miłość macierzyńska
Mama

Macierzyństwo: zyskasz tak wiele, ale stracisz siebie?

Droga mamo, przygotuj się nie tylko na bezsenne noce i rozkoszne bezzębne uśmiechy, bądź gotowa na to, że bezpowrotnie utracisz dawną siebie. Ale czy jest czego żałować?

Kiedy oczekujesz pierwszego dziecka, otrzymujesz wiele rad od bardziej doświadczonych osób. Dowiadujesz się, że powinnaś wyspać się na zapas, zrobić zapas wody koperkowej na kolki, nie wyrzucać od razu po porodzie ciążowych spodni dżinsowych, bo przez pewien czas mogą ci się jeszcze przydać. Wiem, bo sama nie tylko słyszałam te rady, ale nawet udzielam ich przyszłym mamom.

Jedna rzecz, której najprawdopodobniej nie usłyszysz – a szkoda! – to ta, że po porodzie stracisz siebie.

Czekając na dziecko, bierzesz pod uwagę wiele rzeczy: to, gdzie będzie spało i w czym, ile pieluszek i jakich kupić na początek. Wybierasz wózek, proszek do prania i zastanawiasz się nad przewijakiem. Martwisz się, czy wystarczą 3 body z krótkim rękawem i kompletujesz listę niezbędnych kosmetyków. Czytasz o szczepieniach, sposobach na kolkę i rodzicielstwie bliskości. Kiedy myślisz o sobie, odbywa się to wyłącznie w kontekście dziecka i porodu: wkładki laktacyjne, wkładki higieniczne, kamienie piersią i krem do brodawek. 

Nie wiesz jeszcze, że od momentu, kiedy na świecie pojawi się dziecko, część ciebie zniknie bezpowrotnie. Już nigdy ty i twoje potrzeby nie będą najważniejsze. Już nigdy nie będziesz na pierwszym miejscu. Chcesz mieć więcej dzieci? Postaw się na trzecim, czwartym lub piątym miejscu.

Jeśli do teraz co sobotę czytałaś od deski do deski ulubiony magazyn, teraz najprawdopodobniej przestaniesz. Nie będziesz malować regularnie paznokci, choć do porodu malowałaś je zawsze. Odłożysz w czasie studia uzupełniające, a bardzo prawdopodobne, że zupełnie stracisz nimi zainteresowanie. Co tygodniowa relaksująca kąpiel w domowym spa, w które przeistaczałaś łazienkę, odejdzie w niepamięć. Nie będziesz się martwić o swoją kolację i sobotni wieczór, od teraz twoje myśli i lęki będą dotyczyć przede wszystkim dziecka.

Na początku nawet tego nie zauważysz. Będziesz zaaferowana sprawami macierzyństwa, będziesz chłonąć każde nowe doświadczenie i czuć się podekscytowana i spełniona. Momentami będziesz zmęczona i sfrustrowana, czasem będzie chciało ci się płakać, ale nie zauważysz, że starej ciebie już nie ma. Wieczorem będziesz zasypiać podczas karmienia i budzić się w nocy w ubraniu. Rano będziesz ziewać, nosić, przewijać i karmić. 

Będziesz kochać swoje dziecko miłością, której nigdy nie doznałaś. Jej siła będzie cię zaskakiwać i zapierać dech w piersiach. Będziesz cieszyć się każdym jego sukcesem i etapem rozwoju, bardziej niż kiedykolwiek cieszyłaś się swoimi osiągnięciami. Matczyna duma i radość będą oświetlać twoje dni.

Aż pewnego szczególnie trudnego dnia, po ciężkiej nieprzespanej nocy, po południu spędzonym na utulaniu płaczącego dziecka, spojrzysz na swoje ubranie z plamami po mleku, dostrzeżesz z zaskoczeniem odrosty, niepomalowane paznokcie, stopy, które nie wychodzą z domowych kapci. I poczujesz ukłucie żalu, a wszystko to z miłością twojego życia w ramionach.

Ale spokojnie. To minie. Powolutku, dzień za dniem będziesz bliżej siebie. Dziecko będzie rosło, będzie coraz bardziej samodzielne, nauczy się kolejnej nowej rzeczy, a ty znowu znajdziesz czas na przeczytanie artykułu, na manicure, na obejrzenie filmu z ulubionym aktorem. Pewnego ranka odkryjesz ze zdumieniem, że właśnie przespałaś całą noc bez pobudek – pierwszą od bardzo dawna. Może wrócisz nawet na studia.

Macierzyństwo to różne etapy, a na każdym z nich będziesz odnajdować siebie inną. I tylko jedna rzecz pozostanie niezmieniona: twoja miłość do dzieci. To one, w każdym momencie życia, nawet tym najtrudniejszym, będą dla ciebie najważniejszymi ludźmi na świecie. Tymi, bez których już nigdy nie będziesz chciała żyć. I dlatego, nawet jeśli czasem zatęsknisz za swoim starym ja, nie będziesz chciała do niego wrócić. Bo ta nowa Ty, to kobieta, która ma to, co najważniejszy przy swoim boku. Bogactwo, któremu nic nie dorówna.

Zobacz też:

Macierzyństwo wzbudza w Joannie Kulig skrajne uczucia. Jakie i dlaczego?

kobieta, test ciążowy, zaskoczenie, ciąża
Wygląd i samopoczucie
Co robić, kiedy ciąża cię zaskoczy?
Zdarza się, że dziecko zjawia się niespodziewanie i nie w porę. Czujesz, że straciłaś kontrolę nad swoim życiemi: jak zdołam utrzymać dziecko, gdzie będziemy mieszkać, co z moją pracą? To jeden z największych kobiecych stresów, któremu trzeba stawić czoła. Zrób to umiejętnie.

Ciąża cię zaskoczyła. Bo trzeba jeszcze spłacić kredyt albo skończyć studia, a tu... dziecko. Jeśli wcześniej nie miałaś do czynienia z niemowlęciem , możesz też czuć lęk, czy będziesz potrafiła się nim opiekować , czy będziesz dobrą matką. Trudne uczucia mogą być tylko pierwszą reakcją na wiadomość o ciąży , z czasem ich intensywność zmaleje. Gdy poświęcisz uwagę rozwiązywaniu konkretnych problemów, stopniowo oswoisz się z nową sytuacją i zaczniesz dostrzegać jasne strony macierzyństwa. Kochanie, będziesz ojcem Twoi bliscy jeszcze nic nie wiedzą. Pełna obaw wyobrażasz sobie scenę, w której mówisz swojemu partnerowi: „ Będziemy mieli dziecko ”. Tak wiele teraz zależy od jego reakcji, od tego, czy zaakceptuje ciążę i będzie cię wspierał, otoczy czułością i troską. Jeśli tak się stanie, na pewno poczujesz się bezpieczniej, będziecie mogli wspólnie szukać najlepszych rozwiązań i podejmować ważne decyzje. Macie na to prawie 9 miesięcy . To dużo czasu, żeby sobie wszystko poukładać i przygotować się na przyjęcie dziecka. Zobacz nasz kalendarz ciąży Musisz wiedzieć, że najbliższe miesiące będą dla ciebie i twojego mężczyzny czasem przemian psychicznych. On też może teraz przeżywać różne trudne uczucia, razem będzie wam łatwiej stawić im czoła. Nie koncentrujcie się na samych trudnościach, rozmawiajcie często o jasnych stronach rodzicielstwa. Pamiętajcie – akceptacja ciąży i mającego się narodzić dziecka jest procesem. Wasze uczucia będą się zmieniały w miarę rozwoju ciąży. W tym czasie macie szansę zbudować emocjonalną więź z dzieckiem. Wiadomość o jego istnieniu jest początkiem tej więzi, a początki często bywają trudne. Doktorze, proszę mnie prowadzić Wczesna ciąża to również czas gwałtownych przemian hormonalnych, które mogą się objawiać drażliwością i chwiejnością...

Antykoncepcja po porodzie
AdobeStock
Związki i seks
Ciąża po ciąży: jak jej zapobiec? Przeczytaj o antykoncepcji po porodzie
Kolejna ciąża wkrótce po porodzie? Jeśli jesteś młodą mamą i chcesz zabezpieczyć się przed ciążą, wybierz najlepszą dla siebie metodę antykoncepcyjną.

Czy karmienie piersią po porodzie jest dostateczną metodą antykoncepcji? Być może słyszałaś, że w okresie laktacji nie zajdziesz w ciążę. Ale nie zawsze tak musi być. Karmienie piersią może być rzeczywiście sposobem na zabezpieczenie się przed ciążą , ale tylko jeśli spełnisz ściśle określone i bardzo rygorystyczne warunki. Istnieje jednak wiele innych bezpiecznych dla ciebie i dziecka metod antykoncepcyjnych. Dowiedz się więcej! Ciąża po ciąży - to możliwe! Naturalna antykoncepcja po ciąży Pigułki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią Jak określić dni płodne po porodzie? Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie Antykoncepcja w połogu Antykoncepcja po drugiej ciąży Prezerwatywy po porodzie Antykoncepcja po porodzie - to ważne! Ciąża po ciąży - to możliwe! Pamiętaj, by o antykoncepcji pomyśleć wcześniej, a nie dzień przed pierwszym zbliżeniem po porodzie . Płodność oczywiście nie powraca wraz z pojawieniem się dziecka. Jajniki zaczynają pracować mniej więcej po 6 tygodniach, ale zdarza się też, że dopiero po 6 miesiącach od narodzin dziecka. Określenie płodności w czasie karmienia piersią wcale nie jest łatwe... Jeśli więc chcesz zabezpieczyć się przed zbyt szybką ciążą, wybierz najlepszą dla ciebie metodę antykoncepcyjną. Naturalna antykoncepcja po ciąży Z powodu moich przekonań jestem przeciwniczką środków antykoncepcyjnych. Szukam naturalnej metody zabezpieczenia się przed ciążą. Sposób dla ciebie: Wypróbuj metodę „laktacyjnego braku miesiączek” (w skrócie LAM). Jak to działa: Stosuj wyłączne karmienie piersią dziecka – nie podawaj mu żadnych innych posiłków i nie dopajaj. Przystawiaj dziecko do piersi co najmniej 6 razy na dobę . Łącznie dziecko powinno spędzić przy piersi nie mniej niż 100 minut dziennie . Przerwy między...

pierwszy tydzień po porodzie
Adobe Stock
O połogu
Tydzień po porodzie - czego można się spodziewać?
Tydzień po porodzie możesz nadal być obolała i doświadczać zaskakujących zmian w swoim ciele. Dobrze przygotowana lepiej sobie poradzisz m.in. ze zbyt małą ilością pokarmu czy też z bólami brzucha.

Pierwszy tydzień po porodzie jest wyjątkowo ciężki, zwłaszcza dla świeżo upieczonych mam. Jeszcze w szpitalu jesteś zmęczona i obolała. Chcesz wreszcie wyspać się we własnym domu, pragniesz ułożyć noworodka w przygotowanym dla niego ślicznym łóżeczku, pochwalić się przed rodziną i znajomymi. Możesz jednak być rozczarowana, bo wcale nie przestaje boleć, nie rozumiesz jeszcze potrzeb swojego dziecka i miewasz problemy gastryczne. Nie przejmuj się jednak - to zupełnie naturalna sytuacja w pierwszym tygodniu po porodzie! Spis treści: Ból brzucha tydzień po porodzie Mało pokarmu tydzień po porodzie Jak często przystawiać dziecko do piersi? Ból krocza i nawał pokarmu w pierwszym tygodniu po porodzie Krwotok tydzień po porodzie Gorączka tydzień po porodzie Tydzień po porodzie - co się dzieje z dzieckiem? Brzuch tydzień po porodzie - kiedy schudnę? Baby blues tydzień po porodzie Kiedy zaplanować odwiedziny u noworodka? Jak zadbać o siebie po porodzie? Ból brzucha tydzień po porodzie Jeśli w pierwszym tygodniu po porodzie odczuwasz bolesne skurcze - przeważnie jest to dobry znak! To tzw. połogowe skurcze macicy, które oznaczają, że twoje ciało się regeneruje i obkurcza. Mogą one być szczególnie nasilone podczas karmienia piersią - organizm produkuje wtedy oksytocynę, która wzmaga obkurczanie macicy. Bóle tego typu mogą być podobne do bólu menstruacyjnego . Mało pokarmu tydzień po porodzie W ciągu pierwszego tygodnia po porodzie organizm nadal przyzwyczaja się do produkcji pokarmu. W ciągu pierwszych 2 tygodni twoje ciało zacznie jednak dopasowywać się do potrzeb malucha i zacznie produkować coraz więcej pokarmu. Jeśli karmisz piersią po raz pierwszy, może przydać ci się pomoc doradcy laktacyjnego - często współpracują oni z oddziałami położniczymi w szpitalach. Laktację można jednak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz