Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia.pl
Mama

Powrót do formy po porodzie- porady dietetyka, trenera i dermatologa

Dietetyk, trener fitness oraz dermatolog podpowiadają ci, jak wrócić do formy sprzed ciąży. Znajdziesz tu propozycję ćwiczeń do wykonania w domu, ale i przykładowy jadłospis, ale i porady jak zadbać o skórę po ciąży.

W czasie ciąży kobieta powinna przybrać na wadze średnio 11–15 kilogramów. Tyle mówią zalecenia lekarskie, zdarza się jednak często, że z różnych powodów tyjemy o wiele bardziej, co utrudnia nam powrót do dawnej figury po porodzie. Jak poradzić sobie ze zbędnymi kilogramami i schudnąć w bezpieczny dla zdrowia sposób za pomocą diety, ćwiczeń i odpowiedniej pielęgnacji skóry – radzą nasi specjaliści.

W ruchu

Mgr Agnieszka Grochowska, trener, rehabilitant, Studio Zdrowia w Warszawie, www.studiozdrowia.hbz.pl

Możesz zacząć ćwiczyć już miesiąc po porodzie fizjologicznym, a po cesarskim cięciu – po 6 tygodniach. Wcześniej poproś położną, lekarza lub fizjoterapeutę o sprawdzenie stanu mięśni brzucha (czy nie doszło do rozejścia mięśnia prostego). Na początek wystarczy gimnastyka dwa razy w tygodniu. Możesz zapisać się do fitness klubu na zajęcia dla mam lub ćwiczyć sama w domu. Postaw na treningi kondycyjne – wystarczy, że raz dziennie wyjdziesz na godzinny spacer z wózkiem, a trasę pokonasz szybkim marszem. Ważne są ćwiczenia rozciągające, np. kręcenie hula-hop. To sposób na wyszczuplenie talii.
 

Ćwiczenia do wykonywania w domu

• Leżenie na boku. To ćwiczenie na mięśnie skośne brzucha. Rękę od strony podłogi połóż przed sobą, drugą na karku. Podciągaj łokieć do kolana, starając się wydłużyć wydech.

• Leżenie na plecach. Dziecko może wtedy leżeć na twoim na brzuchu. Unieś obie proste nóg do góry, złącz pięty, palce rozstaw na boki. Staraj się utrzymać nogi w takiej pozycji do momentu, kiedy poczujesz drżenie mięśni.

•W klęku podpartym. Prawą rękę oprzyj na łokciu, lewe kolano unieś i skieruj na bok (stopa musi być w linii kolana). To samo ćwicz drugą ręką i nogą.

• Damskie pompki. Wykonuj je w klęku podpartym (nie wypinaj pupy). Jeśli maluszek leży między twoimi dłońmi, baw się z nim w a kuku, posyłaj mu buziaki przy każdym skłonie.

• W siadzie płaskim. Możesz chodzić na pośladkach do przodu i do tyłu (nogi proste). Wersja druga: plecy mocno wyprostuj i unieś jedną nogę do góry. Wytrzymaj, ile możesz – do momentu zmęczenia uda. Potem unieś drugą nogę.

U kosmetyczki

Sylwia Bartosiak, ekspert, Good Time Day Sp w Łodzi, www.goodtimedayspa.pl:

Dla młodych mam, które mają problem z powrotem sylwetki do stanu z przed ciąży proponujemy skorzystanie z zabiegu VelaShape III. Jest to zabieg całkowicie bezinwazyjny i bezpieczny, a dający fantastyczne rezultaty. VelaShape III to jedyne urządzenie ze szczególnym programem zabiegowym na pociążowe brzuszki – Body after Baby!

Proces pobudzania metabolizmu i spalania tkanki tłuszczowej jest aktywny podczas zabiegu, ale nie kończy się z chwilą jego zakończenia i trwa jeszcze długo po tym jak przestaniemy odczuwać ciepło na skórze. Efekty poszczególnych zabiegów kumulują się, a całkowity rezultat działania VelaShape III możemy ocenić po ok. 8 tygodniach od zakończenia serii zabiegów. Najlepsze rezultaty osiągniemy po 4-6 zabiegach. Średnia utrata obwodu ciała wynosi do 8 cm.

Zobacz też: Jak zlikwidować brzuch po ciąży?

Uwaga! Jeśli karmisz piersią, pamiętaj, żeby używać tylko tych preparatów do ciała, które są przeznaczone dla mam karmiących. To samo dotyczy specjalistycznych zabiegów w salonie kosmetycznym.

Na diecie

Mgr inż. Magdalena Jarzynka, Specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk, Poradnia Dietosfera w Warszawie, www.dietosfera.pl

Niestety, zaraz po porodzie nie można od razu przejść na dietę ubogoenergetyczną. To może dodatkowo osłabić wyczerpany ciążą organizm. Jeśli karmisz piersią, karmienie jest absolutnym priorytetem – odpowiadasz już nie tylko za swoje zdrowie. Choć wówczas nie możesz się odchudzać, wykorzystaj fakt, że masz teraz największe zapotrzebowanie kaloryczne, więc jeśli nie będziesz się przejadać, to i tak schudniesz. Jeżeli zaś z jakichś powodów nie karmisz piersią, możesz stosować dietę ubogoenergetyczną zaraz po połogu, pod warunkiem że nie było komplikacji w czasie porodu, cesarskiego cięcia czy innych przeciwwskazań medycznych.

Polecamy: Odchudzanie karmiącej mamy.

Jak jeść?
→ Jeśli karmisz piersią, powinnaś być na diecie lekkostrawnej, by uchronić dziecko przed kolką, biegunkami, zaparciami. Nie możesz jeść potraw smażonych, tłustych, wzdymających i uczulających – to eliminuje niektóre produkty
i ogranicza też kaloryczność dań. Jeśli mimo to nie tracisz na wadze, to znaczy, że jesz za duże porcje… lub podjadasz, za dużo słodzisz. Przez kilka dni zapisuj dokładnie to, co zjadłaś, a zorientujesz się, w czym tkwi błąd. Możliwe, że lekkie zmniejszenie porcji i wyeliminowanie ukrytego w napojach (także sokach!) cukru wystarczy, byś zaczęła tracić na wadze.

→ Jeśli skończyłaś karmienie piersią, możesz przejść na bardziej rygorystyczną dietę. Najprościej jest wyeliminować potrawy tłuste i o dużej zawartości węglowodanów. Niezależnie od wybranej diety, by schudnąć, jedz wolno, dziel dzienną porcję na pięć mniejszych posiłków i nie podjadaj między nimi. Ostatni posiłek zjadaj nie później niż 4 godziny przed snem.

Przykładowy jadłospis dla mamy niekarmiącej piersią
• ŚNIADANIE
Na czczo: napój z imbiru, miodu i cytryny zalanych gorącą wodą (przyspiesza przemianę materii); kromka ciemnego pieczywa, twarożek ze 100 g białego chudego sera z jogurtem naturalnym i szczypiorkiem lub kromka ciemnego pieczywa, jajko na miękko i pomidor; herbatka ziołowa lub kawa bez cukru.

• DRUGIE ŚNIADANIE
Mały niesłodzony jogurt naturalny z musli bez cukru.

• OBIAD
Pierś z kurczaka grillowana lub duszona w ziołach i leczo warzywne lub filet z pstrąga pieczony w folii z czosnkiem, koperkiem i odrobiną masła, sałata w sosie winegret.

• PODWIECZOREK
Pieczone jabłko z cynamonem (bez cukru) lub kisiel (z połową porcji cukru).

• KOLACJA
Kromka ciemnego pieczywa z chudą wędliną albo plasterkiem odtłuszczonego sera, ogórkiem, papryką; do picia sok ze świeżych owoców, herbatka ziołowa.

Polecamy: Jak schudnąć po porodzie 5 rad.

 

td_dopisek.gif

 

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

dieta po porodzie
Adobe Stock
O połogu
Dieta po porodzie – naturalnym, cesarce, przykładowy jadłospis
Dieta po porodzie musi dostarczać energii i składników odżywczych, które pomogą zregenerować organizm po ciąży i porodowym wysiłku. Oto propozycje posiłków dla mamy na czas połogu: 7 dni, 5 zdrowych posiłków dziennie. Wydrukuj i nie trać czasu na kombinowanie, co ugotować!

Zdrowa dieta po porodzie jest niezbędna, żebyś mogła się zregenerować w połogu. Twój organizm po ciąży i porodzie jest osłabiony. Dlatego nie może teraz być mowy o odchudzaniu lub wykluczaniu z jadłospisu całych grup produktów. Pamiętaj też, że twój pokarm powstaje z krwi, nie tworzy się w jelitach ani przewodzie pokarmowym i nie powoduje u dziecka kolki czy wzdęć. Spis treści:   Dieta po porodzie – ogólne zalecenia Dieta po cesarce Jadłospis po cesarce i po porodzie naturalnym Żywienie w połogu – dieta mamy karmiącej Dieta po porodzie – ogólne zalecenia Twoja codzienna dieta w połogu powinna być urozmaicona i bogata w odpowiednie składniki odżywcze. Komponując posiłki postaw na: przetwory zbożowe i węglowodany : pieczywo, kasze, makarony, ziemniaki. Dostarczają węglowodany złożone, które łagodnie i stopniowo podnoszą poziom glukozy we krwi. Dzięki temu dłużej jesteś syta. Cukry te mają jeszcze jedną zaletę: są najlepszym źródłem energii potrzebnej do wytwarzania mleka, a także do regeneracji organizmu po porodzie. zdrowe tłuszcze :  do przygotowywania potraw używaj najlepiej oliwy i oleju rzepakowego . Dodawaj je do sałatek lub podawaj z chlebem. Mają witaminę E wspomagającą rozwój dziecka. Pieczywo smaruj masłem . Pamiętaj, że twarda margaryna zawiera kwasy trans, które nie są zalecane w żadnej zdrowej diecie. nabiał, chude mięso, ryby morskie: co najmniej trzy razy dziennie jedz nabiał i chude mięso (drób, cielęcinę, wołowinę). 2–3 razy w tygodniu sięgnij po ryby morskie . Gotuj je, piecz w folii lub grilluj. Produkty te zawierają pełnowartościowe białko niezbędne do regeneracji organizmu, wapń dla mocnych kości oraz żelazo poprawiające kondycję. przyprawy: natka, koperek, majeranek, bazylia, estragon, tymianek, kminek. ...

kobieta, ciąża, brzuszek, lustro
Wygląd i samopoczucie
Pytania o wagę w ciąży - od czego zależy tycie
Tycie w ciąży jest naturalne. Jeśli jednak będziesz zdrowo przybierała na wadze, łatwiej wrócisz do dawnej sylwetki. A zdrowo znaczy tyle, ile trzeba – dla twojego dobra i dla dobra dziecka. Zobacz, co ci w tym pomoże.

Czy wiesz, że ponad połowa mieszkanek Nowego Jorku głodzi się przed zajściem w ciążę ? Robią to po to, by później nie przybrać za dużo na wadze . Wykazały to badania prof. Johna Hopkinsa z Uniwersytetu Columbia. Takie postępowanie zagraża zdrowiu dziecka (organizm mamy jest „zmęczony” ciągłym odchudzaniem). Na szczęście moda na „szczupłą” ciążę mija. Coraz więcej kobiet (także hollywoodzkich gwiazd) z dumą prezentuje swoje krągłości. Co nie znaczy, że tyją bez ograniczeń. Tyją tak, by bez kłopotu wrócić po porodzie do formy. Jeśli tobie też na tym zależy, poniższe sprawy na pewno cię zainteresują. Czy utyję w ciąży tyle, ile moja mama? Niekoniecznie, ponieważ skłonność do tycia w ciąży nie jest zapisana w genach. Od nich może zależeć wielkość dziecka (a zatem także częściowo twoja waga w ciąży). Jeśli ty lub tata dziecka byliście okazali jako noworodki, to i wasz potomek może urodzić się ponadprzeciętnie duży . Wbrew pozorom otyłe kobiety wcale nie rodzą większych dzieci. Bywa odwrotnie! Często ich organizm jest tak złakniony pożywnych i zdrowych pokarmów, że w pierwszej kolejności bierze je dla siebie, a nie wzmacnia dziecka. Maluchy rodzą się wtedy mniejsze. A jeżeli kobiety w twojej rodzinie na ogół zbyt dużo przybierają na wadze podczas ciąży, to raczej sygnał dla ciebie, że powinnaś zwracać szczególną uwagę na swoje nawyki żywieniowe i styl życia. Im jesteś aktywniejsza, tym lepiej. Czy wiek kobiety wpływa na to, ile ona utyje?  Z wiekiem u każdego człowieka przemiana materii zwalnia, co zwiększa ryzyko tycia . Dlatego trzydziestolatki łatwiej w ciąży przybierają na wadze niż dwudziestolatki. Zwykle dłużej też tracą nadwagę po porodzie. Jest jeszcze jeden czynnik, na który nie mamy wpływu – rodzaj komórek tłuszczowych. Każda z nas rodzi się z określoną ich liczbą. Kiedy...

jak schudnąć po ciąży
Adobe Stock
Mama
Jak schudnąć po ciąży? Tak szybko i skutecznie wrócisz do formy po porodzie!
Zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży? Najważniejsza jest zdrowa dieta. Dopiero na drugim miejscu znajduje się aktywność fizyczna, która na różne sposoby wspomaga proces odchudzania. Poza odżywianiem i ruchem są jeszcze inne czynniki, które pomagają schudnąć po ciąży.

Jak schudnąć po ciąży, kiedy nie masz czasu ani siły na wyczerpujące treningi, a na dodatek karmisz piersią, więc nie możesz stosować restrykcyjnej diety? Nie martw się, są sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów po ciąży i zgubienie brzucha, które możesz z powodzeniem stosować. Badania wykazały, że około 25 proc. kobiet waży rok po porodzie przeciętnie o 5 kg więcej niż przed ciążą. To naturalne, że masz zbędne kilogramy, bo w ciąży nie można nie przytyć. Ile można schudnąć w miesiąc po ciąży ? Podczas porodu tracisz około 4,5 kg (to waga dziecka, łożyska i wód płodowych), ale pozostałych kilogramów trzeba pozbyć się dietą i aktywnością fizyczną. Kiedy można zacząć je stosować i jak powinny wyglądać? Spis treści: Kiedy zacząć odchudzanie po ciąży? Jak schudnąć po porodzie – dieta Jak schudnąć po porodzie – ćwiczenia Co jeszcze pomoże schudnąć po porodzie? Po jakim czasie wraca się do wagi sprzed ciąży? Kiedy zacząć odchudzanie po ciąży? Z rozpoczęciem starań o powrót do wagi sprzed ciąży najlepiej poczekać do zakończeniu połogu  (trwa 6 tygodni, licząc od porodu). Wcześniej można jedynie wdrożyć zdrowe żywienie (w połogu nie powinno się rozpoczynać ćwiczeń fizycznych, po połogu powinien na nie wyrazić zgodę lekarz). Odchudzania oczywiście nie trzeba również zaczynać od razu po połogu, ale nie należy też czekać z nim zbyt długo. Badania naukowe wykazały, że krytyczny do osiągnięcia wagi sprzed ciąży jest pierwszy rok po porodzie – to w tym czasie powinnyśmy zgubić nadamiar kilogramów. Jeśli po roku od porodu nadal będziemy ważyć więcej niż przed ciążą, szanse na odzyskanie wcześniejszej wagi maleją. Jak schudnąć po porodzie – dieta Aby schudnąć po ciąży, nie musisz ograniczać jedzenia, ale zadbać o ...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak