
Dla mam, które mają na głowie dużo spraw
Metody długoterminowe antykoncepcji stanowią interesującą alternatywę dla przemęczonych i zapracowanych mam, których życie po narodzinach dziecka zazwyczaj przechodzi rewolucję.
– Co ważne, nowoczesna długoterminowa antykoncepcja nie zawierająca estrogenów nie ma wpływu ani na laktację, ani na rozwój dziecka, dlatego mogą ją stosować nawet mamy, które karmią piersią – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik. Dodaje: – Długoterminowe rozwiązania antykoncepcyjne można zastosować już od 6. tygodnia po porodzie.
Najnowsze metody długoterminowe są dyskretne i wygodne, gdyż mogą być stosowane przez kilka lat, dzięki czemu zabiegana i zmęczona mama nie musi pamiętać na co dzień o antykoncepcji.
– Ten rodzaj antykoncepcji jest bardzo popularny na świecie – na przykład w Finlandii już co piąta kobieta stosuje długoterminowe rozwiązania – dodaje dr Południewski.
Warto wiedzieć: Płodność po odstawieniu antykoncepcji
Gdy mama nie chce pamiętać o antykoncepcji
Nowoczesne długoterminowe metody antykoncepcyjne wyróżnia wysoka skuteczność oraz długi czas działania bez rutynowej aplikacji (co dzień/co tydzień/co miesiąc). Dlatego rozwiązania te są polecane szczególnie kobietom,które przez dłuższy czas nie planują zajść w ciążę. Jeśli natomiast rodzice zapragną ponownego zajścia w ciążę, rezygnacja z tego sposobu kontroli urodzeń możliwa jest praktycznie w każdym momencie.
Do metod długoterminowych należą:
- wkładka wewnątrzmaciczna "miedziana",
- wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna,
- implant podskórny.
Wkładka wewnątrzmaciczna z dodatkiem miedzi
To najstarsza z metod długoterminowych, jej historia sięga lat 20. ubiegłego wieku. Wkładki miedziane mają różne kształty, wykonane są z elastycznego plastiku i miedzi. Jej skuteczność jest wysoka (ok. 94-95 proc.). Wkładki miedziane niosą za sobą ryzyko nasilenia miesiączek. Wkładki miedziane zakładane są przez lekarza na okres 3-10 lat.
Wkładki hormonalne
Działają inaczej niż wkładki miedziane. Zawierają tylko jeden hormon – progestagen, dzięki czemu są metodą odpowiednią dla kobiet, które obawiają się ryzyka związanego z przyjmowaniem estrogenów, w tym zakrzepicy. Systemy mają postać około 3 cm wkładek w kształcie litery T, które lekarz wprowadza do macicy na 3-5 lat. Jeżeli w tym czasie kobieta będzie chciała starać się o dziecko, w dowolnym momencie może usunąć wkładkę u lekarza. W ciążę można zajść już w następnym cyklu po usunięciu systemu. Systemy zawierają tak niewielką ilość hormonu, że dopuszcza się ich stosowanie przez mamy karmiące piersią. Wkładki zabezpieczają przed ciążą bez względu na wagę kobiety czy obecność problemów jelitowo-żołądkowych. Wewnątrzmaciczny system hormonalny, tak jak implant, to antykoncepcja o najwyższej skuteczności wśród metod planowania rodziny.
Implant podskórny
To niewielki pręcik (ok. 4 cm) zawierający jeden hormon, który wszczepiany jest w znieczuleniu miejscowym pod powierzchnię skóry wewnętrznej części ramienia. Hormon uwalniany jest przez 3 lata, po czym należy go usunąć chirurgicznie. Metoda ta działa poprzez zahamowanie jajeczkowania i zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do tego narządu. Podobnie jak hormonalny system wewnątrzmaciczny jest odwracalna. Badania wykazały zmniejszenie bolesności krwawień miesiączkowych.
Warto pamiętać!
Dzięki najnowszym rozwiązaniom można zapomnieć o antykoncepcji na długi czas i w pełni cieszyć się macierzyństwem. Wyboru antykoncepcji należy dokonać z lekarzem ginekologiem na podstawie wywiadu i odpowiednich badań ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań do stosowania poszczególnych produktów. Szeroki wachlarz rozwiązań antykoncepcyjnych daje współczesnym mamom możliwość dobrania metody odpowiadającej ich potrzebom, dostosowanej do stanu zdrowia oraz stylu życia.
Polecamy: Właśnie urodziłam. Jak zabezpieczyć się przed kolejną ciążą.