słynne mamy, ola nieśpielak
ONS
Mama

Ola Nieśpielak: życie ma sens

Jest aktorką i piosenkarką, ale jej najważniejsza rola to rola mamy. Wspiera fundacje pomagające dzieciom. Nie tylko dlatego, że kilka lat temu przeżyła osobistą tragedię.

Jak udaje się łączyć grę w filmach, koncerty, promocje płyty z rolą mamy?
Gdy jestem w domu, staram się chłopcom maksymalnie dawać swój czas. Antosia (ma trzy lata) zaprowadzam trochę później do przedszkola, a rano jesteśmy razem: jemy, rozmawiamy, oglądamy bajki. Mateusza (ma dziewięć lat) często zabieram na swoje koncerty. Bardzo to lubi. Pamiętam, że jestem mamą, ale też staram się realizować swoje pasje: być aktorką, śpiewać. I nie zapominać o tym, że w dzisiejszym świecie dobrze jest na chwilę czasem się zatrzymać i pomyśleć: „Po co tu jesteśmy, co robimy?”. Płyta, którą niedawno nagrałam („Dzień dobry, dniu”), jest właśnie o takim zatrzymaniu się w pędzie. Mówi, żeby cieszyć się każdym naszym dniem życia.

Kobiety często odsuwają zawodowe plany, koncentrując się na dzieciach. W Pani przypadku też tak było?
Tak. Gdy chłopcy byli mali, w ogóle nie byłam zainteresowana pracą. Nie chciałam ich zostawiać pod czyjąś opieką. Teraz są już starsi, ale nadal uważam, że bycie mamą to najważniejsza z moich życiowych ról. To taka rola, z która zasypiam i budzę się każdego ranka. I cały czas nad nią myślę!

Jacy są chłopcy?
Rozbrykani i ruchliwi. Najbardziej uwielbiają... mówić, jeden przez drugiego, na każdy temat. Mateusz lubi chodzić po górach. Ma gitarę, uczy się na niej grać. Antoni jest jego fanem: to, co powie starszy brat, jest święte. Obydwaj znają wszystkie moje piosenki, śpiewamy je razem. A oprócz tego – tak jak wszystkie dzieci – moi chłopcy też lubią oglądać bajki, czytać książki. I łobuzować!

Wspiera Pani dwie fundacje działające na rzecz chorych dzieci. Dlaczego?
Jestem zaangażowana w pracę fundacji działającej na rzecz dzieci z wadami serca oraz dzieci chorych na mukowiscydozę. Dlaczego? Bo wiem, jak trudno osobom z tego typu fundacji pozyskać fundusze na leczenie dzieci czy wsparcie rodzin. To jest też walka o ustawodawstwo, o leki. Gdy działalność fundacji wesprze znana osoba, znacznie łatwiej dotrzeć do urzędników. Dlatego pomagam. Walka o poprawę leczenia jest ogromna, ale przynosi efekty! Widać to na przykładzie mukowiscydozy: kilka lat temu badania przesiewowe były przeprowadzane tylko w Warszawie, dziś już w całej Polsce. To cieszy. Ważne jest nawet samo mówienie o chorobie. Wciąż się zdarza, że dziecko ma zdiagnozowaną mukowiscydozę, a rodzice go nie leczą. Chcą w ten sposób chorobę oddalić. Gdy ją oswajamy, przestają się bać, bo widzą, że nie są sami, inni borykają się z takimi samymi problemami.

Czy Pani osobiste doświadczenia: utrata synka z powodu nieuleczalnej wady serca, zaważyły na podjęciu decyzji o pomaganiu w ten sposób?
Już kiedy urodził się Mateusz, współpracowałam z fundacją Dziecięca Fantazja. Temat dzieci był mi bliski. Na pewno jednak osobista tragedia, którą później przeżyłam, wyczuliła mnie jeszcze mocniej na te problemy. Rodzicom, którzy dziś są w takiej sytuacji, jak ja byłam kilka lat temu, łatwiej otworzyć się przede mną. Zwracają się do mnie z pytaniami, czasem z prośbą o pomoc, np. za pośrednictwem strony internetowej. Pomagam im, na ile potrafię. Rozmawiam, czasem podaję kontakt do osób i fundacji, do których mogą się zgłosić.

A dla Pani co jest w życiu najważniejsze: aktorstwo, muzyka, mąż, dzieci?
Rodzina. Kiedyś mówiłam, że miłość, ale ona też zawiera się w „rodzinie”. Mam potrzebę dzielenia się z najbliższymi wszystkim, co przeżywam.

Marzenia?
Mam ich dużo, i to chyba dobrze, bo człowiek bez marzeń jest nieszczęśliwy. To marzenia o ciekawej roli w filmie, na scenie, o nagraniu kolejnej płyty – w takim kobiecym, relaksującym klimacie. Prywatnie marzy mi się dom, a w czasie wakacji – rejs, np. po Morzu Egejskim. Zawsze lubiłam żeglować. Muszę jednak jeszcze poczekać, aż chłopcy trochę dorosną. Na razie nasze wakacje są spontaniczne: gdy mamy 2–3 tygodnie wolnego, to wsiadamy do samochodu i jedziemy przed siebie. Dzieciaki świetnie się w tym odnajdują, choć czasami kąpią się... tylko w morzu, a śpią w namiocie.

Zachęcając do wspierania fundacji, napisała Pani na swojej stronie internetowej cytat: „Człowiek jest królem wtedy, gdy miłość go tak przepełnia, że rozdaje ją, nie stawiając żadnych warunków”...
Warto cieszyć się życiem, wszystkim, co nam się zdarza. Nawet prostymi, zwykłymi rzeczami, np. tym, że rozmawiamy, pijemy herbatę. W życiu spotykają nas różne chwile: lepsze i gorsze, czasem każdego z nas dotykają nieszczęścia. Na końcu filmu „Amores perros” Alejandro Gonzaleza – chciałabym kiedyś zagrać w filmie tego reżysera – jest takie motto: „Jesteśmy również tym, co straciliśmy”. Wszyscy dużo dostajemy od życia, choć też wiele ono nam odbiera. Ważne jest, by docenić to, co w nim dobre i piękne. A wtedy na pewno się okaże, że mamy więcej powodów do radości niż smutku.                

Martyna Wojciechowska dla córki staje po stronie natury!

Patronaty
”Michał Żebrowski – Mały książę”
Michał Żebrowski, „Promyk Dnia” i Sony Music prezentują nowy, wyjątkowy projekt płytowy pt. ”Michał Żebrowski – Mały książę”.

„Historia Małego Księcia jest wielką metaforą ludzkiego losu. Każdy człowiek ma swoją Planetę. Czasami się spotykamy. Tęsknimy do tych spotkań. Oswajamy się nawzajem. Uczymy się od siebie (…). Mały Książę jest przy Was, nawet jeśli czasami w to wątpicie. My również jesteśmy z Wami. Razem oswoimy Lisa i narysujemy Baranka (…)” Michał Żebrowski W ramach projektu wydany zostanie dwupłytowy album, na którym Michał Żebrowski przeczyta jedną z najwspanialszych powieści literackich wszechczasów pt. „Mały Książę” Antoine de Saint Exupery. W role postaci z książki wcielą się również dzieci - podopieczni świetlic środowiskowych „Promyk Dnia”. Część dochodu z albumu „Michał Żebrowski – Mały książę” wesprze realizację programu społecznego o nazwie „Promyk Dnia”. Celem tego programu jest nauczanie oraz wspieranie rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych, które w szczególny sposób narażone są na wykluczenie społeczne. W ramach programu „ Promyk Dnia” tworzone są świetlice środowiskowe dla dzieci z rodzin najuboższych, o trudnej sytuacji życiowej, z utrudnionym dostępem do edukacji i nowoczesnych środków komunikacji (np. Internetu). Dotychczas powstało 21 świetlic, zaś do końca 2010 roku planowane otwarcie kolejnych 30 tego typu placówek. Środki na działalność pozyskiwane są z różnych źródeł – m.in. od sponsorów, dotacji samorządowych i darowizn. Jednym ze sposobów dofinansowania programu jest właśnie wydanie płyty. Obsada "Małego Księcia": 1. Narrator - Michał Żebrowski 2. Mały Książę - Albert Do 3. Róża - Kinga Wójciuk 4. Król - Krystian Bogiel 5. Próżny - Tomasz Józieńko 6. Pijak - Tomasz Szczepanik 7. Bankier - Wit Apostolakis 8. Latarnik - Bartosz Szatkowski 9. Geograf - Mateusz Narloch...

Mama
Mam tego dość!
Choć matki rzeczywiście mają w sobie mnóstwo czułości dla swoich dzieci, pojawiają się w nich też uczucia, o których wstydzą się mówić.

Zawsze cierpliwa i radosna – taką mamę pokazuje telewizja i popularne poradniki. I choć matki rzeczywiście mają w sobie mnóstwo czułości dla swoich dzieci, pojawiają się uczucia, o których wstydzą się mówić. Wiele z nich czasem krzyczy w myślach: „Mam już dość!”. Macierzyństwo miało być cudownym przeżyciem, najwspanialszym doświadczeniem, jakie Cię w życiu spotyka. I rzeczywiście czujesz się szczęśliwą mamą, a Twoje maleństwo sprawia Ci ogromną radość. Być może nigdy nie przypuszczałaś, że potrafisz kochać tak bardzo. Jesteś przekonana, że dla swojego dziecka mogłabyś zrobić dosłownie wszystko. Takie przeżycia towarzyszą niemal wszystkim matkom. Są jednak chwile, kiedy pojawiają się niepokojące myśli i uczucia dotyczące dziecka i macierzyństwa. Kobieta jest tym na ogół zdumiona, zawstydzona i przerażona, bo nikt jej nie uprzedził, że obok czułości i miłości, może przeżywać także żal, złość, urazę a nawet nienawiść. Wydaje jej się, że wszystkie inne mamy świetnie sobie radzą i tylko ona jedna nie może czasem wytrzymać ze swoim maluchem. Ale to nieprawda. „Żałowałam, że urodziłam dziecko” „Przez kilkanaście dni po porodzie wcale nie czułam się szczęśliwa. Wręcz przeciwnie. Ciągle płakałam i myślałam, że sobie nie radzę – ze sprzątaniem, praniem, prasowaniem, gotowaniem i w dodatku z opieką nad Olą. Nie wiedziałam, jak ją przewijać, jak karmić, jak nosić. Załamywało mnie to. Gdy patrzyłam, jak śpi, ogarniała mnie fala czułości, ale gdy budziła się z płaczem i nie mogłam jej uspokoić, szybko robiłam się na nią wściekła, a potem z bezsilności płakałam razem z nią. Chwilami żałowałam, że ją urodziłam.” Magda, mama 4-miesięcznej Oli. Już kilka dni po porodzie młode mamy stwierdzają: „Nie dam rady”. Takie gwałtowne załamanie następujące w tym czasie...

chłopiec, dziewczynka, przedszkolak
Wychowanie
Płeć a zachowanie dziecka
Przedszkole i plac zabaw to taki towarzyski poligon doświadczalny. Trochę inaczej zachowują się na nim panienki, inaczej chłopaki.

  Kiedyś na placu zabaw obserwowałam taką scenę: chłopiec, na oko trzyletni, wbiegł na szczyt zjeżdżalni i obwieścił: „Ja wszedłem najwyżej! Jestem najlepszy!”. Obok na kocyku siedziały dwie dziewczynki. Przebierały lalki, kłóciły się o fryzurę Barbie. Ledwie zerknęły na małego „dominatora” ze zjeżdżalni. Mój Boże, pomyślałam, przecież to inne światy... Geny czy wychowanie? Natura wyposażyła nas w odpowiednie „narzędzia”, byśmy mogli funkcjonować „w stadzie”. Pewne obszary mózgu trochę inaczej wyglądają u kobiet, inaczej u mężczyzn. Jednak osobowość dziecka kształtuje się też pod wpływem doświadczeń i wychowania, które mogą utrwalać stereotypy dotyczące płci. Od dziewczynek oczekujemy subtelności, ustępowania, cierpliwości, od chłopców zaradności, aktywności, przebojowości. Z dziewczynkami więcej rozmawiamy o emocjach. Może dlatego stają się wrażliwsze na problemy innych i więcej zajmują się swoimi doznaniami. Zabawy rodziców z chłopcami bywają bardziej aktywne, częściej są w nich elementy rywalizacji. Chłopcom pobłażamy, dziewczynki karcimy za walkę o swoje. Oba te obszary – związane z płcią mózgu oraz wychowawcze – tworzą z twojej pociechy małą kobietę lub małego mężczyznę. Ach, te przyjaźnie W badaniach stwierdzono, że u trzyletnich dzieci połowa ich przyjaciół jest płci odmiennej, ale już u pięciolatków – tylko 20 proc. W wieku siedmiu lat prawie żadne dziecko nie przyjaźni się z przedstawicielem płci przeciwnej! Te oddzielne światy zachodzą na siebie w niewielkim stopniu aż do czasu, gdy nastolatki zaczną umawiać się na randki. Ale zanim to nastąpi, dzieciaki kłócą się, biją, przyjaźnią i nie znoszą. Znasz to, prawda? I tak właśnie ma być! W ten sposób twoje dziecko zdobywa umiejętności społeczne potrzebne w całym życiu, w kontaktach z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz