Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia
Mama

Jaką antykoncepcję wybrać po porodzie

Po porodzie kobiety często zastanawiają się, od kiedy mogą stosować antykoncepcję i jaka metoda będzie najlepsza kiedy karmią piersią. Jeśli urodziłaś i jesteś zabieganą mamą podpowiemy ci nowoczesne rozwiązania długotrwałej antykoncepcji.

Dla mam, które mają na głowie dużo spraw

Metody długoterminowe antykoncepcji stanowią interesującą alternatywę dla przemęczonych i zapracowanych mam, których życie po narodzinach dziecka zazwyczaj przechodzi rewolucję.
– Co ważne, nowoczesna długoterminowa antykoncepcja nie zawierająca estrogenów nie ma wpływu ani na laktację, ani na rozwój dziecka, dlatego mogą ją stosować nawet mamy, które karmią piersią – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik. Dodaje: – Długoterminowe rozwiązania antykoncepcyjne można zastosować już od 6. tygodnia po porodzie.
Najnowsze metody długoterminowe są dyskretne i wygodne, gdyż mogą być stosowane przez kilka lat, dzięki czemu zabiegana i zmęczona mama nie musi pamiętać na co dzień o antykoncepcji.
– Ten rodzaj antykoncepcji jest bardzo popularny na świecie – na przykład w Finlandii już co piąta kobieta stosuje długoterminowe rozwiązania – dodaje dr Południewski.

Warto wiedzieć: Płodność po odstawieniu antykoncepcji

Gdy mama nie chce pamiętać o antykoncepcji

Nowoczesne długoterminowe metody antykoncepcyjne wyróżnia wysoka skuteczność oraz długi czas działania bez rutynowej aplikacji (co dzień/co tydzień/co miesiąc). Dlatego rozwiązania te są polecane szczególnie kobietom,które przez dłuższy czas nie planują zajść w ciążę. Jeśli natomiast rodzice zapragną ponownego zajścia w ciążę, rezygnacja z tego sposobu kontroli urodzeń możliwa jest praktycznie w każdym momencie.
Do metod długoterminowych należą:

  • wkładka wewnątrzmaciczna "miedziana",
  • wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna,
  • implant podskórny.

Wkładka wewnątrzmaciczna z dodatkiem miedzi

To najstarsza z metod długoterminowych, jej historia sięga lat 20. ubiegłego wieku. Wkładki miedziane mają różne kształty, wykonane są z elastycznego plastiku i miedzi. Jej skuteczność jest wysoka (ok. 94-95 proc.). Wkładki miedziane niosą za sobą ryzyko nasilenia miesiączek. Wkładki miedziane zakładane są przez lekarza na okres 3-10 lat.

Wkładki hormonalne

Działają inaczej niż wkładki miedziane. Zawierają tylko jeden hormon – progestagen, dzięki czemu są metodą odpowiednią dla kobiet, które obawiają się ryzyka związanego z przyjmowaniem estrogenów, w tym zakrzepicy. Systemy mają postać około 3 cm wkładek w kształcie litery T, które lekarz wprowadza do macicy na 3-5 lat. Jeżeli w tym czasie kobieta będzie chciała starać się o dziecko, w dowolnym momencie może usunąć wkładkę u lekarza. W ciążę można zajść już w następnym cyklu po usunięciu systemu. Systemy zawierają tak niewielką ilość hormonu, że dopuszcza się ich stosowanie przez mamy karmiące piersią. Wkładki zabezpieczają przed ciążą bez względu na wagę kobiety czy obecność problemów jelitowo-żołądkowych. Wewnątrzmaciczny system hormonalny, tak jak implant, to antykoncepcja o najwyższej skuteczności wśród metod planowania rodziny.

Implant podskórny

To niewielki pręcik (ok. 4 cm) zawierający jeden hormon, który wszczepiany jest w znieczuleniu miejscowym pod powierzchnię skóry wewnętrznej części ramienia. Hormon uwalniany jest przez 3 lata, po czym należy go usunąć chirurgicznie. Metoda ta działa poprzez zahamowanie jajeczkowania i zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do tego narządu. Podobnie jak hormonalny system wewnątrzmaciczny jest odwracalna. Badania wykazały zmniejszenie bolesności krwawień miesiączkowych.

Warto pamiętać!

Dzięki najnowszym rozwiązaniom można zapomnieć o antykoncepcji na długi czas i w pełni cieszyć się macierzyństwem. Wyboru antykoncepcji należy dokonać z lekarzem ginekologiem na podstawie wywiadu i odpowiednich badań ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań do stosowania poszczególnych produktów. Szeroki wachlarz rozwiązań antykoncepcyjnych daje współczesnym mamom możliwość dobrania metody odpowiadającej ich potrzebom, dostosowanej do stanu zdrowia oraz stylu życia.

Polecamy: Właśnie urodziłam. Jak zabezpieczyć się przed kolejną ciążą.

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

Fotolia.pl
Związki i seks
Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodnik z komentarzem ekspertów
Gdy twój ginekolog zaproponuje ci implant podskórny jako metodę antykoncepcji nie uciekaj z przerażenia. Przeczytaj nasz miniprzewodnik po najnowocześniejszych metodach antykoncepcji dla zabieganych kobiet, ale również dla matek karmiących i pracujących współczesnych mam.

Prezerwatywa i tabletka wiodą prym w Polsce Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”* wykazał, że Polki najlepiej znają i najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcyjne , takie jak prezerwatywa i tabletka antykoncepcyjna. 96 proc. respondentek najlepiej zna prezerwatywę, a 82 proc. tabletkę hormonalną. 65 proc. kobiet wybrało prezerwatywę, jako pierwszą metodę używaną w życiu, a 36 proc. stosuje ją obecnie. Pigułka była pierwszą zastosowaną antykoncepcją u 18 proc. ankietowanych, a obecnie używa jej  21 proc. uczestniczek badania. Implant hormonalny i wkładka hormonalna znalazły się na samym końcu listy w pytaniu do respondentek o znajomość metod antykoncepcji. 1,73 proc. Polek wie co to jest implant hormonalny a 5 proc. wie czym jest system hormonalny. - Bo współczesna antykoncepcja jest kobietom nieznana – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wybierają znane, stare, bo zrozumiałe dla nich metody zapobiegania ciąży. Stąd tradycyjne prezerwatywy i tabletki – komentuje położnik. Zobacz też: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji?   Jakie metody antykoncepcji długoterminowej są dostępne w naszym kraju Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczn y w kształcie litery „T” (zakładany raz na 3 lub 5 lat). Antykoncepcja długoterminowa jest coraz bardziej popularna w krajach zachodnich. - Popularność tej metody antykoncepcji na świecie będzie wzrastała, bowiem współczesne kobiety żyją w pędzie, mają sto torebek, sto par butów, chcą robić karierę, cieszyć się życiem i wpadając do ginekologa sprawdzają w smartfonie termin ostatniej miesiączki....

seks, kobieta, mężczyzna
fotolia
Związki i seks
Która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza?
O zwycięstwie w kategorii skuteczności decyduje wskaźnik Pearla. Sprawdź, jak się go oblicza.

Wskaźnik Pearla stworzono w 1932 roku.  Jest bardzo prosty: informuje ile ze 100 kobiet zajdzie w ciążę, stosując daną metodę antykoncepcji przez rok. Im mniejsza wartość indeksu wskaźnika Pearla, tym skuteczniejsza jest dana metoda antykoncepcji. Wykaz poszczególnych metod: • Niestosowanie żadnej antykoncepcji - wskaźnik Pearla 85-90 • Globulka antykoncepcyjna - wskaźnik Pearla 8-36 • Kalendarzyk małżeński - wskaźnik Pearla 5-9 • Prezerwatywa - wskaźnik Pearla 3-7 • Metoda termiczno-objawowa - wskaźnik Pearla 1-4 • Spirala (bez hormonów) - wskaźnik Pearla 1-3 • Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe - wskaźnik Pearla 1-3  • Plaster antykoncepcyjny - wskaźnik Pearla 0,9 • Pierścień hormonalny (dopochwowy) - wskaźnik Pearla 0,65 • Zastrzyk hormonalny - wskaźnik Pearla 0,3 • Wkładka hormonalna - wskaźnik Pearla 0,1-0,2 • Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe - wskaźnik Pearla 0,1 Często o słabszej skuteczności metody decyduje tzw. czynnik ludzki, zapominamy wziąć tabletkę,  niewłaściwie zakładamy prezerwatywę lub stosujemy globulkę antykoncepcyjną zbyt późno. Przeczytaj: antykoncepcja awaryjna

antykoncepcja bez recepty
AdobeStock
Związki i seks
Antykoncepcja bez recepty - dostaniesz ją w aptece od ręki
Jest łatwo dostępna i można ją stosować niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową.

Antykoncepcja bez recepty nie wymaga zgody lekarza na jej stosowanie. Zalicza się do niej przede wszystkim prezerwatywy męskie i kobiece, kapturki doszyjkowe oraz środki plemnikobójcze. Oto wykaz środków antykoncepcyjnych bez recepty dostępnych na rynku. Środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty Do środków antykoncepcyjnych, których stosowanie nie wymaga recepty lekarskiej, zalicza się: prezerwatywy męskie; prezerwatywy kobiece zwane też femidomami; błonę dopochwową (diafragma); kapturek naszyjkowy; gąbkę dopochwową; środki plemnikobójcze - żele, pianki, globulki antykoncepcyjne. Część z nich nie jest zbyt popularna w Polsce, stąd można kupić je tylko przez internet lub na zagranicznych stronach aukcyjnych. Antykoncepcja mechaniczna bez recepty Takie metody zapobiegania ciąży polegają na stworzeniu mechanicznej bariery, która uniemożliwia zajście w ciążę. Do tego rodzaju antykoncepcji, nazywanej także barierową zaliczamy: prezerwatywę dla mężczyzn - jedna z najbardziej powszechnych oraz najłatwiej dostępnych metod antykoncepcyjnych;  tworzy nieprzepuszczalną barierę między narządami płciowymi kobiety i mężczyzny; z prezerwatywy trzeba umiejętnie korzystać - nie uszkodzić jej podczas otwierania bądź zakładania; aby mieć pewność, że jej szczelność nie została naruszona, można po stosunku nalać do prezerwatywy wody i sprawdzić, czy nie przecieka; prezerwatywę dla kobiet - to pochewka zakończona dwoma giętkimi pierścieniami: zamkniętym i otwartym; jeden (o mniejszych rozmiarach) jest zamknięty i służy do wprowadzenia prezerwatywy do pochwy i zasłonięcia szyjki macicy , drugi zaś pozostaje na zewnątrz; w ten sposób powstaje bariera między narządami partnerów; błonę dopochwową - ma kształt półkuli, wykonanej z cienkiej gumy lateksowej, której brzeg jest wzmocniony metalowym pierścieniem;...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz