Reklama

Początkowo macierzyństwo wydaje się tak trudne, jak prowadzenie samochodu w zatłoczonym mieście. Gubisz się wśród zakazów i nakazów. Czy wszystkie są równie ważne.

Reklama

Czujesz się złą matką, bo znów położyłaś maleństwo do łóżeczka bez kąpieli? Co więcej, zrobiłaś to później niż zwykle. Większość żelaznych zasad sprawdza się tylko w poradnikach. Jedno dziecko już pierwszej nocy po wyjściu ze szpitala uśnie w swoim łóżeczku i będzie tam spać przez następne kilka lat. Inne, nim dojrzeje do samodzielnego spania, trzeba nosić na rękach. Gdy nabierzesz wprawy, przekonasz się, kiedy można postępować elastycznie.

ZASADA 1. Zawsze karm noworodka po dziesięć minut z każdej piersi
Szybko zorientujesz się, ile czasu rzeczywiście potrzebuje Twoje dziecko. Czy opróżni pierś w pięć minut i zaśnie najedzone, czy raczej będzie przysypiać lub rozglądać się podczas ssania. Maluch, który szybko się najada, zezłości się, gdy spróbujesz karmić go dłużej, niż potrzebuje. A jeśli ma słabszy odruch ssania, może potrzebować nawet czterdziestu minut, by się najeść. Będzie nieszczęśliwy, gdy odstawisz go wcześniej.
Rada dotycząca karmienia noworodka
Ustal z dzieckiem indywidualny czas karmienia, nieważne czy będzie to dziesięć minut, czy godzina. Widać tyle mu potrzeba. A jak poznać, że malec się najada? Jeśli regularnie przybiera na wadze i moczy siedem do dziesięciu pieluszek na dobę, na pewno zjada wystarczającą ilość Twojego mleczka.

ZASADA 2. Nie odkładaj najedzonego noworodka, póki mu się nie odbije
Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych butelką, które podczas jedzenia częściej połykają powietrze. Natomiast dzieci karmione piersią nie zawsze potrzebują odbijania.
Rada dotycząca karmienia noworodka
Gdy po każdym karmieniu nosisz maluszka pół godziny, czekając, aż mu się wreszcie odbije – a przechylanie go, masowanie plecków nie przynoszą skutku – to prawdopodobnie on tego nie potrzebuje. Spokojnie uśnie bez odbijania. A może zamiast noszenia w pozycji pionowej i klepania po pleckach spróbujesz na chwilę położyć dziecko na brzuszku? Jeśli i wtedy nie usłyszysz wyczekiwanego dźwięku, nie męcz siebie i jego.[CMS_PAGE_BREAK]

ZASADA 3. Codziennie kładź noworodka spać o tych samych godzinach
Zasypiasz o 23.00, a wstajesz o 7.00 rano? To wspaniale. Ale czy nie zdarza Ci się, że masz ochotę posiedzieć dłużej, aż skończy się film w telewizji? Z dzieckiem jest podobnie – kiedy nie są śpiące, nic nie zmusi ich do spania. Jeśli przeczytasz, że malec w danym wieku potrzebuje dwóch drzemek w ciągu dnia, a Twojemu wystarcza jedna, czterogodzinna, albo przeciwnie – śpi trzy razy po pół godziny i wstaje wypoczęty, nie martw się na wyrost.
Rada dotycząca snu noworodka
Nie zmuszaj swojego maluszka do spania w ciągu dnia jedynie dla zasady. Kiedy widzisz, że wyraźnie nie ma na to ochoty, z pewnością będzie marudzić w łóżeczku. Jeśli natomiast w ciekawy dla siebie sposób spędzi godzinę lub dwie, najczęściej sam uśnie, gdy poczuje się zmęczony. Przekonasz się, że lepiej spędzić dłuższą chwilę w towarzystwie bawiącego się smyka, niż zmarnować ten czas na mozolne usypianie go, noszenie, odkładanie do łóżeczka i wyjmowanie płaczącego.

ZASADA 4. Przestrzegaj stałej pory wieczornej kąpieli noworodka
Dziecko, które jeszcze nie raczkuje, nie chodzi, nie bawi się w piaskownicy i nie sprawdza głębokości każdej kałuży na spacerze, rzadko brudzi się na tyle, by wymagało codziennej, dokładnej kąpieli w wanience. Możesz więc postępować w zależności od potrzeb.
Rada dotycząca kąpania noworodka
Jeśli na co dzień dbasz o dokładne mycie wodą (a nie wyłącznie chusteczkami nasączanymi balsamem) okolic krocza, fałdek na szyi i buzi dziecka, możesz od czasu do czasu zrobić smykowi „dzień brudasa”. Zamiast wieczornej kąpieli może się rano popluskać w wannie z Tobą lub ze starszym rodzeństwem. To okazja do wspólnej zabawy w wodzie. Pamiętaj, że dla niektórych dzieci kąpiel jest ważną częścią rytuału przygotowującego do snu. Uspokaja je, odpręża.

Nie zapominaj, że dobra mama to szczęśliwa mama szczęśliwego noworodka
A nie ta, która – punkt po punkcie – realizuje zadania z jakiegoś poradnika. Nim zestresujesz się, że znów czegoś nie zrobiłaś, zastanów się, czy naprawdę było to konieczne. Może w tym czasie świetnie bawiłaś się z maluchem?

PIĘĆ zasad, których łamać nie wolno dla dobra noworodka
Troska o zdrowie, prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo malucha to Twoje podstawowe zadanie. Nigdy nie lekceważ sytuacji niebezpiecznych.
1. Zapinaj dziecko w foteliku samochodowym. Chroni on przed urazami i o ponad 70 proc. zmniejsza ryzyko śmierci w wyniku poważnego wypadku.
2. Nie zostawiaj noworodka samego w wannie. Nawet gdy jest duże, może się zachłysnąć, a nawet utopić w kilku centymetrach wody.
3. Nie podawaj dziecku aspiryny. U niektórych dzieci powoduje ona tzw. zespół Reye'a. To poważne powikłanie, które może doprowadzić nawet do śmierci.
4. Nie pal przy dziecku i na to nie pozwalaj. Bierne palenie prowadzi do wielu chorób, np. astmy.
5. Układaj noworodka do snu na pleckach lub boku. W takiej pozycji o połowę maleje ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Reklama

Antonina Kozłowska,
Konsultacja: dr n. med Maria Rudzińska-Chazan, pediatra

Reklama
Reklama
Reklama