Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża z drugim dzieckiem
Fotolia
Mama

Jak przygotować jedynaka na pojawienie się rodzeństwa

Jedynak ma rodziców na wyłączność. Jest dla nich oczkiem w głowie, pępkiem świata etc. Ale do czasu. Gdy pojawia się rodzeństwo, relacje w rodzinie się zmieniają. Zobacz, w jaki sposób przygotować jedynaka na to, że zostanie siostrą lub bratem.

Narodziny dziecka są przeżyciem dla całej rodziny. Jednak dla jedynaka, który do tej pory miał rodziców tylko dla siebie jest to szczególne trudne wydarzenie. Violetta Kruczkowska z Gordon Training International radzi, w jaki sposób przygotować dziecko do zmieniającej się sytuacji. Przeczytajcie, co robić, by uczynić zmiany łatwiejszymi dla jedynaka.  

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest twój jedynak, zastanów się nad jego osobowością, by przewidzieć jak zareaguje na wiadomość o pojawieniu się nowego członka rodziny i konieczności zmian z tym związanych. Zastanów się, czy dziecko jest elastyczne, czy raczej trudno przystosowuje się do nowych sytuacji? Nie zwlekaj z rozmową. Zacznij odpowiednio wcześniej przed pojawieniem się w domu noworodka.

W jak powiedzieć jedynakowi o ciąży?

Kiedy już zdecydujesz, że nadszedł właściwy moment, spokojnie powiedz dziecku, że jesteś w ciąży. Powiedz, że od już niedługo pojawi się w domu noworodek i że zostanie starszą siostrą lub starszym bratem. Rozmawiając z jedynakiem, nie bagatelizuj uczuć dziecka, które kryją się poza słowami (pozytywnych i negatywnych). Jeśli jedynak zareaguje pozytywnie, z zaciekawieniem, zacznie zadawać pytania, po prostu szczerze odpowiadaj. Kiedy zaś dziecko zareaguje inaczej i nie będzie zadowolone z powiększenia rodziny, starając się go pocieszyć, nie mów:

 • Nie martw się, zobaczysz taki mały dzidziuś jest słodziutki (uspokajanie),
 • Zobaczysz, wszystko będzie dobrze (uspokajanie),
 • Nie mów tak, przecież to twój braciszek albo siostrzyczka (rozkazywanie),
 • Jak ty byś się czuł/a, gdyby ktoś tak powiedział o tobie (moralizowanie),
 • Nie mam zamiaru słuchać, jak w ten sposób mówisz o dziecku (ostrzeganie),
 • Proszę cię wysłuchaj mnie, opowiem ci, jak to będzie wyglądało (przekonywanie),
 • Czemu tak mówisz? To nieładnie, nie wiesz o tym? (wypytywanie),
 • Chodź, pójdziemy na lody (odwracanie uwagi),
 • Jesteś dzielna i mądra, na pewno sobie poradzisz w nowej sytuacji (chwalenie).

Rozmawiając z jedynakiem, staraj się być otwarta, nie popadaj w schematy, takie jak wygłaszanie kazań, ostrzeganie, pocieszanie czy odwracanie uwagi. Są one częstą reakcją rodziców na to, co mówi dziecko, kiedy przeżywa problem lub silne emocje. Jeśli więc reakcja dziecka nie będzie zgodna z twoimi oczekiwaniami, postaraj się zachować spokój. Nie reaguj złością, ponieważ to dla twojego jedynaka sygnał, że jego uczucia i potrzeby nie są ważne. A przecież w sytuacji, w której za chwilę twoja miłość i uwaga ma być dzielona miedzy dwójkę dzieci, emocje są najważniejsze. Nie można ich bagatelizować.

Nie bój się, jeśli na wieść o rodzeństwie, dziecko okazywać negatywne uczucia. Postaraj się je zrozumieć, pamiętaj również, że z czasem uczucia przemijają i wszystko się zmienia np. radość zastępuje smutek, a nadzieja rozczarowanie. Wczuj się w to, co przeżywa twój jedynak, postaraj się zrozumieć jego punkt widzenia i spojrzeć na świat jego oczami. Nie patrz na sytuację tylko z własnej perspektywy. Dzięki temu zyskasz więcej empatii i zrozumienia. Zaufaj dziecku – jeśli mu pomożesz, ono upora się ze swoimi uczuciami. Nie staraj się ich zmienić, tylko dlatego, że tobie będzie łatwiej.

Umiejętność słuchania dziecka

Wysłuchaj tego, co dziecko ma do powiedzenia bez osądzania, potępiania czy analizowania. Postaraj się zachować neutralność, okazać uwagę przez milczenie, kontakt wzrokowy i drobne, słowne zachęty np.: „Chętnie cię wysłucham”, „Mów dalej, proszę”. Zamiast przekonywania jedynaka lub odwracania jego uwagi od tego co przeżywa, wykaż pełną akceptację i zrozumienie, mówiąc np.:

 • Denerwujesz się, bo to dla ciebie nowa sytuacja,
 • Boisz się zmiany,
 • Nie lubisz zmian, przez tyle lat byłeś sam, a teraz pojawi się ktoś, kogo nawet nie znasz,
 • Myślisz, że wszystkie maluszki ciągle płaczą,
 • Chciałbyś nadal mieć nas tylko dla siebie,
 • Martwisz się, że będziesz musiała dzielić się swoimi zabawkami,
 • Z jednej strony cieszysz się, że będziesz miał brata, a z drugiej strony jest ci trudno, bo nie będzie to już tylko twój pokój.

Poza właściwą komunikacją włącz jedynaka w przygotowania związane z pojawieniem się nowego członka rodziny, np. wybierzcie razem mebelki, łóżeczko, wózek, ubranka, zabawki. Jeśli dziecko jest większe, wspólnie porozmawiajcie o tym, jak zmieni się otoczenie w waszym domu czy mieszkaniu. Pozwólcie wypowiedzieć mu własne zdanie i cierpliwie go wysłuchajcie.


ZOBACZ TEŻ: Jak mówić, żeby dziecko słuchało?


Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

gdy dziecko płacze
Fotolia
Mama
Dziecko płacze? 4 kroki do ukojenia.... swoich nerwów
Kiedy dziecko płacze od wielu minut i nic nie jest w stanie je uspokoić, każdy może stracić cierpliwość, nawet mama. A może właśnie przede wszystkim ona! Co możesz wtedy zrobić?

1. Weź kilka głębokich oddechów i licz do dziesięciu To naprawdę pomaga! Równy oddech i więcej tlenu w płucach to sygnał dla organizmu, by się uspokoić. Postaraj się w tym czasie nie słuchać płaczu dziecka i nie myśleć o nim. 2. Poproś o pomoc kogoś z rodziny Jeśli głębokie oddechy nie pomogły, poproś babcię lub tatę dziecka, by przez chwilę zajęli się malcem. Ty w tym czasie wyjdź z pokoju, w którym jest dziecko. Potrzebujesz teraz ciszy – choćby przez kilka minut. 3. Połóż niemowlę w łóżeczku i zostaw na moment je samo Zrób tak, jeśli nie możesz zostawić dziecka pod opieką kogoś innego. W tej sytuacji to nie okrucieństwo. Wrócisz, kiedy troszkę ochłoniesz. Maluch teraz i tak nie uspokoiłby się w twoich ramionach. Jesteś zbyt zdenerwowana. 4. Nie obwiniaj się! Nie mów sobie, że jesteś złą mamą, bo twój dwulatek wyprowadził cię swoją histerią z równowagi. Zdenerwowanie czy zniecierpliwienie to bardzo ludzkie uczucia. Masz do nich prawo. ZOBACZ TEŻ: Odkręcenie kranu, bujanie na pralce i 10 inny sposobów na dziecięcy płacz  

mama, rodzeństwo, niemowlę
Wychowanie
Czy kochasz swoje dzieci tak samo?
Faworyzowanie kojarzy się z czymś, czego każdy rodzic chce za wszelką cenę uniknąć. Większość z rodziców zarzeka się, że tak samo kocha swoje dzieci. Ale zaraz... czy odmienne traktowanie jest w ogóle czymś złym?

Choć kochasz swoje dzieci , nie musisz ich traktować dokładnie tak samo. Zobacz, jakie wątpliwości miewa większość rodziców, którzy mają więcej niż jedno dziecko. Dzieci jak jabłka na jabłoni Wraz z pojawieniem się na świecie drugiego dziecka twój pierworodny przestaje być już jedynakiem, więc jego pozycja w rodzinie zmienia się. Kolejne rodzinne przemeblowania następują, gdy rodzą się następne maluchy. A ty za każdym razem starasz się, aby twoje pociechy wiedziały, że są dla ciebie tak samo ważne. Przecież kochasz je równie mocno – to twoje dzieci. Jednak każde z twoich dzieci jest inne, każde, chociażby ze względu na wiek, ma inne potrzeby. Dzieci różnią się również charakterem, tak samo jak nie ma dwóch identycznych jabłek na jabłoni. I tak jest dobrze. Nie stresuj się, że maluchy nie mają takich samych i tylko dobrych cech, nie wszyscy muszą być np. przebojowi – i mały nieśmiałek znajdzie w życiu swoje miejsce. Ważne w tym wszystkim jest to, żeby akceptować dzieci z ich cechami. I choć czasem bywa to trudne, bo niektóre przymioty wzbudzają w nas większą sympatię (możesz np. bardziej cenić zainteresowanie książkami, a mniej dokonania sportowe), okazuj dzieciom, że cenisz ich dokonania. To dla nich niezwykle ważne. Właśnie ze względu na te różnice wcale nie powinnaś postępować ze swoimi dziećmi tak samo. Zobacz też: Jak wychować jedynaka? Każde dziecko potrzebuje uwagi Maluchy oczywiście będą zabiegać o twoją miłość i uwagę , każdy z nich będzie chciał dostać jej jak najwięcej. I niezależnie od twojego postępowania rywalizacji między nimi trudno uniknąć – każdy chce być wyjątkowy, jedyny i kochany najbardziej i każdy może uważać, że jego rodzeństwo jest traktowane lepiej i dostaje więcej miłości. Wynika to najczęściej (choć nie zawsze) ze złej oceny sytuacji przez dziecko, ale ty możesz...

Wychowanie
Coraz więcej jedynaków
Lęk przed utratą pracy, brak własnego mieszkania nie sprzyjają podejmowaniu decyzji o licznej rodzinie.

Lęk przed utratą pracy, brak własnego mieszkania nie sprzyjają podejmowaniu decyzji o licznej rodzinie. Planowanie rodziny nie jest naszą mocną stroną. Ponad połowa ślubów zawierana jest w sytuacji wyższej konieczności, czyli gdy owoc miłości spieszy się na świat lub już nań zawitał. To sprawia, że pierwsze rodzicielskie doświadczenia bywają trudne. W życiu różnie się zdarza... Od dojrzałości obojga rodziców i ich rodzin wyjściowych w dużym stopniu zależy, czy za kilka lat zechcą – już w bardziej komfortowych warunkach – ponownie zostać rodzicami. Zdarza się też odwrotna sytuacja. Młodzi, ambitni ludzie odkładają decyzję o założeniu rodziny. Trzydziestokilkuletnie kobiety nagle odkrywają, że zegar biologiczny tyka i nie zostało już wiele czasu na znalezienie odpowiedniego kandydata na męża i ojca dzieci oraz na powiększenie rodziny zgodnie z wcześniejszymi marzeniami. – Nie zawsze liczba dzieci zależy tylko od naszych chęci – zaznacza Dorota Szczepan-Jakubowska z Pracowni TROP w Warszawie. – W życiu różnie się zdarza, dlatego nie uważam, że bycie rodzicami jedynaka jest czymś wyjątkowym. Ilu z nas ma rodzeństwo? 44,5% Jedynacy Jest ich ponad 3,5 mln, w tym blisko 1,2 mln to dzieci wychowywane tylko przez jedno z rodziców. 37% Dwoje dzieci Rodzin z dwójką dzieci jest blisko 3 mln, w tym 429 tys. to niepełne rodziny. 12% Troje rodzeństwa Rodzin z trójką dzieci jest mniej niż 1 mln. Niepełne stanowią znikomą ich część - jest ich niewiele ponad 11 tys. 6,5% Czworo i więcej rodzeństwa W Polsce mamy 467 tys. pełnych rodzin wielodzietnych oraz 49 tys. niepełnych. Coraz więcej jedynaków Od połowy lat 90. w naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Podobno jest to symptom tego, że stajemy się krajem wysoko rozwiniętym. Dziecko, jeszcze niedawno postrzegane jako dar od Boga, a w jesieni życia rodziców jako...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj