Problemy z zajściem w ciążę
Diagnozowanie niepłodności
Czy wiesz, kiedy można mówić o niepłodności i co najczęściej powoduje niepłodność męską i niepłodność kobiecą? Sprawdź, jak diagnozuje się niepłodność.
Przez tysiąclecia niepłodność była powodem upadków dynastii, oddalania niezdolnych do spłodzenia potomka żon i niemal zawsze przyczyną ostracyzmu społecznego oraz olbrzymiego stresu psychicznego. Jak poważny jest to problem dzisiaj, świadczą statystyki: niepłodność dotyka bowiem 15–20% populacji w wieku rozrodczym, co w przypadku naszego kraju może oznaczać nawet 1,5 mln par.
Kiedy można mówić o niepłodności?
Definicja niepłodności jest dość prosta: to brak ciąży po roku regularnego współżycia seksualnego i wbrew temu, co twierdzi wielu, bez wątpienia jest chorobą. Dlatego roczny okres oczekiwania na ciążę uprawnia do zgłoszenia się do lekarza ginekologa po pomoc.
W pewnych sytuacjach, takich jak zaburzenia miesiączkowania , gdy wiek kobiety powyżej 35 lat czy występuje uzasadnione podejrzenie patologii macicy lub niepłodności męskiej, okres ten należy skrócić.
Diagnostyka niepłodności powinna zawsze obejmować obydwoje partnerów . Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą:
czynnik męski (np. za mało plemników w nasieniu),
zaburzenia jajeczkowania,
uszkodzenie lub niedrożność jajowodów ,
zaawansowany wiek kobiety,
nieprawidłowości macicy ( polipy endometrialne , zrosty wewnątrzmaciczne, wrodzone wady budowy),
choroby ogólnoustrojowe (np. niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne itp),
czynnik szyjkowy lub immunologiczny,
czynnik niewyjaśniony.
Dowiedz się , czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę
Jak diagnozuje się niepłodność męską?
Tanie oraz nieinwazyjne badanie nasienia wciąż pozostaje podstawą oceny płodności mężczyzny. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, istnieje możliwość wykonania ponadstandardowych testów nasienia, badań hormonalnych lub genetycznych. Niestety tylko niektóre zaburzenia hormonalne poddają się skutecznemu leczeniu farmakologicznemu.
W...