kobieta, ciało
Mama

Dla kogo plastyka intymna

Kosmetoginekologia to nowa dziedzina medycyny, która zajmuje się plastyką kobiecych narządów płciowych. Kiedy warto skorzystać z pomocy kosmetoginekologa.

Lekarze praktykujący kosmetoginekologię zajmują się modelowaniem (odsysaniem i wypełnianiem) brzucha, nóg, piersi oraz bioder kobiet i mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem wzgórka łonowego i narządów intymnych pań. Kosmetoginekologia pokrywa się więc w wielu obszarach z chirurgią plastyczną. „Zwykły” chirurg plastyczny może jednak mieć problemy z naprawianiem zniekształconych i niesprawnych wskutek przebytych porodów narządów rodnych. Wtedy niezbędna okaże się wizyta u kosmetoginekologa.

Gdy krocze jest źle zszyte...

Warto więc się do niego udać, gdy np. krocze jest źle zszyte po porodzie albo niezszyte wcale. Wówczas bowiem rana zarasta tkanką łączną, a to sprawia, że pochwa jest za szeroka, jej ścianki nie są wystarczająco elastyczne i nie stykają się ze sobą, śluzówka wysycha i pochwa robi się podatna na infekcje. To zaś znacząco obniża komfort współżycia – suchość czyni je po prostu bolesnym. Lekarz kosmetoginekolog pomoże także w sytuacji, gdy w pochwie jest nadmiar luzu, powodujący wypadanie członka podczas stosunku czy kiedy pojawi się wysiłkowe nietrzymanie moczu.


ZOBACZ TEŻ: Jak wrócić do sprawności po operacji narządów rodnych?
 

Po porodzie warto wykonywać ćwiczenia, które poprawią odczucia podczas seksu - radzi seksuolog [WIDEO]

kobieta na badaniu USG narządów rodnych
Fotolia
Starania o dziecko
5 pytań o USG narządów rodnych
Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie, powinna raz na dwa lata zgłaszać się na USG narządu rodnego. To bezbolesne, nieinwazyjne badanie pozwala wykryć wiele poważnych chorób, pomaga też ustalić przyczynę niepłodności. Dla kobiet w ciąży jest okazją do tego, by zobaczyć maluszka w brzuchu.

Badanie USG narządów rodnych jest uzupełnieniem badania ginekologicznego. Dzięki niemu lekarz ma dodatkowe informacje na temat budowy i położenia macicy oraz jajników. U kobiet, które spodziewają się dziecka, ciążowe USG wykonuje się aż trzy razy. Dowiedz się, co ginekolog może ustalić dzięki badaniu USG narządu rodnego i jak się do niego przygotować. 1. Jakie są rodzaje USG narządów rodnych? Są 3 rodzaje USG narządów rodnych. To lekarz decyduje, która z metod będzie najlepsza i najbardziej pomocna w danym przypadku.   • Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą przezbrzuszną (TA - transabdominal). Na brzuch nakłada się żel, który ułatwia przesuwanie głowicy i rozchodzenie się fal dźwiękowych. Ginekolog przesuwa głowicę w dole brzucha i ocenia obraz widoczny na monitorze.   • Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą transwaginalną (TV - transvaginal), sondę wprowadza się do pochwy . Do badania należy się rozebrać od pasa w dół. Przeprowadza się je w pozycji leżącej na plecach. Sonda jest podłużna i ma grubość około 2 cm. Nakłada się na nią jednorazową osłonkę zwilżoną żelem (przypomina prezerwatywę ). Następnie lekarz wprowadza sondę do pochwy i za jej pomocą ogląda na monitorze poszczególne struktury układu rozrodczego, a u kobiet w ciąży również dokładnie ocenia budowę płodu.   • Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą doodbytniczą (TR - transrectal). Tę metodę stosuje się u pacjentek, które jeszcze nie współżyły. 2. Co lekarz widzi na monitorze podczas USG narządów rodnych? Dzięki USG lekarz może ocenić powierzchnię, wnętrze, kształt, wielkość, i położenie poszczególnych narządów (np. macicy, jajników), jak również wykryć nieprawidłowości w ich budowie. Przy badaniu USG narządów rodnych ocenia się ilość i wielkość pęcherzyków ,...

kobieta, mama, tata, łóżko, sex, ciąża
Seks w ciąży
Seks w ciąży: pytania przyszłych ojców
Przyczajony tygrys, ukryty smok – tak o swoim zagubieniu, pożądaniu i seksualności mówił mój kolega, kiedy jego żona była w ciąży. Bał się pytać, bał się kochać. Przyszli ojcowie mają wiele pytań o seks w ciąży. Odpowiadamy na najczęstsze z nich.

Seks w ciąży to niby naturalna sprawa, a jednak coraz więcej par przychodzi na kontrolne wizyty do ginekologa razem i pyta, jak się kochać, gdy dziecko w drodze . Bo co o seksie z kobietą w ciąży myślą faceci ? Nigdy wcześniej nie bali się, że ich seks mógłby zaszkodzić czyjemuś zdrowiu, a nawet życiu! Teraz, gdy partnerka jest w ciąży, u przyszłych tatusiów pojawiają się właśnie takie myśli. Łatwiej się nimi dzielić, gdy otwarcie rozmawia się z lekarzem. Wtedy nie ma głupich ani niewłaściwych pytań. Im więcej mężczyzna się dowie, tym lepiej będzie wiedział, jak postępować z ciężarną kobietą i jak sprawić jej (i sobie) przyjemność. Zebraliśmy kilka pytań od zafrasowanych przyszłych tatusiów.   Czy seks z ciężarną nie zaszkodzi dziecku? Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to seks nie jest żadnym zagrożeniem dla maluszka. Chroni go mięsień macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Podczas uprawiania seksu czuje jedynie lekkie kołysanie ( Co lubi dziecko w brzuchu? Sprawdź, a się zdziwisz! ). Maluch może mieć podwyższone tętno lub ciśnienie, ale to jest wynik tego, co robi jego mama (jeśli jej wzrasta tętno, to szkrabowi również). Dziecko czuje, że jego mama ma dobry nastrój.   Od czego zależy, czy można współżyć, gdy spodziewamy się dziecka? Głównie od przebiegu ciąży. Jeśli dzieje się coś nieprawidłowego, np. pojawiają się krwawienia, bóle brzucha, wtedy lekarz zaleca wstrzemięźliwość. Bardzo istotna jest lokalizacja łożyska. Znaczenie ma też to, czy ciąża jest mnoga, czy kobieta w przeszłości roniła. Często lekarz zakazuje współżycia tylko na pewien czas i przy kolejnej wizycie kontrolnej (jeśli wszystko wróciło do normy) znów pozwala się kochać. Choć nie wszystkie pary chcą z tego korzystać. Jeśli przed ciążą robili to bardzo rzadko, to często odmienny stan staje się wymówką i nie kochają się w...

kłucie w pochwie w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Kłucie w pochwie w ciąży – co oznacza i kiedy iść do lekarza [PRZYCZYNY, LECZENIE]
Kłucie w pochwie w ciąży może pojawić się na każdym jej etapie. Tak może objawiać się zagnieżdżanie się zarodka w pierwszych tygodniach ciąży, a pod koniec ciąży może wiązać się z przygotowywaniem się ciała kobiety do porodu. Czasami jednak kłucie w pochwie w ciąży oznacza problemy, dlatego trzeba o nim powiedzieć lekarzowi.

Kłucie w pochwie w ciąży często towarzyszy zmianom, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Objaw ten nie musi być oznaką żadnych nieprawidłowości, jednak zawsze warto dolegliwości skonsultować z lekarzem. Pilna wizyta u ginekologa jest niezbędna zawsze, gdy kłuciu w pochwie w ciąży towarzyszą inne niepokojące objawy, np. skurcze, plamienie lub podejrzane upławy. Spis treści: 1.  Kłucie w pochwie w ciąży Kłucie w pochwie na początku ciąży Kłucie w pochwie przed porodem 2.  Kłucie w pochwie – przyczyny chorobowe 3.  Kiedy do lekarza z kłuciem w pochwie w ciąży? Kłucie w pochwie w ciąży Uczucie kłucia w pochwie może być spowodowane rozrastaniem się macicy, ale czasami też oznaczać problemy zdrowotne: przedwczesne skurcze lub infekcję intymną. Bywa też objawem  niewydolności szyjki macicy , która zbyt wcześnie się skraca. Wtedy często konieczne okazuje się założenie pessara . Z kolei kłucie w pochwie w ciąży w jej ostatnich tygodniach bywa spowodowane ruchami dziecka, a dokładniej przemieszczaniem się jego główki w dół. Często powoduje to ucisk, który kobiety odbierają jako kłucie w pochwie. W zależności od momentu ciąży, przyczyny kłucia mogą być różne. Kłucie w pochwie na początku ciąży Kłucie w pochwie to jeden z pierwszych objawów ciąży i na tym etapie nie powinien niepokoić przyszłej mamy. Jednak jeśli występują także inne objawy, takie jak krwawienie z pochwy, upławy, gorączka czy silne bóle podbrzusza, ciężarna powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista sprawdzi, jaki jest powód tych dolegliwości. Kłucie w pochwie przed porodem Pod koniec ciąży ciężarna może odczuwać ból, ciągnięcie lub kłucie w pochwie. Jest to znak, że szyjka macicy i pochwa przygotowują się do porodu: rozciągają się i obkurczają. Dno macicy obniża się, a główka dziecka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj