"Dorosłe" AZS
Atopowe zapalenie skóry kojarzy się z dolegliwością okresu dziecięcego, tymczasem choroba ta "nie zna wieku". Na AZS może cierpieć zarówno niemowlę, jak i jego rodzice, a nawet dziadkowie.
Atopowe zapalenie skóry do choroba przewlekła o charakterze nawrotowym. W jej przebiegu przeplatają się okresy remisji, kiedy to objawy ulegają wyciszeniu a nawet całkowicie znikają z fazami zaostrzeń, kiedy skóra może sprawiać naprawdę ogromne problemy. Świąd, przesuszenie, podrażnienia, a nawet rany – atopicy muszą się z tym liczyć każdego dnia. Co prawda nawet 85% przypadków AZS diagnozowanych jest we wczesnym dzieciństwie, ale zdarza się również, że taką diagnozę słyszy dorosły. Różnica polega na tym, że AZS w okresie niemowlęcym, późnodziecięcym oraz młodzieńczym i dorosłym przebiega trochę inaczej.
Przebieg AZS u dorosłych
Objawy, charakter oraz lokalizacje zmian są charakterystyczne dla danej grupy wiekowej. O ile w przypadku niemowląt zmiany pojawiają się przede wszystkim na twarzy, szyi i tułowiu (czemu towarzyszy świąd), o tyle w przypadku dorosłych dotyczą praktycznie całej skóry. Skóra chorego jest szorstka, sucha, a także pogrubiała i lekko brązowa, jeśli okresy zaostrzeń są częste. Ponadto drapanie może powodować przeczosy, nacieki zapalne a nawet krwiste strupki. Przewlekły charakter AZS powoduje, że z czasem skóra może zostać pokryta zlichenizowanymi blaszkami. Zmiany występują symetrycznie, a ich lokalizacja obejmuje plecy, ramiona, nogi, grzbietowe powierzchnie dłoni i stóp.
Jak pielęgnować skórę w AZS
Przyczyny wywołujące AZS są złożone i nie do końca zbadane. Na pewno "w grę" wchodzi genetyka, ale na stan skóry wpływ mają także czynniki środowiskowe, klimatyczne, psychogenne oraz alergeny (pokarmowe, powietrzne). Jak już wspominaliśmy z AZS nie można się wyleczyć, ale prawidłowa pielęgnacja skóry z AZS może pomóc zmniejszyć jego objawy. Dlatego, jeśli i Ciebie dotknął problem AZS unikaj:
- długich gorących kąpieli,
- mydeł i drażniących, pieniących się środków myjących,
- znanych Ci alergenów, na które wiesz, że masz uczulenie (kosmetyki, produkty spożywcze),
- ubrań z syntetycznych tkanin,
- pływania w basenach z chlorowaną wodą,
- promieniowania UV,
- klimatyzacji i CO,
- dymu tytoniowego,
- stresu.
Kluczem do sukcesu jest stosowanie się do powyższych zaleceń oraz systematyczna pielęgnacja produktami dedykowanymi skórze bardzo suchej i/lub atopowej – i w okresie remisji, i zaostrzeń. Regularne nawilżanie i natłuszczanie ma na celu zapobieganie rozwojowi stanu zapalnego, a tym samym zmniejszenie podrażnień, zaczerwienień i swędzenia oraz odbudowę ochronnej warstwy naskórka. Ukojenie skórze w okresie remisji może przynieść np. Bepanthen® Derm Krem, który ma postać emulsji typu O/W (olej w wodzie), zawierającej 10% lipidów. Specjalnie opracowana, lekka konsystencja preparatu sprawia, że szybko się wchłania. W efekcie produkt ma działanie nawilżające i łagodzące, a także zmniejsza uczucie dyskomfortu i ściągnięcia skóry, które może być związane z jej nadmiernym wysuszeniem. Ponadto zawarta w nim prowitamina B5 (Pantenol) odgrywa bardzo istotną rolę w naturalnym procesie odnowy i regeneracji skóry, a także w stabilizacji jej naturalnej bariery.