jak wyglądają poranki z dziećmi
Fotolia
Mama

Jest 4.30 i prawie zabiło mnie dziecko, czyli poranek rodzica

Musicie wiedzieć, że poranek rodzica jest nie wtedy, kiedy nam się wydaje, że jest, tylko wtedy, kiedy zarządzi go dziecko. Nie znasz godziny. Zachowaj czujność. Przetrwaj.

Fajnie byłoby mieć 3-letnie dziecko, które słodko śpi o 7.00! Bardzo podoba mi się ten poziom absurdu, bo wiadomo, że 3-letnie dzieci nie sypiają słodko o 7.00, starsze o tej porze śpią tylko, kiedy trzeba iść do przedszkola lub szkoły, a młodsze nie sypiają właściwie wcale. Aż się prosi o tekst: "Dramat młodej matki: od X lat próbuje zasnąć, a mała tak uparcie nie". Zamiast tego pozwólcie, że opowiem wam o tym, jak wyglądają poranki matki dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zdjęcie dla zmyły, żeby się lepiej klikało.

Poranek mamy: preludium

Nocną ciszę rozdziera mój krzyk. Przez moment myślałam, że to już koniec. "Mieli rację" – myślę. – "Możesz przestraszyć się tak bardzo, że stanie ci serce". Ale nie, jednak nie tym razem. Będę żyć! To dobrze, przecież mam dzieci... Jedno z nich, jak być może odgadliście, jest nawet sprawcą tego dramatycznego przebudzenia. 

Rzucam wam wyzwanie: spróbujcie się nie przestraszyć, powstrzymajcie przed wrzaskiem, kiedy z głębokiego snu budzi was poczucie, że coś jest nie tak, że ktoś tu jeszcze jest, ktoś przygląda ci się w milczeniu, z bliskiej odległości, czujesz jego oddech na twarzy i wiesz, że nie jest to twój mąż, bo przez warstwy snu dociera do ciebie jego chrapanie. Czyjaś obecność zakłóca naturalny porządek rzeczy. Wciąż śpiąc, otwierasz jedno oko, a tam ponura ciemna postać z włosami do pasa, zasłaniającymi twarz niczym z plakatu japońskiego horroru, szepcze: "maaamooo...". Córeńka. Pić jej się chce.

okiem mamy


Jest 4.30. Za dwie godziny zadzwoni budzik i rozpoczniemy nasz rytualny taniec, ten, którego kroki znają wszyscy pracujący rodzice dzieci uczęszczających do placówek opiekuńczo-edukacyjnych i od którego zależy jeśli nie przetrwanie, to przynajmniej utrzymanie pracy i dachu nad głową dla rodziny. Czyli jednak przetrwanie. I jeszcze zdrowie psychiczne. A nie, wróć! Ze zdrowiem psychicznym pożegnaliśmy się w okolicach 2 urodzin dziecka, które już w łonie uznało, że 4.30 to idealna pora na pobudkę. Szkoda życia na sen. Po dwóch latach takich pobudek i ciągłego deficytu snu, na pytanie o zdrowie psychiczne, rodzic w odpowiedzi mamrocze coś nieprzyjaźnie lub uśmiecha się niczym Jack Nicholson w "Lśnieniu" (te konkretne filmowe nawiązania pewnie coś znaczą, ale nie wiem co, bo jest 4.30 i przed chwilą prawie zeszłam z tego świata). Na razie jednak jest 4.30 (utrwalmy to sobie dla wzmocnienia efektu) i wiem, że już nie uda mi się zasnąć.

Dramat młodej matki. Od 1,5 h próbuje wyjść z domu

6.30: dzwoni budzik. Wciskam drzemkę. Nie mam siły, dajcie spokój, nie ma mnie.

6.40: dzwoni budzik. Jęczę. Mamroczę. Wysuwam się z łóżka, wpadając na kaloryfer. Odbiję się jeszcze od komody i wejdę na drzwi. Już, już, otwieram oczy.

6.45: budzę dziecko starsze w trybie rozentuzjazmowana matka ze Stepford: "Wstawaj, kochanie! Dzień dobry! To będzie cudowny dzień". Córka jęczy. Mamrocze. Nie ma siły, dajcie jej spokój, nie ma jej.

6.50: budzę dziecko młodsze w trybie co wyżej (w głowie natrętna myśl: kawa, kawa, kawa, odbija się od ścian wypełnionego mgłą i watą mózgu). Syn płacze, przecież jest noc. Nie ma siły, dajcie mu spokój, nie ma go.

(tu następuje migawka z poprzedniego wieczoru: godzina 19.00. Ja: "Dzieci, kąpiel", one: "Jeszcze nie!", 19.30 -  "Dzieci, kąpiel", one: "Za chwilę", 22.00 - "Spaaaać!!!", one: "Siusiu, pić, jestem głodny, kolacja była dawno temu, nie możesz położyć dziecka głodnego spać, nie odrobiłam zadania!)

7.00: kawa prawie gotowa. Dzwoni budzik. To sygnał dla mnie – jeśli jeszcze nie jesteśmy wszyscy przy stole, spóźnimy się. Nie jesteśmy.

7.15: konsumpcja śniadania. Dzisiaj tosty nie_z_tym_dżemem_co_trzeba, wczoraj było musli_z_rodzynkami_czyli_od_dziś_fuj, na jutro wymyślę inną torturę.

7.35: Zęby, proszę, umyjcie zęby, ząbki, schowajcie śniadanie, masz pastę do zębów na bluzce, zmień ją, przynieś szczotkę i gumki, proszę, szybko, szybko, nie mów tyle, błagam, ja rano potrzebuję ciszy, za dużo bodźców, nie, klocki możesz posprzątać po przedszkolu, przez tydzień ci nie przeszkadzały, dlaczego teraz, nie, nie mam wełny i guzików, trzeba było powiedzieć wczoraj, że potrzebujesz do szkoły, teraz już nie ma czasu, musimy wyjść, buty, buty, zakładajcie buty! Aaaaa, wylałeś herbatę, przebierz spodnie! Gdzie są rękawiczki???

7.59: Dziecko starsze zamyka się obrażone w pokoju, bez guzików i wełny nie pójdzie do szkoły. Dziecko młodsze musi do łazienki. Rodzic stoi w przedpokoju, w piżamie, ręce opuszczone, wyraz rezygnacji na twarzy. Kurtyna.

Zobacz też:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

mama z dziećmi - styl rodzicielski - przetrwanie
fotolia
Aktualności
Jaki styl rodzicielstwa wybieram? Przetrwanie!
Rodzic helikopter – to z pewnością nie ja. Rodzicielstwo bliskości też nie jest moim stylem. Jakim więc typem matki jestem? Matką walczącą o przetrwanie.

Definicja mojego stylu rodzicielstwa jest prosta. Na co dzień staram się dbać o zdrowe odżywianie dzieci, zapewniać edukacyjne rozrywki, stymulować ich rozwój przez zabawę. Są jednak dni, gdy cały mój misterny plan trafia szlag np. wtedy, gdy dzieci są chore lub gdy sama mam gorączkę, gdy padam ze zmęczenia itp. W takie dni włączam dzieciom bajki w telewizji i daję w rękę parówkę. Czy jestem złą matką ? Nie sądzę. Oto mój mały przewodnik po stylu rodzicielskim zwanym przeze mnie " przetrwanie ". Zdrowa żywność – czasem o niej zapominam 5 posiłków dziennie, koniecznie zawierających warzywa i owoce – tak staram się trzymać tej zasady, ale... Lody, lizaki i parówki czasem trafiają w ręce moich dzieci. Oczywiście twarożek z rzodkiewką byłby lepszym śniadaniem, niż podgrzany na szybko tost - nie mam jednak wyrzutów sumienia, gdy czasem daję sobie luz i nie spinam się, by walczyć o tytuł "Królowej Zdrowej Żywności". Nauka samodzielnego spania w łóżku – czasem odpuszczam W pierwszych miesiącach dzieci spały z nami. Gdy córka miała 2,5 roku rozpoczęła się nauka spania w oddzielnym pokoju . Jaki przyniosła rezultat? Najczęściej dzieci śpią u siebie w łóżkach, ale czasem zdarza się, że budzi mnie w nocy kopniak w bok lub dziecięce chrapanie. Nie odnoszę córek do ich łóżeczek, bo... nie mam na to siły . Pozwalam więc wtedy spać im z nami i myślę, że nie ma w tym nic złego.  Dopóki nie marznie lub nie spływa potem odpuściłam walkę o ubieranie Szafa mojej córki pełna jest modnych (według mnie) ubranek. Uwielbiam, gdy ma kolorystycznie dopasowane rajstopki do sukienki i spinek do włosów, ale ... moje dziecko ma własny pogląd na modę. Najlepsza okazuje się stara, tania koszulka z lumpeksu i o rozmiar za duże leginsy. Do tego obowiązkowo spódniczka tutu najlepiej również do snu. Nie próbuję...

Co dziecko dziedziczy po rodzicach?
Adobe Stock
Aktualności
Co twój maluch odziedziczy w wyglądzie po tobie, a co po tacie?
Jesteś ciekawa, jak będzie wyglądało twoje dziecko jako dorosłe? Przypatrz się sobie w lustrze i partnerowi, a łatwo znajdziesz odpowiedź.

Jeżeli kiedykolwiek ktoś powiedział do ciebie: "Jesteś kopią swojej matki" , powinnaś wiedzieć, że jest to fałszywe stwierdzenie. W rzeczywistości my, szczególnie kobiety, wyglądamy bardziej, jak nasi ojcowie, a nie nasze matki. Agresywne męskie geny Geny matki to zazwyczaj 50 proc. DNA dziecka, a geny ojca to pozostałe 50 proc. Jednak geny męskie są bardziej agresywne niż żeńskie, dlatego zwykle są bardziej widoczne (w trakcie ciąży ciało kobiety identyfikuje płód jako częściowo obce ciało i aby uratować dziecko, musi znaleźć spokój z genami agresywnego ojca, czasami kosztem własnych genów). W praktyce oznacza to, że mama przekazuje maluchowi 40 proc. aktywnych genów żeńskich , zaś tata 60 proc.  Tata decyduje o płci dziecka Płeć przyszłego dziecka zależy od ojca. Od matki dziecko zawsze otrzymuje chromosom X, a od taty - chromosom X, co oznacza, że ​​będzie to dziewczynka lub chromosom Y, czyli że ​​będzie chłopiec. Badania pokazują, że jeżeli mężczyzna ma wielu braci, będzie też miał więcej synów, z kolei, jeżeli ma więcej sióstr, będzie miał też dużo córek. Tylko niektórzy mężczyźni mają względnie równą liczbę chromosomów X i Y w spermie i równie prawdopodobne jest, że będą mieć chłopców lub dziewczynki. Chromosomy Y mają mniej genów niż chromosomy X, a niektóre z nich są odpowiedzialne za rozwój męskich narządów płciowych. To dlatego chłopiec jest bardziej podobny do swojej matki . Jeśli chodzi o dziewczynki, otrzymują chromosomy X od obojga rodziców, więc nie można przewidzieć, jak będą wyglądać. Wysokość i zęby po tacie Ojcowie mają większy wpływ na wysokość swoich dzieci niż matki. Wysocy mężczyźni zazwyczaj mają wyższe dzieci. Średnio około 60 do 80 proc. wzrostu osoby zależy od ojca i matki, reszta to wynik diety, stylu życia i zdrowia. Poza tym nie wszystkie dzieci z tych samych...

kiedy dziecko prześpi noc
Adobe Stock
Rozwój
Kiedy dziecko przesypia całą noc i jak mu w tym pomóc?
Moment, kiedy dziecko przesypia całą noc, to dla wielu rodziców początek nowego rozdziału w życiu. Zazwyczaj dzieje się to między 6. a 9. miesiącem życia. Tyle mówi teoria. Praktyka może być zupełnie inna.

Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc? Zazwyczaj nie wcześniej niż przed ukończeniem pół roku. To, ile śpi niemowlę , jest nieustannym tematem rozmów młodych mam. Tymczasem na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Dzieci są różne, przebywają w różnych warunkach, mogą być różnie karmione, a to właśnie od tych rzeczy zależy, kiedy dziecko prześpi całą noc. Zresztą pierwsza przespana w całości noc nie znaczy, że tak będzie już zawsze. Spis treści: Kiedy dziecko przesypia całą noc? Kiedy niemowlę przesypia noc? Jak pomóc dziecku przespać noc? Karmienie piersią w nocy Jak długo karmić piersią w nocy? Ile śpi noworodek, a ile niemowlę i starsze dziecko? Najczęstsze problemy ze snem dziecka Kiedy dziecko przesypia całą noc? Jeśli dziecko jest na mleku modyfikowanym , najprawdopodobniej zacznie przesypiać całe noce wcześniej niż niemowlę karmione piersią. Wszystko dlatego, że mleko mamy , choć jest najlepsze, to szybciej jest przez dziecko trawione, więc szybciej po posiłku niemowlę zaczyna ponownie odczuwać głód. I budzi się na nocne karmienie. Starsze dziecko potrafi naraz zjeść więcej, a większa porcja mleka mamy syci na dłużej. To wtedy powstają warunki do tego, aby maluszek mógł zacząć przesypiać całe noce. Większość rocznych dzieci przesypia już całe noce . Ok. 10 proc. dzieci rodzi się z podwyższoną wrażliwością na bodźce . Takie maluchy śpią jak zające, budzi je byle hałas, wolniej się wyciszają i z reguły później niż inne dzieci zaczynają przesypiać całe noce. Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Noworodek przesypia prawie całą dobę, ale nie rozróżnia dnia i nocy, i tak samo budzi się na karmienie, zwykle co 2-3, czasem co 4 godziny. Niemowlę zaczyna już nocą mieć dłuższe przerwy między karmieniami, ale jeśli jest karmione piersią,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz