Hirsutyzm - problem z nadmiernym owłosieniem u kobiet
Fotolia
Mama

Skad się biorą niechciane włoski u kobiet? Hirsutyzm - przyczyny i leczenie

Na twojej twarzy i nie tylko na niej) pojawiło się dużo niechcianych włosów? W grę może wchodzić hirsutyzm.

O hirsutyzmie, czyli pojawiającym się u kobiet nadmiernym owłosieniu typu męskiego, mówi się wtedy, gdy niechciane, mocne włoski zaczynają rosnąć w miejscach, w których nie powinny występować u kobiet.

Hirsutyzm to nie tylko wąsik

Takie nadprogramowe włoski mogą pojawiać się nie tylko nad górną wargą, ale także na podbródku i policzkach, a często także w innych miejscach:

 • między piersiami
 • wokół brodawek
 • na podbrzuszu
 • w okolicach pępka
 • po wewnętrznej stronie ud
 • na plecach
 • na karku czy stopach (rzadziej)

Zobacz także: Zaburzenia hormonalne - jak je rozpoznać?

Czasem włosków jest bardzo dużo

Problem może być mniej lub bardziej nasilony. Zdarza się, że włoski są mało widoczne i pojawiają się pojedynczo. Bywa jednak i tak, że są sztywne i jest ich naprawdę bardzo dużo. Czasem przypominają mocny, męski zarost.

Przyczyny hirsutyzmu

Specjaliści rozróżniają dwa główne rodzaje hirsutyzmu:

- Hirsutyzm idiopatyczny, czyli taki, który nie ma wyraźnej przyczyny.  Pojawianie się niechcianych włosów nie wiąże się z podwyższeniem poziomu androgenów (męskich hormonów płciowych, głównie testosteronu). Za problem odpowiadają wówczas predyspozycje genetyczne (hirsutyzm może występować rodzinnie) lub wzmożona wrażliwość mieszków włosowych na prawidłowy poziom androgenów.

- Hirsutyzm wtórny jest związany z podwyższonym poziomem androgenów, spowodowanym m.in.:

 • nieprawidłową pracą jajników, np. przy zespole policystycznych jajników (PCOS).
 • nieprawidłową pracą nadnerczy.
 • innymi zaburzeniami endokrynologicznymi, np. niedoczynnością tarczycy.
 • przestrojeniem hormonalnym organizmu, np. podczas dojrzewania, ciąży (rzadko) lub menopauzy.
 • stosowaniem niektórych leków, np. anabolików czy steroidów.


Hirsutym może mieć także wiele innych, czasem bardzo poważnych przyczyn, dlatego wymaga wyjaśnienia.

Hirsutyzm może powodować także inne problemy

Jeśli hirsutyzm spowodowany jest zbyt wysokim stężeniem męskich hormonów, nadmiernemu owłosieniu mogą towarzyszyć także inne objawy:

Jak diagnozuje się hirsutyzm?

Diagnozowaniem i ustalaniem przyczyny hirsutyzmu zajmuje się endokrynolog.
Stawianie diagnozy najczęściej zaczyna się od oceny owłosienia, zebrania dokładnego wywiadu, dotyczącego pacjentki i jej rodziny, oraz badania stężenia testosteronu i jego pochodnych, a czasem także innych hormonów, np. kortyzolu czy prolaktyny. Konieczne może być także badanie ginekologiczne wraz z USG jajników oraz wizyta u dermatologa.

Leczenie

Sposób leczenia hirsutyzmu zależy od tego, jakie są jego przyczyny.

 • Jeśli jest spowodowany zbyt wysokim stężeniem androgenów, stosuje się leki, które mają unormować ich poziom. Najczęściej są to zawierające estrogeny doustne środki antykoncepcyjne. Leczenie nie zawsze jest proste, a jego efekty nie pojawiają się od razu. Trzeba na nie czekać około 6  miesięcy, ponieważ mniej więcej tyle trwa cykl wzrostu włosa.
 • Jeżeli pojawianie się niechcianych włosków nie jest spowodowane nadmiarem androgenów, leczenie hormonalne nie przyniesie żadnych efektów. W takiej sytuacji pozostaje usuwanie niepotrzebnych włosów, np. przy pomocy elektrolizy albo epilacji laserowej lub ultradźwiękowej.

Hirsutyzm a ciąża

Czy hirsutyzm może utrudniać zajście w ciążę? A jeśli tak, co należy zrobić?
– Sam hirsutyzm, czyli problem z nadmiernym owłosieniem u kobiet, nie utrudnia zajścia w ciążę, jednak zaburzenia hormonalne, które go powodują, mogą także przyczyniać się do problemów z płodnością. Leczenie zaburzeń hormonalnych zwiększa szansę na zajście w ciążę, a równocześnie zmniejsza nasilenie hirsutyzmu  – wyjaśnia o prof. dr hab. Marek Bolanowski,  endokrynolog, kierownik katedry i kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Przeczytaj także: Ginekolog ostrzega - waga wpływa na płodność!

Za problemy z zajściem w ciążę odpowiadają nie tylko kobiety

zespół policystycznych jajników a ciąża
AdobeStock
Ciąża
Zespół policystycznych jajników a ciąża – objawy, problemy, leczenie
Zespół policystycznych jajników nie wyklucza zajścia w ciążę. Bez odpowiedniego leczenia trudno będzie jednak o zapłodnienie. Aby doszło do owulacji, a ciąża przebiegała bez komplikacji, niezbędna jest pomoc lekarza.

Blisko co szósta kobieta w wieku 25–45 lat cierpi na zespół policystycznych jajników, czyli PCOS. Jest to zaburzenie hormonalne mające szereg objawów uciążliwych dla kobiety. Przyczynia się również do niepłodności. Jeżeli planujesz urodzić dziecko, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – przy zespole policystycznych jajników ciąża jest możliwa . ​Jednak, aby do niej doszło, trzeba jak najszybciej podjąć leczenie polegające na wyrównaniu poziomu hormonów – na tyle, aby zachodziła owulacja. Spis treści: Zespół policystycznych jajników a ciąża Zespół policystycznych jajników a owulacja Jak zajść w ciążę przy zespole PCOS Zespół policystycznych jajników a ciąża Szacuje się, że zespół policystycznych jajników, nazywany w skrócie PCOS (a ang. polycystic ovary syndrome ) to w 40 procentach przyczyna niepłodności kobiecej. Zaburzenie związane jest z nadmierną aktywnością męskich hormonów płciowych – androgenów. Zakłóca ono cykl miesiączkowy kobiety: nie dochodzi do dojrzewania komórki jajowej i pęknięcia pęcherzyka Graafa.   Ekspert leczenia niepłodności dr Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Badań Prenatalnych Gyncentrum w Katowicach, wyjaśnia, jakie są szanse zajścia w ciążę w przypadku PCOS: – Duży odsetek pacjentek z problemem niepłodności to kobiety z zespołem policystycznych jajników – przyznaje dr Dariusz Mercik. – To wręcz jedna z najczęstszych przypadłości, które utrudniają zajście w ciążę . Kobiety z PCOS mają predyspozycje do nadciśnienia, cukrzycy ciężarnych, są bardziej narażone na problemy z donoszeniem ciąży, nawracające poronienia oraz na przedwczesny poród. Dr Mercik uspokaja: – Zajście w ciążę przy PCOS jest możliwe, zaś poziom hormonów musi być na tyle wyrównany, aby mogło dojść do owulacji –...

zaburzenia miesiączkowania
Adobe Stock
Starania o dziecko
Zaburzenia miesiączkowania - 5 najczęstszych problemów z miesiączką
Problemy z miesiączką ma wiele kobiet. Ale nie zawsze jest to sygnał poważnych zaburzeń. Co jest normą, a kiedy powinnaś udać się do lekarza? Podpowiadamy!

Regularne miesiączki to dowód prawidłowo funkconującego organizmu kobiety. Jeżeli do tej pory miałaś okres w terminie, to nic dziwnego, że każde jego zakłócenie bardzo cię niepokoi. Tym bardziej że na temat tego, o czym świadczą zaburzenia miesiączki, narosło wiele mitów. Nieregularność okresu może być spowodowana błahostką , np. zmianą klimatu. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, co powinno cię niepokoić i kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza. Długie przerwy między krwawieniami Przyjmuje się, że miesiączka występuje co 28–31 dni i trwa 5–7 dni. Jeżeli krwawisz rzadziej niż co 31 dni, może to świadczyć o tym, że w twoim organizmie nie doszło do owulacji. Zazwyczaj przyczyną rzadkiego miesiączkowania (oligomenorrhoea) są: zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej, czyli np. zbyt wysokim stężeniem prolaktyny ; torbiele jajników; niedoczynność tarczycy. Efektem tego jest powstanie niedoboru progesteronu w drugiej części cyklu, a co za tym idzie wydłużenie jego trwania i wystąpienie w późniejszym terminie krwawienia miesiączkowego. Aby uregulować długość cyklu stosuje się w takim przypadku leki hormonalne, które wyregulują niedobór hormonu. Długie cykle mogą też być spowodowane wyjątkowo silnym, przewlekłym stresem. Wszystkie siły skoncentrowane są wtedy na pracy mózgu i mięśni. Stąd zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W dodatku stres pobudza produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), które powodują zaburzenia miesiączkowania. Zazwyczaj mają one charakter przejściowy i wszystko wraca do normy, gdy minie trudny czas w życiu kobiety. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas stosuje się leki normujące stężenie hormonów.    Raz w roku może zdarzyć się opóźnienie okresu. I nie świadczy to o żadnym zaburzeniu....

6 objawów zespołu policystycznych jajników
AdobeStock
Starania o dziecko
6 najczęstszych objawów zespołu policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników (PCOS) może być przeszkodą w zajściu w ciążę. Jak go rozpoznać? Zobacz, jakich objawów nie powinnaś lekceważyć.

Jeżeli od dłuższego czasu bezskutecznie starasz się o dziecko, być może przyczyną tego jest zespół policystycznych jajników (w skrócie   PCOS). Sprawdź, jakie są objawy tego zaburzenia - jeżeli zauważysz u siebie większość z nich, nie zwlekaj z pójściem do lekarza. Im szybciej zdiagnozujesz chorobę i zaczniesz ją leczyć, tym szybciej twój organizm zacznie pracować prawidłowo. Jak objawia się zespół policystycznych jajników?  Przeczytaj! Zespół policystycznych jajników to zaburzenie hormonalne U zdrowych kobiet w jajnikach znajduje się cały arsenał  komórek jajowych . Są ukryte w  pęcherzykach Graafa , dojrzewając w nich. Gdy jajeczko jest gotowe do zapłodnienia, pęcherzyk pęka i uwalnia je, aby mogło powędrować jajowodem do macicy i tam poczekać na zapłodnienie przez plemnik. Przy zespole policystycznych jajników nieprawidłowe działanie hormonów uniemożliwia dojrzewanie komórki jajowej i pęknięcie pęcherzyka. Nie dochodzi do  owulacji.  Jajeczko zostaje w nim uwięzione. W trakcie następnych cykli miesiączkowych kolejne pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Gromadzące się w jajniku niedojrzałe pęcherzyki tworzą liczne małe torbiele jajnika, czyli cysty - stąd nazwa zespół policystycznych jajników lub zespół wielotorbielowatych jajników. Oto 6 najczęstszych objawów zespołu policystycznych jajników: Nieregularne miesiączki Zaburzenia lub brak okresu przynajmniej w 6 cyklach menstruacyjnych w ciągu roku, to najbardziej oczywisty sygnał, że powinnaś zbadać się w kierunku PCOS. Brak miesięcznego krwawienia to efekt zakłócania lub wręcz zatrzymania owulacji. Bez niej nie dojdzie do zapłodnienia. W takiej sytuacji starania o dziecko mogą być bardzo trudne , a czasem wręcz niemożliwe. Ból w okolicach miednicy Jest to ból, który pojawia się bez szczególnej przyczyny. Prawdopodobnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj