
Nieprawidłowe zabiegi higieniczne
Wiele problemów ze zdrowiem intymnym ma swoje źródło w źle pojętych zabiegach higienicznych. Czasem stosujemy zbyt ostre środki, nasiadówki, irygacje – to wszystko (a zwłaszcza irygacje pochwy) narusza i niszczy naturalną barierę ochronną pochwy w postaci dobroczynnych bakterii Lactobacillus powodując, że w ciągu najbliższych kilku dni może rozwinąć się jej infekcja.
Miejsca intymne należy myć przynajmniej raz dziennie, najlepiej pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii i grzybów z odbytu w okolice wejścia do pochwy. Do mycia najlepiej używać delikatnych środków do higieny intymnej – mydło może naruszyć kwaśne pH, powodować uczulenia i podrażniać. Uczulające są szczególnie substancje zapachowe używane w mydłach, chusteczkach nawilżających i wkładkach higienicznych.
Bezwzględnie należy zrezygnować z irygacji pochwy jako formy higieny – wyjaławiają one środowisko pochwy nawet na 72 godziny! W tym czasie jest ona szczególnie narażona na atak chorobotwórczych bakterii i grzybów.
Przeczytaj także: Zdrowie po ciąży - wstydliwe problemy, o których nie mówisz
Wilgotne środowisko - raj dla bakterii i grzybów
Bakterie i grzyby „lubią” wilgotne środowisko, więc jeśli stosujesz wkładki higieniczne, podpaski i tampony, pamiętaj o częstym ich zmienianiu. Lepsze są wkładki zawierające włókna naturalne, tzw. oddychające. Także bielizna powinna być przewiewna, najlepiej bawełniana lub z innego włókna naturalnego. W przypadku częstych nawrotów infekcji intymnych zamień stringi na klasyczną bieliznę, ponieważ w stringach łatwiej o przenosiny bakterii i grzybów z odbytu w okolice pochwy, częściej też występują otarcia delikatnego naskórka okolic intymnych, co sprzyja jego podrażnieniom.
Zachowaj czujność w miejscach publicznych
Są takie miejsca i sytuacje, w których dla dobra zdrowia intymnego należy zachować „wzmożoną czujność” ;). Do takich miejsc należą np. baseny, toalety publiczne, sauny itp. Staraj się w miarę możliwości nie siadać na sedesach w publicznych toaletach (możesz stosować jednorazowe podkładki) i nie przebywać zbyt długo w wilgotnym kostiumie kąpielowym (przypominamy, że wilgoć i ciepło to ulubione warunki dla chorobotwórczych bakterii i grzybów). W podróży warto mieć ze sobą specjalne nawilżane chusteczki do higieny intymnej.
Bądź rozważna w relacjach intymnych
Jeśli zdarzają Ci się przygodne kontakty seksualne, koniecznie zabezpieczaj się prezerwatywą. Grzybica nie jest wprawdzie klasyfikowana jako choroba przenoszona drogą płciową, ale zarówno w przypadku infekcji wywoływanych przez grzyby, jak i bakterie czy wirusy dobrze jest leczeniem objąć także partnera seksualnego. Jest to wskazane szczególnie w przypadku nawracających uporczywych infekcji.
Strażnicy zdrowia intymnego
Za prawidłową barierę ochronną pochwy odpowiadają nasi „naturalni strażnicy” – pałeczki kwasu mlekowego, czyli bakterie Lactobacillus. Jeśli często cierpisz na infekcje układu moczowo-płciowego, to może oznaczać, że masz zbyt mało pałeczek kwasu mlekowego i warto uzupełnić ich brak przyjmując odpowiedni doustny probiotyk ginekologiczny. Właściwie dobrany probiotyk wywiera korzystny wpływ na organizm, m.in. poprzez poprawę i utrzymanie prawidłowej mikroflory pochwy oraz stanowiącego zaporę przez patogenami jej kwaśnego pH.
Polecamy: Poznaj 7 mitów na temat seksu po porodzie