niemowlę, mama, komputer
Panthermedia
Mama

Doktor Google

Co robimy, gdy dziecko nie wodzi wzrokiem za zabawkami, nie przechodzi mu kaszel, albo ma złe wyniki badań? Otwieramy komputer i szukamy porady, wsparcia i diagnozy u doktora Google. Czy można mu wierzyć?

Niekoniecznie. Naczytałam się kiedyś doktora Google i stwierdziłam, że moja córka ma problemy z nerkami. Już się zastanawiałam, kto z rodziny w razie czego odda jej nerkę. Zdecydowałam, że będzie to mój mąż (...) Wystrzegaj się doktora Google, bo strach ma wielkie oczy – ostrzega na jednym z forów w sieci aga12. Niech cię jednak ten wpis nie zmyli: namawiająca do niekorzystania z usług doktora Google sama do niego sięga...

Coraz częściej szukamy w internecie rad, jak leczyć dzieci. Bywa, że nawet gdy potrzebna jest szybka interwencja, ZANIM pójdziemy do lekarza, otwieramy komputer. Czy warto korzystać z tego najbardziej dostępnego, ale i najbardziej kontrowersyjnego „lekarza”, który przecież... za nic nie bierze odpowiedzialności?

 

S.O.S., czyli pierwsza pomoc

Dramatyczna prośba:
Byliśmy z dwumiesięcznym synkiem u okulisty. Zwrócił uwagę, że dziecko nie wodzi wzrokiem za zabawkami. Wczoraj z mężem cały czas do niego „gugaliśmy”. Synek chwilę patrzył na męża, nawet się uśmiechnął, ale nie wodzi wzrokiem. Myśleliśmy, że słabo widzi, ale byliśmy u dwóch okulistów, którzy twierdzą, że wszystko jest OK. BŁAGAM! Może ktoś miał podobny przypadek? Oszaleję! Żyć się odechciewa, jak się naczytałam, że może to być jakieś porażenie lub autyzm.
Na forach odzew jest zawsze. Żadna prośba nie zostaje bez echa. Dla rodzica obawiającego się o zdrowie dziecka to niesamowicie ważne wsparcie, którego często nie znajduje u lekarza, rodziny, znajomych.
W sieci zawsze znajdzie się ktoś, kto odpowie, pocieszy. Przeważają jednak głosy rozsądku:
Okulista zwrócił Wam uwagę, a TY wymyślasz choroby! Opanuj się, czekaj na diagnozę lekarza, zamiast szukać Bóg wie czego w necie! Mój synek w tym wieku NA PEWNO nie wodził wzrokiem. W wieku 6–7 tygodni nie rozpoznawał twarzy. Czy miał mnie przed sobą, czy ścianę, to jego reakcja była podobna.
Sięgamy do internetu także wtedy, gdy leczenie nie jest skuteczne, dziecko ma nawracające infekcje, alergię, nie chce jeść.

 

 

Psychiczne wsparcie

Zaniepokoić może to, że na internetowych forach lekarz wcale nie ma niepodważalnego autorytetu. Wręcz przeciwnie: jego diagnoza często jest traktowana jak sugestia, którą trzeba zweryfikować dzięki doświadczeniu innych rodziców. I nie przeszkadza nam to, że są oni anonimowi i nic o nich nie wiemy.
– Forum to swego rodzaju poczekalnia, gdzie można się uspokoić, zanim pójdziemy do lekarza. Rodzic pyta i szybko uzyskuje odpowiedź. Ktoś pisze, żeby się nie martwić, bo jego dziecko miało to samo – mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. – Okazuje się, że mama, która ma czwórkę dzieci, i w związku z tym duże doświadczenie, jest dla nas większym autorytetem niż lekarz, który dysponuje „tylko” samą wiedzą medyczną!
Największą pomocą są fora dla rodziców dzieci z chorobami przewlekłymi lub rzadkimi. Tu mogą zadawać pytania, dzielić się doświadczeniami. Takiego wsparcia nie zapewni wizyta u lekarza czy psychologa.

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

mama w sieci, tablet, smarfon, mama korzysta z urządzeń mobilnych
Fotolia
Mama
Mama ma nowego przyjaciela
Ma na imię smartfon lub tablet. W czym jest nieoceniony? W kontakcie z internetem, którego pragnie większość młodych mam. Zobacz, czego szukają w sieci.

To nie przy telewizji śniadaniowej odpoczywają dziś młode mamy. Większość z nich najchętniej zagląda do internetu – wynika z analizy przeprowadzonej przez organizację marketingową McCann Worldgroup. Mamy korzystają z sieci nie tylko wtedy, gdy zajmują się w domu dzieckiem, ale także po powrocie z urlopów macierzyńskich i wychowawczych do pracy. Komputer stacjonarny i laptop zeszły na drugi plan. Dla młodych mam liczą się urządzenia mobilne. Nic dziwnego – smartfon czy tablet zawsze można mieć przy sobie.    Co mamy robią w internecie? Szukają informacji o zdrowiu – zaglądają do internetu przed wizytą lekarską i po niej. Doktor Google  nie zawsze jednak może rozwiać ich wszystkie wątpliwości.  Kupują – nie tylko ubranka dla dziecka czy jedzenie. W sieci można też taniej kupować leki .  Oglądają telewizję i filmy – gdy dziecko zaśnie albo jest zajęte zabawą, wystarczy sięgnąć po smartfon, by obejrzeć ulubiony program. Zaglądają na Facebooka – aby wymieniać się poglądami o wychowaniu dzieci, znaleźć wsparcie wśród innych rodziców albo fachowe porady. Odstresowują się – smarfon i tablet umożliwiają relaks przy muzyce, grach czy korzystanie z czatu.  Umilają czas sobie i dziecku – np. ściągając darmowe aplikacje o pielęgnacji i wychowywaniu dziecka, wyszukujące atrakcje w pobliżu miejsca zamieszkania lub kołysanki dla malucha. ZOBACZ TEŻ: Chcesz testować najnowsze produkty dla dzieci i rodziców? Dołącz się do naszej facebookowej grupy Rodzice Testują #BabyonlieRT  

Jak przeprosić dziecko?
Fotolia
Wychowanie
Bóle głowy u dziecka to może być depresja. Powód? Wyścig szczurów już od przedszkola [WYWIAD]
Trudności z postawieniem dziecku granic, zapracowani rodzice, brak czasu i wyścig szczurów już od przedszkola – to wszystko sprawia, że coraz młodsze dzieci mają problemy z psychiką. Nawet co piąte dziecko ma zaburzenia zachowania, depresję lub inne problemy - alarmuje prof. Małgorzata Janas-Kozik, psychiatra dziecięcy.

Jeszcze niedawno o depresji mówiło się tylko w odniesieniu do dorosłych. Dziś już wiadomo, że zachowania depresyjne ma ok. 20 proc. nastolatków . Problemy pojawiają się u coraz młodszych dzieci, nawet u kilkulatków. Większość przypadków nie jest nawet diagnozowanych – w Polsce dramatycznie brakuje psychiatrów dziecięcych i kompleksowej opieki psychologicznej nad dziećmi: mówi prof. Małgorzata Janas-Kozik, psychiatra i psychiatra dziecięcy. Pani profesor, czy to prawda, że obniża się wiek, w którym dzieci zaczynają mieć problemy z psychiką? Coraz młodsze dzieci trafiają po pomoc do psychiatry. Te porady obejmują nie tylko samo dziecko, ale i rodzinę. Z jednej strony rośnie świadomość społeczna: rodzice, których niepokoi zachowanie dziecka , mogą się skonsultować na portalach społecznościowych albo poszukać informacji u dr. Google. Z drugiej strony zmieniło się tempo życia, pewne wymagania stawiane dzieciom i młodzieży, sposób komunikowania się. Zmienił się też model rodziny – z rodziny wielopokoleniowej na rodzinę „nuklearną” , która zwykle ogranicza się do rodzica i dziecka. Ani dziecko, ani rodzic nie mają wsparcia wielopokoleniowej rodziny. Dlatego szuka się pomocy u profesjonalistów. Gdy 20 lat temu zaczynałam pracę jako psychiatra dziecięcy, to głównymi moimi pacjentami były nastolatki . Obecnie pierwsze epizody ciężkich zaburzeń psychiatrycznych zdarzają się już w wieku 12, 13 lat. Ciężkie zaburzenia odżywiania zdarzają się u 11-latków. Rodzice mają trudności wychowawcze , nie radzą sobie z frustracją dziecka, z odmawianiem mu czegokolwiek. To widać już u kilkulatków.  Jakie frustracje może mieć tak małe dziecko? Np. to, że rodzice czegokolwiek mu odmawiają, nie chcą mu czegoś kupić w sklepie. Rodzice nie stwarzają dziecku sytuacji frustrujących i nie uczą oczekiwania na nagrodę. Trzeba czasem powiedzieć:...

dziecko boi się lekarza
fotolia.com
Zdrowie
Gdy dziecko boi się lekarza
Jak przygotować dziecko (i siebie) do wizyty u lekarza? Radzi pediatra dr Maria Rudzińska-Chazan.

Lęk malucha przed wizytą w gabinecie lekarskim może wpłynąć niekorzystnie na ocenę jego stanu zdrowia. Lekarz nie jest w stanie porządnie zbadać malucha, który na jego widok krzyczy, płacze, chowa się. Bo jak osłuchać płuca, kiedy dziecko nie pozwala się dotknąć? Tymczasem jeśli specjalista niedokładnie zbada małego pacjenta, może postawić błędną diagnozę, a co za tym idzie – zalecić niewłaściwą kurację. Poza tym lęk przed wizytą u lekarza może nawet wywołać u malucha długotrwały uraz psychiczny. Dr Maria Rudzińska-Chazan, pediatra radzi rodzicom, by próbowali „oswoić” dzieci z badaniem . Nie powinni bagatelizować ich lęków, tylko starać się zrozumieć je i na różne sposoby uspokajać maluchy przed wizytą u specjalisty. Wyjaśnij wątpliwości Możesz jednak pomóc dziecku „obłaskawić” ten lęk. Przede wszystkim nie ukrywaj, że musicie pójść do lekarza. Wyjaśnij też, dlaczego jest to konieczne („Tylko pan doktor będzie wiedział, jakie leki pomogą na twój katar ”). Uczciwie mów mu, co będzie się działo podczas wizyty („Pan doktor zajrzy ci do gardła, wiem, że to nieprzyjemne, ja też tego nie lubię”). Jeżeli badanie będzie bolesne, uprzedź o tym malca. Zastrzyk dla misia Pamiętaj też, że im więcej kilkulatek wie o lekarzach, tym mniej się ich boi. Poszukaj książeczek z obrazkami, które przedstawiałyby wizytę w gabinecie. Przeczytaj je z dzieckiem i odpowiedz na wszystkie jego pytania. Możesz też kupić mu plastikowy stetoskop czy strzykawkę i pobawić się z malcem w lekarza. Badając misia czy mamę, dziecko zrozumie, że wizyta u pana doktora to nic strasznego. Obejrzyjcie różne przyrządy, którymi posługuje się lekarz: posłuchajcie bicia serca, zmierzcie ciśnienie, zróbcie zastrzyk misiowi. Pokaż dziecku, jak się oddycha przy badaniu stetoskopem. W czasie prawdziwej wizyty nie denerwuj się tym,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj