histerektomia
AdobeStock
Mama

Histerektomia – w jakich sytuacjach trzeba zrobić tak poważną operację

Histerektomia polega na wycięciu macicy i jest to operacja niosąca dla zdrowia kobiety wiele konsekwencji. Zobacz, w jakich sytuacjach staje się koniecznością.

Dla wielu kobiet histerektomia to ostateczność - usunięcie macicy oznacza utratę kobiecości i koniec możliwości zajścia w ciążę. Wiele z nich popada z tego powodu w depresję. Zobacz, na czym polega operacja i jakie niesie z sobą konsekwencje.

Na czym polega histerektomia?

To operacja ginekologiczna polegająca na chirurgicznym usunięciu macicy, stosowana najczęściej w leczeniu chorób nowotworowych. Wskazaniem do jej wykonania są:

 • rak szyjki i trzonu macicy;
 • mięśniaki macicy;
 • dysplazja szyjki macicy;
 • endometrioza;
 • wypadanie macicy;
 • rozrost błony śluzowej macicy po nieskutecznym leczeniu zachowawczym;
 • nawracające krwawienia z macicy;
 • bardzo obfite miesiączki (trwające nawet 10 dni).

Typy histerektomii

W zależności od charakteru zmian chorobowych wyróżnia się:

 • histerektomię częściową – polegającą na usunięcie tylko trzonu macicy;
 • histerektomię całkowitą – usunięcie całej macicy (trzonu i szyjki macicy);
 • histerektomię całkowitą z usunięciem jajników i jajowodów – oprócz trzonu i szyjki macicy usuwane są jajowody i jajniki;
 • histerektomię radykalną – usunięcie macicy (całkowite) oraz górnej części pochwy i okolicznych węzłów chłonnych; zabieg wykonuje się w przypadku nowotworów.


Operacja oznacza zaprzestanie miesiączkowania z powodu braku błony śluzowej macicy, która jest zlokalizowana w trzonie macicy. W przypadku równoczesnego usunięcia jajników powstaje stan chirurgicznie wywołanej menopauzy.

Kiedy trzeba wyciąć macicę?

W przypadku zmian niemających złośliwego charakteru histeroktomię wykonuje się po nieskutecznym leczeniu mniej inwazyjnymi sposobami i zakończonym rodzeniu dzieci. O konieczności przeprowadzenia operacji decydują:

 • szybki wzrost patologicznych zmian;
 • nasilenie objawów choroby;
 • znaczne pogorszenie jakości życia spowodowanego chorobą.


Ze względu na zmiany hormonalne zachodzące wraz z wiekiem w organizmie kobiety najczęściej leczenie chirurgiczne przeprowadza się w wieku około i pomenopauzalnym.

Długotrwały ból podbrzusza spowodowany endometriozą, po nieskutecznym leczeniu zachowawczym, uznawany jest za jedno ze wskazań do histerektomii. Wycięcie zmienionej chorobowo macicy eliminuje dolegliwości bólowe i polepsza jakość życia kobiety.

Jak przebiega operacja histerektomii?

Operację można wykonać metodą tradycyjną w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym (pacjentka jest przytomna, ale nie czuje bólu) lub też metodą laparoskopową.

W tradycyjnym zabiegu chirurg-ginekolog otwiera powłoki jamy brzusznej i usuwa macicę oraz – jeżeli zachodzi konieczność – także jajniki, jajowody, szyjkę macicy oraz górną część pochwy i okoliczne węzły chłonne. Czasami dopiero w trakcie operacji okazuje się, czy zachodzi konieczność usunięcia tylko samej macicy czy także przydatków. W trakcie operacji pobierany jest materiał do badania histopatologicznego.

W metodzie laparoskopowej konieczne jest znieczulenie ogólne. Przez niewielkie nacięcie wprowadza się do jamy brzusznej mikronarzędzia, za pomocą których odcina się macicę od podtrzymujących ją więzadeł i pochwy lub szyjki macicy. Następnie dzieli się macicę na niewielkie kawałki i wyjmuje je przez nacięcie w powłokach brzusznych (jeżeli macica była duża) lub przez pochwę (jeżeli była niewielka). 

Metodę laparoskopową stosuje się w przypadkach, kiedy nie jest konieczna radykalna operacja usunięcia macicy wraz z przydatkami. Jest to operacja mniej inwazyjna niż ta wykonywana metodą tradycyjną. Po zabiegu kobieta musi przez przynajmniej 5 dni pozostać w szpitalu.

W przypadku histerektomii z powodu nowotworu może być konieczne dalsze leczenie polegające na chemio- lub radioterapii.

Powikłania po operacji

Zdarzają się niezmiernie rzadko, do najczęstszych powikłań zaliczamy:

 • obfite krwawienie podczas operacji;
 • krwiak w obrębie powłok skórnych;
 • złe gojenie rany;
 • uszkodzenie moczowodu, pęcherza moczowego, jelit;
 • nieprawidłowe połączenie pęcherza z pochwą;
 • zapalenie płuc;
 • niedrożność jelit.

Histerektomia – konsekwencje zabiegu

To poważny zabieg niosący ze sobą szereg konsekwencji, dotyczą one zmian anatomicznych w miednicy mniejszej oraz sfery emocjonalnej kobiety.

W wyniku usunięcia macicy kobieta może cierpieć na:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu;
 • utratę libida;
 • niepokój;
 • poczucie winy i okaleczenia;
 • depresję.


Jeżeli podczas histerektomii usunięta została tylko macica, a kobieta nie miała jeszcze menopauzy, jajniki nadal produkują hormony płciowe, a co za tym idzie, kobieta nie odczuwa tak negatywnych skutków operacji.

Jeżeli jednak zostały usunięte również jajniki, następuje przyspieszona menopauza i spadek poziomu hormonów płciowych (estrogenów). W takim przypadku konieczne może być zastosowanie zastępczej terapii hormonalnej (HTZ), chyba że operacja wykonywana jest u kobiety już po okresie klimakterium – w tym przypadku czynności jajników wygasły samoistnie.

Rekonwalescencja po histerektomii trwa ok. 8 tygodni. Należy oszczędzać organizm przez przynajmniej pół roku –  nie dźwigać ciężarów większych niż 5 kg ani wykonywać ciężkich prac fizycznych.

Jakość życia seksualnego po usunięciu macicy

Po histerektomii kobieta może prowadzić normalne życie i nadal cieszyć się seksem. Chociaż, wraz z usunięciem jajników zmniejsza się poziom androgenów – hormonów odpowiedzialnych za popęd seksualny, to można je uzupełnić lekami. Innym problemem może być suchość pochwy, ale ten można rozwiązać, stosując żele intymne.

 

Zobacz także
mięśniaki a ciąża

Metody leczenia mięśniaków macicy: tylko operacja?

usg w ciąży szkodliwość

Co to są mięśniaki macicy i jak je leczyć, kiedy planujesz ciążę?

jak uniknąć nacięcia krocza współpraca z położną

Czy kobieta, która nie ma macicy może zostać matką?

Czy wiesz, jak się kochać żeby zajść w ciążę? Quiz

 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

histeroskopia
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Histeroskopia - zabieg ginekologiczny poprawiający płodność kobiety
Pozwala dokładnie zajrzeć do wnętrza macicy, co jest istotne w leczenia niepłodności, mięśniaków i obfitych miesiączek. Zobacz, kiedy trzeba ją zrobić.

Histeroskopia odgrywa ważną rolę w diagnozowaniu wielu problemów ginekologicznych kobiet. Nie jest to zabieg wymagający skomplikowanego przygotowania i jest dosyć prosty w wykonaniu. Zaleca się go kobietom mającym kłopoty z poczęciem lub utrzymaniem ciąży. Co to jest histeroskopia? Histeroskopia to zabieg ginekologiczny umożliwiający dokładne obejrzenie wnętrza macicy kobiety i pobranie je próbek do badania. Wykorzystuje się ją w diagnozowaniu: niepłodności; polipów; zrostów; rozrostów błony śluzowej; mięśniaków; guzów nowotworowych. Kiedy trzeba wykonać zabieg? Histeroskopię powinno się wykonać w sytuacji: krwawienia z dróg rodnych z nieznanej przyczyny; poronienia; wad w budowie macicy; ryzyka przerwania ciągłości ściany macicy; usunięcia przegrody macicy.  Jak wygląda histeroskopia? Zabieg wykonuje się w pierwszej fazie cyklu, po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Badanie odbywa się w fotelu ginekologicznym i trwa maksymalnie 30 minut. Rozpoczyna się od odkażenia sromu i pochwy. Następnie drogą dopochwową wprowadza się histeroskop, którego cienka tuleja ma długość około 30 cm. Na rękojeści urządzenia znajdują się pokrętła, sterujące dopływem światła oraz dwutlenku węgla lub specjalnego płynu, które sprawiają, że ściany macicy delikatnie się rozciągają i błona śluzowa staje się lepiej widoczna.   Można poprowadzić nimi również mikronarzędzia, którymi pobiera się próbki do badania histopatologicznego lub wykonuje zabiegi, takie jak np. usunięcie polipa macicy. Mamy wówczas do czynienia z histeroskopią operacyjną. Zabieg histeroskopii diagnostycznej odbywa się w znieczuleniu podanym dożylnie. Dla większego komfortu kobieta może zdecydować się na znieczulenie ogólne . Przygotowania do badania Przed wykonaniem zabiegu należy powstrzymać się od przyjmowania...

mięśniaki a ciąża
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Mięśniaki a ciąża: mogą prowadzić do powikłań w ciąży i podczas porodu [diagnoza, leczenie]
Mięśniaki w ciąży mogą przyczyniać się do powstania powikłań groźnych dla matki i dziecka. Dlatego wykryte w ciąży mięśniaki wymagają stałego monitorowania, ale raczej się ich w tym czasie nie usuwa. Najczęściej wycinane lub leczone są już po porodzie.

Mięśniaki macicy w ciąży mogą utrudniać jej donoszenie i powodować komplikacje okołoporodowe. Nie zawsze jednak się tak dzieje, część kobiet, u których podczas ciąży zdiagnozowano mięśniaki, nie ma żadnych problemów. Mięśniaki to niezłośliwe nowotwory z komórek mięśni gładkich, z których zbudowana jest macica. Najczęściej są efektem zaburzeń gospodarki hormonalnej i nie dają żadnych objawów, dlatego zdarza się, że wykrywane są dopiero w czasie ciąży podczas rutynowego badania USG. Mięśniaki a ciąża: wpływ mięśniaków na ciążę rodzaje mięśniaków mięśniaki a powikłania w ciąży mięśniaki a ciąża po 40 leczenie mięśniaki a płodność objawy mięśniaków leczenie farmakologiczne usuwanie mięśniaków (chirurgiczne) Mięśniaki macicy a ciąża  Mięśniaki w ciąży mogą (ale nie muszą!) być przyczyną ciążowych powikłań. Wszystko zależy od ich rozmiaru i umiejscowienia. Niektóre rodzaje mięśniaków w ciąży mogą prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu , krwotoku poporodowego. Najczęściej nie dają żadnych objawów, dlatego wykrywa się je podczas badań prenatalnych USG u 1-10 proc. ciężarnych. Co ciekawe, ryzyko występowania tej dolegliwości nie jest u wszystkich kobiet takie samo. Mięśniaki w ciąży częściej występują u starszych pań oraz u tych, które mają wyższe BMI, cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Kobiety w ciąży, u których stwierdzono mięśniaki macicy, powinny być pod stałą opieką lekarską, gdyż zmiany hormonalne towarzyszące ciąży mogą przyspieszyć wzrost guzów. Rodzaje mięśniaków macicy i ich wpływ na ciążę Te łagodne guzy są jednym z najczęściej występujących schorzeń kobiecego narządu rozrodczego – w Polsce dotykają niemal co drugą kobietę powyżej 35. roku życia. Rodzaj zmiany zależy od umiejscowienia...

Endometrioza - leczenie
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Endometrioza nie jest łatwa w leczeniu, ale walka z nią to konieczność
Nie są znane przyczyny jej powstawania dlatego jest trudna w leczeniu. Jeżeli jednak myślisz o zajściu w ciążę, endometrioza może okazać dużą przeszkodą. Dlatego trzeba działać.

Nie ma jednej metody walki z tą chorobą. Najwięcej zależy od tego, czy utrudnia ona zapłodnienie. Jeżeli tak, to konieczne staje się wykonanie zabiegu chirurgicznego. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie choroby i niedopuszczenie, aby powstały duże jej ogniska i nieodwracalne zmiany. Zobacz, jakie są metody leczenia endometriozy w zależności od jej objawów i stanu rozwoju. Endometrioza - tajemnicza choroba To bardzo dokuczliwe schorzenie, bolesne i utrudniające codzienne funkcjonowanie kobiety Z drugiej strony medycyna nadal nie umie jednoznacznie powiedzieć, co jest przyczyną jego powstawania, tak więc choroba pozostaje dość tajemnicza. Endometrioza   polega na rozroście błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej obręb i obecności w miejscach, w których nie powinno jej być. Najczęściej są to jajniki, jajowody, drogi moczowe, jelita, pochwa. Objawia się głównie w postaci: bolesnych, obfitych miesiączek, bólu brzucha podczas stosunków seksualnych, bólu w miednicy, dolegliwości pokarmowych - niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia, problemów z zajściem w ciążę, Nieleczona endometrioza może stać się przyczyną bezpłodności.  Leczenie choroby - łagodzenie bólu i zapobieganie jej rozwojowi W terapii chodzi przede wszystkim o złagodzenie objawów i skutków choroby . Polega to na: wyeliminowaniu dolegliwości bólowych, usunięciu ognisk choroby, a przynajmniej zmniejszeniu ich rozmiaru, przywróceniu płodności. W tym celu stosuje się dwa sposoby leczenia: farmakologiczny i operacyjny. Często stosowane są obie metody celem zwiększenia efektów leczenia. Leczenie endometriozy terapią hormonalną Celem leczenia farmakologicznego jest przede wszystkim złagodzenie objawów choroby, którymi są głównie bardzo mocne bóle brzucha i okolicy miednicy mniejszej oraz zastopowanie jej rozwoju. W tym celu stosuje się: leki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj