
Dlaczego pielęgnacja ran po zabiegach ginekologicznych jest tak ważna?
Katarzyna Trzpiel: Rany po zabiegach ginekologicznych należy szczególnie pielęgnować ze względu na sąsiedztwo. W tych okolicach ciała są licznie skolonizowane drobnoustroje, takie jak: gronkowce, paciorkowce, Escherichia coli i inne pałeczki Gram ujemne. Mogą one wywołać zakażenia ran.
Jak rozpoznać, że doszło do zakażenia rany i jak należy w takim przypadku postępować?
Katarzyna Trzpiel: Objawem zakażenia mogą być: zaczerwienienie, obrzęk, podwyższona ciepłota w operowanej okolicy, opóźnione gojenie się rany, wysięk, dyskomfort, ból. Objawy te można dosyć łatwo zaobserwować w czasie zmiany opatrunku, ważne są też odczucia osoby po operacji. W przypadku stwierdzenia powyższych objawów należy szybko skontaktować się z lekarzem, który zaleci specjalny sposób postępowania i przepisze leki zwalczające zakażenie (antybiotyki). Nie należy stosować antybiotyków czy maści z antybiotykiem na własną rękę.
Warto przeczytać: Miałam plastykę pochwy. Czy mogę ponownie urodzić?
Jakie czynności pielęgnacyjne należy bezwzględnie wykonywać u kobiety po operacji ginekologicznej?
Katarzyna Trzpiel: Istotne znaczenie ma codzienne mycie lub kąpiel. Oczywiście w czasie mycia/kąpieli należy uważać na opatrunek – starajmy się w miarę możliwości go nie zamoczyć. Można go ewentualnie zabezpieczyć specjalnym wodoodpornym opatrunkiem. Jeśli opatrunek zostanie zamoczony, należy go zmienić na czysty.
Ważna jest też codzienne zmiana bielizny osobistej, częsta zmiana pościeli, regularne wietrzenie pomieszczenia, zachowanie czystości otoczenia osoby chorej.
Jak dbać o ranę po operacji narządów rodnych? O czym trzeba koniecznie pamiętać?
Katarzyna Trzpiel: Przede wszystkim o zachowaniu sterylnych warunków. Po operacji narządów rodnych należy utrzymywać opatrunek na ranie aż do czasu jej całkowitego zagojenia. Zawsze przed zmianą opatrunku należy pamiętać o umyciu i dokładnym osuszeniu rąk.
Opatrunek wymaga zmiany, gdy jest wilgotny, zabrudzony i/lub odklejony; nowy powinien być jałowy, czysty i suchy. W czasie zmiany opatrunku powinno się stosować specjalne preparaty do odkażania, dezynfekcji ran. Nie powinny one zawierać alkoholu, który dodatkowo może podrażnić ranę. Nie wolno dotykać tych części opatrunku, które mają przylegać bezpośrednio do rany.
W jakim czasie rana po operacji powinna się zagoić?
Katarzyna Trzpiel: Rana po zabiegu powinna się zagoić w ciągu około siedmiu dni (mam tu na myśli zamknięcie się rany, czyli cięcia na skórze). Powrót skóry i okolicznych tkanek do kondycji sprzed zabiegu zajmuje więcej czasu, może potrwać nawet kilka miesięcy.
Czas gojenia rany zależy od wielu czynników, m.in. od stanu zdrowia pacjenta, choroby podstawowej i chorób dodatkowych, zastosowanego leczenia (niektóre leki wpływają na stan skóry, a tym samym mogą opóźniać gojenie). Jeśli rana nie zagoi się w odpowiednim czasie należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli nie ma objawów zakażenia być może opóźnione gojenie jest spowodowane skłonnościami operowanej osoby i dodatkowymi czynnikami.
Należy pamiętać, że nawet do pół roku po operacji należy unikać wysiłku, dźwigania, cięższych prac. Warto w tym czasie zadbać o ogólną kondycję całego organizmu i stan skóry, tj. należy odpoczywać, odpowiednio się odżywiać, nawilżać skórę odpowiednimi kremami czy balsamami, ruszać się, stosować odpowiednią rehabilitację.
Dziękuję za rozmowę!
Polecamy: Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?
Katarzyna Trzpiel – jest magistrem pielęgniarstwa, specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. W zawodzie pracuje od dwudziestu pięciu lat, w tym czasie pracowała na różnych oddziałach, m.in. urologii, intensywnej terapii. Od 2006 związana z ortopedią i zakażeniami szpitalnymi. Jest autorką wielu publikacji na tematy zawodowe, szczególnie z zakresu zapobiegania zakażeniom szpitalnym.
Publikacja jest możliwa dzięki akcji "Jestem przy Tobie", w ramach której niesiona jest pomoc kobietom dotkniętym rakiem narządów płciowych oraz ich bliskim.