rodzina z wózkiem
fotolia.com
Mama

Jak pracować i wychować dziecko bez niani

A także bez pomocy dziadków, rodzeństwa, wyłącznie własnymi siłami mamy i taty. Da się? Oczywiście, że się da, nawet pracując na pełen etat w mieście stołecznym. Nie pytajcie, jak ona to robi, bo można nie ponosić kosztów finansowych, ale koszty fizyczne być muszą. I to duże.

Ona, czyli ja, ale to już pewnie wiecie. Mam dwójkę dzieci, z czego starsze nie skończyło jeszcze 7 lat. Młodsze jest całkiem małe, gdzieś w okolicach buntu dwulatka. Moimi dziećmi ani przez jedną minutkę nie zajmowała się niania. Nigdy. Nie chwalę się, ale w sumie to jest powód do dumy. W końcu to nie byle co – mieć dzieci, znaleźć pracę i ją utrzymać, nie angażując w to osób trzecich. 

Jak przetrwać bez niani i pracować

Oczywiście, w stosownym momencie starsze dziecko zaczęło chodzić do przedszkola, a młodsze od 15. miesiąca życia z radością uczęszcza do punktu opiekuna dziennego. Ale opiekun dzienny zajmie się maluchem maksymalnie przez 8 godzin dziennie, czyli tyle, ile trwa dzień pracownika etatowego bez dojazdów. A gdzie korki? Gdzie zajęcia dodatkowe starszego? Choroby? Szczepienia, teatrzyki z okazji Dnia Matki itd.? Byłam na wszystkich, choć nieraz biegłam z wywieszonym językiem.   

Najpierw kategorycznie nie było nas stać na zatrudnienie niani, a potem uznaliśmy, że damy radę bez pomocy. Przez ostatnie 7 lat przerobiliśmy multum rozwiązań. Były wśród nich dobre i skrajnie beznadziejne. Zacznę od tych lepszych.

Jeden rodzic pracuje na pół etatu, drugi na pełen

To wyjście sprawdziło się najlepiej. Nie ma znaczenia, który rodzic pracuje na full, a który bierze pół etatu (chociaż serdecznie zachęcamy tatusiów). Wiadomo, że pracodawca nie zawsze chce się zgodzić na taki układ i jest mniej kasy w domowym budżecie, ale i tak warto spróbować. W tej sytuacji wszyscy wygrywają: pierwszy rodzic spokojnie pracuje i nie stresuje się, że „za 5 minut zamykają żłobek, a ja jeszcze przy biurku”, bo dziecko odebrał ten drugi rodzic. Z kolei drugi rodzic nie jest umęczony pracą i może swoje zapasy energii przeznaczyć na zajmowanie się dzieckiem, które nie sprowadzi się do odpalenia małemu bajki (zresztą, i tak nie wolno – specjaliści przestrzegają). 

Z ograniczoną ilością pieniędzy można jakoś przeżyć, tym bardziej, że to rozwiązanie tymczasowe - kiedy dziecko podrośnie, można wrócić na pełen etat. Zresztą, kiedy tak naprawdę jest tych pieniędzy wystarczająco dużo? Przy małym dziecku ważniejszy jest zapas sił i czasu niż zapas pieniędzy. 2-latek nie zauważy, że w tym roku nie pojechał z rodzicami do hotelu na Maderę, tylko na 5 dni pod namiot w Suwalskiem. To znaczy zauważy, że był z rodzicami. Gdzie – to nie ma dla niego większego znaczenia. Rodzicom też nie zrobi to większej różnicy, bo będą tak zaaferowani dzieckiem. Zresztą – może być gorzej. 

Jeden rodzic pracuje na część etatu, drugi łapie zlecenia

Teoretycznie to dobre rozwiązanie, bo rodzice (znów - teoretycznie) mają sporo czasu. W praktyce jest to umiarkowanie dobre wyjście. Jest jeden warunek, kiedy to się może udać: etat lub zlecenia są bardzo dobrze płatne. Inaczej czeka was solidne klepanie biedy i to bez gwarancji, że rodzic, który pracuje na zlecenie, będzie mógł zostać z dzieckiem w domu albo przynajmniej odebrać je z placówki przed 17. A nawet kiedy rodzic jest wzorowo zorganizowany i po wykonaniu zleceń zostaje mu dość czasu na zabawę z dzieckiem, na 100 proc.  zrzednie mu mina, kiedy się okaże, że nie stać go na gazetę, bilet jednorazowy ani nawet gumę balonową w kiosku. Bo zlecenia mają to do siebie, że są płatne nieregularnie i nie zawsze terminowo. Ale przecież może być jeszcze gorzej. 

Oboje rodzice pracują na pełen etat

To nie jest łatwe rozwiązanie, bo dziecko siedzi do późna w żłobku, przedszkolu czy szkole, a rodzice mają z tego powodu wyrzuty sumienia. W dodatku są zmęczeni i mają dla dzieci mało czasu. A gdy starsze dziecko trzeba np. dostarczyć na zajęcia dodatkowe na 16.00 albo odebrać od kolegi z drugiego końca miasta, logistyce nie ma końca. Ktoś musi się wtedy poświęcić i wyjść wcześniej z pracy, poprzekładać spotkania, dokończyć coś w domu itd. Wątpliwa przyjemność, chociaż jest jeden duży plus: czas na pracę jest w pracy, a po pracy można się już zająć własnymi sprawami. Czego nie można powiedzieć o wariancie poniżej…    

Oboje rodzice pracują na zlecenie lub dzieło i zajmują się dzieckiem

Chaos! Nie wiadomo, kto kiedy i za co jest odpowiedzialny. Gdy jeden rodzic zajmuje się dzieckiem, ten drugi musi się spieszyć ze swoimi zadaniami, żeby go zmienić i dać mu szansę na pracę. To rodzi frustrację, bo oboje rodzice chcą istnieć zawodowo i muszą sobie ten czas na pracę wyrywać. W tym wariancie rodzice zazwyczaj pracują z domu. Życzę im, żeby była to 300-metrowa willa z osobnym gabinetem, do którego dziecko nie ma wstępu. Rzeczywistość jednak częściej wygląda tak, że praca w domu oznacza rozłożenie się z komputerem i papierami na kuchennym stole, pod którym siedzi dziecko i ciągnie rodzica za nogę. To rozwiązanie dezorientuje dziecko, a między rodziców wkłada wojenny topór pt. „bo ty nie szanujesz mojej pracy”. Taki wariant można uprawiać góra 2 miesiące - potem wszyscy mają serdecznie dość. 

Czytaj też:

Czy niania powinna gotować posiłki? [WIDEO]

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, kalendarz
Prawo i finanse
Poradnik prawny dla kobiet w ciąży i mam 2013/2014
Jesteś w ciąży, wkrótce rodzisz albo właśnie zostałaś mamą? Sprawdź swoje prawa - zmiany w prawie pracy dla kobiet w ciąży i po porodzie objaśnia prawnik.

Będąc świeżo upieczoną mamą z wykształceniem prawniczym, aktualnie „relaksującą się” na urlopie macierzyńskim, uznałam, że mogę zrobić coś jeszcze oprócz zmieniania pieluch. Stworzyłam bloga (www.prawniknamacierzynskim.pl), by za jego pośrednictwem pomagać innym mamom w przedzieraniu się przez gąszcz przepisów prawnych związanych z macierzyństwem , choć nie tylko. Opowiem o prawach, które przysługują ci jako pracownikowi w związku z nową sytuacją życiową, jaką jest ciąża i urodzenie dziecka. Zacznijmy od początku. Dwie kreski na teście Gratulacje! Idź do lekarza po zaświadczenie o ciąży i zanieś je pracodawcy. Pamiętaj, że pierwsza wizyta u lekarza musi przypadać przed upływem 10. tygodnia ciąży, a kolejne przynajmniej raz na trymestr. Udokumentowane wizyty lekarskie w karcie ciąży będą potem warunkiem koniecznym do wypłaty tzw. becikowego . Pracodawca musi wiedzieć, że jesteś w odmiennym stanie, bowiem od tej chwili będziesz objęta szczególną ochroną. Na czym polega ochrona przyszłej mamy? Ciężarnej nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Nie będziesz jednak chroniona, gdy: Rażąco naruszyłaś swoje obowiązki i zwolnią cię dyscyplinarnie. Pracodawca ogłosi upadłość lub jest w likwidacji. Jesteś na umowie na czas próbny nie przekraczający jednego miesiąca. Pamiętaj, że gdy zawarłaś umowę na czas określony albo okres próbny przekraczający 1 miesiąc, przepisy chronią cię w mniejszym stopniu. Pracodawca może cię zwolnić, choć nie zawsze – jeśli koniec twojej umowy przypadałby po 3. miesiącu ciąży, to ulegnie ona automatycznemu przedłużeniu aż do dnia porodu. W praktyce oznacza to, że będziesz mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego , mimo że twoja umowa o pracę już wygaśnie. Jeżeli w chwili wypowiedzenia umowy nie byłaś jeszcze w ciąży, ale byłaś w tym stanie, gdy umowa o...

urlop macierzyński
Adobe Stock
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2022 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Urlop macierzyński trwa 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. W części jest obowiązkowy dla matki, w części może być dzielony z ojcem dziecka. Dyrektywa unijna, którą Polska prawdopodobnie wprowadzi dopiero w 2023 roku, zmieni sposób korzystania z urlopu macierzyńskiego. Sprawdź, na jakich zasadach można uzyskać urlop macierzyński w 2022 roku.

Urlop macierzyński to pierwszy urlop, który przysługuje po narodzinach dziecka. Jest płatny i maksymalnie trwa 12 miesięcy. Składa się na niego urlop macierzyński i następujący po nim urlop rodzicielski. Oba nazywane są potocznie „rocznym” urlopem macierzyńskim, który w sumie trwa 364 dni. Do sierpnia 2022 roku Polska miała obowiązek zastosować się do unijnej dyrektywy „work-life balance”. Wejdzie ona w życie jednak znacznie później. Dyrektywa mówi o tym, że  każde z rodziców ma mieć zagwarantowane co najmniej 2 miesiące urlopu rodzicielskiego , którego nie będzie można przekazać drugiemu rodzicowi. Co to oznacza dla kobiet, które urodzą dziecko w 2022 roku? Spis treści: Urlop macierzyński w 2022 roku Urlop macierzyński – ile płatny Urlop macierzyński i rodzicielski Urlop macierzyński przed porodem Kiedy urlop można łączyć z pracą Co po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim Urlop macierzyński w 2022 roku Polski rząd miał obowiązek wprowadzenia dyrektywy unijnej work-life balance do 2 sierpnia 2022 roku. Przepisy wejdą w życie z opóźnieniem, ponieważ dyrektywa nie została wdrożona na czas.  Projekt nowelizacji kodeksu pracy implementujący nowe przepisy jest gotowy, ale nie został na razie przyjęty przez rząd. Na zmiany trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka miesięcy – wejdą one w życie prawdopodobnie dopiero od 1 stycznia 2023 roku. Zatem do końca roku 2022 obowiązują dotychczasowe przepisy. Oto one. Długość urlopu macierzyńskiego uzależniona jest od liczby dzieci, które przyszły na świat w czasie jednego porodu. W związku z urodzeniem jednego dziecka przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego . Jeśli na świat przyjdzie więcej dzieci niż jedno, urlop macierzyński ulega wydłużeniu...

świadczenie urlopowe
AdobeStock
Prawo i finanse
Świadczenie urlopowe - kiedy możesz je otrzymać
Jadąc na urlop, możesz otrzymać dodatkowe pieniądze na wakacje. Przysługują w konkretnych sytuacjach.

Jeżeli rodzic jest zatrudniony na umowę o pracę, ma prawo do otrzymania świadczenia urlopowego. Wyjaśniamy, jak się o nie ubiegać i ile pieniędzy można z niego otrzymać. Świadczenie urlopowe - kto ma do niego prawo Zgodnie z przepisami prawa, pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników powinien wypłacać swoim pracownikom świadczenie urlopowe. Prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia ma pracownik, który w danym roku kalendarzowym korzysta z nieprzerwanego 14-dniowego urlopu wypoczynkowego (liczy się dni kalendarzowe, a nie robocze, czyli nieistotne jest co, czy w trakcie urlopu przypadło np. święto). Świadczenie jest udzielane: wszystkim pracownikom, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę; niezależnie od sytuacji materialnej, rodzinnej czy zdrowotnej; niezależnie od stażu pracy. W przypadku zakładów pracy zatrudniających więcej niż 50 pracowników pracodawca zobowiązany jest do stworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i świadczenie urlopowe zostaje zastąpione dofinansowaniem do wypoczynku. Wysokość świadczenia urlopowego Maksymalna wysokość świadczenia urlopowego wypłacanego w 2019 roku wynosi: 1 tys. 229,30 złotych dla pracownika zatrudnionego na pełen etat; 921,30 złotych dla osoby zatrudnionej na trzy czwarte etatu; 614,65 złotych dla pracownika zatrudnionego na pół etatu; 301,33 złote dla osoby pracującej na jedną czwartą etatu; 1 tys. 639,07 złotych dla osoby zatrudnionej w szczególnie ciężkich warunkach. Kiedy otrzymasz pieniądze? Regulamin wypłacania świadczeń urlopowych powinien być zawarty w przepisach wewnętrznych zakładu pracy. Jeżeli nie został sporządzony, przepisy mówią o tym, że dodatek za urlop powinien być wypłacony najpóźniej w przeddzień urlopu wypoczynkowego pracownika. Nie trzeba w tym celu składać oddzielnego wniosku. Pracodawcy zatrudniający mniej niż 50...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj