
Co 5 kobieta ma stwierdzoną jedną z chorób tarczycy - nadczynność, niedoczynność, chorobę autoimmunologiczną, np. chorobę Hashimoto. Ściślej mówiąc: co 5 kobieta ma wykrytą którąś z chorób tarczycy, bo osób chorujących może być więcej.
Rośnie też liczba zachorowań na raka tarczycy. Eksperci podkreślają, że raka nie można się bać. Trzeba go wcześnie wykryć - wtedy jest szansa na skuteczne leczenie i wyleczenie z nowotworu.
Dlaczego rosną zachorowania na raka tarczycy
Przyczyna wzrostu zachorowań na raka tarczycy nie jest znana - choć eksperci są pewni, że przyczyną są zmiany cywilizacyjne. W Korei Południowej liczba zachorowań w latach 1993-2011 wzrosła aż 15 razy! W Polsce aż takiego wzrostu zachorowań nie ma, jednak co roku ten typ nowotworu diagnozuje się coraz częściej. Obecnie co roku ok. 2500 osób słyszy w gabinecie diagnozę: "rak tarczycy".
Na raka tarczycy - podobnie jak na inne choroby tarczycy - bardziej narażone są kobiety. Zachorować można w każdym wieku - chorują nawet bardzo młode osoby. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.
Zrób test: Sprawdź, czy masz problem z tarczycą
Jak zbadać tarczycę: badania z krwi i USG
Warto poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badanie TSH - (tyreotropiny) we krwi. To podstawowe badanie
Warto też poprosić o skierowanie na USG tarczycy: - Warto korzystać z badań USG tarczycy - przynajmniej raz na dwa lata gdy są zmiany w tarczycy, jeśli zalecenia lekarza nie są inne - wyjaśnia prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie.
Samobadanie tarczycy
Amazonki, które od lat propagują samobadanie piesi, namawiają też do samobadania tarczycy.
- Takie badanie każdy może wykonać w domu. Dzięki takiej profilaktyce możemy lepiej poznać swoją tarczycę, kontrolować jej wygląd i łatwiej zauważyć ewentualne zmiany, np. w postaci guzków - mówi Elżbieta Kozik ze stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Samobadanie tarczycy jest proste. Możesz je wykonać zgodnie z instrukcją:
Źródło: Materiały prasowe Światowego Dnia Tarczycy
Jeśli coś cię niepokoi – idź do endokrynologa.
Czytaj także: Słabo rośnie, ciągle płacze - może dziecko ma chorą tarczycę?