Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
coaching
Fotolia
Mama

Coaching jako nowa terapia rodzinna

Coaching to narzędzie rozwoju osobistego, które stało się bardzo modne w świecie biznesu. A family-coaching to specjalny program opracowany dla rodziców. Przeczytaj, na czym dokładnie on polega i jakie problemy pozwala rozwiązać.

Dlaczego tak wielu biznesmenów korzysta z coachingu? Bo dzięki niemu można odkryć swój potencjał, ustalić i ułożyć w odpowiedniej kolejności własne cele. To punkt wyjścia na drodze do sukcesu. Z tych samych metod treningowych mogą też korzystać rodzice, którzy mają problemy ze swoim maluchem. O tym, jak wygląda taki coaching dla rodziców* i co można dzięki niemu osiągnąć, rozmawiamy z Magdaleną Macyszyn, coachem i współwłaścicielką firmy family-coaching.pl.

W czym coaching jest lepszy od tradycyjnej psychoterapii?

Nie jest lepszy, to po prostu inna metoda. Psychoterapia dotyczy przeszłości i zrozumienia istoty problemu (rozłożenia go na czynniki pierwsze), natomiast coaching to proces rozwoju skoncentrowany na przyszłości, działaniu i rozwiązaniu konkretnego problemu. Każde spotkanie z trenerem powinno nas przybliżać do określonego celu.

Co może być tym celem?

Rodzice sami sobie go wyznaczają. Ja tylko pomagam im w tym, zadając odpowiednie pytania. Próbujemy dociec, co w ich rodzinie jest nie tak, jak wygląda ich idealny (wymarzony) obraz. Celem może być to, by zapanować nad wybuchami złości u dziecka lub zazdrością o młodsze rodzeństwo. Niektóre mamy wracające do pracy nie mogą sobie poradzić z podziałem obowiązków w domu, inne nie są w stanie uporać się z tym, że ich dziecko nie jest lubiane w przedszkolu lub ciągle płacze.

Niedawno pracowałam z kobietą, która rozwodziła się z mężem i nie chciała, by dzieci na tym ucierpiały. Wielu rodziców szuka metody na to, by dziecko więcej pomagało w domu i sprzątało zabawki. Zdarzają się też takie przypadki, że klienci chcą się przygotować na to, że w ich domu pojawi się dziecko. Mamy coraz więcej wykształconych i świadomych rodziców, którzy chcą być perfekcyjni w swoim rodzicielstwie i przygotowani absolutnie na wszystko. Tego akurat nie da się osiągnąć, ale mogę ich przygotować na to, czego boją się najbardziej lub czego potrzebują w danym momencie.

A zdarzają się przypadki, że rodzice oczekują niemożliwego?

Tak bywa. Niektórzy wymyślają sobie, jakie ma być ich dziecko. Wtedy staramy się, by zrozumieli je, wiedzieli, czemu w określony sposób reaguje, skąd zmiany w jego zachowaniu. Czasami w trakcie spotkania okazuje się, że mama jest w depresji i potrzeba jej konkretnych leków a nie coachingu.

I co na przykład doradziły panie mamie, która była w trakcie rozwodu?

Nie podajemy gotowych rad. Najlepsze rozwiązanie zawsze pada z ust klienta. W tym konkretnym przypadku mama zdała sobie sprawę z tego, że od dawna nie robiła nic fajnego i przyjemnego ze swoimi dziećmi. Dba o nie, gotuje, ubiera, karmi, zarabia na dom, ale nie starcza jej już sił na zabawy i wspólny relaks. Od lat nie była z dziećmi na wakacjach. Jako rodzina nie gromadzili wspólnych, dobrych wspomnień. Celem w tym wypadku było zaplanowanie i zorganizowanie wspaniałej rodzinnej majówki i... przysłanie zdjęć do nas. Bo taka obietnica dodatkowo mobilizuje.

Jak wygląda sesja coachingu rodzicielskiego i ile kosztuje taka terapia?

Zwykle są to trzy spotkania w tygodniowych odstępach. Potem robimy 21 dni przerwy i umawiamy się na telekonferencję (np. rozmowę przez Skype), by omówić efekty. Koszt jednej sesji to 200–400 zł. Najpierw jednak nasi klienci wysyłają do nas wypełnioną ankietę. Są w niej pytania dotyczące ich oczekiwań, sytuacji rodzinnej (ile mają dzieci i w jakim wieku) oraz stanu zdrowia. Często rodzice nie radzą sobie z chorobą dziecka, np. Zespołem Aspergera, autyzmem czy wadami wrodzonymi. Każdą ankietę analizuję ja i moja partnerka – Michalina Gajewska, która jest psychologiem dziecięcym. Tym zresztą wyróżniamy się na rynku, że nad każdym przypadkiem pracuje coach i psycholog dziecięcy, który doskonale potrafi wyłapać różne dysfunkcje u dziecka, umie też dobrać metody do wieku smyka. Obie jesteśmy mamami. Wspólnie ustalamy, jaka strategia będzie najlepsza dla danej rodziny. Pierwsze spotkanie coachingowe trwa około półtorej godziny. Zawsze rozmawiamy tylko z rodzicami i staramy się poznać ich mocne strony. Bo każdy je ma!

Większość Polaków nie potrafi wymienić swoich mocnych stron, skupiamy się tylko na wadach. Jak w takim razie odkrywacie te zalety?

To prawda. Często gonimy swoją niedoskonałość, zamiast szlifować to, co w nas najlepsze. W coachingu jest wiele sposobów na określenie mocnych stron. Wszystkich nie mogę zdradzić, ale bardzo pomocnym ćwiczeniem jest rysowanie dużego kwiatka, gdzie każdy płatek jest jedną rolą życiową, w którą wchodzimy, np. jako matka, żona, córka, siostra, przyjaciółka, sąsiadka, pracownik... U każdego to mogą być różne role. W każdym płatku wpisujemy też to, co nam najlepiej wychodzi w tej roli, np. jako żona jestem czuła, jako pracownik jestem dokładna, jako przyjaciółka jestem słowna (wpisujemy jak najwięcej określeń). Na koniec patrzymy, czy jakieś określenia powtarzają się lub można je sprowadzić do wspólnego mianownika. To oczywiście tylko ćwiczenie, często już w trakcie rozmowy wyłapujemy i wypisujemy sobie na kartce wszystkie atuty. Potem zastanawiamy się, które z nich będą pomocne w osiągnięciu celu.

Czy jest jakaś różnica w tym, jak do coachingu podchodzą tatusiowie a jak mamy?

Mamy są na początku przerażone, bo widzą ogromną ilość powiązań między różnymi działaniami. Skupiamy się np. na tym, by dziecko samo zasypiało w łóżeczku, a tu się okazuje, że ważna jest jeszcze dieta, zabawy w ciągu dnia, czas spędzony z maluchem, relacje z dziadkami, rówieśnicy itd. Tatusiowie natomiast mają w sobie dziecięcy entuzjazm i wiarę, że wszystko się uda. I takie podejście też ma swoje plusy. Coach nikogo nie ocenia i nie wytyka błędów. Jest jak obserwator, wspiera, pokazuje inną perspektywę. Czasem nagrywamy sesje, by rodzice  zobaczyli siebie z boku lub dostrzegli, jakie postępy zrobili.
 

*Coaching rodzicielski, jako metoda pracy z rodzicami, istnieje w USA od 2000 roku (w Polsce od 2010). Z szacunków Polskiej Izby Coachingu wynika, że tuż po coachingu biznesowym, to coaching rodzicielski rozwija się najbardziej dynamicznie.

 


ZOBACZ TEŻ: Mamo, co powinnaś wiedzieć o szczęściu – 7 ciekawych faktów
 

 

Co się działo na warsztatach „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” Zobacz naszą relację! [WIDEO]

para, związek
Problemy z zajściem w ciążę
Coaching płodności – co to takiego?
Czasem długie starania o dziecko mogą być dużym obciążeniem psychicznym dla pary. Można się wtedy zgłosić do coacha płodności. Co to jest coaching płodności, czym się zajmuje, jak może pomóc?

Kiedy staracie się o dziecko i nie wszystko idzie zgodnie z planem, pojawia się złość, żal, nerwy i zniecierpliwienie. Nierzadko zaczynacie się nawzajem obwiniać, a kłótnie generują dodatkowy stres, który nie pomaga w zajściu w ciążę. Jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko od dłuższego czasu, powinniście zgłosić się do lekarza i wykonać badania.   Przeczytaj, jakie badania zabrać ze sobą do kliniki leczenia bezpłodności   Jednak długi proces leczenia, liczne badania, nieskuteczne próby to jedno, a stres z nimi związany, to co innego. Jak sobie poradzić z tą obciążającą sytuacją? Jest wiele sposobów: można spróbować psychoterapii albo zgłosić się do coacha płodności. Co to jest coaching płodności? Coaching płodności to młoda w Polsce instytucja, która z powodzeniem od lat pomaga parom starającym się o dziecko w wielu krajach na świecie. Celem coachingu jest uspokojenie huśtawki emocji: od skrajnej radości, że tym razem na pewno się uda, po łzy zawodu i wzajemne obwinianie. Pomoże uporządkować myśli, zrelaksować się, czasem zreorganizować życie, zmienić dietę, zastanowić się nad jakością odpoczynku. Czy stres może być przyczyną niepłodności? Czym zajmuje się coach płodności? Coach pomaga parze skupić się na tym, co dla nich najważniejsze, znaleźć w sobie potrzebną energię do starań i opanować niepotrzebne negatywne emocje, jakie wiążą się z długim i drogim leczeniem niepłodności. Jednak coach współpracuje nie tylko z parami, które leczą niepłodność, także z takimi, które nie kwalifikują się do programu leczenia niepłodności, ale mają problemy z zajściem w ciążę i przygotowaniem się na potomka. Bezpłodność i niepłodność - czym się różnią?   Czasami wystarczą małe zmiany: wybrać owoc zamiast batona, pójść na rower, zamiast wieczorem kończyć projekt do pracy, ustąpić...

Bronisław Komoowski, wybory prezydenckie 2015, debata prezydencka, polityka prorodzinna
fot. Wikipedia
Aktualności
Mamy odpowiedzi Bronisława Komorowskiego!
Obaj kandydaci na Urząd Prezydenta otrzymali od nas pytania dotyczące polityki prorodzinnej, jaką zamierzają prowadzić. Publikujemy odpowiedzi otrzymane od Bronisława Komorowskiego.

W trakcie kampanii prezydenckiej 2015 r. padło wiele różnych deklaracji. W ramach naszej „Małej Debaty Prezydenckiej” chcieliśmy usłyszeć, w jaki sposób obaj kandydaci chcą wspierać po wygranych wyborach rodziców i osoby, które dopiero myślą o założeniu rodziny. Oto odpowiedzi na trzy – naszym zdaniem – kluczowe pytania, dotyczące opieki zdrowotnej, posyłania sześciolatków do szkoły i tworzenia warunków, aby polskim rodzicom żyło się lepiej. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne w dokonaniu właściwego wyboru – już w tę niedzielę, 24 maja 2015 r. Czytaj też: Gdzie rodzinom z dziećmi żyje się najlepiej?   W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna? Bronisław Komorowski:  Przez całą pierwszą kadencję poszukiwaliśmy w Kancelarii rozwiązań, które pozwalają usuwać bariery ograniczające wśród potencjalnych rodziców swobodę decyzji o posiadaniu dziecka, a zwłaszcza kolejnych dzieci. Przygotowaliśmy Program Polityki Rodzinnej „Dobry Klimat dla Rodziny" i  realizujemy kolejno jego postulaty.  Wśród głównych priorytetów Programu Polityki Rodzinnej są m.in. działania na rzecz godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Wydłużyliśmy urlop macierzyński i wprowadziliśmy urlop rodzicielski , który pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad dzieckiem przez 52 tygodnie przy zachowaniu ochrony przez utratą miejsca pracy i z zasiłkiem macierzyńskim przez cały okres urlopu. W Sejmie znajduje się tzw. ustawa rodzinna, której celem jest doskonalenie warunków korzystania z tych rozwiązań w taki sposób, aby to rodzice swobodnie mogli decydować o zasadach jego wykorzystywania przez matkę i ojca. Ustawa ta uprości i uelastyczni system urlopów związanych z opieką nad dziećmi,...

mama, dziecko, praca, urlop rodzicielski
Fotolia
Aktualności
Wydłużony urlop macierzyński – pomaga, czy szkodzi?
Jak sprawdził się wydłużony urlop macierzyński w praktyce? Jakie są dobre, a jakie złe strony rocznego urlopu rodzicielskiego – komentuje ekspert Ewa Misiak.

Co warto wiedzieć o urlopie rodzicielskim Rok temu rząd wydłużył urlop rodzicielski z 6 do 13 miesięcy . Od 17 czerwca 2013 r. rodzice mogą skorzystać z wydłużonego urlopu na opiekę i wychowanie dziecka.  Mają do wykorzystania: 14 tygodni macierzyńskiego przysługującego matce 6 tygodni urlopu dodatkowego przysługującego dla matki lub ojca 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, przysługującego również dla matki lub ojca. Zobacz: Wnioski o urlopy dla rodziców   Urlop rodzicielski w liczbach Najnowsze dane ZUS z kwietnia 2014 rok pokazują, że z możliwości wykorzystania rocznego  urlopu rodzicielskiego skorzystało już ponad 120 tys. rodziców. Liczby wskazują także, że z urlopu rodzicielskiego zdecydowanie częściej korzystają matki niż ojcowie. Dane ZUS pokazują jeszcze jeden ciekawy trend w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku po raz pierwszy od 4 lat odnotowano wzrost liczby urodzeń.  Czyżby była to zasługa wydłużonego urlopu rodzicielskiego?   Urlop rodzicielski okiem eksperta – Urlop macierzyński jest bardzo ważny nie tylko ze względu na konieczność fizycznej opieki nad niemowlęciem, ale także dla budowania więzi pomiędzy dzieckiem, a rodzicami. - mówi Ewa Misiak , prezes ogólnopolskiej firmy opiekuńczej Baby&Care, ekspert do spraw polityki prorodzinnej w zespole prezydenta Bronisława Komorowskiego i dodaje – Dłuższy urlop sprzyja wzmacnianiu tych więzi, dlatego tak wiele rodziców, a szczególnie kobiet decyduje się z niego korzystać. Jednak ten przywilej ze strony państwa paradoksalnie ma też negatywne konsekwencje.   Zdaniem Ewy Misiak roczny urlop macierzyński odbija się negatywnie na sytuacji kobiet na rynku pracy. – Rok to z perspektywy funkcjonowania przedsiębiorstwa bardzo dużo czasu, zmieniają się klienci, sytuacja w branży, wymagane są nowe kompetencje i wiedza....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta