Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jakie są metody leczenia polipów macicy?
Fotolia
Mama

Masz polipy macicy? Poznaj metody ich leczenia

Zdiagnozowano u ciebie polipa macicy i zastanawiasz się, czy trzeba go usunąć? Przeczytaj o sposobach leczenia polipów.

To, jaką metodę leczenia polipów macicy wybierze lekarz, uzależnione jest od kilku czynników. Polipy macicy są zwykle łagodnymi zmianami w obrębie jamy macicy i często nie dają żadnych objawów, mogą jednak utrudniać zajście w ciążę lub być przyczyną poronień. Jest kilka sposobów leczenia polipów macicy i polipów szyjkowych, o wyborze metody decyduje lekarz, biorąc pod uwagę indywidualny przypadek pacjentki.

Jak się leczy polipy macicy?

Leczenie polipów macicy najczęściej rozpoczyna się od leków hormonalnych. Jeśli nie przynoszą pożądanych efektów, lekarz proponuje bardziej inwazyjne metody leczenia polipa. Polipy macicy można usunąć przez łyżeczkowanie jamy macicy (starsza, bardziej inwazyjna metoda, zwykle przeznaczona dla kobiet, które już rodziły) lub nowoczesny zabieg histeroskopii. Łyżeczkowanie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Po usunięciu polipa macicy wykonywane jest badanie histopatologiczne, w którym bada się materiał na obecność komórek nowotworowych. 

Zobacz też:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę
Diagnozowanie niepłodności
Czy wiesz, kiedy można mówić o niepłodności i co najczęściej powoduje niepłodność męską i niepłodność kobiecą? Sprawdź, jak diagnozuje się niepłodność.

Przez tysiąclecia niepłodność była powodem upadków dynastii, oddalania niezdolnych do spłodzenia potomka żon i niemal zawsze przyczyną ostracyzmu społecznego oraz olbrzymiego stresu psychicznego. Jak poważny jest to problem dzisiaj, świadczą statystyki: niepłodność dotyka bowiem 15–20% populacji w wieku rozrodczym, co w przypadku naszego kraju może oznaczać nawet 1,5 mln par. Kiedy można mówić o niepłodności? Definicja niepłodności jest dość prosta: to brak ciąży po roku regularnego współżycia seksualnego i wbrew temu, co twierdzi wielu, bez wątpienia jest chorobą. Dlatego  roczny okres oczekiwania na ciążę uprawnia do zgłoszenia się do lekarza ginekologa po pomoc. W pewnych sytuacjach, takich jak zaburzenia miesiączkowania , gdy wiek kobiety powyżej 35 lat czy  występuje uzasadnione podejrzenie patologii macicy lub niepłodności męskiej, okres ten należy skrócić. Diagnostyka niepłodności powinna zawsze obejmować obydwoje partnerów . Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: czynnik męski (np. za mało plemników w nasieniu), zaburzenia jajeczkowania, uszkodzenie lub niedrożność jajowodów , zaawansowany wiek kobiety, nieprawidłowości macicy ( polipy endometrialne , zrosty wewnątrzmaciczne, wrodzone wady budowy), choroby ogólnoustrojowe (np. niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne itp), czynnik szyjkowy lub immunologiczny, czynnik niewyjaśniony. Dowiedz się , czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę Jak diagnozuje się niepłodność męską? Tanie oraz nieinwazyjne badanie nasienia wciąż pozostaje podstawą oceny płodności mężczyzny. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, istnieje możliwość wykonania ponadstandardowych testów nasienia, badań hormonalnych lub genetycznych. Niestety tylko niektóre zaburzenia hormonalne poddają się skutecznemu leczeniu farmakologicznemu. W...

Starania o dziecko
Jak się leczy polipy w pochwie?
Podczas badań wykryto u ciebie polipy? Zastanawiasz się, czy w tej sytuacji czeka cię operacja? Sprawdź, co na temat usuwania polipów powiedział nam ginekolog położnik.

Czy polipy w pochwie zawsze trzeba operować? Niestety tak, polipy w pochwie muszą być usuwane podczas zabiegu chirurgicznego , ponieważ po ich wycięciu konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego (oceni, czy nie mają charakteru nowotworowego). Nie możesz zajść w ciążę? Zbadaj jajniki! Co to jest polip? Polip jest niewłaściwą tkanką mogącą wyrastać w różnych miejscach, m.in. w kanale szyjki macicy, pochwie, jamie macicy. Lekarz po stwierdzeniu obecności polipa kieruje pacjentkę do szpitala, gdzie usuwa się tkankę chirurgicznie. Najczęściej po 2 tyg. można odebrać wynik histopatologiczny , z którym bezwzględnie powinno się iść do lekarza. Na jego podstawie specjalista decyduje o ewentualnym dalszym leczeniu i okresowych kontrolach. Jakie są przyczyny powstawania polipów? Przyczyną powstawania polipów szyjki macicy jest zwykle stan zapalny , polipów trzonu macicy – zaburzenia hormonalne. Polipy są to zwykle łagodne. konsultacja: ginekolog-położnik lek. med. Ewa Paszkiewicz, Klinika Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA, www.invicta.pl Dowiedz się, czy upławy mogą być groźne

badanie drożności jajowodów
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Badanie drożności jajowodów – zrób, jeżeli nie możesz zajść w ciążę
Badanie drożności jajowodów jest konieczne, gdy podejrzewasz, że problemy z zajściem w ciążę wynikają z ich funkcjonowania. Dzięki temu wzrosną twoje szanse na urodzenie dziecka.

Nawet co czwarta Polka ma problem z zajściem w ciążę z powodu niedrożności swoich jajowodów. Aby ustalić, czy plemniki bez przeszkód będą mogły poruszać się w ich wnętrzu i dotrą do komórki jajowej, konieczne jest ustalenie, czy nie zostały one „przytkane”. I właśnie temu służy badanie drożności jajowodów. Spis treści:    Przyczyny niedrożności jajowodów Histerosalpingografia (HSG) – badanie drożności jajowodów Kiedy wykonać badanie HSG? Czy badanie drożności jajowodów jest bolesne Badanie drożności jajowodów – cena Badanie drożności jajowodów - przeciwwskazania   Dlaczego dochodzi do powstania niedrożności jajowodów Niedrożność jajowodów jest jedną z najczęstszych przyczyn kobiecej niepłodności - w 25-35 procent przypadków. Nawet jeżeli jeden jajowód jest zablokowany, a drugi działa poprawnie, zajście w ciąże jest możliwe, ale mało prawdopodobne. Zadaniem jajowodów jest: umożliwienie transportu plemników do komórki jajowej; stworzenie odpowiednich warunków do zapłodnienia tej komórki; rozwoju powstałego zarodka oraz jego transportu do jamy macicy. Przyczyną ich niedrożności są powstałe w nich zrosty (blizny), powodujące zgrubienia ścian, czego efektem jest zwężenie i zamknięcie ich światła . W ten sposób zamyka się dla plemników droga do komórki jajowej, a komórka jajowa nie jest w stanie przedostać się z jajnika do macicy. W wyniku stanu zapalnego może dojść do wytworzenia się także zrostów okołojajowodowych, które uniemożliwiają wychwycenie komórki jajowej. Przyczynami powstawania zrostów są: przebyte operacje ginekologiczne, np. nowotwory jajników, jajowodów; operacje w okolicy jamy brzusznej, np. wyrostka robaczkowego lub miednicy małej; ciąża pozamaciczna; poronienie; przewlekle stany zapalne przydatków...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta