Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

Kobieta, bielizna, higiena intymna, ból pochwy
Fotolia
Mama

Fakty i mity o infekcjach intymnych

Kobiety często szukają informacji o infekcjach intymnych w Internecie. Ekspert programu Zdrowa ONA dr n. med. Grzegorz Południewski potwierdza fakty i obala mity na temat grzybiczego zapalenia pochwy, które krążą w sieci.

Infekcje grzybicze pochwy zdarzają się tylko osobom nie przestrzegającym higieny

MIT! Brak higieny intymnej jak i nadmierne dbanie o nią może przyczynić się do wystąpienia grzybiczej infekcji pochwy. Przesadne dbanie o higienę, irygacje pochwy, które niszczą pałeczki kwasu mlekowego, częste podmywanie się środkami myjącymi o dużej zawartości dodatków zapachowych lub bakteriobójczych  – to wszystko może zaburzyć równowagę w środowisku pochwy i sprawić, że wzrośnie ryzyko infekcji intymnej. Aby nie zniszczyć kwasowości (pH) pochwy należy stosować płyny do higieny intymnej o neutralnym pH (nie wyższym niż 4,5-5,2) lub takie, które zawierają kwas mlekowy.
 

Domowe sposoby, takie jak np. płukanka, są bardzo skuteczne w leczeniu grzybiczej infekcji pochwy

MIT!  Aż 30% Polek cierpiących na infekcje intymne stosowało domowe metody leczenia, bez konsultacji z lekarzem ( wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 8-13 października 2014 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 1010 kobiet w wieku 18+). Wynika to przede wszystkim z tego, że informacji o swojej dolegliwości szukają w Internecie, wstydząc się pójść po poradę do ginekologa.
Domowe zabiegi mogą być nie tylko nieskuteczne, ale także niebezpieczne. Próby samodzielnej diagnozy i leczenia mogą spowodować jedynie namnażanie się grzybów. Na przykład popularna płukanka pochwy z pomocą wody lub mieszanki środków dezynfekujących mogą spowodować zaburzenie jej ekosystemu. Należy pamiętać, że grzybica pochwy nie zniknie sama i nie wyleczymy jej „domowymi” metodami, dlatego po zaobserwowaniu u siebie objawów sugerujących infekcje intymne należy udać się do ginekologa, który może przepisać preparaty do walki z grzybicą, np. kremy dopochwowe.

Czytaj także: Jak dbać o higienę intymną na co dzień?


Odpowiednia bielizna może uchronić przed grzybiczym zakażeniem pochwy

PRAWDA!  Należy pamiętać o tym, by wybierając w sklepie bieliznę kierować się nie tym jak wygląda, ale tym, z jakiego materiału została wykonana. Najlepiej wybierać bieliznę bawełnianą, która przepuszcza powietrze. Syntetyczne materiały podrażniają okolicę pochwy, co przyczynia się do pojawienia bądź nasilenia objawów grzybicy.
 

Leki na infekcje grzybicze można stosować jedynie na noc

MIT!  Wbrew powszechnej opinii istnieją lekarstwa przeznaczone do leczenia grzybiczego zapalenia pochwy, które można stosować o dowolnej porze dnia, nie tylko w nocy.
 

Stałe używanie tamponów w czasie krwawienia miesiączkowego może sprzyjać nawrotom infekcji intymnych

PRAWDA!  Krew ma zasadowe pH i jest bogata we wszystkie substancje odżywcze, przez co jest doskonałą pożywką dla grzybów i bakterii. Używanie tamponów uniemożliwia swobodny wypływ krwi z pochwy, czyli jej oczyszczania, czego następstwem mogą być właśnie infekcje intymne. Warto zamiennie stosować tampony i podpaski, unikając tym samym zwiększonego prawdopodobieństwa infekcji.
 

Przyjmowanie antybiotyków sprzyja wystąpieniu grzybiczej infekcji pochwy

PRAWDA!  Antybiotyk nie „rozróżnia”, które bakterie są dla naszego organizmu korzystne a które nie. Antybiotykoterapia niszczy mikroflorę bakteryjną w naszym organizmie, tę chorobotwórcza, ale również i dobre bakterie, niezbędne dla zdrowia. W jej wyniku może dojść do eliminacji pałeczek kwasu mlekowego, odpowiadających za kwaśne środowisko pracy, co w efekcie prowadzi do grzybicy pochwy.


O tym, czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy przyczynia się do infekcji mówi dr n. med. Grzegorz Południewski.

Czytaj też: Jak zapobiec infekcjom intymnym.

Źródło: Zdrowa Ona.

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

edipresse.25172NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Wygląd i samopoczucie
Dbaj o higienę
Troszcząc się o siebie, dbasz o dziecko. Traktuj więc swoje ciało po królewsku! Skorzystaj też z naszych rad – pomogą Ci czuć się świeżo przez cały dzień.

Higiena ciała Myj się często Rano i wieczorem. Zmyjesz ze skóry pot, który jest pożywką dla bakterii. Zamiast zwykłego mydła możesz stosować płyny i żele antybakteryjne z apteki. Gól pachy – nie tylko ze względów estetycznych. Po kąpieli wetrzyj w całe ciało oliwkę dla niemowląt. To ochroni skórę przed wysuszeniem. Gdy jesteś poza domem, przecieraj spoconą skórę chusteczkami dla niemowląt. Ubieraj się przewiewnie Wybieraj rzeczy z bawełny, płótna, lnu, bo przepuszczają powietrze. Noś raczej luźne sukienki niż obcisłe spodnie, nie tylko dla ochłody – unikniesz grzybicy pochwy. Jeśli masz problem z potliwością stóp , pożegnaj buty z tworzyw sztucznych. Kup talk. Jeśli to nie wystarczy, włóż do butów wkładki przeciwpotne – są bezpieczniejsze od antyperspirantu (dużo łatwiej teraz o podrażnienie skóry). Unikaj pikantnych dań i dużo pij Ostre potrawy wzmagają pocenie się. Poza tym po takich posiłkach pot ma brzydszy zapach. Wraz z potem organizm traci płyny. Uzupełnisz je, pijąc dziennie minimum dwa litry wody – najlepiej niskozmineralizowanej i niegazowanej. Dbaj o to, bo jeśli wypijesz za mało, pojawią się problemy z pęcherzem (mocz będzie gęsty, a wtedy łatwo o zapalenie układu moczowego), obrzęki, a nawet skurcze łydek. Kąp się w ziołach To nieprawda, że w ciąży nie wolno Ci wchodzić do wanny – wieczorna kąpiel Cię zrelaksuje i łatwiej zaśniesz. Dbaj jednak, by woda nie była gorąca. To mogłoby podnieść temperaturę Twojego ciała (unikaj tego w ciąży). Nie siedź w wodzie dłużej niż 15 minut. Nasze prababcie kąpały się w ziołach, bo wiedziały, że to hamuje wydzielanie potu. Możesz dolać do wody w wannie mieszankę ziół. Zaparz korę dębu z torebką mięty i liśćmi orzecha włoskiego; dwie torebki szałwii, torebkę rumianku i korę dębu lub korę brzozy. Ziołowe kąpiele...

Kobieta, higiena intymna, piórko
Fotolia
Mama
Jak dbać o higienę intymną na co dzień?
Martwisz się, czy dobrze dbasz o swoje zdrowie intymne? Męczą Cię „kobiece” dolegliwości? Przeczytaj nasz poradnik zdrowia intymnego.

Nieprawidłowe zabiegi higieniczne Wiele problemów ze zdrowiem intymnym ma swoje źródło w źle pojętych zabiegach higienicznych. Czasem stosujemy zbyt ostre środki, nasiadówki , irygacje – to wszystko (a zwłaszcza irygacje pochwy ) narusza i niszczy naturalną barierę ochronną pochwy w postaci dobroczynnych bakterii Lactobacillus powodując, że w ciągu najbliższych kilku dni może rozwinąć się jej infekcja . Miejsca intymne należy myć przynajmniej raz dziennie, najlepiej pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii i grzybów z odbytu w okolice wejścia do pochwy . Do mycia najlepiej używać delikatnych środków do higieny intymnej – mydło może naruszyć kwaśne pH, powodować uczulenia i podrażniać. Uczulające są szczególnie substancje zapachowe używane w mydłach, chusteczkach nawilżających i wkładkach higienicznych . Bezwzględnie należy zrezygnować z irygacji pochwy jako formy higieny – wyjaławiają one środowisko pochwy nawet na 72 godziny! W tym czasie jest ona szczególnie narażona na atak chorobotwórczych bakterii i grzybów. Przeczytaj także: Zdrowie po ciąży - wstydliwe problemy, o których nie mówisz Wilgotne środowisko - raj dla bakterii i grzybów Bakterie i grzyby „lubią” wilgotne środowisko, więc jeśli stosujesz wkładki higieniczne , podpaski i tampony, pamiętaj o częstym ich zmienianiu. Lepsze są wkładki zawierające włókna naturalne, tzw. oddychające. Także bielizna powinna być przewiewna, najlepiej bawełniana lub z innego włókna naturalnego. W przypadku częstych nawrotów infekcji intymnych zamień stringi na klasyczną bieliznę, ponieważ w stringach łatwiej o przenosiny bakterii i grzybów z odbytu w okolice pochwy, częściej też występują otarcia delikatnego naskórka okolic intymnych, co sprzyja jego podrażnieniom. Zachowaj czujność w miejscach publicznych Są takie...

bakteryjne zapalenie pochwy przyczyny
Fotolia
Mama
Jakie są przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy?
Bakteryjne zapalenie pochwy to dolegliwość, która dotyczy wielu kobiet - prawie każda dorosła kobieta, chociaż raz w życiu zmagała się przecież z infekcją intymną. Zobacz, co może być przyczyną nawracania bakteryjnej infekcji intymnej.

Bakteryjne zapalenie pochwy to dolegliwość wywoływana przez bakterie (chociaż nie tylko), która jest infekcją nawracającą. Skąd się bierze? Tak naprawdę, to niewiele potrzeba, by doprowadzić do bakteryjnego zapalenia pochwy. Przyczyną infekcji jest przede wszystkim zachwiana równowaga w naturalnej florze bakteryjnej pochwy. Oznacza to, że normalnie pochwa ma odczyn kwaśny, ponieważ w jej florze bakteryjnej znajdują się pałeczki kwasu mlekowego, które mają kwaśny odczyn pH. W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy odczyn pochwy zostaje zachwiany - w mikroflorze jest zbyt mało pałeczek kwasu mlekowego, co doprowadza do inwazji bakterii chorobotwórczych (które nie były w stanie przeżyć w kwaśnym pH). W tej sytuacji układ odpornościowy organizmu zawodzi i zostaje zachwiana równowaga między rodzajami bakterii w organizmie: niektóre (Gardnerella vaginalis, bakterie beztlenowe, Coli albo paciorkowce) zaczynają się za bardzo rozmnażać i podrażniać śluzówkę, co prowadzi do stanu zapalnego . Bakteryjne zapalenie pochwy - przyczyny Zakażeniu sprzyja kilka czynników, które mogą być również przyczyną bakteryjnego zapalenia pochwy:  aktywność seksualna (współżycie zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ jest wtedy większa szansa na przeniesienie bakterii z odbytu do pochwy, co wywołuje stan zapalny) przyjmowanie antybiotyków suchość w pochwie będąca skutkiem zaburzeń hormonalnych lub menopauzy (obniżony poziom estrogenów może prowadzić do zmian zanikowych w obrębie pochwy i sromu) infekcje bakteryjne innych narządów (nie tylko np. pęcherza, ale też gardła czy ucha) brak higieny, zwłaszcza podczas menstruacji ( UWAGA! Nadmierne dbanie o higienę intymną również zaburza mikroflorę bakteryjną pochwy) silny i długotrwały stres (osłabia się wtedy układ odpornościowy) Nawrotom bakteryjnego zapalenia pochwy można zapobiec, mimo tego że infekcja...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak