Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mama

Rady dla początkującej mamy

Macierzyństwo wydaje się tak trudne, jak prowadzenie samochodu w zatłoczonym mieście. Gubisz się wśród zakazów i nakazów. Czy wszystkie są równie ważne.

Początkowo macierzyństwo wydaje się tak trudne, jak prowadzenie samochodu w zatłoczonym mieście. Gubisz się wśród zakazów i nakazów. Czy wszystkie są równie ważne.

Czujesz się złą matką, bo znów położyłaś maleństwo do łóżeczka bez kąpieli? Co więcej, zrobiłaś to później niż zwykle. Większość żelaznych zasad sprawdza się tylko w poradnikach. Jedno dziecko już pierwszej nocy po wyjściu ze szpitala uśnie w swoim łóżeczku i będzie tam spać przez następne kilka lat. Inne, nim dojrzeje do samodzielnego spania, trzeba nosić na rękach. Gdy nabierzesz wprawy, przekonasz się, kiedy można postępować elastycznie.

ZASADA 1. Zawsze karm noworodka po dziesięć minut z każdej piersi
Szybko zorientujesz się, ile czasu rzeczywiście potrzebuje Twoje dziecko. Czy opróżni pierś w pięć minut i zaśnie najedzone, czy raczej będzie przysypiać lub rozglądać się podczas ssania. Maluch, który szybko się najada, zezłości się, gdy spróbujesz karmić go dłużej, niż potrzebuje. A jeśli ma słabszy odruch ssania, może potrzebować nawet czterdziestu minut, by się najeść. Będzie nieszczęśliwy, gdy odstawisz go wcześniej.
Rada dotycząca karmienia noworodka
Ustal z dzieckiem indywidualny czas karmienia, nieważne czy będzie to dziesięć minut, czy godzina. Widać tyle mu potrzeba. A jak poznać, że malec się najada? Jeśli regularnie przybiera na wadze i moczy siedem do dziesięciu pieluszek na dobę, na pewno zjada wystarczającą ilość Twojego mleczka.

ZASADA 2. Nie odkładaj najedzonego noworodka, póki mu się nie odbije
Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych butelką, które podczas jedzenia częściej połykają powietrze. Natomiast dzieci karmione piersią nie zawsze potrzebują odbijania.
Rada dotycząca karmienia noworodka
Gdy po każdym karmieniu nosisz maluszka pół godziny, czekając, aż mu się wreszcie odbije – a przechylanie go, masowanie plecków nie przynoszą skutku – to prawdopodobnie on tego nie potrzebuje. Spokojnie uśnie bez odbijania. A może zamiast noszenia w pozycji pionowej i klepania po pleckach spróbujesz na chwilę położyć dziecko na brzuszku? Jeśli i wtedy nie usłyszysz wyczekiwanego dźwięku, nie męcz siebie i jego.

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Noworodek
Noworodek w domu
Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować.

Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować. Kiedy nowego domownika pierwszy raz wykąpać, gdzie go ułożyć. Sprawdź to, nim nadejdzie ten wyjątkowy dzień. Pierwsze spotkanie na świecie – pierwsza podróż (ze szpitala do domu) i pierwsze ubranko, pierwsze karmienie i noc we własnym łóżeczku... To wszystko może Ci się wydawać dość skomplikowane. Tyle czynności do wykonania, i jeszcze do tego chcesz je zrobić jak najlepiej... Pomożemy Ci w tym. Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie noworodka Nie przesadzaj ze sterylną higieną. Owszem, trzeba zrobić porządek – ale nie używaj płynów odkażających. Kontakt z domowymi bakteriami to dla układu odpornościowego malca doskonały trening obrony przed mikrobami. Mieszkanie powinno być wywietrzone (uważaj na przeciągi), optymalna temperatura to 20–22 stopni C. Zawczasu przygotuj łóżeczko. Jeśli nawet w nocy będziesz spać z noworodkiem, to w ciągu dnia i tak się przyda. Zrezygnuj z baldachimu, który gromadzi kurz i ogranicza dostęp świeżego powietrza. Pięknie urządzony i pełen zabawek pokój dla noworodka tak naprawdę bardziej potrzebny jest... rodzicom. Jeśli więc Cię na to nie stać – nie martw się. Gdzie przewijać noworodka Warto kupić wygodny przewijak z miękką ceratką – ułożysz go na komodzie lub na łóżeczku. Obok postaw kosz na zużyte rzeczy, a także kosmetyki i plastikową miseczkę na wodę. Na wyciągnięcie ręki miej pieluszki i ubranka na zmianę. Nie warto kupować ich wiele, bo szybko będą za małe. Na początek wystarczy kilka pajacyków, dwie, trzy pary śpioszków, dwa, trzy kaftaniki zapinane z przodu, dwie, trzy pary skarpetek, kilka paczek pieluszek w najmniejszym rozmiarze. Czy wywieźć psa lub kota, gdy w domu jest noworodek Nie trzeba pozbywać się zwierzaka. Zadbany, dobrze ułożony czworonóg nie stanowi dla malucha...

Pielęgnacja
W pokoiku niemowlęcym
Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć?

Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność, zwłaszcza jeśli możesz przeznaczyć dla niego osobny pokoik. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć? Sypialnia dla niemowlęcia musi być też wygodna dla ciebie. Młodej mamie wszystko wydaje się niezbędne. Zastanów się, co naprawdę jest Ci potrzebne i nie daj się ponieść pokusie urządzenia „najsłodszego pokoiku na świecie”. Sprzęty dla malucha muszą być praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości i bezpieczne. Najlepiej na początek wybierz tylko te niezbędne. Z czasem dokupisz kolejne, odpowiednie do potrzeb rosnącego dziecka. Podpowiemy, co na pewno Ci się przyda. Łóżeczko Jest konieczne – to w nim będzie się koncentrować życie dziecka przez pierwszych kilka miesięcy. Łóżeczka produkowane są w dwóch wymiarach: 120x60 oraz 140x70 cm. W większym malec będzie spał do trzecich urodzin. Są modele, które rosną wraz z właścicielem – po rozmontowaniu boków zrobisz z nich tapczanik, powiększając nawet długość spania. Wybierz łóżeczko z szufladami lub pojemnikiem na pościel i trzystopniową regulacją wysokości materaca – w miarę rozwoju malucha dno będziesz opuszczać. Przydadzą się wyjmowane szczebelki lub opuszczana boczna ścianka – kiedy pociecha zacznie chodzić, sama wydostanie się z łóżeczka. Dobra rada: zastanów się, czy warto kupować kołyskę (to ok. 200 zł). Łatwo ululać w niej maleństwo, ale szybko będzie mu ciasno i niebezpiecznie, gdy zacznie się przekręcać na boki. Może poszukasz łóżeczka z biegunami (które można rozmontować)? To model bez szuflad. Materac i pościel Materacyk powinien być dość twardy. Może mieć wypełnienie naturalne (z trawy morskiej lub włókna kokosowego), lecz mniej alergizująca jest pianka poliuretanowa. Najważniejsze, by był nowy. W używanym są roztocza i kurz. Jeśli nie ma zdejmowanego pokrowca, który...

Rozwój
Budowanie bezpiecznego otoczenia dla Twojego dziecka
Zastanawiając się gdzie dziecko będzie sypiać lub zaczynając urządzać pokój dziecinny, warto pamiętać o bezpieczeństwie malucha.

Zastanawiając się gdzie dziecko będzie sypiać lub zaczynając urządzać pokój dziecinny, warto pamiętać o następujących wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa: • Łóżeczko powinno być wystarczająco głębokie by dziecko było w nim bezpieczne, a odległości między szczebelkami nie powinna być mniejsza niż 45-65 mm (można to sprawdzić wkładając między nie puszkę coli – nie powinna się zmieścić) aby nie utknęła między nimi główka dziecka. • Jeśli kupujecie używane pomalowane łóżeczko, zdrapcie całą farbę i pomalujcie je ponownie farbą nie zawierającą ołowiu. Jeśli dziecko będzie wdychać pył lub opary zawierające ołów, może ulec zatruciu ołowiem, co może spowodować trudności z nauką oraz problemy neurologiczne. • Sprawdź łóżeczko i upewnij się, że materac jest dobrze dopasowany; w rogach łóżeczka nie powinno być żadnych wypustek, a szczyty łóżeczka nie powinny mieć dekoracyjnych wycięć, w które mogłyby dostać się kończyny dziecka. • Układaj dziecko do snu w pozycji na plecach, aby zmniejszyć ryzyko Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS). • Nie umieszczaj w łóżeczku poduszki. Dla bezpiecznego snu dziecko potrzebuje sztywnej, płaskiej powierzchni. • Kiedy nie jesteś w pokoju z dzieckiem upewnij się, że opuszczana ścianka łóżeczka jest podniesiona i zablokowana. • Ustaw łóżeczka z dala od okien, grzejników, lamp, dekoracji ściennych, zasłon i mebli, na które dziecko mogłoby się wspiąć i wypaść z łóżeczka. • Unikaj zasłon i rolet ze sznurami – zwisające sznurki niosą ryzyko uduszenia. Jeśli już masz je zainstalowane, koniecznie podwiąż wiszące sznurki. • Kiedy dziecko nauczy się stawać na czworakach, będziecie musieli zdjąć tą śliczną karuzelę i inne zabawki wiszące nad łóżeczkiem. Kiedy maluch nauczy się podciągać do stania, zdejmijcie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz