Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża, maskotka
Mama

Instynkt macierzyński na zakręcie

Instynkt macierzyński nie zawsze budzi się sam. Czasem trzeba poczekać na to dłużej, nawet jakiś czas po urodzeniu dziecka. Ale pamiętaj, że nie musisz być matką idealną, możesz być tylko wystarczająco dobrą!

Macierzyństwo wiąże się z rozmaitymi emocjami. Zależy bowiem nie tylko od tego, jaki masz charakter, ale i od buzujących w tobie hormonów, relacji z innymi ludźmi, a nawet statusu materialnego. Dlatego właśnie bycie matką to prawdziwe wyzwanie, ale i niesamowite doświadczenie. Dzięki niemu możesz poczuć, jak dojrzewa twoja kobiecość. Oczywiście lekcja taka nie zawsze jest sielanką. Właśnie dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na wasze listy – dylematy przyszłych i obecnych matek…

Kiedy rodzi się potrzeba…

Od dobrych paru lat słyszę od rodziców, babci i koleżanek: „Monika, twój zegar tyka”. Fakt, że też zdaję sobie z tego sprawę, wcale mi nie pomaga. Tym bardziej że nie czuję w sobie ani iskierki instynktu macierzyńskiego. Czy coś ze mną jest nie tak? Czy to się kiedyś zmieni? – pyta Monika, lat 29, instruktorka fitness

Utarło się, że instynkt macierzyński ma każda z nas. Większość psychologów jest jednak innego zdania. Według nich uznawanie, że każda kobieta powinna (i chce) być matką, to kwestia w dużej mierze kulturowa. Kiedyś urodzenie i wychowanie dziecka było głównym zadaniem kobiety. Czasy się jednak zmieniły. Teraz możemy wybierać, czy chcemy się realizować jako matki, czy też poświęcić życiu towarzyskiemu i robieniu kariery. Wiedząc zaś, że coraz więcej od nas zależy, czujemy się bardziej odpowiedzialne. Dlatego często trudno nam świadomie zdecydować się na powiększenie rodziny. Obwiniamy się za brak instynktu macierzyńskiego. Czujemy się w pewnym sensie upośledzone. Niepotrzebnie. Każdy ma prawo do własnej wizji szczęścia. Nie zawsze musi ona sprowadzać się do założenia rodziny.

Dylematy jednak zwykle mijają, gdy kobieta znajdzie odpowiedniego partnera. Chce wtedy nie tylko stworzyć z nim prawdziwą rodzinę, ale przede wszystkim podzielić się miłością – obdarzyć uczuciem nie tylko mężczyznę, ale i dziecko. Rodzi się w niej pragnienie, by zostać matką. W utrwaleniu go przychodzi z pomocą natura, a konkretnie oksytocyna. Wzmożone wydzielanie tego hormonu ułatwia zapłodnienie komórki jajowej, później zaś wspomaga akcję porodową i wytwarzanie mleka.
 

Warto wiedzieć:
  • Noworodek ma okrągłą buzię, wysokie czoło i duże oczy – takie proporcje twarzy są typowe dla istot małych i bezbronnych (nie tylko ludzi). Silnie działają na podświadomość. Dlatego patrząc na dziecko, czujesz potrzebę zaopiekowania się nim i otoczenia miłością. Innymi słowy – instynkt macierzyński.

Poród i co dalej?

Staraliśmy się o dziecko 4 lata. Udało się. Na świat przyszła Zuzia. Jest taka krucha i bezradna. Całkowicie zależna ode mnie. No właśnie, a ja nie mam nawet siły, by ją przytulić. Chce mi się tylko spać i płakać. Zaczynam się bać, co będzie dalej. Nie chcę się do niczego zmuszać jedynie w imię poczucia obowiązku… – mówi Ewa, lat 22.

Nie jesteś sama. Aż 80 proc. świeżo upieczonych mam ma podobne odczucia. Taki stan emocjonalny to tzw. baby blues albo depresja trzeciego dnia. Zwykle zaczyna się w trzeciej–drugiej dobie po porodzie. Wtedy bowiem spada poziom progesteronu i estrogenów (żeńskie hormony). Wywołane tą zmianą huśtawki emocjonalne mijają zazwyczaj po paru lub kilkunastu dniach. Aby przetrwać ten trudny okres, warto:

  • poprosić o pomoc przy pielęgnacji dziecka innych członków rodziny – zwłaszcza że to także doskonały moment, by do swojej roli zaczął się wdrażać tatuś;
  • wyjaśnić bliskim przyczynę ciągłych zmian nastroju – łatwiej zaakceptują wtedy twoje „humory”;
  • dużo odpoczywać – wymęczony ciążą i porodem organizm potrzebuje czasu, by się zregenerować.
Warto też wiedzieć:
  • Jeśli baby blues wyjątkowo daje się we znaki, najlepiej porozmawiać z lekarzem. Trzeba to zrobić także wtedy, gdy problemy nie ustępują przez dłuższy czas. W takim przypadku konieczna bywa psychoterapia.

 


ZOBACZ TEŻ: Kiedy rodzi się miłość macierzyńska – w ciąży czy po narodzinach dziecka?

Paulina Sykut-Jeżyna o baby blues po narodzinach córeczki

włosy, załamanie, depresja, kobieta
© Andrzej Wilusz - Fotolia.com
Połóg
Rozmowa o depresji poporodowej
Sprawia, że wszystko przestaje cieszyć i nawet błahe problemy wydają się nie do pokonania. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o depresji po porodowej.

Rozmowa z psychologiem, Martą Kamińską z  Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych we Wrocławiu. Czy depresja poporodowa to to samo, co baby blues? Nie. Baby  blues to przemijające, zaczynające się tuż po porodzie i trwające do sześciu tygodni obniżenie nastroju w dużym stopniu związane z rewolucją hormonalną, jaka zachodzi w organizmie kobiety. Ma z nim do czynienia nawet 8 na 10 młodych mam. Depresja poporodowa to poważniejsza sprawa. Ma bardziej złożone przyczyny, dotyczy o wiele mniejszej liczby kobiet i może trwać dłużej - miesiące, a nawet lata.  Zacznijmy od baby bluesa. Jak się objawia?  Przez pierwsze dni po porodzie młode mamy  mogą nie czuć więzi z dzieckiem , nie interesować się nim. Mogą  też  denerwować się z byle powodu, mieć wahania nastroju, czuć się uwiązane i zagubione w nowej roli. Mimo zmęczenia nie są w stanie odpocząć, przespać się.  To mija - czasem szybciej, czasem wolniej. Bardzo pomaga wsparcie bliskich: to, żeby mogły szczerze powiedzieć im, co czują, mieć chwilę dla siebie, liczyć na to, że ktoś posprząta, zrobi zakupy, zabierze dziecko na spacer. Najważniejsze, by  były w stanie tę pomoc przyjąć, a to nie zawsze jest takie oczywiste. Wciąż pokutuje u nas mit Matki Polki, która musi dać sobie radę ze wszystkim: nakarmić i utulić do snu dziecko,  posprzątać, wyprasować i jeszcze ugotować obiad dla męża... Tak czy inaczej, zwyczajny baby blues mija bez konieczności leczenia.    Zobacz też:   Sprawdź, jak sobie radzić w ciągu pierwszych dni po porodzie  A co z depresją? Objawy depresji są podobne, ale silniejsze. Depresja poporodowa to coś więcej niż przygnębienie. Kobieta czuje się okropnie, myśli "Jestem złą matką", "Do niczego się nie nadaję". Dominuje smutek, rozdrażnienie. Taka mama jest ciągle zmęczona, czuje,...

19146120.jpg
Edipresse
Poród
Nie wiedziały, że są w ciąży
Czy można być w ciąży i nie zdawać sobie z tego sprawy aż do porodu? Można. I zdarza się to częściej niż sądzimy.

35 letnia Michelle przez 6 lat starała się o dziecko. Bez skutku – tak jej się przynajmniej wydawało. Gdy po sugestii przyjaciółki zrobiła test ciążowy , nie mogła uwierzyć własnym oczom – była w ciąży !  Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że urodziła dziecko zaledwie 6 dni później . Co prawda przedwcześnie (jej córeczka przyszła na świat w 32 tygodniu ciąży), ale jednak.  Od testu do porodu upłynął niespełna tydzień! (źródło: Huffpost Parents) Zobacz też: Oblicz tydzień ciąży Jak mogła nie wiedzieć, że jest w ciąży? Jakim cudem Michelle nie wiedziała, że jest w tak zaawansowanej ciąży ?  Brak okresu nie był dla niej zaskoczeniem, bo ze względu na problem z jajnikami jej cykl od dawna był zaburzony. Nie miała nudności , ani żadnych innych ciążowych dolegliwości .   Nie przybierała na wadze . Przeciwnie: była na diecie i ubyło jej kilka kilogramów. A co z ruchami dziecka ? Brała je za przesuwanie się pęcherzyków powietrza w jelitach. Poza tym lekarze zdiagnozowali u niej niepłodność . Polecamy także: Ciążowe niespodzianki Porody-niespodzianki zdarzają się częściej niż sądzisz... Niemożliwe? Bardzo rzadkie? Otóż nie. Takie dziwne, przeoczone ciąże zdarzają się częściej niż się na ogół sądzi. Wg Wikipedii 1 na 450 kobiet nie wie o ciąży do 20 tygodnia i później, a 1 na 2500 aż do porodu!   ... i dochodzi do nich także w Polsce My także opisaliśmy kiedyś podobną historię: 22-letnia Sylwia z Sosnowca dowiedziała się, że zostanie mamą w dniu porodu . W pracy zaczął  boleć ją brzuch, ale jakoś to wytrzymała. Potem posprzątała mieszkanie. Wieczorem trafiła na pogotowie, gdzie lekarka osłuchała jej (malutki!) brzuch i ... niczego nie zauważyła. Dwa dni później, wciąż nie wiedząc, że będzie miała dziecko,...

Wygląd i samopoczucie
Macierzyństwo - instynkt czy nabyte umiejętności?
Czy instynkt macierzyński istnieje? Jak nie pogubić się w gąszczu sprzecznych rad? Zaufać swojej intuicji czy zdać się na innych?

Czy każda kobieta potrafi właściwie zaopiekować się swoim dzieckiem? Zwolennicy poglądu o istnieniu instynktu macierzyńskiego na pewno odpowiedzieliby twierdząco. Powołaliby się przy tym na psychologię ewolucyjną i fakt, że rodzice w różnych kulturach podobnie wychowują dzieci. Mimo to zdarza się, że niektórym ludziom trudno odnaleźć się w roli rodzica. Może więc rację mają ci, co twierdzą, że instynkt macierzyński nie istnieje, a rola matki jest tylko wytworem naszej kultury? Ale jeśli nie instynkt, to co pomaga kobiecie stać się dobrą mamą? Wystarczająco dobra matka Można wskazać kilka czynników, które pozwalają zostać „wystarczająco dobrą matką”. Jednym z nich są własne doświadczenia z dzieciństwa. Powodują one, że kochanym dzieciom łatwiej stać się w przyszłości kochającymi i troskliwymi rodzicami. Nie bez znaczenia jest także sytuacja życiowa młodych rodziców. Kobiety, które mają dobre relacje z mężem , łączy je z nim odwzajemnione i silne uczucie, zdecydowanie lepiej radzą sobie z wyzwaniami, które stawia przed nimi macierzyństwo. Ich dobra sytuacja wynika z tego, że mogą liczyć na wsparcie ze strony ojca dziecka, poza tym dzielą z nim nie tylko radości, ale także wszystkie obowiązki, które wynikają z opieki nad maluchem. Jeśli mężczyzna uczestniczy w wychowaniu dziecka, poszerza zakres społecznych kontaktów swojej pociechy, co pomaga jej w rozwoju. Ale ważne jest również to, czy kobieta ma szansę realizowania innych planów niezwiązanych z byciem mamą, np. zawodowych, i łączenia ich z macierzyństwem . To sprzyja zbudowaniu stabilnego poczucia własnej wartości i życiowego spełnienia. „Wystarczająco dobra matka” dobrze rozumie swoje dziecko i zaspokaja jego potrzeby, jest dostępna zawsze, gdy ono tego pragnie, co nie oznacza jednak konieczności nieustannego kontaktu z maluchem. Trafniejsze więc wydaje się mówienie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta