Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kłopoty intymne
Fotolia
Mama

Suchość pochwy - problem, o którym wstydzimy się mówić

Ból, pieczenie, swędzenie, uczucie dyskomfortu w życiu codziennym i w trakcie stosunku. Jeśli odczuwasz takie dolegliwości, to może cierpisz na suchość pochwy.

Suchośc pochwy - temat tabu dla większości kobiet. Jest problemem, który dotyka wiele tysięcy kobiet w różnym wieku. Jak wynika z danych instytutu GfK Polonia, prawie jedna czwarta kobiet w Polsce w wieku 30-60 lat (23%) odczuwa dolegliwości związane z suchością pochwy. Wśród kobiet w okresie menopauzy, problem dotyka już blisko 1 na 3 kobiety (30%). Około 66% badanych twierdzi, że suchość pochwy jest trudnym tematem do rozmów, a ponad połowa (56%) uważa to za temat tabu. – Suchość pochwy to temat praktycznie nieobecny w debacie o zdrowiu i samopoczuciu kobiet. Pacjentka nie mówi o problemie, lekarz nie zapyta i kobieta zostaje z tym sama. Nie powinniśmy zgadzać się na to, by kobiety musiały przywyknąć do uciążliwości, które obniżają komfort ich życia. Zacznijmy rozmawiać – apeluje prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik.

Kiedy pojawia się suchość pochwy?

Suchość pochwy najczęściej pojawia się w okresie menopauzy, kiedy zmniejsza się u kobiet produkcja żeńskich hormonów płciowych, m.in. estrogenów. Ale dolegliwości te mogą wystąpić również u kobiet w okresie ciąży, karmienia piersią, po operacji macicy lub jajników, a także w trakcie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Problem ten może być również skutkiem ubocznym stresu, chemioterapii i radioterapii w leczeniu nowotworu oraz przyjmowania niektórych leków, np. u kobiet cierpiących na cukrzycę, astmę, depresję, endometriozę.

Jakie są objawy suchości pochwy?

W okresie menopauzy, spadek kolagenu zawartego w tkankach pochwy prowadzi do zmniejszenia jej elastyczności, ukrwienia i nawilżenia. W wyniku spadku estrogenów, zmniejsza się produkcja śluzu, a podnosi pH, co w konsekwencji prowadzi do zaniku fizjologicznej flory bakteryjnej i ryzyka wystąpienia infekcji bakteryjnych oraz grzybicznych. Suchość pochwy może być z jednej strony objawem infekcji, a z drugiej może ją pogłębiać. Dlatego, jeśli zauważymy niepokojące objawy, warto zgłosić się do ginekologa wcześniej i porozmawiać o tym problemie, ponieważ, w przypadku, gdy zgłosimy się już z infekcją, lekarz będzie leczył infekcje, a problem suchości pochwy i tak pozostanie.

Polecamy: Jak zapobiec infekcjom intymnym?

Suchość pochwy, a nasz komfort psychiczny

Uczucie suchości pochwy jest na tyle dokuczliwe, że wpływa na nasze samopoczucie, a także nasze życie seksualne. - Dyskomfort w okolicach intymnych, nie tylko w czasie seksu, ale w czasie codziennych czynności, wywołuje frustrację, kompleksy i niezadowolenie. Nietrudno wyobrazić sobie, co czuje kobieta, której na każdym kroku w życiu codziennym towarzyszy tak uporczywy dyskomfort psycho-fizyczny. – mówi Dr Andrzej Depko, seksuolog.
Ból towarzyszący suchości pochwy negatywnie wpływa na życie seksualne, i często prowadzi do jego zaprzestania: - Taki regularnie powtarzany ból, może sprawić, że kobieta zaprzestanie aktywności seksualnej, będzie unikać seksu, co może wpływać na jej samoocenę. Często kobieta wstydzi się także sama przed sobą, bo czuje, że zagrożona jest jej kobiecość. W ten sposób poczucie wstydu i bezradności narasta i rodzi się przeciw temu wewnętrzny bunt: mój własny organizm sprzeciwia mi się! - dodaje Dr Depko.

Polecamy: 4 infekcje, które musisz szybko wyleczyć

Jak leczyć suchość pochwy?

Gdy zgłosimy się do lekarza i lekarz stwierdzi, że przyczyną suchości pochwy jest infekcja (bakteryjna lub grzybicza), to trzeba wyleczyć taką infekcję i przywrócić naturalną florę bakteryjną pochwy. Jeśli dolegliwości spowodowane są antykoncepcją hormonalną, lekarz powinien zmienić preparat na taki o innym składzie. U kobiet w okresie menopauzy, ginekolog może przepisać hormonalną terapię zastępczą, która działając na cały organizm, może u niektórych kobiet likwidować objawy suchości pochwy. Na rynku można kupić preparaty, które pomogą łagodzić objawy suchości pochwy. Część z nich, to leki na bazie hormonów, ale dostępne są również produkty niezawierające hormonów, na bazie kwasu hialuronowego, pałeczek kwasu mlekowego oraz glikogenu, np. Vagisan, Hydro Vag. Składniki te mają działanie nawilżające i kojące dla skóry okolic intymnych oraz poprawiające mikrobiologiczne środowisko pochwy.

Zobacz także: Dyskusja o suchości pochwy na wizaz.pl

Po porodzie warto wykonywać ćwiczenia, które poprawią odczucia podczas seksu - radzi seksuolog [WIDEO]

19134466.jpg
Mama
Jak zapobiec nawracającym infekcjom intymnym?
Zdrowie intymne jest podstawą dla naszego dobrego samopoczucia i radości z „bycia kobietą”. Przeczytaj, jak zadbać o swoje zdrowie intymne na każdym etapie swojej kobiecości.

Radość z bycia kobietą Zdrowie intymne jest podstawą do cieszenia się udanym życiem seksualnym, a także do dobrego samopoczucia kobiety. Nawracające infekcje układu moczowo-płciowego są uciążliwe i przykre, odbierają radość z życia intymnego, są powodem oziębłości między partnerami, niezrozumienia, nierzadko są przez nas uważane (niepotrzebnie!) za temat wstydliwy i tabu, często też powodują zamknięcie się kobiety na intymny związek z partnerem. Współczesna nauka na szczęście pozwala na skuteczne sposoby radzenia sobie z nawracającymi infekcjami kobiecymi. Wiemy, że za naturalną barierę obronną pochwy chroniącą przed atakiem bakterii, grzybów i wirusów są odpowiedzialne dobroczynne bakterie Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego). Wzmacniają one lub odbudowują właściwą mikroflorę pochwy oraz jej kwaśne pH, chroniąc przed nawrotami infekcji układu moczowo-płciowego. Profilaktyczne przyjmowanie doustnego probiotyku ginekologicznego jest szczególnie wskazane w czasie antybiotykoterapii, w okresach osłabienia odporności (przesilenie wiosenne i jesienne, wakacyjne korzystanie z pływalni itp.), polecane jest dla kobiet z cukrzycą, a także w poszczególnych fazach życia kobiety (aktywności seksualnej i związanym z nią stosowaniem doustnej formy antykoncepcji, w czasie ciąży i połogu, wreszcie – w okresie menopauzy). Przeczytaj: Wydzielina z pochwy – czy to coś groźnego? Antykoncepcja Doustne środki antykoncepcyjne opierają swoje działanie na odpowiednio dobranych i przyjmowanych dawkach hormonów. Są bardzo skuteczne i chętnie stosowane przez nowoczesne kobiety (już niemal 1/3 Polek stosuje tę właśnie metodę zabezpieczenia przed ciążą). Jednak ich działanie powoduje szereg zmian w śluzówce pochwy (inny skład hormonalny, odczyn pH, ilość glikogenu, zagęszczenie śluzu), co może stać się przyczynkiem (i w wielu przypadkach tak...

bakteryjne zapalenie pochwy a ciąża
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy bakteryjne zapalenie pochwy może być groźne w ciąży?
Infekcje intymne mogą być szczególnie niebezpieczne, jeśli jesteś w ciąży. Zobacz, jak uchronić się przed bakteryjnym zapaleniem pochwy i dlaczego ta infekcja jest groźna dla ciężarnych.

Bakteryjne zapalenie pochwy, znane również jako waginoza bakteryjna to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Bardzo łatwo dochodzi do bakteryjnej infekcji intymnej – przyczynami bakteryjnego zapalenia pochwy są m.in. aktywność seksualna, przyjmowanie antybiotyków czy nawet silny i długotrwały stres.   Jeśli jesteś w ciąży , szczególnie musisz uważać na bakteryjne infekcje intymne. Zapalenie pochwy w ciąży może być niebezpieczne – zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla płodu znajdującego się w brzuchu. W ciąży wiele kobiet skarży się na upławy oraz pieczenie okolic intymnych, co jest najczęściej spowodowane zmianami hormonalnymi . Jednak jest kilka objawów, które mogą być związane z bakteryjnym zapaleniem pochwy i różnią się nieco od zwykłych ciążowych dolegliwości. W czasie ciąży zmienia się pH pochwy, przez co okolice intymne są bardziej narażone na zakażenie bakteryjne czy grzybicze. Przed ciążą odczyn śluzówki pochwy był kwaśny, co zapobiegało namnażaniu się bakterii, jednak podczas ciąży odczyn ten zmienia się w stronę bardziej zasadowego.   Bakterie, które atakują mikroflorę pochwy podczas bakteryjnego zapalenia pochwy, są szczególnie groźne dla ciężarnych. We wczesnych miesiącach ciąży, nieleczona bakteryjna infekcja intymna może doprowadzić nawet do poronienia . W ciąży zaawansowanej może prowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu, a także urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową.   Oprócz powyższych zagrożeń, zignorowanie bakteryjnego zapalenia pochwy w czasie ciąży wiąże się również z szeregiem powikłań : zapalenie błony śluzowej macicy zapalenie przydatków nawracające zapalenia dróg moczowych By zapobiec bakteryjnemu zapaleniu pochwy w czasie ciąży musisz przede wszystkim: szczególnie zadbać o higienę intymną (ale...

mapa seksualna kobiet
Adobe Stock
Aktualności
Jak wygląda seks Polek? Nooo, nawet jesteśmy pod wrażeniem
Nie ma powodu do wstydu - zobacz, jak często kochają się Polki. Jest jednak kilka „ale”, warto, aby panowie też to przeczytali.

Oto raport na temat mapy seksualnej Polek, przygotowany na zlecenie farmaceutycznej firmy Gedeon Richter - pokazuje, jak często uprawiamy seks oraz w jakim wieku jesteśmy najbardziej aktywne. Niestety pokazuje też drugie, mniej atrakcyjne oblicze naszych związków intymnych i tego, co im szkodzi. Zobacz, co jest największym wrogiem naszego seksu! Każdemu według potrzeb Aż 96 procent Polek w wieku 18-65 lat deklaruje, że są aktywne seksualnie. Połowa badanych uprawia seks kilka lub kilkanaście razy w miesiącu. W tej materii niemal każdy "wynik" jest dobry, gdyż ilość seksu zależy od nas i od naszych potrzeb. - Niektórzy uprawiają seks codziennie, inni raz w miesiącu, a jeszcze inni rzadziej i są zadowoleni. Pewne jest to, że popęd seksualny jest ważnym źródłem energii psychicznej, to "popęd życia" - komentuje seksuolog, specjalista ginekolog-położnik prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Z badania wynika, że zwykle zaczynamy życie płciowe w przedziale 17-20 lat (57 procent). Większość z nas (55 procent) ma w życiu więcej niż jednego partnera seksualnego. Najwięcej z nas miało ich od 2 do 3 (30 procent). Młodość górą Najbardziej zadowolone z życia seksualnego są najmłodsze kobiety, mające od 18 do 24 lata. W skali od 0 do 10 oceniają swoje pożycie na 7,4. Niestety, z wiekiem coraz mniej jesteśmy zadowolone. W grupie powyżej 55. roku życia większość kobiet wystawia swojemu seksowi 5,8 punktów. Zdaniem seksuolog może mieć to związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmach kobiet i mężczyzn, w tym m.in. problemem suchości pochwy i zaburzeniami erekcji. Stres zabija seks Polki mogłyby czerpać z seksu więcej radości. Gdyby nie szereg barier, które je do niego zniechęcają. Najczęściej wymieniają: zmęczenie; stres;...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj