Jak się nie kłócić?
Fotolia
Mama

4 zachowania, których lepiej unikać w małżeństwie i rodzicielstwie

Mężczyźni są jak dzieci? Tylko w tym sensie, że też nie lubią pewnych zachowań. Sprawdź, co niszczy nasze relacje z mężami i dziećmi i których zachowań lepiej unikać.

Z budowaniem relacji z dzieckiem jest podobnie, jak z dbaniem o małżeństwo – są pewne zachowania, które psują nasze związki – i te romantyczne, i te, które tworzymy z dziećmi. Dr John Gottman, światowej sławy ekspert od relacji międzyludzkich i autor książki "7 zasad udanego małżeństwa", twierdzi, że są 4 zachowania, które podstępnie wkradają się w nasze relacje z bliskimi, nieodwołalnie je niszcząc.

Jeśli odniesiemy je do budowania więzi z dziećmi, uda nam się zbudować z nimi głębszą i opartą na szacunku relację. Przyglądając się tym zachowaniom przez pryzmat naszych związków, możemy zrozumieć, dlaczego czasami nie układa nam się tak, jak powinno i co zrobić, aby to naprawić. Oto 4 zachowania, których powinniśmy unikać w kontakcie z dziećmi i partnerami i podpowiedzi, jak je zmienić:

Krytyka

Słyszałaś o pozytywnej krytyce? Chodzi o to, żeby unikać wytykania dzieciom (i mężowi) ich błędów i żeby nie skupiać się na tym, co zrobili źle, a zamiast tego podkreślić, co udało im się zrobić dobrze, po czym wskazać obszary, nad którymi mogą jeszcze popracować. Krytyka nie działa motywująco – musimy o tym pamiętać! Dziecko, które słyszy ciągłe krytyczne uwagi, wypowiadane pod swoim adresem, przestaje wierzyć w swoje siły. Uważa, że do niczego się nie nadaje. Mąż, który usłyszy, że beznadziejnie umył podłogę, następnym razem w ogóle tego nie zrobi. Po co ma się starać, skoro i tak został skrytykowany? 

Przykłady krytyki:

 • Do dziecka: "Znowu nie pościeliłeś łóżka!", "Rozlałeś mleko, ale jesteś niezdarny! Teraz mam więcej roboty!"
 • Do męża: "Nie widziałeś nigdy jak się myje podłogi? To nie fizyka kwantowa. Wszystko muszę sama robić!"


Prawidłowa reakcja: 

 • Do dziecka: "Pościel łóżko, proszę", "O, rozlało się! Wytrzyj stół, proszę". 
 • Do męża: "O, super, że umyłeś podłogę! Zetrzyj jeszcze w tym kącie, dobrze?"

Pogarda

Pogarda to inna forma krytyki, o tyle boleśniejsza, że wywodzi się wprost z poczucia wyższości. Pogarda przejawia się używaniem epitetów, przewracaniem oczami, sarkazmem i przedrzeźnianiem. Wszyscy wiemy, jak nieprzyjemnie jest znaleźć się na miejscu osoby, która jest przedmiotem takich zachowań i jak bardzo obniża to poczucie własnej wartości, dlatego za wszelką cenę należy unikać pogardy w relacji z dziećmi i mężem. Zamiast tego traktujmy ich z szacunkiem.

Przykłady pogardy:

 • Do dziecka: "Ale z ciebie beksa!", "Sam nigdy byś nie wpadł na to, żeby podnieś tę skarpetkę, prawda?"
 • Do męża: "W ogóle nie myślisz!", "Jesteś nieudacznikiem", "Sam nigdy byś nie wpadł na to, żeby podnieś tę skarpetkę, prawda?"


Prawidłowa reakcja:

 • Do dziecka: "Widzę, że jesteś smutny", "Proszę, wrzucaj skarpetki do kosza z brudną bielizną"
 • Do męża: "Kiedy nie bierzesz pod uwagę moich uczuć, czuję się lekceważona", "Proszę, wrzucaj skarpetki do kosza z brudną bielizną"


Przyjmowanie postawy obronnej

Defensywność, czyli przybieranie postawy obronnej, to postawa, którą wiele osób przybiera podczas konfliktowych sytuacji. To reakcja, która bierze się z tego, że czujemy się osobiście zaatakowani i od razu zaczynamy się bronić. Osoby, które są defensywne, robią to w samoobronie, bo czują się atakowane, najczęściej jednak w sytuacji, kiedy nie ma takiej potrzeby. W relacji z mężem łatwo sobie wyobrazić takie przykłady, ale z dzieckiem? Stajemy się defensywni, kiedy czujemy, że popełniliśmy błąd – lub wytyka nam to samo dziecko – ale nie chcemy się do tego przyznać i wziąć odpowiedzialności za swoje zachowanie. Zamiast tego powinniśmy uważnie posłuchać dziecka/męża, żeby dowiedzieć się, co czują i spróbować zrozumieć ich punkt widzenia.

Przykłady defensywności:

 • Do dziecka: "Nakrzyczałam na ciebie, bo sam się o to prosiłeś, nie słuchając mnie", "Nie powiedziałabym, że jesteś głupi, gdybyś nie wyprowadził mnie z równowagi".
 • Do męża: "Nie zdenerwowałabym się, gdybyś mnie nie doprowadził do ostateczności. Zawsze to robisz!", "Byłam niemiła dla twojej mamy, bo ty nigdy nie możesz jej powiedzieć, że to nie jest dobra pora na odwiedziny"


Prawidłowa reakcja

 • Do dziecka: "Nie powinnam była na ciebie na krzyczeć, straciłam kontrolę nad sobą, przepraszam", "Nie jesteś głupi, nie powinnam była tego powiedzieć, przepraszam cię"
 • Do męża: "Nie powinnam była aż tak się zdenerwować, przepraszam. W przyszłości spróbuj, proszę,...", "Przepraszam, że byłam niemiła dla twojej mamy. Głupio mi. Chciałabym, żebyś w przyszłości mówił mi, że ma nas odwiedzić, dobrze?"

Budowanie muru

Poprzez budowanie muru rozumiemy zakończenie dyskusji, zanim każda ze stron uzna problem za rozwiązany. To swoiste wznoszenie ściany pomiędzy sobą a osobą, z którą się nie zgadzamy. Przykład takiego "blokowania" w relacji z dzieckiem to sytuacja, kiedy mówimy: "Koniec dyskusji, ma być tak, jak powiedziałam" albo moment, w którym nie odpowiadamy na potrzeby dziecka (np. potrzebę bliskości), bo jesteśmy niezadowolone z jego zachowania. Podobnie ma się rzecz podczas sytuacji konfliktowych z mężem: "Nie będę na ten temat dłużej rozmawiać". Brzmi znajomo?

Oczywiście są sytuacje, w których negocjowanie nie wchodzi w grę, np. kiedy chodzi o  bezpieczeństwo dziecka. Ważne jest jednak to, by zarówno dziecko, jak i nasi partnerzy, nie mieli poczucia, że w sytuacjach  kryzysowych nie mają prawa głosu i ich opinia nie ma znaczenia. W ten sposób przestaną w ogóle próbować się z nami komunikować. 

Przykłady budowania muru: 

 • Do dziecka: ignorowanie dziecka, by uzyskać pożądane zachowanie, "Nie chcę tego dłużej słuchać", "Koniec dyskusji".
 • Do męża: obrażanie się i milczenie, po to, by postawić na swoim, "Koniec dyskusji", "Nie zamierzam dłużej o tym rozmawiać".


Prawidłowa reakcja:

 • Do dziecka i do męża: Jeśli powodem stawiania muru i wycofywania się jest gniew, który odczuwamy podczas dyskusji, dobrym pomysłem będzie zrobienie przerwy w rozmowie: "Wróćmy do tego później, dobrze?" i uspokojenie się. Jeśli uciekamy się do "blokowania" po to, by manipulować mężem lub dzieckiem, wystarczy zastanowić się, czy chciałybyśmy, aby oni używali tej metody w stosunku do nas. Zadaj sobie pytanie: czy dobrze bym się czuła, gdyby dziecko nie odzywało się do mnie, tylko po to, bym zgodziła się na jego warunki? Otóż to!

Rozwiązaniem wszystkich problemów jest szacunek, otwarcie na drugą osobę i jej potrzeby, spojrzenie na sytuację z ich perspektywy i porozumienie bez przemocy. Zawsze myślmy o tym, jak my same chciałybyśmy być traktowane przez najbliższych nam ludzi i traktujmy ich właśnie w ten sposób.

Źródło: Creative Child

Zobacz też:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

ciąża, dziecko, rodzeństwo, miłość, emocje
© drubig-photo - Fotolia.com
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: test ciążowy nie wskazuje ciąży, ale ja wiem swoje
"Znowu mam ochotę na musztardę. Kochanie, przy okazji kup mi test ciążowy!" - dokładnie rok temu wypowiedziałam te słowa. Obecnie, w pokoju obok, śpi Witulek. Ciekawe o czym śni? Przeczytaj historię Dominiki.

Pierwszy test ciążowy . Serce zaczyna bić szybciej, wpatruje się w okienko testu i... jest! Najpierw jedna czerwona kreska, a obok niej druga, delikatnie różowa. Skaczę z radości. Biegnę do męża, ale ten nie widzi drugiej kreski. Drugi test ciążowy , cztery dni później. Znowu jedna kreska, czerwona. Ale ja czuję, że to niemożliwe. Przecież wiem, czuję, że jestem w ciąży. Jem łyżeczką musztardę! Trzeci test ciążowy. Jest druga kreska - tym razem czerwona. Cieszymy się razem z mężem. Idziemy do lekarza, on potwierdza ciążę.  Nie potrafię opisać naszej radości - tak długo się staraliśmy o dziecko! Musimy przygotować naszą córeczkę - dwulatkę - na nadejście siostrzyczki lub braciszka, ale mamy czas, prawie 9 miesięcy.  Kim jesteś maleństwo? Musztardę jem z każdym posiłkiem. Z Olą w ciąży - starszą córeczką - też tak miałam. Mija tydzień euforii, a ja czuję, że powinnam iść do lekarza . Miałam rację, muszę leżeć, muszę uważać na dzidziusia, muszę odpoczywać. Jak to odpoczywać, gdy energii mam tyle, co po kilku kawach.  Kolejna wizyta u ginekologa . Jest dobrze, już się unormowało, nie ma zagrożenia. Uff, kamień z serca. W nagrodę słyszę serduszko mojego dzidziusia. Puk, puk, puk...  Mijają dni, tygodnie, rośniemy - ja i dziecko. Całą rodzinę rozpiera energia, powoli szykujemy się do tego najważniejszego dnia. Czuję ruchy i kopniaki dziecka , ale nie tylko ja. "Kim jesteś? Alicją, a może Witkiem?" - lekarz odpowie mi na to pytanie.   Kolejna wizyta u lekarza i rzeczywiście słyszę: "O jaki duży chłopak! Syn!". Ola będzie miała braciszka. Cieszę się bardzo, choć tak samo cieszyłabym się, gdyby usłyszała, że będzie dziewczynka. Byle dziecko było zdrowe . Mężuś na pewno się ucieszy; będzie miał synka, syneczka, synusia... A był przekonany, że to będzie dziewczynka. Ta...

siostry
fotolia.com
Wychowanie
Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dziecka
Inteligencja emocjonalna to szeroka umiejętność rozumienia swoich i cudzych emocji. Odpowiednio rozwinięta bardzo pomaga w… codziennym życiu. Przeczytaj jak możesz wspomóc rozwój inteligencji emocjonalnej u dziecka - podpowiada psycholog Anna Salwa-Kazimierska.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} Po co dziecku inteligencja emocjonalna Inteligencja emocjonalna jest bardzo ważna, ponieważ ułatwia dziecku, a później dorosłemu człowiekowi, funkcjonowanie społeczne. Mówiąc prościej - sprawia, że dziecko jest lubiane i łatwiej radzi sobie w szkole, później w pracy itd. Jest ona także cennym dopełnieniem „tradycyjnej” inteligencji (IQ), ponieważ wspomaga podejmowanie racjonalnych decyzji. Dobrze, żeby kształtowanie inteligencji emocjonalnej opierało się na dwóch filarach: własnym przykładzie dawanym przez rodziców nazywaniu rzeczywistości – mówi psycholog Anna Salwa-Kazimierska. Dziecko, zwłaszcza małe – roczne, czy kilkuletnie – nie nauczy się samo radzić ze swoimi emocjami. Np. przedszkolaki są w wieku egocentryzmu, więc trudno jest im wczuwać się w cudze emocje. Ale mogą się tego z czasem nauczyć od rodziców.  Właśnie dlatego tak ważny jest dla niego przykład płynący z góry. Byłoby wspaniale, gdyby rodzic sam był na tyle stabilny, żeby niestabilność emocjonalna dziecka go nie przytłaczała. Jeżeli do tego rodzic umie nazwać to, co się z nim samym dzieje („jestem zmęczony, pogadajmy za godzinę”; „jestem taka szczęśliwa, że udało ci się strzelić bramkę!”), to połowa sukcesu! Rodzic w kontakcie emocjonalnym Żeby dać dziecku dobry przykład, rodzic powinien być w kontakcie emocjonalnym z dwiema osobami: dzieckiem i sobą samym. Wtedy nie są potrzebne żadne specjalne zabiegi, ponieważ inteligencja emocjonalna dziecka rozwija się sama. Wystarczy, że rodzic jest dla dziecka dostępny i na bieżąco reaguje na jego emocje.  Oczywiście, może się zdarzyć, że rodzic sam jest bardzo zmęczony, zdenerwowany, zmartwiony. Wtedy trzeba dziecku po...

Rozmowa dziecka z kobietą, kobieta, dziecko, rozmowa, grafika
Fotolia
Wychowanie
Czy mówisz tak do dziecka? Sprawdź, jakie zwroty kształtują twoje dziecko
Są słowa, które wzmacniają poczucie własnej wartości, pomagają budować dobre relacje, otwierają na innych ludzi. Sprawdź, czy używasz tych słów w codziennej rozmowie z dzieckiem.

Amerykanin Paul Axtell, trener biznesowy, konsultant osobistej efektywności, prywatnie ojciec dwójki dorosłych dzieci i dziadek trzynaściorga wnucząt uważa, że prawidłowa komunikacja to najważniejszy element wychowania dziecka . Niektóre słowa pomagają w tworzeniu trwałych i dobrych relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi. Poniżej 10 najpotężniejszych wyrażeń, które wzmacniają poczucie własnej wartości i kształtują nasze dzieci. Lubię cię To proste zdanie oznacza " Lubię cię za to kim jesteś (jaką jesteś osobą)" i jest czymś innym niż wyznanie "Kocham cię". Oczywiście w przypadku dziecka należy stosować oba sformułowania, ale pamiętając, że odnoszą się one do zupełnie innych uczuć.  Można przecież cały czas kogoś kochać, ale czasem go nie lubić Bardzo szybko się uczysz! Uczenie się jest dla dzieci jest czymś niezwykle naturalnym. Wiedzę przyswajają właściwie bezwiednie. Warto jednak, gdy nauczą się nowych rzeczy, podkreślać ich wyjątkowość. "Szybko się uczysz" jest jak komplement "Ze wszystkim świetnie sobie radzisz ". Dzieci, które słyszą takie pochwały, o wiele chętniej uczą się w późniejszym okresie. Chętniej też poszukują nowych wyzwań. Warto wiedzieć: Słowa, które ranią – 6 zakazanych zdań Dziękuję To słowo ma wyjątkową moc. Oznacza, że dostrzegamy to, co zrobiła dla nas druga osoba – nawet jeśli jest to prosta czynność, taka jak podanie widelca. Słowo "dziękuję" jest oznaką szacunku . Najlepiej uczy się dziecko tego słowa, dając mu osobisty przykład. Umówmy się, że... W tym wyrażeniu zawarta jest chęć dojścia do porozumienia , zawarcia kompromisu, który satysfakcjonowałby obie strony. Takie porozumienia nadają ramy współpracy w rodzinie, a dzieciom dają poczucie, że odgrywają w niej istotną rolę (w końcu mają wpływ na zasady,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj