Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
czego nie robić na rozmowie o pracę
Fotolia
Mama

Szukasz pracy? Wiemy, co nie podoba się pracodawcom w kandydatkach

Zastanawiasz się, co rekruter naprawdę myśli o tobie, kiedy siedzisz naprzeciwko i dwoisz się i troisz, żeby jak najlepiej wypaść? Przeczytaj, co szefowie mówią o kandydatach do ich firm i nie rób tych błędów.

Właśnie chcesz wrócić do pracy i całe to zamieszanie z pisaniem CV oraz chodzeniem na rozmowy kwalifikacyjne trochę cię stresuje? Kiedy dostajesz zaproszenie na rozmowę o pracę, wszystko zaczyna mieć dla ciebie znaczenie: to, w co się ubierzesz, kolor lakieru do paznokci, a nawet wysokość obcasa. Przebierasz się pięć razy, a w łazience oprócz idealnych kresek eyelinerem ćwiczysz uśmiech, uniesienie brwi i wygłaszasz kwestie, które – masz nadzieję – zagwarantują ci wygraną w tym wyścigu o pracę. Boisz się, że będziesz się jąkać albo powiesz coś niestosownego? Nie ty jedna. Portal Mamamia zebrał bardzo szczere wypowiedzi pracodawców, o tym, na co zwracają uwagę i co ich odstręcza od kandydatów. Zobacz, jakich błędów unikać:

1. Adres e-mail

Źle widziane są adresy z mało nowoczesnych domen (np. hotmail) lub mało profesjonalnych (buziaczek!). Najgorsze jednak jest podawanie adresu email do skrzynki w twojej obecnej pracy oraz wysyłanie CV z tego adresu! To duży błąd: po pierwsze pokazujesz w ten sposób, że oszukujesz swojego aktualnego pracodawcę, a po drugie – co jeśli ktoś będzie chciał się z tobą skontaktować, a ty już nie będziesz tam pracować? Pisanie do potencjalnego pracodawcy z adresu naszego obecnego pracodawcy jest po prostu nieprofesjonalne, dlatego pamiętajmy, żeby tego nie robić.

2. Spóźnienie 

To wydaje się oczywiste, a jednak spóźnienia na rozmowę kwalifikacyjną nie należą do rzadkości. Lepiej przyjdź wcześniej i zaczekaj. 

3. Za dużo informacji

Powstrzymaj się przed zdradzaniem zbyt wielu informacji na temat swoich problemów – czy to życiowych, czy zawodowych. Pracodawcy zapali się czerwona lampka w głowie, jeśli usłyszy, że koniecznie musisz dostać tę pracę, bo ledwo wiążesz koniec z końcem, a twoje koty chorują, karma jest droga, żłobek dziecka kosztuje fortunę, na dodatek nikt nie może ci pomóc w opiece nad dzieckiem, bo mieszkasz z dala od rodziny. Na domiar złego obecny szef tego nie rozumie, tylko dorzuca ci obowiązków, a o podwyżce nie ma nawet co marzyć... Sama widzisz: nie tędy droga! Powściągliwość i profesjonalizm: to dwa słowa na rozmowę o pracę.

4. Obgadywanie byłego szefa

Jak zauważył jeden z szefów cytowanych w Mamamia – jeśli oczerniasz swojego byłego szefa lub narzekasz na poprzednią pracę, możesz zapomnieć o nowej: "Generalnie ludzie, którzy tak robią mają problem ze zwierzchnikami i układaniem relacji ze współpracownikami".

5. Błędy w CV

O tym, jak napisać dobre CV już pisaliśmy, teraz kilka wskazówek od pracodawców: jakich błędów unikać. CV, które jest za długie – odpada. Idealnie jedna strona. Głupi adres mailowy (nie tylko domena, ale i login). Idealnie – imię i nazwisko lub inicjały i nazwisko). Wiele różnych zajęć w krótkim czasie – to też nie wygląda dobrze, bo sugeruje, że masz problemy, żeby zaangażować się na dłużej. Nawet czcionka może mieć znaczenie! Unikaj kursywy, nie pisz imienia i nazwiska mała literą – nawet jeśli ma być kreatywnie i inaczej- takie drobiazgi mają znaczenie dla rekruterów!

6. Profil na Facebooku

Większość pracodawców sprawdza kandydatów w internecie przed zaproszeniem ich na rozmowę o pracę. Jeśli twój profil na Facebooku jest publiczny – uważaj. Masa zdjęć dziecka – cudownie, ale tylko dla znajomych (to zresztą powinno być oczywiste, że zdjęć dzieci nie powinniśmy upubliczniać, nie tylko ze względu na nasze poszukiwania pracy, ale i bezpieczeństwo dziecka). W profilu publicznym nie powinnaś też wyrażać swoich politycznych poglądów. Pełen profesjonalizm – pamiętaj!

7. Zły ubiór

Wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną najlepiej kieruj się radami profesjonalistów, takimi jak te udzielone nam przez Monikę Jurczyk "Osę". Szefowie podpowiadają: jeśli źle się ubierzesz na rozmowę, to znaczy, że do pracy też będziesz ubierać się nieodpowiednio. Zwróć uwagę na buty – muszą być czyste i zadbane. Nie zapominaj też o torbie: żadnych dziecięcych dekoracji i plecaków rodem z gimnazjum.

8. Tatuaże

Masz tatuaż? A kto ich teraz nie ma, prawda? Niestety tatuaże nie pasują do niektórych stanowisk – taka recepcjonistka witająca gości w ekskluzywnym hotelu raczej nie powinna mieć dużych widocznych tatuaży. Dlatego raczej ukrywaj je podczas rozmowy o pracę. Licz się też z tym, że jeśli tę pracę dostaniesz, a twoje tatuaże nie pasują do wizerunku firmy, nadal będziesz musiała je ukrywać. 

10. Wyłącz telefon

To powinno być oczywiste, ale kiedy się denerwujemy, pędzimy, żeby zdążyć na rozmowę (dziecko jak zwykle w ważnych sytuacjach nie chciało zasnąć i wypuścić nas z domu), dlatego może się zdążyć, że zapomnimy go wyłączyć. To duży błąd. Pozostawienie go w trybie wibracji to też nie najlepszy pomysł – wibrujący w torebce telefon rozprasza i irytuje (a wiadomo, że akurat wszystkie przyjaciółki dzwonią, żeby pytać, czy dostałaś tę pracę).

11. Uścisk dłoni

Złe wrażenie na pracodawcach robi zbyt słaby uścisk dłoni. My, kobiety, dość często podajemy taką bezwładną dłoń podczas powitania, a to nigdy nie spotyka się z aprobatą. Hej, nie chodzi o to, by wyciskać przyszłemu szefowi łzy z oczu podczas powitania, ale uściśnij jego wyciągniętą dłoń. Normalnie, z pewnością siebie. Nie bój się.

12. Bądź przygotowana

Nie wpadaj do budynku i nie przebieraj się na szybko w toalecie, nie czesz włosów przed swoim odbiciem w szybie, nie chowaj na szybko dodatkowych kopii CV w torebce. Bądź spokojna, uśmiechnięta i pewna siebie. Mistrzyni swojego czasu. Przecież to potrafisz!

Zobacz też:

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? [WIDEO]

szukanie pracy po urlopie wychowawczym
Fotolia
Mama
Jak szukać pracy po urlopie wychowawczym? 5 prostych kroków do sukcesu
Kończy ci się urlop macierzyński lub wychowawczy i myślisz o powrocie do pracy? Chcesz znaleźć coś nowego? Przeczytaj rady eksperta i dowiedz się, jak w pięciu krokach znaleźć pracę swoich marzeń.

Mama wraca do pracy : ten moment musiał kiedyś nadejść, prawda? Jeśli szukasz nowego zajęcia i nie wiesz, jak zabrać się za poszukiwanie pracy po urlopie wychowawczym – te rady są dla ciebie! Zanim zabierzesz się za przygotowywanie i wysyłanie CV, zastanów się, czy są takie obszary, które mogłabyś poprawić w trakcie urlopu wychowawczego: może zapiszesz się na kurs językowy lub podszkolisz z innych potrzebnych ci do pracy zagadnień? Warto to zrobić przed staraniem się o nową pracę, żeby startować z lepszej pozycji. Joanna Dudziak, mama i specjalistka ds. kreowania wizerunku osobistego, podpowiada, jak znaleźć pracę po długiej przerwie spędzonej na opiece nad dzieckiem. Oto co powinnaś zrobić: Krok 1:  Przygotuj listę swoich osiągnięć zawodowych Szukając pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim, zacznij od sporządzenia roboczej listy wszystkich rzeczy, które zrobiłaś do tej pory. Zapisz wszystkie kursy, miejsca, w których pracowałaś, praktyki, które odbyłaś, a nawet szkolenia wewnętrzne w firmie, w której wcześniej pracowałaś – to wszystko może mieć znaczenie dla przyszłego pracodawcy. Pamiętaj, że nie wszystko musi być udokumentowane – jeśli nie masz certyfikatu, że ukończyłaś np. szkolenie z administracji organizowane przez twojego poprzedniego pracodawcę, to nie szkodzi.  - Pisząc o doświadczeniu zawodowym, pamiętajmy też o stażach i praktykach – podpowiada Joanna Dudziak. - Oprócz nazwy firmy i stanowiska zapiszmy zakres odpowiedzialności – nie obowiązków, tylko właśnie odpowiedzialności, bo często jest tak, że lista naszych obowiązków nie odpowiada temu, co naprawdę robimy w firmie, bo robimy dużo więcej! Umieść na liście swoje wykształcenie i inne osiągnięcia , np. nagrody. Byłaś pracownikiem roku? Pochwal się tym. Jeśli ukończyłaś studia ze świetnym wynikiem – nie zapomnij o tym...

edipresse.202107RKERGB75.jpg
Edipresse
Mama
Jak dostać pracę po urodzeniu dziecka
Czy mając małe dziecko, można znaleźć pracę? I to taką, która nie będzie zajmowała całego dnia, bo przecież chcesz widzieć, jak malec rośnie, i do tego da Ci satysfakcję?

Gdyby każdy miał pracę, która sprawia mu radość, to na świecie byłoby o połowę mniej nieszczęśliwych ludzi. Przesada? Porozmawiaj z kimś, kto tkwi w biurowym piekle. Opowie Ci, jak praca może zatruć życie. Dlaczego o tym piszemy? Urlop macierzyński, wychowawczy to dobry moment, aby pomyśleć o tym, co się do tej pory robiło, a raczej, co chciałoby się robić. Jeżeli twoja praca doprowadzała Cię do rozpaczy (lub myśl, że po urlopie musisz ją znaleźć), to właśnie nadszedł czas na działanie. Od czego zacząć? 1. Napisz CV i list motywacyjny Najpierw sprawdź, jak to dobrze zrobić, np. na stronie www.gazeta.pl/praca. Napisz dokładnie (najlepiej na jednej kartce), co robiłaś do tej pory, za jakie rzeczy odpowiadałaś, co osiągnęłaś (konkretnie, np. „Podwoiłam sprzedaż”). Nie możesz pochwalić się doświadczeniem zawodowym ? Napisz, co robiłaś, gdy chodziłaś do szkoły. Prowadziłaś drużynę harcerską? Byłaś wolontariuszem w szpitalu? To wszystko się liczy! Napisz, jakie są Twoje mocne strony, co potrafisz najlepiej (jeśli nie umiesz tego ocenić, porozmawiaj z najbliższymi). Dobre CV i list motywacyjny to podstawa. Trzeba je tak napisać, by zwrócono na Ciebie uwagę i zaproszono na spotkanie (spójrz na to oczami szefa). 2. Poszukaj ofert Znajdziesz je w urzędzie pracy, w gazetach, ale też na wielu stronach w internecie (np. www.infopraca.pl, www.jobguide.pl, www.wakaty.com.pl, www.work.only.pl, www.tylkopraca.com.pl, www.szybkopraca.pl, www.gazeta.pl/praca). Marzysz o posadzie w firmie X? Wyślij do niej (pocztą i przez internet) swoje CV i list motywacyjny. Po kilku dniach zadzwoń (np. do kadr, kierownika działu) i spytaj, czy doszły Twoje dokumenty. Nie szukają pracowników ? Nie szkodzi. Zadzwoń za jakiś czas i znowu za jakiś czas. Twoja determinacja zostanie nagrodzona. 3. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej Taka rozmowa trwa krótko. Dlatego...

jak napisać CV po urlopie wychowawczym
Fotolia
Mama
Wracasz do pracy? Sprawdź, jak dobrze sprzedać się w CV
Jeśli szukasz pracy, musisz dobrze się zareklamować, żeby twoje zgłoszenie wyróżniło się spośród setek innych i zaowocowało zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Poprosiliśmy Katarzynę Hadka, specjalistkę od marketingu treści, o rady, jak przygotować dobre CV po urlopie wychowawczym (i nie tylko!).

Podjęłaś decyzję (lub życie podjęło ją za ciebie): koniec urlopu wychowawczego, pora wracać do pracy! Jeśli zaznajomiłaś się już z ofertą rynku i wiesz, na jakim stanowisku chciałabyś pracować, realistycznie ustaliłaś swoje wymagania co do rodzaju zatrudnienia oraz płacy, pora wybrać ogłoszenia , które spełniają powyższe kryteria i wysłać CV. Potem wystarczy już tylko uzbroić się w cierpliwość... Podobno pierwsza odpowiedź przychodzi dopiero w okolicach setnego wysłanego zgłoszenia swojej kandydatury!  Jak zwiększyć swoje szanse i dobrze sprzedać się potencjalnemu przyszłemu pracodawcy? Oczywiście odpowiednio napisanym CV. Ale co to znaczy w przypadku mamy wracającej do pracy po urlopie wychowawczym? - To nie ma żadnego znaczenia, czy kobieta wraca do pracy po wychowawczym, czy nie – twierdzi Katarzyna Hadka, specjalistka od marketingu treści . - Zasady są zawsze takie same. Dobre CV to takie, które jest czytelne i przejrzyste oraz pasuje do stanowiska, na które się aplikuje. Złote zasady pisania CV Zasady pisania CV co jakiś czas się zmieniają. Teraz np. nie wpisujemy już stanu cywilnego, a jeszcze jakieś 10 lat temu robił to prawie każdy. Praktycznie nie do pomyślenia jest, żeby w klasycznym CV nie zamieścić swojego zdjęcia, możemy za to zrezygnować z pełnej daty urodzenia. Nie wysyła się też już CV w dokumencie tekstowym (np. utworzonym w programie Word), tylko w pliku PDF (programy tekstowe zazwyczaj pozwalają zapisać utworzony dokument w tym formacie, możesz też ściągnąć legalne darmowe programy z sieci, umożliwiające tworzenie plików PDF). O czym jeszcze powinnaś pamiętać pisząc CV?  Oto rady Katarzyny Hadka, z którymi przygotujesz profesjonalne CV:: 1.    Dostosuj CV do konkretnego stanowiska  Nie da się przygotować dobrego uniwersalnego CV. Im szerszy wachlarz poszukiwanych stanowisk i im bardziej te...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta