samobadanie piersi kobiety
Adobe Stock
Mama

Samobadanie piersi – jak je poprawnie zrobić [RYSUNKI]

Samobadanie piersi rób raz w miesiącu, o ile chcesz być pewna, że twoje piersi są zdrowe. Poświęcasz jedynie 5 minut i masz spokojną głowę na kolejny miesiąc. Jak prawidłowo zbadać sobie piersi?

Samobadanie piersi to jeden z najważniejszych sposobów zapobiegania rakowi piersi. Powinny je regularnie robić nie tylko kobiety z grupy ryzyka (czyli te, których mama, babcia lub siostra chorowały na raka piersi), ale każda z nas – bo wszystkie przecież mamy piersi. Rak może się zdarzyć nawet w rodzinie, w której wcześniej nie występował. Każdą, nawet niewielką nieprawidłowość wykrytą podczas samobadania, zawsze trzeba zgłosić lekarzowi.

Samobadanie piersi – kiedy najlepiej je wykonać

Badaj piersi raz w miesiącu i to najlepiej od momentu, kiedy skończysz 20 lat. Najlepiej rób to mniej więcej tydzień po zakończeniu miesiączki. To bardzo ważne, by nie zaniedbywać takich kontroli, bo to najlepszy sposób na wczesne wykrycie raka piersi. Okazuje się, że nawet 80 proc. pacjentek chorych na tej rodzaj raka samodzielnie wykrywa u siebie guzek. Są one zwykle nawet o połowę mniejsze niż te wykrywane u lekarza. Pamiętaj jednak, że regularne samobadanie piersi nie zwalnia cię wizyt u ginekologa i robienia zleconych przez niego badań, czyli USG piersi oraz mammografii (z reguły jest zlecana po 40. roku życia).

Jak samodzielnie zbadać sobie piersi?

Zacznij kontrolę piersi na stojąco, potem połóż się i zbadaj sobie piersi także na leżąco. Niektóre elementy badania (te, do których nie potrzebujesz lustra) możesz wykonać także, stojąc po prysznicem. Zwróć uwagę, że samobadanie obejmuje nie tylko piersi, ale także pachy. Nie pomijaj ich! Oto, jak prawidłowo zbadać swoje piersi:

samobadanie piersi krok 1
Adobe Stock
Samobadanie piersi: krok 1

Stań przed lustrem ze swobodnie opuszczonymi rękami. Dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Sprawdź, czy nie widać zmian ich kształtu, wielkości, położenia, koloru. Przyjrzyj się, czy skóra jest równa, czy nie dostrzegasz na piersiach jakichś jej wciągnięć.
 

Samobadanie piersi: krok 2
samobadanie piersi krok 2
Adobe Stock

Nadal stojąc przed lustrem unieś ręce – możesz je zgiąć w łokciach i dla wygody oprzeć je na karku. Obejrzyj piersi tak samo dokładnie, jak opisaliśmy to w kroku 1. Potem zrób to samo z rękami opartymi na biodrach. Dokładnie sprawdź skórę, jej kolor oraz kształt i położenie piersi.

samobadanie piersi krok 3
Adobe Stock
Samobadanie piersi: krok 3

Teraz pora na zbadanie brodawek piersiowych. Cały czas stojąc przed lustrem z jedną ręką uniesioną, ściśnij brodawkę dwoma palcami. Zaobserwuj, czy nie wydobywa się z niej jakakolwiek wydzielina. Tak samo zbadaj również drugą pierś.
 

Samobadanie piersi: krok 4
samobadanie piersi krok 4
Adobe Stock

Nadal stojąc przed lustrem (możesz to także zrobić pod prysznicem), załóż lewą rękę za głowę, a prawą zbadaj całymi palcami lewą pierś. Przesuwaj dłoń w kierunku brodawki, zataczając małe kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Spróbuj wyczuć, czy pod skórą nie ma jakichś stwardnień czy guzków. Tak samo zbadaj drugą pierś.
 

samobadanie piersi krok 5
Adobe Stock
Samobadanie piersi: krok 5

Połóż się na plecach, pod prawy bark wsuń niedużą poduszkę lub złożony ręcznik, prawą rękę podłóż pod głowę. Palcami lewej ręki zbadaj pierś, znów zataczając małe kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Poszukaj guzków, zgrubień, nie równości. Tak samo skontroluj także lewą pierś.
 

Samobadanie piersi: krok 6
samobadanie piersi krok 6
Adobe Stock

Badając pachy, możesz leżeć lub stać. Unieś rękę (lub przełóż ją za głowę) i zbadaj prawą pachę. Sprawdź, czy węzły chłonne są niepowiększone. Teraz opuść rękę (ułóż ją wzdłuż ciała) i ponownie skontroluj pachę. Potem analogicznie zbadaj lewą pachę.


Zobacz też:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Panthermedia
Mama
Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie: rak piersi się leczy
Angelina Jolie amputowała piersi z powodu ryzyka, że rozwinie się rak piersi. Choć tego typu operacje można wykonać też w Polsce, u większości kobiet nie są konieczne. Trzeba natomiast systematycznie badać piersi – i to już od 20. roku życia.

Chociaż ginekolodzy zalecają, by co miesiąc wykonywać samobadanie piersi , bardzo niewiele kobiet wykonuje to badanie. Efekt: większość nowotworów piersi w Polsce jest wykrywanych w znacznie późniejszych stadiach niż w krajach zachodniej Europy. Tymczasem guzek poniżej 1 cm bez przerzutów do węzłów chłonnych to 95 proc. szans na całkowite wyleczenie. Taki guzek można wyczuć podczas badania piersi . Dlaczego nie badamy piersi Większość kobiet nie bada piersi co miesiąc. Zwykle tłumaczymy to tak, że nie potrafimy tego robić. Wiele kobiet tłumaczy się też budową piersi ( mastopatia – w piersiach można wyczuć wiele guzków, nie są to jednak wcale guzki nowotworowe ). Ginekolodzy podkreślają, że jedyną radą jest poznanie swoich piersi.  Na raka piersi chorują zwykle kobiety po 55. roku życia, jednak zdarzają się też bardzo młode, nawet poniżej 20. roku życia. Przeczytaj:   Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi? Zachorowania na nowotwory piersi rosną Według statystyk, co 12. Polka w swoim życiu zachoruje na raka piersi. W krajach wysoko rozwiniętych jest coraz więcej zachorowań na raka piersi. Przyczynia się do tego rozwój cywilizacji. Optymistyczne jest to, że w ostatnich latach liczba zgonów nie rośnie tak szybko, jak liczba zachorowań. Przyczyną jest rozpoznawanie nowotworów na coraz wcześniejszym etapie i coraz lepsze leki na raka, tzw. leki celowane, w zależności od struktury genetycznej nowotworu. Rak piersi dziś nie jest wyrokiem, ważne jest to, by go wcześnie rozpoznać i zacząć leczenie. Jak zapobiec rakowi piersi Całkowicie zapobiec się nie da, można jednak zmniejszyć ryzyko. Bardzo ważne jest karmienie piersią : najlepiej jak najdłuższe. Coraz więcej mówi się też o unikaniu długotrwałego stosowania hormonalnej antykoncepcji (jest ona wręcz przeciwwskazana u kobiet z ryzykiem raka...

Badanie piersi w czasie ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badanie piersi w czasie ciąży
Dlaczego w czasie ciąży należy wykonać badanie piersi? Czy trzeba się do tego badania przygotować i co powinno zaniepokoić ciężarną?

Kiedy należy u kobiet w ciąży wykonać badanie piersi? Lekarz prowadzący ciążę powinien wykonać badanie piersi przynajmniej dwa razy w czasie ciąży (do 10. tygodnia ciąży oraz pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży). Natomiast przyszła mama może robić samobadanie piersi co 4-5 tygodni. Badanie USG gruczołów sutkowych nie jest obowiązkowe, ale lekarz może je zlecić, jeśli podczas badania palpacyjnego znajdzie jakieś zmiany lub gdy przyszła mama jest w grupie ryzyka raka piersi. Badanie to zwykle wykonuje się w pierwszym trymestrze, bo w późniejszym czasie wyniki mogą być zafałszowane.  Ważne! W czasie ciąży nie wykonuje się mammografii, bo promieniowanie RTG może być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. W jakim celu robi się badanie piersi? Głównym celem badania piersi jest profilaktyka przeciwnowotworowa .  W jaki sposób przygotować się do badania? Do badania piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jeśli chodzi o badanie USG, warto mieć przy sobie wyniki wcześniejszych badań (nawet tych zrobionych kilka lat temu), dzięki nim lekarz wykonujący badanie będzie mógł wcześniej i szybciej wykryć ewentualne zmiany.  Badanie palpacyjne (robione przez przyszłą mamę) warto wykonywać o podobnej porze dnia (np. rano lub wieczorem). Warto rozwiązać:   Czy możesz zachorować na raka piersi? – test Jak wygląda badanie piersi? Badanie piersi palpacyjne wykonywane przez lekarza i przyszłą mamę niczym się nie różni. Wykonuje się je według tego samego schematu – najpierw należy je dokładnie obejrzeć, a później – ręcznie – sprawdzić, czy nie ma żadnych zmian w strukturze piersi.  Pierwszy etap najlepiej zacząć od ustawienia się przed lustrem i sprawdzenia, czy nie ma zmian w wyglądzie piersi, tj. w ich wielkości, kształcie, kolorze skóry czy brodawek. Piersi trzeba też obejrzeć z profilu. W tym celu...

Pielęgnacja
Aerobik z tatą
Czy wiesz, że możesz zacząć ćwiczyć z dzieckiem już w pierwszych tygodniach jego życia? Zobacz nasze wskazówki.

Czy wiesz, że możesz zacząć ćwiczyć z dzieckiem już w pierwszych tygodniach jego życia? Zobacz nasze wskazówki. Pewnie zastanawiasz się, po co takiemu maluchowi gimnastyka. Kiedyś rzeczywiście sądzono, że to czas uśpionych zmysłów. Ale nic bardziej błędnego! Jeśli od pierwszych tygodni będziesz wspierał jego rozwój poprzez ćwiczenia, w których najważniejszy jest dotyk, przytulanie i bliski kontakt, to nie tylko zapewnisz swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale pomożesz mu zdobyć nowe umiejętności i poznać to, co je otacza. W ramionach taty maluch wkracza w inny, ciekawy świat, a tata staje się dla niego Bardzo Ważną Osobą! Kiedy ćwiczyć? Nie każda część dnia jest dobra. Na ćwiczenia przeznacz chwile dłuższego czuwania maluszka, ale nie przed jedzeniem i nie zaraz po nim. I nie wtedy, gdy jest rozdrażniony. Odpowiednią porą jest wieczorne oczekiwanie na kąpiel. W drugim, trzecim miesiącu życia dziecka nie stosuj więcej niż dwóch ćwiczeń jednocześnie. Najlepiej zacznij od tzw. ćwiczenia woźnicy. Maluch może być wtedy rozebrany. Jeśli w pokoju jest chłodno, włóż mu śpioszki, które nie krępują ruchów. Pierwsze ćwiczenia Woźnica Od kiedy: Od 10. tygodnia życia. Korzyści: Rozluźnia mięśnie pleców, wzmacnia mięśnie barków i ramion, wspomaga rozwój mięśni oddechowych. Jak ćwiczyć: Ułóż malucha na pleckach na łóżku lub na karimacie. W jego dłonie wsuń kciuki, a pozostałymi palcami obejmuj dłonie maleństwa. Rączki dziecka rozłóż szeroko na boki, a następnie układaj je na przemian na jego klatce piersiowej. Potem znów rozłóż rączki na boki i znów skrzyżuj na piersiach. To ćwiczenie zwykle podoba się dzieciom, wywołuje salwy śmiechu. Można je powtarzać 6–8 razy. To mój tatuś Od kiedy: Od 3. miesiąca. Korzyści: Wspomaga rozwój i sprawność dłoni maleństwa. Dla dziecka to także nowe...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj