idealna mama
Adobe Stock
Mama

Wybieramy matkę idealną. Zagłosuj w plebiscycie!

Jaką jesteś mamą? A jaką chciałabyś być? Zagłosuj w naszym plebiscycie i wskaż, kto jest dla ciebie macierzyńskim ideałem. Wyniki poznasz 26 maja, czyli w Dniu Matki.

W serwisie mamotoja.pl często podkreślamy, że dziecko nie potrzebuje idealnej mamy, tylko wystarczająco dobrej. Bo przecież ideałów nie ma. A jednak każda z nas ma swoje wzory, do których pragnie dążyć. Jaki jest zatem twój ideał matki? Którą cenisz i chciałabyś naśladować? Poniżej przedstawiamy 10 kandydatek wytypowanych przez redakcję z krótkim uzasadnieniem naszego wyboru. Przeczytaj, zastanów się chwilę i zagłosuj na jedną z nich. Nasz plebiscyt trwa do 25 maja.

Wyniki ogłosimy w Dniu Mamy. Będą one także podstawą do rozmowy z ekspertami, którzy zinterpretują wasze głosy i zastanowią się, jaka jest współczesna mama, czego potrzebuje, co jej przeszkadza, a co ją cieszy. Spróbujemy również wyjaśnić, jak wzorować się na innych, by nie tracić poczucia własnej wartości.

1. Ewa Suchcicka

Ewa Suchcicka
Archiwum prywatne
Pedagog, mama dwóch dorosłych córek: Alicji i Natalii. Wraz z mężem, Andrzejem Suchcickim, od 15 lat pracują w stowarzyszeniu „Bardziej Kochani”, które wydaje książki, poradniki, organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z zespołem Downa. Niewiele jest osób w Polsce, które wiedzą tyle, co ona na ten temat. Po porodzie usłyszała, że najlepiej, jeśli odda Natalkę do domu dziecka. Godzinami stymulowała ją, by „dogoniła” rówieśników. Nie wstydzi się przyznać, że nigdy nie pogodziła się z tym, że córka ma zespół Downa. Może dlatego wciąż walczy o nią i o inne te „bardziej kochane” dzieci. Ewa mówi, że dziecko z zespołem Downa może nieść wiele radości, choć wiele wcześniej trzeba przejść.
Więcej przeczytasz o niej w naszym artykule: Jest dla nas radością i siłą: Ewa Suchcicka o córce z zespołem Downa

2. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak

Lidia Owsiak, WOŚP
ONS
Znana także jako Dzidzia. Żona Jurka Owsiaka. Jest dyrektorem działu medycznego w Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (podejmuje m.in. decyzje, jaki sprzęt medyczny kupić za zebrane pieniądze). Uhonorowana tytułem „Kobieta Roku 2017”. Mama dwóch dorosłych córek: Ewy i Aleksandry. Jurek Owsiak w swojej książce "Orkiestra klubu pomocnych serc" wspomina: "Po dwóch-trzech sesjach pijackich pogoniła wszystkich. Uważałem, że to pierwszy ruch pantoflarski, że mnie żona wzięła w cugle. A teraz? O Boże, jak ja jej dziękuję". Dzidzia o życiu osobistym nie mówi prawie w ogóle, dzięki czemu udało jej się stworzyć prawdziwy domowy azyl. Doskonały przykład wielkiego serca i umiejętności oddzielenia pracy od życia prywatnego. 
Więcej w: Kim jest Lidia Niedźwiedzka-Owsiak 

3. Ewa Błaszczyk

Ewa Błaszczyk
ONS
Aktorka, mama bliźniaczek: Marianny i Aleksandry. Od wielu lat opiekuje się swoją córką Olą, która znajduje się w śpiączce. W 2002 r. razem z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, twórcą „Ziarna” w TVP, założyła fundację „Akogo?”, działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych oraz ich rodzin. Jej celem było wybudowanie Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik” przy Centrum zdrowia Dziecka. Oficjalne otwarcie kliniki miało miejsce 7 grudnia 2012 r. Jest to pierwsza w Polsce klinika dla dzieci po ciężkich urazach mózgu
O jej sukcesach możesz przeczytać m.in.: Sukces kliniki "Budzik". 32 osoba wybudzona ze śpiączki

4. Martyna Wojciechowska

martyna wojciechowska, słynne mamy
ONS
Podróżniczka, mama Marysi i adopcyjna mama wielu dzieci na całym świecie, m.in. czwórki dzieci mieszkających na Filipinach. Martyna podczas swoich podróży niejednokrotnie stykała się z biedą i skrajnie trudnymi warunkami dzieci żyjących w różnych miejscach świata. Dlatego postanowiła pomóc przynajmniej części z nich, starając się zapewnić im takie warunki życia i rozwoju, by mogły odebrać odpowiednią edukację, by nie zagrażały im bieda i głód.
Więcej o adopcjach Martyny Wojciechowskiej: Martyna znów zostanie mamą! Co na to jej córka Marysia?

5. Danuta Wałęsa 

Danuta Wałęsa
ONS
Pierwsza dama RP w latach 1990-1995, żona prezydenta Lecha Wałęsy, mama ośmiorga dzieci: Bogdana, Sławomira, Przemysława, Jarosława, Magdaleny, Anny, Marii Wiktorii i Brygidy. Jako pierwsza dama została m.in. honorową patronką Fundacji „Sprawni Inaczej”. W 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej. Danuta Wałęsa jest nie tylko pełnoetatową mamą, ale wspiera także kobiety w walce o ich prawa.
Więcej o Danucie Wałęsie przeczytasz w tekście: Matka, żona, feministka...

6. Malwina Bakalarz

Malwina Bakalarz Bakusiowo
Maciej Bakalarz
Autorka najpopularniejszego bloga parentingowego w Polsce Bakusiowo.pl, mama Matiego i Milenki. Swoje macierzyńskie i rodzinne doświadczenia opisuje tak dobrze, że czytają ją setki tysięcy mam. Doskonale wyczuwa, co mamom w duszy gra, i potrafi je wesprzeć i zmotywować. Ostatnio Malwina wydała książkę „Jak zmieniłam życie w rok?”, w której zdradza, co robić, by poczuć się szczęśliwą i spełnioną kobietą. O tym, jaką oddaną jest mamą, można się przekonać, czytające jej bloga.
O jej książce przeczytasz w: „Jak zmieniłam życie w rok", czyli nowość książkowa autorstwa blogerki parentingowej

7. Anna Lewandowska

Anna Lewandowska
ONS
Sportsmenka, zawodniczka karate, blogerka, żona Roberta Lewandowskiego i mama rocznej Klary. Promuje zdrowy styl życia, przekonuje, jak istotna jest odpowiednia dieta. Bardzo ważne jest dla niej pomaganie innym, np. w 2016 r. sportsmenka przekazała cały dochód z przeprowadzonego treningu z pół tysiącem ludzi na Dom dla Samotnych Kobiet oraz Matek z Dziećmi w Gdańsku-Wrzeszczu. Będąc osobą niezwykle medialną, dba o prywatność swojej rodziny i zapewnia córeczce spokojne dzieciństwo.
Więcej o macierzyństwie Ani przeczytasz w tekście: Anna Lewandowska narzeka na uroki macierzyństwa? Fanki od razu odpowiadają!

8. Agnieszka Oczkowska

Agnieszka Oczkowska
arch. pryw.
Pełnoetatowa mama trójki chorych dzieci: Ewy, która urodziła się z wadą genetyczną, nazywaną galaktozemią, Franka, który urodził się bez przedramienia, ma cukrzycę i guza okolicy nadsiodłowej i podwzgórza mózgu, oraz Jasia, który przeszedł silne zakażenie szpitalne oraz sepsę, od ponad 4 lat oddycha tylko przez respirator. Pani Agnieszka to przykład mamy, która się nie poddaje, kocha swoje dzieci i razem z mężem fenomenalnie się nimi opiekuje. Na zdjęciach wyglądają na prawdziwie szczęśliwą rodzinę!
Więcej o rodzinie Oczkowskich przeczytasz: Ile cierpienia może znieść dziecko?

9. Otylia Jędrzejczak

Otylia
materiały prasowe
Pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata i Europy, mama Marceliny. Pomaga charytatywnie dzieciom, m.in. sprzedała swój złoty medal na aukcji, za który uzyskała kwotę 257 550 zł, przekazaną do Kliniki Onkologii i Hematologii we Wrocławiu, z której pacjentami utrzymuje kontakt. W 2008 r. został jej przyznany zaszczytny tytuł Order Uśmiechu. Otylia prowadzi własną fundację, która zajmuje się poszukiwaniem w całej Polsce utalentowanych młodych pływaków i obejmuje ich kompleksową opieką szkoleniową. Podkreśla, że od zawsze kochała dzieci, a dzieci ją, więc w macierzyństwie doskonale się odnajduje i cieszy się każdą chwilą.
O Otylii-mamie możesz przeczytać w artykule: Otylia Jędrzejczak o tym, jak radzi sobie z Marcelinką: "Dziecko jak dziecko"

10. Moja mama

mama
Adobe Stock
To kandydatka szczególna, bo opisać możesz ją tylko ty. Jest cierpliwa? W dzieciństwie, pokazała ci, jak wspaniały jest świat? Wszystko wybacza? Potrafi zawsze i każdemu pomóc? Ze wszystkim możesz się do niej zwrócić? Zagłosuj na swoją mamę, jeśli uważasz, że to właśnie ona jest dla ciebie ideałem matki.A teraz zagłosuj na wybraną przez siebie kandydatkę. Do dzieła!

 

Niewyspana, kochająca... Jaka jesteś, współczesna mamo? [WIDEO]

Zespół Downa
Fotolia
Aktualności
#LiniaProsta i... Udostępnij w Światowy Dzień Zespołu Downa!
Narysuj na dłoni poprzeczną linię, zrób zdjęcie i 21 marca zamieść je na Facebooku, Instagramie, Twitterze razem z hashtagiem #LiniaProsta. Za każde publiczne udostępnienie 5 zł dostanie stowarzyszenie Bardziej Kochani na mieszkanie chronione, który pomaga usamodzielnić się osobom z zespołem Downa. Akcja to ogromny sukces!

Dzieci z zespołem Downa mają wiele cech. Są inne niż wszystkie: "Bardzo wrażliwe, łatwo je zranić. Nie pozwalają innym się smucić. Cały świat się śmieje, jak Down się śmieje. To radość wszechświata " - tak opisuje to Andrzej Suchcicki, ojciec Natalii . Pojedyncza, prosta i przecinająca dłoń linia papilarna to jedna z cech wyróżniających osobę z zespołem Downa. 1 zdjęcie/ udostępnienie = 5 zł 21. marca w Światowym Dniu Zespołu Downa Stowarzyszenie Bardziej Kochani zachęca do włączenia się do akcji charytatywnej. Wystarczy narysować na dłoni poprzeczną linię , zrobić zdjęcie i wstawić na Facebooka, Twittera, Instagram wraz z hasztagiem: #LiniaProsta . Lub udostępnić taki post na swoich mediach społecznościowych. Za każde udostępnienie telewizja Lifetime wpłaca 5 zł Stowarzyszeniu Bardziej Kochani . Pieniądze mają być przeznaczone na projekt " Mieszkanie Chronione ", który pomaga się usamodzielnić osobom z zespołem Downa.   Wystarczy narysować na dłoni poprzeczną linię, zrobić zdjęcie i 21 marca zamieścić je na swoich kanałach społecznościowych razem z hashtagiem #LiniaProsta. Za każde zdjęcie oznaczone hashtagiem #LiniaProsta, własne lub udostępnione publicznie na Instagramie, Twitterze lub Facebooku, telewizja Lifetime przekaże 5 złotych na rzecz Stowarzyszenia Bardziej Kochani na projekt „Mieszkanie chronione”, który pomaga usamodzielnić się osobom z zespołem Downa. Znani, lubiani, wszyscy: #LiniaProsta Akcja cieszy się dużą popularnością. Przyłączyło się wiele osób, także znani i lubiani.     Posty pokazują, że pomaganie w ten sposób może być ogromną radością dla "pomagaczy": Czytaj też: To jest miłość biologiczna, jak powietrze: Andrzej Suchcicki o Natalii Jest dla nas radością i siłą: Ewa Suchcicka -...

Ewa Suchcicka
Archiwum prywatne
Mama
Jest dla nas radością i siłą: Ewa Suchcicka o córce z zespołem Downa
Po porodzie usłyszała, że najlepiej, jeśli odda Natalkę do domu dziecka. Godzinami stymulowała ją, by "dogoniła" rówieśników. Nie wstydzi się przyznać, że nigdy nie pogodziła się z tym, że córka ma zespół Downa. Może dlatego wciąż walczy o nią i o inne te "bardziej kochane" dzieci: Ewa Suchcicka o egzaminie z miłości, jakim jest wychowanie Natalii.

Ewa Suchcicka, mama dwóch dorosłych córek: Alicji i Natalii. Wraz z mężem, Andrzejem Suchcickim, od 15 lat pracują w stowarzyszeniu " Bardziej Kochani ", które wydaje książki, poradniki, organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z zespołem Downa . Niewiele jest osób w Polsce, które wiedzą tyle, co oni na ten temat. Ewa mówi, że dziecko z zespołem Downa może nieść wiele radości, choć wiele wcześniej trzeba przejść. Z wykształcenia jest pedagogiem. Gdy urodziła się Natalka usłyszała Pani, że może ją oddać do domu dziecka... Tak, że jestem młoda i jeszcze mogę mieć zdrowe dzieci. Pewnie i teraz jeszcze mogą zdarzać się takie sytuacje. Usłyszenie takich słów na sali porodowej było szokiem. O tym, że Natalka ma zespół Downa , dowiedzieliśmy się po porodzie. W wielu krajach na oddziałach położniczych są psychologowie , którzy, jeśli z dzieckiem coś jest nie tak, od razu rozmawiają z mamą. U nas często diagnoza pada przy wszystkich na sali porodowej: ma pani dziecko z zespołem Downa. Natalia urodziła się jeszcze z niedrożnością przewodu pokarmowego, w 2. dobie życia miała od razu operację, mówiono, że jest kilka procent szansy na życie , liczyliśmy się z tym, że może zaraz umrzeć. Miałam nawet taką myśl, że może umrze i że... może tak będzie lepiej. Takie myśli też mogą się pojawić? Tak. Mówię to innym rodzicom wprost. Na szczęście tak się nie stało. Natalka przeżyła. Wykorzystała te kilka procent. Nie ma paluszków u prawej rączki: najprawdopodobniej przechodziłam w czasie ciąży różyczkę . Ja nie zachorowałam, ale ona widocznie tak. Szukaliśmy pomocy. Co mądrzejsze lekarki mówiły: to nie jest istotne, że ma zespół Downa: ważne, jak córeczka dalej będzie się rozwijała. Wtedy to do nas nie docierało . Jestem z wykształcenia pedagogiem, więc uważałam, że dziecko wszystkiego może się nauczyć,...

Rodzina zastępcza/ dzieci z zespołem Downa
Krzysztof Rajczyk
Mama
Kocham je jak moje dzieci, bo to SĄ moje dzieci! O dziewczynkach, których nie chcieli rodzice [REPORTAŻ]
Gdy rodzice dowiadują się, że ich dziecko ma zespół Downa, wpadają w panikę, bo to nie tak miało być. Czasem zostawiają je w szpitalu. Małgorzata zrobiła inaczej: stworzyła dziewczynkom z zespołem Downa ciepły dom. "Kocham je jak moje dzieci, bo to SĄ moje dzieci" - mówi Małgorzata.

- Jeden człowiek ma zespół Downa , inny dysleksję albo jest nadpobudliwy. To tylko dodatki – mówi Małgorzata Dyczewska. 14 lat temu założyła rodzinę zastępczą. Mieszka w Bukowej Górze na Kaszubach, z mężem i dwiema dziewczynkami: obie mają zespół Downa. Każde dziecko potrzebuje domu Wioska na Kaszubach, wokół piękny las. Mieszkają tu we czworo: Małgorzata, jej mąż, 16-letnia Alicja i 12-letnia Wiktoria. Starsza dziewczynka jest już adoptowana, Wiktoria niedługo będzie.  Małgorzata założyła rodzinę zastępczą w 2004 roku. Nie miała biologicznych dzieci . Nie szukała przyczyn, nie próbowała mieć biologicznych dzieci za wszelką cenę. Już wcześniej myślała o założeniu rodzinnego domu dziecka. Od początku zakładała, że mogą w nim być dzieci niepełnosprawne. Z osobami niepełnosprawnymi była już "oswojona" – na studiach, w wolontariatach, w pracy (z zawodu jest psychologiem ). – Podczas szkoleń dla rodziców zastępczych większość osób odrzuca myśl, żeby zdecydować się na niepełnosprawne dziecko . Ja się tego nie obawiałam – opowiada. Są takie same jak inne dzieci Alicja miała 2 lata, gdy znalazła się u Małgorzaty. Dziewczynkę rodzice zostawili zaraz po urodzeniu , w szpitalu. Nie chciał jej adoptować nikt z Polski, była już zgłoszona do adopcji zagranicznej . Małgorzata długo się nie wahała, zespół Downa jej nie przeszkadzał. Zdecydowała się stworzyć dla Ali rodzinę zastępczą.   Alicja cieszy się wiosną Po 4 latach do Alicji dołączyła Wiki. Ona też miała wtedy 2 lata, a oprócz zespołu Downa – także wadę serca, nerek.    Pytam Małgorzaty jak to się stało, że zdecydowała się na dzieci z zespołem Downa ? Każdy rodzic przecież marzy, by jego dziecko było mądre, zdolne, piękne, skończyło studia.  - Dzieci z zespołem Downa są takie same jak inne , ich...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj