
Rozstępy pojawiają się wtedy, gdy skóra ulega nadmiernemu rozciągnięciu. Ich powstawaniu sprzyja okres dojrzewania, ciąża oraz tycie. Najczęściej powstają na pośladkach i udach, u ciężarnych na brzuchu i piersiach, a u osób otyłych mogą pojawić się na całym ciele poza twarzą. Rozstępy pojawiają się u obu płci.
Rozstępy:
Przyczyny rozstępów
Skłonność do powstawania rozstępów można odziedziczyć w genach. Do najczęstszych przyczyn powstawania tych zmian należą:
- ciąża,
- gwałtowny wzrost,
- szybki przyrost masy mięśniowej,
- duży/szybki przyrost masy ciała,
- zespół Marfana,
- niedobory cynku w diecie,
- słabe nawilżenie skóry,
- zaburzenia hormonalne.
Wygląd i skutki rozstępów
Rozstępy to defekty skóry powstające w wyniku uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych. Mają wygląd nieregularnych linii umiejscowionym pod naskórkiem. Początkowo są czerwone lub sine i wyraźnie widoczne. Z czasem uszkodzenia wypełnia tkanka łączna, tworzy się rodzaj blizny, a rozstępy bledną, zmieniając kolor na białawy lub perłowo-biały. Poniżej zobaczysz zdjęcia rozstępów w pierwszej fazie oraz tych już zbliznowaciałych.

fot. Adobe Stock
Rozstępy w fazie zanikowej:

fot. Adobe Stock
Skutki powstania rozstępów
Rozstępy są jedynie defektem kosmetycznym. W wyniku ich powstania skóra może stać się mniej jędrna, jakby za luźna. Po chwyceniu skóry z rozstępami i rozluźnieniu jej powstają bardzo widoczne zmarszczki pokrywające się z przebiegiem rozstępów. Mniej estetyczny wygląd skóry jest często źródłem kompleksów, zwłaszcza u młodych kobiet, które po ciąży i karmieniu piersią borykają się z pomarszczoną i luźną skórą brzucha, a czasami także biustu.
Rozstępy najbardziej widoczne są na luźniej, mało jędrnej, wiotkiej skórze, a więc po ciąży i po skutecznej kuracji odchudzającej. Gdy mimo powstania rozstępów skóra pozostaje napięta, zabliźnione rozstępy są mniej widoczne.
Leczenie rozstępów
Powodzenie terapii zależy od momentu, w jakim ją rozpoczęto. Najlepsze efekty osiąga się, gdy leczenie rozpoczyna się w tzw. etapie zapalnym rozstępów, który trwa od kilku miesięcy do dwóch lat od pojawienia się zmian. W tym czasie rozstępy są czerwone, a organizm walczy z powstałym w uszkodzonych miejscach stanem zapalnym. Likwidowanie rozstępów na etapie zanikowym (gdy rozstępu są już blade) jest trudniejsze.
Najłatwiej jest rozstępom zapobiegać. Unikać nadmiernego tycia, także w czasie ciąży. Warto nawilżać i natłuszczać skórę, aby wspomagać jej elastyczność. W jej poprawie skuteczne są też masaże.
Leczenie rozstępów w fazie zapalnej polega na stosowaniu:
- głęboko złuszczających peelingów,
- mezoterapii,
- dermabrazji,
- światła laserowego.
Peelingi i dermabrazja uszkadzają skórę, mobilizując ją do regeneracji i produkcji kolagenu i elastyny. Z kolei mezoterapia polega na ostrzykiwaniu zmienionych miejsc preparatami regenerującymi. Laseroterapia także ma na celu stymulowanie procesów naprawczych w skórze i przyspieszenie blednięcia zmian.
Leczenie rozstępów w fazie zanikowej
Metody stosowane na świeże rozstępy nie sprawdzają się na etapie, gdy zmiany zbledną i zbliznowacieją. Najnowszą metodą dającą nadzieję na poprawę wyglądu skóry jest radiofrekwencja mikroigłowa. Zabieg polega na nakłuwaniu ciała do głębokości 3,5 mm i podgrzewaniu tkanek. Działanie to sprawia, że produkowane są elastyna i kolagen, ich włókna skręcają się i zagęszczają, wypełniając rozstępy. Pierwsze efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, jednak najlepsze efekty osiąg się po 2-3 zabiegach.
Koszt leczenia rozstępów zależy od obszaru, na jakim pojawiły się zmiany i od zastosowanej metody. W każdym przypadku wycena jest indywidualna. Terapie oferowane są w gabinetach medycyny estetycznej.
Więcej o rozstępach: