Andrzej Duda
Archiwum prywatne/ Wydawnictwo Esprit
Mama

Jakim dzieckiem był prezydent Andrzej Duda?

Jako dziecko Andrzej Duda lubił piłkę nożną, raz nawet poszedł chory na mecz. Jako 4-latek recytował Panią Twardowską. Z rodzicami wędrował po górach i jeździł na rowerze. Uczyli go, żeby nie chodzić w życiu na skróty. A może twoje dziecko też kiedyś będzie ważną osobą w państwie?

Rodzice Andrzeja Dudy są profesorami: wykładają na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jan Duda jest profesorem nauk technicznych, automatykiem informatykiem, specjalizuje się w komputerowym modelowaniu procesów. Janina Milewska-Duda jest profesorem nauk chemicznych. Mają troje dzieci: Andrzeja, Annę i Dominikę.
O wychowaniu Andrzeja rodzice Prezydenta opowiedzieli w wywiadzie-rzece Milenie Kindziuk.

Mecz, który wyleczył z gorączki

Piłka nożna to jedna z pierwszych pasji Andrzeja Dudy.
Jan Duda: W 1978 roku, gdy odbywały się mistrzostwa świata, musiałem budzić go w nocy, bo chciał oglądać mecze. Kibicował krakowskim klubom. Pamiętam, jak śpiewał piosenkę Cracovii. Potem prosił mnie, żebyśmy chodzili na stadion Wisły. Kiedyś ustaliliśmy, że pójdziemy na jeden mecz, ostatni w sezonie: Wisła Kraków-Górnik Zabrze. A on akurat wtedy zachorował.
Janina Milewska-Duda: Miał temperaturę 38,5 C. Bardzo się denerwowałam, że przepadnie mu wymarzony mecz. I bałam się, że z rozżalenia dostanie wyższej temperatury, jeśli zostanie w domu. Powiedziałam w końcu: Idźcie na ten mecz. I Andrzejek poszedł chory na stadion. Ale w ten sposób się wyleczył. Gdy wrócił, nie miał już gorączki.

Góry, harcerstwo, wychowanie...

Wychowywaniem dzieci zajmowali się obydwoje. Jan Duda opowiada, że gdy dzieci były małe, starał się być z nimi jak najczęściej, czuł, że bycie z kolegami byłoby odbieraniem czasu dzieciom i rodzinie.
Jan Duda: Wychowanie syna szybko stało się dla mnie pasją, łączyło się z ogromna radością. Jeździłem z Andrzejkiem na rowerze, graliśmy w piłkę. Wędrowaliśmy też razem po górach. Zrobiłem mu nawet parciane krzesełko (w Polsce lat 70. i na początku lat 80. takich rzeczy nie było), żeby go nosić, jak się zmęczy. Chodziliśmy po całym Beskidzie.
Tłumaczyłem Andrzejkowi, że musi być odważny. Ze cnota to w życiu najlepszy biznes. Jeśli człowiek pilnuje, żeby był porządny i uczciwy, to zawsze w życiu do czegoś dojdzie i będzie budził zaufanie.
 

Andrzej Duda z rodzicami
Archiwum prywatne/ Wydawnictwo Esprit
Andrzej Duda na wycieczce z rodzicami


Gdy Andrzej miał 11 lat, został harcerzem. Później był drużynowym 5. Krakowskiej Drużyny Harcerskiej "Piorun".
Jan Duda: Harcerstwo nauczyło go odpowiedzialności, dawało szkołę patriotyzmu. Stanowiło twardą szkołę życia. Mężczyźnie jest to potrzebne. To, co łatwe do zdobycia, nie daje prawdziwej radości.
Czytaj też: Czy nowy prezydent poprawi sytuację rodziców?

Nie idź w życiu na skróty

To od rodziców dziecko dowiaduje się, co w życiu jest najważniejsze.
Jan Duda: Mówiliśmy często: Pilnuj w życiu podstawowych wartości. Nie idź na skróty. To może czasem niepraktyczne, ale popłaca. Wiele razy rozmawialiśmy o obowiązku poszanowania godności każdego człowieka, także wtedy, gdy wydaje się, że na to nie zasługuje – bo każdy człowiek jest nieogarnionym kosmosem.
Janina Milewska-Duda: Na pierwszym miejscu było wychowanie religijne. To była dla nas podstawa. Dziecko ma czerpać siłę z wiary. Wtedy przetrwa wszystkie życiowe burze. I zachowa pogodę ducha.
Jan Duda: Wychowywaliśmy dzieci w przekonaniu, że każde zdarzenie, które nas spotyka, ma sens. Dane jest po to, aby je wygrać.
Janina Milewska-Duda: Bóg pokazuje, jaką drogą kto ma iść. To On rozdaje talenty. Człowiek ma obowiązek je pomnażać. Gdy tak zrobi, będzie mieć satysfakcję z życia.
W stanie wojennym, ojciec zabierał 9-letniego Andrzeja do katedry wawelskiej na msze za Ojczyznę.
Jan Duda: Uważałem, że to jest element wychowania: wpajać przekonanie, że idziemy się modlić za Ojczyznę.

Andersen, Tolkien i "Kamienie na szaniec"

W domu rodzinnym Andrzeja Dudy czytanie książek było niezwykle ważne.
Janina Milewska-Duda: Gdy każde z dzieci były małe, czytałam im na głos wzruszające wiersze Konopnickiej.
Jan Duda: Rodzinne czytanie wzbogaca osobowość. Dzieci lekturze zadawały pytania typu: dlaczego ten bohater postąpił tak czy tak? I Czy on jest dobry czy zły? I to był początek dyskusji.
Janina Milewska-Duda: Takie pytanie padały także po lekturze bajek. Podsuwaliśmy im nie tylko "Baśnie" Andersena, ale na przykład "Klechdy śląskie" albo bajki ukraińskie. To świetna szkoła kształtowania postaw. Na pewno też wspólne czytanie zacieśnia więzy rodzinne.
Jan Duda: Dość wcześnie, bo w wieku 10 lat, Andrzej przeczytał "Krzyżaków", a potem inne powieści Sienkiewicza i poważniejsze książki historyczne, patriotyczne. Często powracał do literatury powstańczej – "Kamienie na szaniec", pamiętniki żołnierzy baonu "Zośka". Tradycją stała się u nas wspólna lektura dzieł Mickiewicza.
Janina Milewska-Duda: Andrzejek miał 4 latka, kiedy już z pamięci recytował "Panią Twardowską". Często czytaliśmy lektury na głos, razem z dziećmi. Tak było na przykład z Tolkienem. To była jedna z ulubionych lektur Andrzeja.
Jan Duda: Na głos czytaliśmy również "Chłopów" Reymonta i "Zemstę" Fredry. Uwielbiam Mickiewicza. I chyba zaraziłem tym Andrzeja.
Czytaj też: Mądra lekcja polskiej historii dla dzieci: Niedźwiedź Wojtek

Najważniejsze przedmioty w szkole

Andrzej Duda był dobrym uczniem.
Jan Duda: Czasami delikatnie mówiłem synowi albo córkom: Słuchaj, to trochę wstyd, że masz słabszą ocenę, oczekiwałbym lepszego stopnia. I tylko tyle. Natomiast bardzo pilnowałem, żeby wszystkie moje dzieci miały piątki z dwóch przedmiotów: religii i języka polskiego
Dlaczego z religii? To zbiór wartości, które wyznaczają w życiu kierunek. Przecież w życiu dylematy moralne musimy rozstrzygać prawie codzienne, a na przykład twierdzenia trygonometryczne, geometryczne, wykorzystują tylko nieliczni.
Po maturze Andrzej dostał się na prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Janina Milewska-Duda: Taką drogę wybrał. W tym też go wspieraliśmy modlitwą.

Odpowiedzialność

Rodzice starali się wychowywać dzieci tak, by były odpowiedzialne.
Jan Duda: Żeby nie bały się zadań społecznych ani pracy. Ani takiej pracy, która polega na kopaniu rowów łopatą, ani takiej, która wiąże się z pełnieniem ważnych funkcji społecznych czy zawodowych. Warunkiem koniecznym jest uczciwość.
 

Rodzice prezydenta
Wydawnictwo Esprit

Wszystkie cytaty pochodzą z książki: "Rodzice Prezydenta", wydanej przez wydawnictwo Esprit.
 

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]

Śródmiejski Ośrodek Kultury
Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, marcowy program
Przedstawiamy marcowy program Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie.

PROGRAM – MARZEC 2013   Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, ul. Mikołajska 2   1 III, godz. 18.00 Śródmiejski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert finałowy warsztatów gitarowych Macieja Wnękowicza Już po raz kolejny odbędzie się koncert gitarowy, w którym wezmą udział uczestnicy warsztatów prowadzonych od 2009 roku w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przez instruktora Macieja Wnękowicza. Wstęp wolny.     2 III, godz. 17.00 Śródmiejski Ośrodek Kultury zaprasza na wieczór pt.: „Pięknie było moje życie, czyli wspomnienie o Biskupie Albinie Małysiaku”. W programie wieczoru oprócz gości czyli rodziny i przyjaciół ks. Biskupa na czele z ks infułatem Jerzym Bryłą  m. in.: prezentacja filmu „Z wiarą na głęboką wodę” autorstwa Anny Kaszewskiej i Łukasza Lecha, czytanie fragmentów książki „z pastorałem i humorem” autorstwa Marka Mirosławskiego. Gospodarzem wieczoru będzie Łukasz Lech. W niedzielę 3 marca o  godz.16.00 na Cmentarz na Salwatorze będzie miała miejsce modlitwa przy grobie księdza Biskupa pod przewodnictwem księdza infułata Jerzego Bryły Złożenie kwiatów i zniczy     4 III, godz. 18.00 Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem - Scena A2 im. Jurka Tawłowicza, Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich i Śródmiejski Ośrodek Kultury zapraszają na wieczór literacki z cyklu Orszak Apollina promocja tomu poezji „Klucze w niepamięci” Jerzego Tawłowicza. W programie spektakl oparty na tekstach i scenariuszu autora Wystąpią aktorzy Sceny A2: Grażyna Syrzistie i Krzysztof Michno, prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz – Plichta.   5 III, godz. 17.00 Śródmiejski Ośrodek Kultury, Instytut Pamięci Narodowj oraz Wydawnictwo Alter zapraszaja na spotkanie: Elita polityczna krakowskiej PZPR....

Andrzej Duda
Kancelaria Prezydenta/ materiały prasowe
Aktualności
Rok po wyborach: czy prezydent Andrzej Duda spełnia obietnice? Sprawdziliśmy!
Równo rok temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie. Kilka dni przed drugą turą wyborów zapytaliśmy obydwu kandydatów na prezydenta o to, jak chcą wspierać rodziców w wychowywaniu dzieci. Po roku od wyborów sprawdzamy, czy prezydent Andrzej Duda realizuje to, co obiecał.

Rok temu zadaliśmy 3 pytania kandydatom na urząd Prezydenta: jak chcą wspierać młodych ludzi do zakładania rodziny i decydowania się na dziecko , jak zamierzają poprawić opiekę zdrowotną nad dziećmi i co sądzą o sześciolatkach w szkołach.  Kilka dni temu zwróciliśmy się z prośbą do prezydenta Andrzej Dudy o jego ocenę wypełniania obietnic wyborczych w stosunku do rodziców małych dzieci. Czekając na odpowiedzi, sprawdzamy, jak naszym zdaniem obietnice są spełniane. Oceńcie sami.   Pytanie nr 1: o demografię i zachęcanie młodych ludzi do decydowania się na dziecko W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna? Andrzej Duda powiedział nam rok temu: Moim absolutnym priorytetem będą działania zmierzające do tego, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci. Obiecał: Na samym początku kadencji prześlę projekt wprowadzający 500 zł dodatek na dzieci . Jak jest dzisiaj: Początkowo mało kto wierzył, że obietnica wypłacania 500 zł na dziecko jest w ogóle możliwa do spełnienia. Program ruszył od 1.04.2016 r. i, choć nadal budzi kontrowersje, coraz częściej jest chwalony nie tylko przez tych rodziców, którzy zyskali na programie, ale też ekspertów gospodarczych, ze względu na możliwość napędzenia gospodarki dodatkowymi pieniędzmi. Niewątpliwie jest to największy eksperyment demograficzny w III RP. Czy w w jaki sposób przełoży się on na zmiany demograficzne i gospodarcze, będzie można ocenić dopiero po latach. Kontrowersje budzi fakt, że pieniądze otrzymują rodziny tylko na drugie i kolejne dzieci – na pierwsze dziecko wyłącznie rodziny o niskich dochodach . Druga kontrowersja: pieniądze na drugie dziecko są wypłacane tylko do ukończenia 18 lat przez pierwsze dziecko (a nie przez drugie), tak...

Prezydent Andrzej Duda
materiały prasowe
Aktualności
Prezydent Duda odznaczył 6 matek medalami. Czemu mam mieszane uczucia?
Pan Prezydent nagrodził matki. Za ich trud, poświęcenie, za to, że są filarem tego społeczeństwa, opoką. Niby fajnie, ale nie całkiem.

Wiadomo, że polska matka to archetyp matki. Najlepsza, najsilniejsza, gotowa do największych poświęceń. I właśnie takie matki-bohaterki wciąż w naszym kraju żyją, co Prezydent Andrzej Duda postanowił podkreślić, wręczając im odznaczenia państwowe. Kryterium wyboru? Szczególne zasługi w wychowywaniu dzieci. Wielu dzieci. Jeśli masz jedno, nie masz co liczyć na odznaczenie, bo szczególnych zasług nie można ci przypisać? Prezydent docenia matki - Dziękuję za wielki trud wychowania dzieci w duchu patriotycznym , w duchu służby. Jesteście Panie naszym największym dobrem narodowym – mówił Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z rodzinami. - Nie ma Polska większego dobra niż polskie Matki, które wychowują dzieci, dbają o dom, które troszczą się o to, aby tradycja była przechowywana, aby była przekazywana z pokolenia na pokolenie; dzięki którym Polska przetrwała 123 lata zaborów – kontynuował Prezydent.   - Jesteście Panie naszym największym dobrem narodowym – powiedział Prezydent @AndrzejDuda do Matek, którym wręczył dziś odznaczenia państwowe za szczególne zasługi w wychowaniu dzieci w rodzinach wielodzietnych. ➡️ https://t.co/qZtViZp5wQ pic.twitter.com/Wf9MF8Qjns — Kancelaria_Prezydenta (@prezydentpl) 14 lutego 2018 - Te odznaczenia to bardzo skromny wyraz wdzięczności – bardzo skromny! Ale jestem niezwykle wzruszony, że mogłem Dostojnym Paniom te odznaczenia wręczyć. I że mogę wypowiedzieć słowa podziękowania dla Was za to, że jesteście, że zawsze byłyście i za to, że dzięki Wam Polska trwa i będzie trwała – mówił Prezydent Andrzej Duda do zaproszonych pań i ich bliskich. Kto otrzymał odznaczenia? Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Złotym Krzyżem Zasługi odznaczone zostały za zasługi w wychowaniu dzieci w rodzinie wielodzietnej : mama trzynaściorga dzieci....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj