Fotolia.pl
Mama

Nie zostawiaj malucha samego. Nawet na chwilę

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w domu, samochodzie, ani w wózku przed sklepem. Nawet na chwilę. Policja przypomina, że na dziecko pozostawione bez opieki czyha wiele niebezpieczeństw. Psychoterapeuta ostrzega: dziecko może mieć potem lęki i wpadać w histerie.

Wystarczy chwila pośpiechu, roztargnienia i nieszczęście gotowe. Dziecku pozostawionemu w samochodzie, czy domu zwyczajnie może stać się krzywda. Samochód może skraść złodziej, malec może sam uruchomić silnik, zwolnić hamulec ręczny, uwięzić głowę między szybą a górną krawędzią okna, przyciąć paluszki drzwiami, zatrzasnąć się. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Czasem do nieszczęścia niewiele potrzeba.

- Pozostawienie dziecka w nagrzanym aucie  zaledwie na kwadrans może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie dziecka a nawet jego śmierć – mówi asp. Robert Opas z Zespołu Prasowego Komendy Stołecznej Policji. - W pełnym słońcu samochód nagrzewa się błyskawicznie. Przy 32 stopniach w ciągu 10 minut temperatura wewnątrz samochodu wzrasta o 10 stopni.

Czytaj także: Wysiadasz z samochodu zabierz ze sobą dziecko

Dziecko samo w domu = ryzyko

Pozostawiając dziecko w mieszkaniu też powinniśmy uruchomić swoją wyobraźnię. Zagrażać mogą mu rzeczy pozornie niegroźne dla innych domowników: otwarte okno, pozostawiony nóż, tabletki na stole. Kilkulatek może zjeść coś trującego, skaleczyć się, oparzyć lub spaść.
- Noworodki podczas snu, mogą się zachłysnąć, a to z kolei bez natychmiastowej pomocy rodzica może prowadzić do śmierci - dodaje policjant ze stołecznej komendy policji. - Zostawienie dzieci w domu bez opieki to prawdziwe niebezpieczeństwo dla ich zdrowia.

 

Wyszłam tylko na chwilę, bo spał…

Mamom, które pozostawiły swoje dzieci w samochodzie czy domu wydaje się, że pójście do sklepu zajmie tylko krótką chwilę. Krótka chwila zamienia się w dłuższą, bo kolejka na poczcie, bo wpadłam na znajomego, bo zadzwonił telefon.  Dla nas dorosłych, czas szybko płynie, dla dziecko samotnie pozostawionego każda minuta to wieczność…
- Pozostawienie dziecka samego może być sytuacją traumatyczną dla niego. Zwłaszcza podczas snu, kiedy dziecko może obudzić się samo, w nowej, nieznanej sobie sytuacji - mówi Marlena Zasadzka-Moskwa, psychoterapeuta  z warszawskiego ośrodka terapeutycznego Ko-relacje. - Uderza to w poczucie bezpieczeństwa dziecka, co ma duże znaczenie, zwłaszcza do 6. roku życia, kiedy to buduje swój charakter, w zależności od przeżytych doświadczeń. W bliższych konsekwencjach może to zaowocować lękami nocnymi, wybudzaniem się w nocy bądź histerią przed kolejną rozłąką z rodzicem.

Polecamy: Od kiedy dziecko może zostawać samo w domu?

 

 

Co robić, gdy jesteś sama z dzieckiem i musisz nagle wyjść:

 

  • Idąc na zakupy wybierz  galerie handlową, w której można zostawić dziecko w sali zabaw, lub klubie malucha, który działa również w systemie godzinowym,
  • Wybiegając do sklepu osiedlowego lub na pocztę poproś sąsiadkę, czy nie popilnowałaby malucha przez 20 minut,
  • Tankując samochód, nie wstydź się poprosić pracownika stacji benzynowej, by zerknął  przez chwilę na śpiącego w aucie szkraba, gdy ty idziesz do kasy,
  • Widzisz, że w Twoim bloku mieszka również zabiegana mama, nawiążcie współpracę w opiece nad swoimi pociechami.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

samochód, podróż, dziecko
© Daddy Cool - Fotolia.com
Pielęgnacja
Wysiadasz z samochodu, zabierz ze sobą dziecko!
Dziecko w samochodzie, nawet pozostawione na chwilę, nie jest bezpieczne. Szczególnie podczas upału. W takich warunkach minuty mogą decydować o jego życiu.

Mimo powtarzanych co roku apeli policji i straży miejskiej o to, by nie zostawiać dzieci bez opieki w samochodzie , podobne sytuacje ciągle się zdarzają. "Skoczę na pocztę z awizo", "Wysiądę, by zrobić małe zakupy", "Zatrzymamy się na szybką kawę" – takie pomysły rodzą się w głowie niejednej mamy, niejednego taty. Czasem dochodzi do tragicznych zdarzeń  – rodzic zapomina, że wiózł dziecko – parkuje, wysiada, idzie do pracy, zostawiając na tylnym siedzeniu pogrążonego we śnie małego pasażera. Próbujemy wyjaśnić, czy można temu zapobiec i dlaczego nawet przez chwilę dziecko nie powinno być w aucie samo . Podczas upałów i nie tylko wtedy. Zobacz także:   Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne! Latem wnętrze samochodu bardzo szybko się nagrzewa W upalny dzień , gdy temperatura sięga 35 st. C, we wnętrzu samochodu w ciągu 15 minut może podnieść się do 65 st. C lub jeszcze bardziej. Przebywanie w takich warunkach prowadzi do zgonu , bez względu na to, czy w aucie uwięziony jest pies, kot, człowiek dorosły, czy dziecko. Sytuacji nie uratuje nawet pozostawienie uchylonego okna – chłodzi ono wnętrze samochodu w nieznacznym stopniu. Zanim wsiądziesz z dzieckiem do nagrzanego pojazdu, otwórz okna, a najlepiej wszystkie drzwi i porządnie go wywietrz. Gdy temperatura obniży się, włącz klimatyzację . Optymalne warunki do jazdy to 20-22 st. C, ale przy ponadtrzydziestostopniowych upałach różnica temperatur nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni. Zanim ruszysz, sprawdź, czy nawiew zimnego powietrza nie jest skierowany na dziecko, a jeśli jedziesz długo, rób przerwy, by podać dziecku wodę do picia. Nie tylko upał zagraża dziecku w samochodzie Dziecko nigdy nie powinno zostawać samo w aucie. Nawet jeśli temperatura powietrza nie jest wysoka. Samochód to nie...

Płaczące dziecko bez opieki
Fotolia
Aktualności
Szokujące zachowanie matki. Zostawiła dziecko w aucie, poszła "załatwiać sprawy"
Kolejny raz słyszymy o matce, która zostawiła dziecko w samochodzie bez opieki. Wystarczą minuty, żeby doszło do tragedii!

Do zdarzenia doszło w czwartek, 6 lipca, przy ulicy Kochanowskiego w Tychach. Przechodnie zawiadomili policję, że w zaparkowanym samochodzie siedzi pozostawione bez opieki dziecko. Dziecko bez opieki w samochodzie Przed godziną 13 przechodnie zauważyli malucha zamkniętego w samochodzie. Dziecko siedziało w foteliku samochodowym , miało zapięte pasy. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze otworzyli samochód bez konieczności wybijania szyby. Z nagrania z miejskiego monitoringu wynika, że matki dziecka nie było przez 20 minut. Kobieta załatwiała w tym czasie "sprawy urzędowe" – informuje Dziennik Zachodni. Lekarz zbadał malca i stwierdził, że jego życiu nic nie zagraża. Matka dziecka została pouczona przez funkcjonariuszy. Jak poinformowała st. sierż. Agnieszka Semik z Komendy Miejskiej Policji w Tychach, policjanci "nie doszukali się znamion przestępstwa zagrożenia zdrowia i życia dziecka". Notatka ze zdarzenia zostanie jednak przekazana do sądu rodzinnego – tego wymagają przepisy. Widzisz dziecko w aucie? Nie zwlekaj, reaguj! Każdego lata słyszymy o dzieciach pozostawionych w samochodach bez opieki. Chociaż wiele z tych historii ma szczęśliwe zakończenie, każdego roku dziesiątki maluchów umierają przez nieuwagę rodziców. Przypomnijcie sobie eksperyment, w którym ochotników zamknięto w samochodzie w upalny dzień. Osobom, które wytrzymają 10 minut, oferowano 100 dolarów. Żaden z uczestników eksperymentu nie dostał pieniędzy – wytrzymanie 10 minut w samochodzie, który przypomina piekarnik, było dla nich zbyt trudne. Jeśli widzisz dziecko zamknięte w samochodzie, zadzwoń na policję ( numer 112 lub 997). Zostań przy samochodzie i obserwuj dziecko. Jeśli zauważysz, że maluch zaczyna płakać i jest coraz bardziej niespokojny, nie wahaj się i spróbuj wybić szybę. Nie myśl o szkodach, myśl o życiu dziecka! Zobacz także:   Odważny...

Niemowlę w rozgrzanym samochodzie
Fotolia
Aktualności
Matka zatrzasnęła niemowlę w rozgrzanym samochodzie! Interweniowała policja
Wystarczy 15 minut w rozgrzanym samochodzie, by doszło do śmierci. Gdyby nie szybka reakcja policjantów, ta historia mogłaby skończyć się tragedią!

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 22 maja, w Tarnogrodzie. Około godziny 16 matka zatrzasnęła w samochodzie 5-miesięczną córeczkę. Konieczna była interwencja policji. Dziecko zamknięte w samochodzie "Zapłakana i roztrzęsiona matka dziecka powiedziała policjantom, że samochód szczelnie zamknięty stał w pełnym słońcu kilkadziesiąt minut, gdy była z dzieckiem na zakupach. Po powrocie ze sklepu umieściła dziecko w foteliku i położyła klucze na fotelu. Odruchowo zamknęła drzwi, a wtedy samochód automatycznie się zamknął" – mówi st. sierż. Joanna Klimek z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. Policjanci bez wahania wybili szybę i wydostali z auta dziewczynkę. Na miejscu czekała już karetka, jednak hospitalizacja dziecka nie była konieczna. Widzisz dziecko w samochodzie? Reaguj! Wystarczy kilka minut w słońcu, by samochód zamienił się w piekarnik. Każdego roku słyszymy o rodzicach, którzy zostawili dzieci w rozgrzanych samochodach, często przez przypadek. Niestety, wiele z tych historii nie ma szczęśliwego zakończenia. Jeśli widzicie dziecko zamknięte w samochodzie , nie bójcie się reagować. Zadzwońcie na policję (numer 112 lub 997) lub jeśli widzicie, że malec jest w złym stanie, spróbujcie wybić szybę własnoręcznie. W ten sposób możecie uratować życie dziecka! Zobacz także: Zobacz, jak uratować dziecko uwięzione w samochodzie! Źródło: dziennikwschodni.pl, lublin.eska.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj