nadwaga u dzieci, otyłość u dzieci, grube dziecko, zdrowa dieta, odchudzanie dzieci, zdrowy styl życia, siatki centylowe, waga dziecka
Fotolia
Mama

Jak nie wychować grubego dziecka - radzi dietetyk, Katarzyna Błażejewska

Nieprawidłowe żywienie w pierwszych latach życia mocno wpływa na figurę, jaką będzie miało dziecko, a potem dorosły człowiek – mówi dietetyk dziecięcy, Katarzyna Błażejewska w rozmowie o dokarmianiu, przekarmianiu, wszechobecnym cukrze i złym przyrządzaniu mleka modyfikowanego.

Małgorzata Wódz: W swojej książce pisze Pani, że często styka się z nadwagą u dzieci. Doganiamy już Amerykanów?

Katarzyna Błażejewska: Doganiamy i wyprzedzamy. Statystyki pokazują, że co piąte dziecko ma kłopoty z nadwagą i otyłością. I problem szybko narasta – zaczyna dotyczyć już niemowląt, zwłaszcza tych, które piją mleko modyfikowane. To, w jaki sposób karmimy dziecko w pierwszych miesiącach po narodzinach, mocno rzutuje na jego wagę w przyszłości – i w tej najbliższej, gdy będzie przedszkolakiem, uczniem, i w dorosłym życiu. 

Polecamy: Dlaczego warto karmić piersią?

Ale przecież małe dzieci często odwiedzają pediatrów. Lekarze nic nie widzą?

– Są na pewno lekarze, którzy zwracają na to uwagę. Ale my, dietetycy, często słyszymy od rodziców, że trafili do nas z otyłym dzieckiem tak późno, bo lekarze zapewniali, że z tego wyrośnie (zobacz też: Jak sprawdzić na siatce centylowej, czy dziecko nie waży za dużo?).

Rodzice dosypują więcej mleka modyfikowanego. Myślą, że więcej znaczy lepiej?

– Właśnie tak. Zalecenia dotyczące ilości wsypywanego proszku są wyliczone i należy ich przestrzegać. 

Z opowieści rodziców wynika, że mamy epidemię niejadków, a nie nadwagi.

– Często słyszę, że dzieci jedzą za mało. Ale gdy proszę rodzica, by spisywał, co jego pociecha zjadła, okazuje się, że pokrywa swoje zapotrzebowanie na kalorie. Dorośli widzą tylko malutką porcję, a zapominają, że mały jest również żołądek. Problemem jest też dokarmianie. Mama na placu zabaw biega za dzieckiem i daje mu a to owoce, a to słoiczek – nic dziwnego, że gdy maluch siada do obiadu, nie jest głodny, bo niedawno jadł.

Z czego to wynika?

– Gdy rozmawiam z mamami, które mają pierwsze dziecko, widzę ogromne napięcie związane z jedzeniem – teściowa doradza jedno, mama drugie, ciocia jeszcze coś innego, a w internecie piszą zupełnie inaczej. Mówię wtedy: zaufajcie sobie. Dzieci wyczuwają napięcia rodziców, nie chcą jeść tego, co im dajemy, bo próbują wyrazić swoją osobowość i odmową mogą zrobić to najskuteczniej. Gdy wszystko przebiega spokojnie, w miłej atmosferze, gdy dziecko od małego siedzi z dorosłymi przy stole, dużo łatwiej uczyć je zdrowego odżywiania, niż gdy np. chcemy trzylatka odzwyczaić od jedzenia kaszek na mleku modyfikowanym czy zupek ze słoika.

Czytaj też: Schemat żywienia niemowląt

Czy rodzice, którzy do Pani trafiają, wiedzą do czego prowadzi nadwaga i otyłość?

– Ci, którzy przychodzą do prywatnej przychodni, są tego świadomi. Ale koleżanki ze szpitali dziecięcych mówią, że bywa różnie. Dziecko trafia do lekarza z zaburzeniami, które są skutkiem otyłości, a rodzic nie łączy tego z nadwagą. Kiedyś w ciągu roku zdarzało się jedno, dwoje dzieci z nadciśnieniem spowodowanym genami. Teraz w ciągu miesiąca jest kilkoro dzieci z nadciśnieniem wywołanym złą dietą i małą aktywnością fizyczną. Pojawiają się też schorzenia, które dawniej dotyczyły starszych, np. cukrzyca dietozależna, zaburzenia gospodarki lipidowej, hipercholesterolemia. Ich konsekwencją może być zawał czy udar w wieku 40 lat.

Od czego polskie dzieci tyją najbardziej?

– Od słodyczy. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, ile dają ich dzieciom. Miałam ostatnio pacjentkę, wykształconą, dbającą o dietę. Jej kilkuletnia córka zaczęła mocno tyć. Pani nie wiedziała od czego. Poprosiłam o spisanie, co córka je i na czerwono miałam zaznaczyć niewłaściwe posiłki. Okazało się, że musiałam zaznaczyć wszystkie. Dziewczynka na śniadanie nie jadła normalnej kanapki, tylko chałkę z dżemem. Gdy mówimy o słodyczach, myślimy o batonie, lizaku, a chałka i dżem to też cukier. Potem jadła banana – najsłodszy owoc – budynie, galaretki, piła soczki, a wszystko to jest dosładzane. Mama, która nie kupowała dziecku słodyczy, cały czas je nimi karmiła. Do tycia dzieci prowadzi także brak dbałości o jedzenie, np. rodzina nie siada razem do śniadania, wszyscy jedzą w biegu lub wychodzą głodni. Dzieci w szkole nie jedzą kanapek, tylko kupują coś w sklepiku, po szkole nie mają czasu na obiad, bo spieszą się na dodatkowe zajęcia i dopiero wieczorem cała rodzina siada do kolacji, która jest jedynym ciepłym posiłkiem w ciągu dnia.

Czytaj też: Dlaczego warto siadać razem do stołu

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

Nadwaga u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Co 3. dziecko ma nadwagę, co 10. nadciśnienie. A rodzice o tym nie wiedzą!
Już kilka lat temu alarmowano, że polskie dzieci tyją najbardziej w Europie, ale to, co przedstawiono podczas konferencji w Instytucie Matki i Dziecka, to już dramat: co 3. ośmiolatek w Polsce ma nadwagę, a co dziesiąty - zbyt wysokie ciśnienie.

Coraz więcej dzieci w Polsce waży za dużo, ma nadwagę i otyłość. Co gorsza - rodzice nie zwracają na to uwagi i nic z tym problemem nie robią - pokazały wyniki badania European Childhood Obesity Surveillance Initiative przeprowadzone wśród 8-latków w Polsce. Co 3. dziecko z nadwagą Przebadano 3 400 uczniów 2 i 3 klas szkoły podstawowej. Okazało się, że co trzeci z nich ma nadwagę lub otyłość. Niepokojące jest też to, że większość rodziców uważało, że wszytko jest w porządku, to znaczy, że waga dzieci jest prawidłowa. Tyko 14 proc. rodziców zdawało sobie sprawę z tego, że dziecko ma nadwagę.  Czytaj też: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie   Co 10. dziecko ma nadciśnienie Niepokojące jest też to, że już nie tylko nadwaga i otyłość jest problemem. Z badań wynika, że co 10. ośmiolatek ma już zbyt wysokie ciśnienie tętnicze . – Widać zatem zależność między nadwagą a ryzykiem rozwoju nadciśnienia - mówi prof. Anna Fijałkowska , kardiolog z Instytutu Matki i Dziecka. U dziecka, które ma nadwagę i zbyt wysokie ciśnienie, rozwijają się zmiany miażdżycowe . Dlaczego dzieci tyją?  Powody są dobrze znane: mała ilość aktywności fizycznej, przesiadywanie przed ekranem komputera i złe nawyki żywieniowe . Problemem numer 1 jest zarówno to, co dzieci jedzą, jak to, czego nie jedzą. Jedzą za dużo słodyczy, a za mało warzyw. Prawie 12 proc. dzieci je warzywa rzadziej niż raz w tygodniu! Tymczasem zalecania mówią o 5 porcjach warzyw i owoców dziennie (z przewagą warzyw). Nawyki żywieniowe dziecka można zmienić, jednak zmiany muszą zacząć się od rodziców: to oni pierwsi muszą zacząć 5 razy dziennie sięgać po warzywa i owoce . (Badanie wykonało European Childhood Obesity Surveillance Initiative, w ramach projektu WHO. Koordynatorem badań był Instytut Matki i Dziecka. Przebadano 3400 uczniów, średnia...

Żywienie
Dieta po pierwszych urodzinach
W diecie dziecka nie może zabraknąć odpowiedniej ilości kalorii, witamin i mikroelementów.

Okres pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia jest dla dziecka bardzo ważny. Aby rozwijało się prawidłowo, rosło i miało siłę zdobywać świat, w jego diecie nie może zabraknąć odpowiedniej ilości kalorii, witamin i mikroelementów. Od tego, co Twój malec je mając rok, dwa czy trzy lata, w dużym stopniu będzie zależeć jego dieta w przyszłości. W tym to bowiem okresie kształtuje się gust, smak, upodobanie do niektórych potraw oraz nawyki żywieniowe. Dlatego bardzo ważne jest, by dieta była urozmaicona i dostosowana do poziomu rozwoju dziecka. Jednocześnie jest to okres bardzo trudny dla rodziców, bowiem dziecko nie jest nastawione na jedzenie. Zaczyna chodzić, mówić, interesuje go świat wokół. Nic dziwnego, że tak monotonna czynność jak jedzenie nie leży w sferze jego zainteresowań, zwłaszcza jeżeli trzy razy dziennie proponuje mu się tę samą kaszkę z owocami, kleik lub szaroburą zupkę ze słoiczka. Malec będzie tak długo wiercił się przy stole, aż dopnie swego – albo dasz mu spokój z jedzeniem i pozwolisz się bawić nowym zestawem klocków, albo – chcąc go przekupić – zaczniesz go zabawiać książeczkami lub opowiadaniem bajek, by przełknął jeszcze jeden kęs. Dieta urozmaicona W tym właśnie okresie często zaczynają się problemy żywieniowe – mówi dr Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. – Część dzieci nie przywiązuje wagi do jedzenia, je niechętnie, ma odmienne od rodziców zdanie na temat różnych potraw i wielkości porcji. Jednocześnie jest to okres kształtowania się osobowości dziecka, którego ulubionym słowem jest „nie”. Rodzice powinni być wówczas cierpliwi i tolerancyjni. Opanowanie dziecka pod względem żywienia wymaga całej strategii postępowania. Ważne są stałe pory posiłków, urozmaicona dieta, spożywanie posiłków przy stole, który to od początku...

Gosia Wieruszewska
Żywienie
Jak nauczyć dziecko jedzenia wszystkiego – radzi Joanna Drzazga
Autorka książki o sztuce wydawania przyjęć (także z dziećmi) "Pysznie dla rodziny i przyjaciół" Joanna Drzazga opowiada o rytuale wspólnego posiłku i przyzwyczajaniu dzieci do wszystkich smaków. Sprawdź, jak zmienić niejadka w małego smakosza.

Joanna Drzazga – mama 10-letniej Matyldy i 7-letniego Leopolda – zanim napisała książkę, 5 lat spędziła z rodziną we Francji. Miłośniczka gotowania i zwolenniczka wychowywania dzieci w bogatej kulturze smaku, znalazła się we właściwym miejscu.  We Francji trafiłam na podatny grunt. Tam jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów kultury. Francuskie dzieci od maleńkości dostają jasny komunikat: jedzenie jest bardzo ważne, tak samo, jak maniery przy stole. Nie ma mowy o grymaszeniu ani specjalnym "dziecięcym" menu. Dzieci prawie od samego początku jedzą to samo, co dorośli – tłumaczy autorka książki.   Francuskie dzieci wzrastają w kulturze celebrowania wspólnych posiłków. Jedzenie nie kojarzy im się z przymusem, bo jest normalną częścią życia, która nie podlega dyskusji. Jest oczywiste, że rodzina je wspólnie, przy stole, te same potrawy. Dla dzieci nie robi się wyjątków. Tymczasem polscy rodzice powszechnie borykają się z problemem " niejadka ". Jeżeli rozłożyć go na części pierwsze, okaże się, że apetyt dzieci byłby w porządku, gdyby nie nasze rodzicielskie grzeszki i zaniedbania. Zobaczmy, co możemy zrobić, żeby dzieci jadły wszystko i z chęcią. Wspólne posiłki z dziećmi JD: We Francji to jest rytuał. Cała rodzina siada do stołu razem. Dzieci od początku uczą się, że są sytuacje, w których trzeba się zachować w określony sposób. Ja sama nie jestem bardzo surową matką. Moje dzieci mogą się wytarzać w trawie i być brudne, ale przy stole mają się zachowywać porządnie. To jest podstawa. Nie mogą też odejść od stołu kiedy im się podoba, tylko powinny zapytać o pozwolenie. To, oczywiście, dotyczy nieco starszych dzieci. Ważne, żeby młodsze dzieci uczestniczyły w posiłkach od początku i, w miarę możliwości, jadły to, co reszta rodziny.  Nie wykluczajmy dzieci z żadnego aspektu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz