Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mama

Mój mały towarzysz podróży

Marek Kamiński, zdobywca biegunów, tym razem za towarzysza podróży wybrał... dwuletnią córeczkę, Polę.


Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów i najsłynniejszy polski podróżnik, tym razem za swojego towarzysza podróży wybrał... dwuletnią córeczkę, Polę. O zaletach podróżowania z dzieckiem mógłby mówić godzinami!


Nam opowiada o swojej nowej akcji „Baby on Board”, skierowanej do rodziców i ich dzieci, których fascynują podróże i odkrywanie świata. Poprzez cykl rodzinnych wypraw Marek Kamiński stara się przełamać stereotyp spędzania wolnego czasu z małym dzieckiem tylko w domu.

1. Skąd wziął się pomysł wyprawy z małą Polą?

Mieliśmy taką naklejkę na samochodzie – „Baby on board” – „dziecko „na pokładzie”. Pomyśleliśmy, że tak naprawdę to nie tylko informacja, że w podróży bierze udział mały człowiek, ale również wskazanie, że trzeba się dobrze do takiej eskapady przygotować.
Obaw mieliśmy wiele. Na pierwszym miejscu bałem się o moją żonę, Kasię, która jest w ciąży. Bałem się o Polę, o ich zdrowie. Podróże to częste zmiany otoczenia. Często sytuacje banalne dla dorosłego, mogą się przerodzić się w dramat. Jadąc do apartamentu w Oslo, Pola włożyła palec w zamykające się drzwi windy. Na szczęście nic się nie stało...
W nieznanych miejscach nie można liczyć na pomoc innych, tam jesteśmy zdani tylko na siebie.

2. Czy ma Pan sprawdzone sposoby na nudę i zniecierpliwienie Poli w podróży?

Generalnie kiedy robi się naprawdę ciężko to po prostu trzeba się zatrzymać. Stanąć na chwilkę i spojrzeć za siebie.

Kiedy Pola była bardzo mała, było trudniej. Czasem pomagały nam książeczki, filmy na DVD, kredki, plastelina, ulubione zabawki i wszystko co można wziąć ze sobą do samochodu, samolotu... Dzisiaj, kiedy coraz więcej rozumie, można zająć ją opowieściami o tym co widziała, co jest za oknem, a także o tym dokąd zmierzamy.
Poruszamy się samolotem, pociągiem, promem, statkiem, awionetką, kutrem rybackim, psim zaprzęgiem, jachtem, drewnianą łodzią, rowerem, pontonem... Każdym dogodnym i powszechnym środkiem transportu.

3. A sam przebieg trasy?

Każdy pamięta książę Juliusza Verne’a „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”. Usiedliśmy przy mapie i wybraliśmy miejsca najciekawsze i zarazem nam najbliższe. Ja chciałem bardzo pokazać Poli Norwegię, Antarktydę... inne miejsca związane ze wspomnieniami albo marzeniami o tym, żeby je zobaczyć.
Raczej staraliśmy się, żeby wszystkie kraje, które zamierzamy odwiedzić były bezpieczne. Bardzo bezpieczne kraje to Norwegia, Kanada... Najmniej bezpieczne są chyba te najbardziej egzotyczne, o zdecydowanie innym klimacie, przyrodzie, np. Maroko, Australia...

4. Jak Pola sprawdza się jako towarzysz podróży?

Zalet podróżowania z dzieckiem jest tak wiele, że można by mówić i mówić na ten temat...

Generalnie w związku z udziałem Poli w naszych podróżach wiążemy więcej nadziei niż obaw. Naturalnie jednak myślimy o wszelkich zagrożeniach z nią związanych i staramy się zminimalizować ryzyko, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo naszej rodzinie.

Okazuje się, że Pola żywo reaguje na nowe sytuacje, ludzi, zwierzęta. Często wspomina przedmioty, historie z podróży, ludzi spotkanych po drodze, potrafi je nazwać: np. statek, niedźwiedź... Jej świat staje się bogaty. Pola podczas podróży dorośleje. Naturalnie powiększa zasób słów, stara się powtarzać nowo poznane. Jak na takiego małego człowieka jest bardzo wygadana.

5. Najlepsza rada dla debiutujących rodziców-podróżników?

W trakcie podróży najważniejsze jest uzbrojenie się w cierpliwość i przekazanie dziecku poczucia bezpieczeństwa.
Wyprawy pozwalają nam być tylko z dzieckiem. Trzeba spędzać wolny czas z dzieckiem, zwłaszcza kiedy oboje rodziców pracuje zawodowo. W podróży budzimy się razem, jemy posiłki, dzielimy się radościami i smutkami. Jesteśmy ciągle razem, to bardzo przyjemne dla wszystkich.
Bardzo ważne jest, żeby się doskonale przygotować do podróży. Począwszy od spakowania wszystkich niezbędnych rzeczy – przy podróży z dzieckiem tych rzeczy jest troszeczkę więcej.

 

 

  

 

 

 


rozmawiała Sylwia Niemczyk.

 

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

deDOMO
Czas wolny
O metodzie deDOMO z jej twórcami
O nowatorskiej metodzie deDOMO rozmawiamy z jej twórcami: Grzegorzem Śpiewakiem i Markiem Jannaszem.

KK: Dlaczego Angielski dla rodziców ? Jaka powinna być rola rodziców w nauczaniu języka? Grzegorz Śpiewak: Bo rodzice to taki szczególny rodzaj dorosłych – dorosłych z dziećmi. Rodzice mają do spełnienia niezwykle ważną rolę jako świadomi i aktywni uczestnicy edukacji swoich dzieci, zwłaszcza edukacji językowej.  W końcu to dzięki mamie i tacie każde dziecko uczy się języka ojczystego ze 100% sukcesem, a tym nie może pochwalić się żadna szkoła ani metoda nauczania. Ktoś powie – biologia, genetyka i tyle. Niekoniecznie. Jest coś w relacji rodzic – dziecko, czego bardzo brakuje w relacji nauczyciel – uczeń. I jest coś w atmosferze rodzinnego domu, czego brakuje w szkole. Właśnie na tej niezwykłej relacji rodziców z dzieckiem w domowej, codziennej rzeczywistości zbudowana jest metoda deDOMO. KK: Skąd pomysł opracowania nowej metody nauki języka angielskiego skoro jest ich już tyle? Marek Jannasz: Kiedy rodziła się idea serii pomocy dydaktycznych do nauki języka w domu, ze zdziwieniem odkryliśmy, że nie ma wśród mnóstwa pozycji z „angielskim” w tytule niczego „dla rodziców”. I jak rodzic z rodzicem, a zarazem anglista z wydawcą, zadaliśmy sobie pytanie: dlaczego właśnie ta grupa ma być tak zaniedbana? Jest dla dzieci, kobiet, mężczyzn, opornych i bystrzaków, starych i młodych, a nie ma dla rodziców. A to właśnie do nich, a za ich pośrednictwem do ich dzieci - przedszkolaków, uczniów, nastolatków - kierowana jest inicjatywa deDOMO. Grzegorz Śpiewak : Żadna ze znanych mi metod nie daje tego, czego chciałem słyszeć u swoich dzieci: naturalnych, spontanicznych i płynnych wypowiedzi, którymi dziecko reaguje bez wahania w sytuacjach życia codziennego. Metoda deDOMO właśnie takie odruchy językowe pomaga rozwijać i na nich się skupia. Inne umiejętności językowe, takie jak naukę czytania i pisania po angielsku, a także...

mama, dzieci, niemowlę, maluch
Wygląd i samopoczucie
Macierzyństwo - za i przeciw
Nasłuchałaś się opowieści doświadczonych mam o małych paluszkach, cudownych uśmiechach, ogromnym szczęściu? A czy wspominały też coś o kolkach i zmęczeniu? Niekoniecznie...

  Dlatego namówiłyśmy nasze znajome mamusie na naprawdę szczere zwierzenia. Tego ci nikt inny o macierzyństwie nie powie. Niełatwo opowiadać o tym, jak to jest mieć dziecko. Ale spróbujemy – „my”, czyli mamuśki dzieci w różnym wieku. Nie jesteśmy takie same, mamy za sobą różne doświadczenia, na wiele spraw patrzymy inaczej, dlatego nie będziemy mówić chórem. Ale wiele nas łączy. Choćby to, że nam też nikt nie powiedział wielu rzeczy. Porażające jest poczucie odpowiedzialności. I to, że będziesz czuła je już zawsze. Ta myśl czasem przytłacza. Mimo to nigdy nie zamieniłabym się na życie z bezdzietną koleżanką. Ewa Można chcieć uciec z domu, gdy niemowlę ma kolkę i krzyczy szóstą godzinę. Na szczęście 5 minut później w ogóle się już o tym nie pamięta. Beata To, że niania ma świetny kontakt z malcem, może zaboleć. Byłam potwornie zazdrosna o panią Basię i o to, co łączy ją z moim dzieckiem! Dorota Świat wywraca się do góry nogami, nic już nie jest takie samo. Od najlepszej książki czy filmu ważniejsze staje się to, ile maluch zjadł i czy zrobił ładną kupkę! Kasia Stajesz się bardzo wrażliwa na los dzieci. Po prostu nie jestem w stanie nawet słuchać wiadomości o tym, że jakiemuś maluszkowi dzieje się krzywda. Małgosia Niemowlę potrafi płakać naprawdę bardzo głośno. Odkąd jestem mamą, mam wrażenie, że pies sąsiada szczeka… szeptem. Beata Teraz jestem nieustraszona! Bałam się burzy, os, typów spod ciemnej gwiazdy. A teraz jestem w stanie zmierzyć się z każdym zagrożeniem, by chronić moje dziecko. Raz nawet walczyłam z szerszeniem! Ewa Wszystkie problemy są zupełnie bez znaczenia, gdy coś złego dzieje się z maluchem. Kasia Najważniejszą sprawą na świecie może stać się kwestia kapusty! Otóż okłady z jej liści pomagają na nawał pokarmu w pierwszym tygodniu po porodzie....

Czas wolny
Szerokiej drogi
Jak z malutkim dzieckiem najwygodniej dotrzeć na miejsce wypoczynku? Z nami wybierzesz najlepszy sposób podróżowania!

  Wiesz już, gdzie pojedziesz się ze swoim brzdącem na wakacje. Ale jak z tak malutkim dzieckiem najwygodniej dotrzeć na miejsce wypoczynku? Są różne możliwości. Z nami wybierzesz najlepszy sposób podróżowania! Zdecydować się na własne cztery kółka, wsiąść do pociągu, czy polecieć nad chmurami? Podróżowanie każdym z tych środków lokomocji ma zalety i wady. Poznaj je, zanim zaplanujesz wakacyjną wyprawę. Sprawdź też, co zrobić, by długa droga nie była dla szkraba zbyt męcząca. Wyprawa samochodem Jakie ma zalety? Do samochodu możesz spakować, co sobie zamarzysz, i możesz zatrzymywać się tyle razy, ile chcesz. Jak ją zaplanować? Najlepiej wyjechać albo wczesnym rankiem, albo wieczorem, bo wtedy jest szansa, że maluch prześpi większą część drogi. Fotelik musi być prawidłowo zamontowany, a maluszek powinien siedzieć w nim przypięty pasami. Uwzględnij częste i dość długie przerwy na odpoczynek, bo dziecko nie jest w stanie usiedzieć w foteliku przez kilka godzin. Jeśli cel wyprawy jest odległy, pomyśl o noclegu (nie próbuj dojechać do Hiszpanii czy Włoch „za jednym zamachem”). O tym pamiętaj. Dbaj, by szkrab dostatecznie dużo pił. Możesz przetrzeć mu co jakiś czas buzię, karczek i rączki wilgotnymi chusteczkami. Fotelik, którego pokrowiec jest najczęściej wykonany z ciemnego i sztucznego materiału, dobrze jest przykryć białą tetrową pieluszką. Dziecko będzie się mniej pocić i nie podrażni sobie delikatnej skórki. Jeśli w aucie jest klimatyzacja, nie schładzaj powietrza zbyt mocno. Nigdy nawet na chwilę nie zostawiaj malucha samego w zaparkowanym samochodzie. Dziecko mogłoby dostać udaru cieplnego, o innych niebezpieczeństwach nie wspominając. Podróż pociągiem Jakie ma zalety? Daje dzieciom możliwość ruchu w czasie jazdy, jest też dla nich zazwyczaj wielką atrakcją. Jak ją zaplanować? Unikaj wyjazdu w czasie zmiany...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz