cytryny. Emulsję podgrzej na parze (nad szklanką gorącej wody) i mocz w niej paznokcie przez kilka minut.
ZOBACZ TEŻ: Jak odzyskać jędrne ciało po ciąży – wywiad z ekspertem