Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kobieta, higiena intymna, piórko
Fotolia
Mama

Jak dbać o higienę intymną na co dzień?

Martwisz się, czy dobrze dbasz o swoje zdrowie intymne? Męczą Cię „kobiece” dolegliwości? Przeczytaj nasz poradnik zdrowia intymnego.

Nieprawidłowe zabiegi higieniczne

Wiele problemów ze zdrowiem intymnym ma swoje źródło w źle pojętych zabiegach higienicznych. Czasem stosujemy zbyt ostre środki, nasiadówki, irygacje – to wszystko (a zwłaszcza irygacje pochwy) narusza i niszczy naturalną barierę ochronną pochwy w postaci dobroczynnych bakterii Lactobacillus powodując, że w ciągu najbliższych kilku dni może rozwinąć się jej infekcja.
Miejsca intymne należy myć przynajmniej raz dziennie, najlepiej pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii i grzybów z odbytu w okolice wejścia do pochwy. Do mycia najlepiej używać delikatnych środków do higieny intymnej – mydło może naruszyć kwaśne pH, powodować uczulenia i podrażniać. Uczulające są szczególnie substancje zapachowe używane w mydłach, chusteczkach nawilżających i wkładkach higienicznych.
Bezwzględnie należy zrezygnować z irygacji pochwy jako formy higieny – wyjaławiają one środowisko pochwy nawet na 72 godziny! W tym czasie jest ona szczególnie narażona na atak chorobotwórczych bakterii i grzybów.

Przeczytaj także: Zdrowie po ciąży - wstydliwe problemy, o których nie mówisz

Wilgotne środowisko - raj dla bakterii i grzybów

Bakterie i grzyby „lubią” wilgotne środowisko, więc jeśli stosujesz wkładki higieniczne, podpaski i tampony, pamiętaj o częstym ich zmienianiu. Lepsze są wkładki zawierające włókna naturalne, tzw. oddychające. Także bielizna powinna być przewiewna, najlepiej bawełniana lub z innego włókna naturalnego. W przypadku częstych nawrotów infekcji intymnych zamień stringi na klasyczną bieliznę, ponieważ w stringach łatwiej o przenosiny bakterii i grzybów z odbytu w okolice pochwy, częściej też występują otarcia delikatnego naskórka okolic intymnych, co sprzyja jego podrażnieniom.

Zachowaj czujność w miejscach publicznych

Są takie miejsca i sytuacje, w których dla dobra zdrowia intymnego należy zachować „wzmożoną czujność” ;). Do takich miejsc należą np. baseny, toalety publiczne, sauny itp. Staraj się w miarę możliwości nie siadać na sedesach w publicznych toaletach (możesz stosować jednorazowe podkładki) i nie przebywać zbyt długo w wilgotnym kostiumie kąpielowym (przypominamy, że wilgoć i ciepło to ulubione warunki dla chorobotwórczych bakterii i grzybów). W podróży warto mieć ze sobą specjalne nawilżane chusteczki do higieny intymnej.

Bądź rozważna w relacjach intymnych

Jeśli zdarzają Ci się przygodne kontakty seksualne, koniecznie zabezpieczaj się prezerwatywą. Grzybica nie jest wprawdzie klasyfikowana jako choroba przenoszona drogą płciową, ale zarówno w przypadku infekcji wywoływanych przez grzyby, jak i bakterie czy wirusy dobrze jest leczeniem objąć także partnera seksualnego. Jest to wskazane szczególnie w przypadku nawracających uporczywych infekcji.

Strażnicy zdrowia intymnego

Za prawidłową barierę ochronną pochwy odpowiadają nasi „naturalni strażnicy” – pałeczki kwasu mlekowego, czyli bakterie Lactobacillus. Jeśli często cierpisz na infekcje układu moczowo-płciowego, to może oznaczać, że masz zbyt mało pałeczek kwasu mlekowego i warto uzupełnić ich brak przyjmując odpowiedni doustny probiotyk ginekologiczny. Właściwie dobrany probiotyk wywiera korzystny wpływ na organizm, m.in. poprzez poprawę i utrzymanie prawidłowej mikroflory pochwy oraz stanowiącego zaporę przez patogenami jej kwaśnego pH.

Polecamy: Poznaj 7 mitów na temat seksu po porodzie

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Kobieta, bielizna, higiena intymna, ból pochwy
Fotolia
Mama
Fakty i mity o infekcjach intymnych
Kobiety często szukają informacji o infekcjach intymnych w Internecie. Ekspert programu Zdrowa ONA dr n. med. Grzegorz Południewski potwierdza fakty i obala mity na temat grzybiczego zapalenia pochwy, które krążą w sieci.

Infekcje grzybicze pochwy zdarzają się tylko osobom nie przestrzegającym higieny MIT! Brak higieny intymnej jak i nadmierne dbanie o nią może przyczynić się do wystąpienia grzybiczej infekcji pochwy . Przesadne dbanie o higienę, irygacje pochwy, które niszczą pałeczki kwasu mlekowego, częste podmywanie się środkami myjącymi o dużej zawartości dodatków zapachowych lub bakteriobójczych  – to wszystko może zaburzyć równowagę w środowisku pochwy i sprawić, że wzrośnie ryzyko infekcji intymnej . Aby nie zniszczyć kwasowości (pH) pochwy należy stosować płyny do higieny intymnej o neutralnym pH (nie wyższym niż 4,5-5,2) lub takie, które zawierają kwas mlekowy.   Domowe sposoby, takie jak np. płukanka, są bardzo skuteczne w leczeniu grzybiczej infekcji pochwy MIT!   Aż 30% Polek cierpiących na infekcje intymne stosowało domowe metody leczenia, bez konsultacji z lekarzem ( wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 8-13 października 2014 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 1010 kobiet w wieku 18+). Wynika to przede wszystkim z tego, że informacji o swojej dolegliwości szukają w Internecie, wstydząc się pójść po poradę do ginekologa . Domowe zabiegi mogą być nie tylko nieskuteczne, ale także niebezpieczne. Próby samodzielnej diagnozy i leczenia mogą spowodować jedynie namnażanie się grzybów. Na przykład popularna płukanka pochwy z pomocą wody lub mieszanki środków dezynfekujących mogą spowodować zaburzenie jej ekosystemu. Należy pamiętać, że grzybica pochwy nie zniknie sama i nie wyleczymy jej „domowymi” metodami, dlatego po zaobserwowaniu u siebie objawów sugerujących infekcje intymne należy udać się do ginekologa, który...

19134466.jpg
Mama
Jak zapobiec nawracającym infekcjom intymnym?
Zdrowie intymne jest podstawą dla naszego dobrego samopoczucia i radości z „bycia kobietą”. Przeczytaj, jak zadbać o swoje zdrowie intymne na każdym etapie swojej kobiecości.

Radość z bycia kobietą Zdrowie intymne jest podstawą do cieszenia się udanym życiem seksualnym, a także do dobrego samopoczucia kobiety. Nawracające infekcje układu moczowo-płciowego są uciążliwe i przykre, odbierają radość z życia intymnego, są powodem oziębłości między partnerami, niezrozumienia, nierzadko są przez nas uważane (niepotrzebnie!) za temat wstydliwy i tabu, często też powodują zamknięcie się kobiety na intymny związek z partnerem. Współczesna nauka na szczęście pozwala na skuteczne sposoby radzenia sobie z nawracającymi infekcjami kobiecymi. Wiemy, że za naturalną barierę obronną pochwy chroniącą przed atakiem bakterii, grzybów i wirusów są odpowiedzialne dobroczynne bakterie Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego). Wzmacniają one lub odbudowują właściwą mikroflorę pochwy oraz jej kwaśne pH, chroniąc przed nawrotami infekcji układu moczowo-płciowego. Profilaktyczne przyjmowanie doustnego probiotyku ginekologicznego jest szczególnie wskazane w czasie antybiotykoterapii, w okresach osłabienia odporności (przesilenie wiosenne i jesienne, wakacyjne korzystanie z pływalni itp.), polecane jest dla kobiet z cukrzycą, a także w poszczególnych fazach życia kobiety (aktywności seksualnej i związanym z nią stosowaniem doustnej formy antykoncepcji, w czasie ciąży i połogu, wreszcie – w okresie menopauzy). Przeczytaj: Wydzielina z pochwy – czy to coś groźnego? Antykoncepcja Doustne środki antykoncepcyjne opierają swoje działanie na odpowiednio dobranych i przyjmowanych dawkach hormonów. Są bardzo skuteczne i chętnie stosowane przez nowoczesne kobiety (już niemal 1/3 Polek stosuje tę właśnie metodę zabezpieczenia przed ciążą). Jednak ich działanie powoduje szereg zmian w śluzówce pochwy (inny skład hormonalny, odczyn pH, ilość glikogenu, zagęszczenie śluzu), co może stać się przyczynkiem (i w wielu przypadkach tak...

kobieta je jogurt
Fotolia
Mama
Antybiotyki a zdrowie intymne
Przyjmujesz antybiotyk? On nie pozostaje bez wpływu na twoje zdrowie intymne. Zadbaj o nie zawczasu! Dowiedz, się jaki probiotyk stosować, by uchronić się przed infekcjami układu moczowo-płciowego.

Antybiotyki mają zniszczyć bakterie powodujące chorobę, niestety przy okazji niszczą dobroczynną florę bakteryjną organizmu (naszych „naturalnych strażników”), tj. bakterie Lactobacillus . To powoduje, że jesteśmy narażone na atak kolejnych groźnych dla zdrowia bakterii, wirusów i grzybów – efektem ubocznym antybiotykoterapii może być np. grzybica układu pokarmowego, pochwy, nawracające infekcje pęcherza itd. By tak się nie stało, lekarze, przepisując antybiotyk, polecają brać osłonowo probiotyki. Jego dobór ma spore znaczenie dla zdrowia. Czy każdy probiotyk to probiotyk? Niestety, nie wszystkie preparaty sprzedawane jako probiotyki są prawdziwe. Preparat probiotyczny zawiera żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza (definicja WHO/FAO 2001). Bakterie zawarte w probiotyku powinny być wyraźnie oznaczone (nazwa bakterii probiotycznej powinna być 3-członowa), ponieważ poszczególne szczepy tych samych rodzajów bakterii mają bardzo różne działanie (np. jeden szczep pożytecznych bakterii Lactobacillus może pomagać w utrzymaniu prawidłowej mikroflory bakteryjnej jelit, ale nie mieć żadnego pozytywnego wpływu na mikroflorę pochwy, a inne będą posiadać działanie ochronne, odbudowujące i wspomagające naturalną florę pochwy i jej kwaśne pH). Istnieją także takie szczepy bakterii wchodzące w skład dostępnych na rynku „probiotyków”, których działanie na nasz organizm nie zostało jeszcze udowodnione naukowo lub zostało wykazane w stopniu niewystarczającym do tego, jakie działanie się im przypisuje. Dlatego tak ważne jest, by wybierać preparaty zawierające dokładnie oznaczone szczepy bakterii probiotycznych (nazwa bakterii zawsze 3-członowa), o potwierdzonym klinicznie działaniu. Może jogurt zamiast preparatu? Czasami zaleca się jedzenie jogurtów zamiast przyjmowania kapsułek...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz