
W czasie ciąży kobieta powinna przybrać na wadze średnio 11–15 kilogramów. Tyle mówią zalecenia lekarskie, zdarza się jednak często, że z różnych powodów tyjemy o wiele bardziej, co utrudnia nam powrót do dawnej figury po porodzie. Jak poradzić sobie ze zbędnymi kilogramami i schudnąć w bezpieczny dla zdrowia sposób za pomocą diety, ćwiczeń i odpowiedniej pielęgnacji skóry – radzą nasi specjaliści.
W ruchu
Mgr Agnieszka Grochowska, trener, rehabilitant, Studio Zdrowia w Warszawie, www.studiozdrowia.hbz.pl
Możesz zacząć ćwiczyć już miesiąc po porodzie fizjologicznym, a po cesarskim cięciu – po 6 tygodniach. Wcześniej poproś położną, lekarza lub fizjoterapeutę o sprawdzenie stanu mięśni brzucha (czy nie doszło do rozejścia mięśnia prostego). Na początek wystarczy gimnastyka dwa razy w tygodniu. Możesz zapisać się do fitness klubu na zajęcia dla mam lub ćwiczyć sama w domu. Postaw na treningi kondycyjne – wystarczy, że raz dziennie wyjdziesz na godzinny spacer z wózkiem, a trasę pokonasz szybkim marszem. Ważne są ćwiczenia rozciągające, np. kręcenie hula-hop. To sposób na wyszczuplenie talii.
Ćwiczenia do wykonywania w domu
• Leżenie na boku. To ćwiczenie na mięśnie skośne brzucha. Rękę od strony podłogi połóż przed sobą, drugą na karku. Podciągaj łokieć do kolana, starając się wydłużyć wydech.
• Leżenie na plecach. Dziecko może wtedy leżeć na twoim na brzuchu. Unieś obie proste nóg do góry, złącz pięty, palce rozstaw na boki. Staraj się utrzymać nogi w takiej pozycji do momentu, kiedy poczujesz drżenie mięśni.
•W klęku podpartym. Prawą rękę oprzyj na łokciu, lewe kolano unieś i skieruj na bok (stopa musi być w linii kolana). To samo ćwicz drugą ręką i nogą.
• Damskie pompki. Wykonuj je w klęku podpartym (nie wypinaj pupy). Jeśli maluszek leży między twoimi dłońmi, baw się z nim w a kuku, posyłaj mu buziaki przy każdym skłonie.
• W siadzie płaskim. Możesz chodzić na pośladkach do przodu i do tyłu (nogi proste). Wersja druga: plecy mocno wyprostuj i unieś jedną nogę do góry. Wytrzymaj, ile możesz – do momentu zmęczenia uda. Potem unieś drugą nogę.
U kosmetyczki
Sylwia Bartosiak, ekspert, Good Time Day Sp w Łodzi, www.goodtimedayspa.pl:
Dla młodych mam, które mają problem z powrotem sylwetki do stanu z przed ciąży proponujemy skorzystanie z zabiegu VelaShape III. Jest to zabieg całkowicie bezinwazyjny i bezpieczny, a dający fantastyczne rezultaty. VelaShape III to jedyne urządzenie ze szczególnym programem zabiegowym na pociążowe brzuszki – Body after Baby!
Proces pobudzania metabolizmu i spalania tkanki tłuszczowej jest aktywny podczas zabiegu, ale nie kończy się z chwilą jego zakończenia i trwa jeszcze długo po tym jak przestaniemy odczuwać ciepło na skórze. Efekty poszczególnych zabiegów kumulują się, a całkowity rezultat działania VelaShape III możemy ocenić po ok. 8 tygodniach od zakończenia serii zabiegów. Najlepsze rezultaty osiągniemy po 4-6 zabiegach. Średnia utrata obwodu ciała wynosi do 8 cm.
Zobacz też: Jak zlikwidować brzuch po ciąży?
Na diecie
Mgr inż. Magdalena Jarzynka, Specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk, Poradnia Dietosfera w Warszawie, www.dietosfera.pl
Niestety, zaraz po porodzie nie można od razu przejść na dietę ubogoenergetyczną. To może dodatkowo osłabić wyczerpany ciążą organizm. Jeśli karmisz piersią, karmienie jest absolutnym priorytetem – odpowiadasz już nie tylko za swoje zdrowie. Choć wówczas nie możesz się odchudzać, wykorzystaj fakt, że masz teraz największe zapotrzebowanie kaloryczne, więc jeśli nie będziesz się przejadać, to i tak schudniesz. Jeżeli zaś z jakichś powodów nie karmisz piersią, możesz stosować dietę ubogoenergetyczną zaraz po połogu, pod warunkiem że nie było komplikacji w czasie porodu, cesarskiego cięcia czy innych przeciwwskazań medycznych.
Polecamy: Odchudzanie karmiącej mamy.
Jak jeść?
→ Jeśli karmisz piersią, powinnaś być na diecie lekkostrawnej, by uchronić dziecko przed kolką, biegunkami, zaparciami. Nie możesz jeść potraw smażonych, tłustych, wzdymających i uczulających – to eliminuje niektóre produkty
i ogranicza też kaloryczność dań. Jeśli mimo to nie tracisz na wadze, to znaczy, że jesz za duże porcje… lub podjadasz, za dużo słodzisz. Przez kilka dni zapisuj dokładnie to, co zjadłaś, a zorientujesz się, w czym tkwi błąd. Możliwe, że lekkie zmniejszenie porcji i wyeliminowanie ukrytego w napojach (także sokach!) cukru wystarczy, byś zaczęła tracić na wadze.
→ Jeśli skończyłaś karmienie piersią, możesz przejść na bardziej rygorystyczną dietę. Najprościej jest wyeliminować potrawy tłuste i o dużej zawartości węglowodanów. Niezależnie od wybranej diety, by schudnąć, jedz wolno, dziel dzienną porcję na pięć mniejszych posiłków i nie podjadaj między nimi. Ostatni posiłek zjadaj nie później niż 4 godziny przed snem.
Przykładowy jadłospis dla mamy niekarmiącej piersią
• ŚNIADANIE
Na czczo: napój z imbiru, miodu i cytryny zalanych gorącą wodą (przyspiesza przemianę materii); kromka ciemnego pieczywa, twarożek ze 100 g białego chudego sera z jogurtem naturalnym i szczypiorkiem lub kromka ciemnego pieczywa, jajko na miękko i pomidor; herbatka ziołowa lub kawa bez cukru.
• DRUGIE ŚNIADANIE
Mały niesłodzony jogurt naturalny z musli bez cukru.
• OBIAD
Pierś z kurczaka grillowana lub duszona w ziołach i leczo warzywne lub filet z pstrąga pieczony w folii z czosnkiem, koperkiem i odrobiną masła, sałata w sosie winegret.
• PODWIECZOREK
Pieczone jabłko z cynamonem (bez cukru) lub kisiel (z połową porcji cukru).
• KOLACJA
Kromka ciemnego pieczywa z chudą wędliną albo plasterkiem odtłuszczonego sera, ogórkiem, papryką; do picia sok ze świeżych owoców, herbatka ziołowa.
Polecamy: Jak schudnąć po porodzie 5 rad.
