
Właśnie chcesz wrócić do pracy i całe to zamieszanie z pisaniem CV oraz chodzeniem na rozmowy kwalifikacyjne trochę cię stresuje? Kiedy dostajesz zaproszenie na rozmowę o pracę, wszystko zaczyna mieć dla ciebie znaczenie: to, w co się ubierzesz, kolor lakieru do paznokci, a nawet wysokość obcasa. Przebierasz się pięć razy, a w łazience oprócz idealnych kresek eyelinerem ćwiczysz uśmiech, uniesienie brwi i wygłaszasz kwestie, które – masz nadzieję – zagwarantują ci wygraną w tym wyścigu o pracę. Boisz się, że będziesz się jąkać albo powiesz coś niestosownego? Nie ty jedna. Portal Mamamia zebrał bardzo szczere wypowiedzi pracodawców, o tym, na co zwracają uwagę i co ich odstręcza od kandydatów. Zobacz, jakich błędów unikać:
1. Adres e-mail
Źle widziane są adresy z mało nowoczesnych domen (np. hotmail) lub mało profesjonalnych (buziaczek!). Najgorsze jednak jest podawanie adresu email do skrzynki w twojej obecnej pracy oraz wysyłanie CV z tego adresu! To duży błąd: po pierwsze pokazujesz w ten sposób, że oszukujesz swojego aktualnego pracodawcę, a po drugie – co jeśli ktoś będzie chciał się z tobą skontaktować, a ty już nie będziesz tam pracować? Pisanie do potencjalnego pracodawcy z adresu naszego obecnego pracodawcy jest po prostu nieprofesjonalne, dlatego pamiętajmy, żeby tego nie robić.
2. Spóźnienie
To wydaje się oczywiste, a jednak spóźnienia na rozmowę kwalifikacyjną nie należą do rzadkości. Lepiej przyjdź wcześniej i zaczekaj.
3. Za dużo informacji
Powstrzymaj się przed zdradzaniem zbyt wielu informacji na temat swoich problemów – czy to życiowych, czy zawodowych. Pracodawcy zapali się czerwona lampka w głowie, jeśli usłyszy, że koniecznie musisz dostać tę pracę, bo ledwo wiążesz koniec z końcem, a twoje koty chorują, karma jest droga, żłobek dziecka kosztuje fortunę, na dodatek nikt nie może ci pomóc w opiece nad dzieckiem, bo mieszkasz z dala od rodziny. Na domiar złego obecny szef tego nie rozumie, tylko dorzuca ci obowiązków, a o podwyżce nie ma nawet co marzyć... Sama widzisz: nie tędy droga! Powściągliwość i profesjonalizm: to dwa słowa na rozmowę o pracę.
4. Obgadywanie byłego szefa
Jak zauważył jeden z szefów cytowanych w Mamamia – jeśli oczerniasz swojego byłego szefa lub narzekasz na poprzednią pracę, możesz zapomnieć o nowej: "Generalnie ludzie, którzy tak robią mają problem ze zwierzchnikami i układaniem relacji ze współpracownikami".
5. Błędy w CV
O tym, jak napisać dobre CV już pisaliśmy, teraz kilka wskazówek od pracodawców: jakich błędów unikać. CV, które jest za długie – odpada. Idealnie jedna strona. Głupi adres mailowy (nie tylko domena, ale i login). Idealnie – imię i nazwisko lub inicjały i nazwisko). Wiele różnych zajęć w krótkim czasie – to też nie wygląda dobrze, bo sugeruje, że masz problemy, żeby zaangażować się na dłużej. Nawet czcionka może mieć znaczenie! Unikaj kursywy, nie pisz imienia i nazwiska mała literą – nawet jeśli ma być kreatywnie i inaczej- takie drobiazgi mają znaczenie dla rekruterów!
6. Profil na Facebooku
Większość pracodawców sprawdza kandydatów w internecie przed zaproszeniem ich na rozmowę o pracę. Jeśli twój profil na Facebooku jest publiczny – uważaj. Masa zdjęć dziecka – cudownie, ale tylko dla znajomych (to zresztą powinno być oczywiste, że zdjęć dzieci nie powinniśmy upubliczniać, nie tylko ze względu na nasze poszukiwania pracy, ale i bezpieczeństwo dziecka). W profilu publicznym nie powinnaś też wyrażać swoich politycznych poglądów. Pełen profesjonalizm – pamiętaj!
7. Zły ubiór
Wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną najlepiej kieruj się radami profesjonalistów, takimi jak te udzielone nam przez Monikę Jurczyk "Osę". Szefowie podpowiadają: jeśli źle się ubierzesz na rozmowę, to znaczy, że do pracy też będziesz ubierać się nieodpowiednio. Zwróć uwagę na buty – muszą być czyste i zadbane. Nie zapominaj też o torbie: żadnych dziecięcych dekoracji i plecaków rodem z gimnazjum.
8. Tatuaże
Masz tatuaż? A kto ich teraz nie ma, prawda? Niestety tatuaże nie pasują do niektórych stanowisk – taka recepcjonistka witająca gości w ekskluzywnym hotelu raczej nie powinna mieć dużych widocznych tatuaży. Dlatego raczej ukrywaj je podczas rozmowy o pracę. Licz się też z tym, że jeśli tę pracę dostaniesz, a twoje tatuaże nie pasują do wizerunku firmy, nadal będziesz musiała je ukrywać.
10. Wyłącz telefon
To powinno być oczywiste, ale kiedy się denerwujemy, pędzimy, żeby zdążyć na rozmowę (dziecko jak zwykle w ważnych sytuacjach nie chciało zasnąć i wypuścić nas z domu), dlatego może się zdążyć, że zapomnimy go wyłączyć. To duży błąd. Pozostawienie go w trybie wibracji to też nie najlepszy pomysł – wibrujący w torebce telefon rozprasza i irytuje (a wiadomo, że akurat wszystkie przyjaciółki dzwonią, żeby pytać, czy dostałaś tę pracę).
11. Uścisk dłoni
Złe wrażenie na pracodawcach robi zbyt słaby uścisk dłoni. My, kobiety, dość często podajemy taką bezwładną dłoń podczas powitania, a to nigdy nie spotyka się z aprobatą. Hej, nie chodzi o to, by wyciskać przyszłemu szefowi łzy z oczu podczas powitania, ale uściśnij jego wyciągniętą dłoń. Normalnie, z pewnością siebie. Nie bój się.
12. Bądź przygotowana
Nie wpadaj do budynku i nie przebieraj się na szybko w toalecie, nie czesz włosów przed swoim odbiciem w szybie, nie chowaj na szybko dodatkowych kopii CV w torebce. Bądź spokojna, uśmiechnięta i pewna siebie. Mistrzyni swojego czasu. Przecież to potrafisz!
Zobacz też: