Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Vivomixx kolka
Adobe Stock
Mama

Techniki relaksacyjne dla zestresowanych rodziców

W trakcie ataku kolki niemowlęcej męczy się nie tylko dziecko, ale także jego opiekunowie. Kto choć raz bezskutecznie próbował ulżyć w cierpieniu swojemu dziecku, ten doskonale zna to frustrujące uczucie bezsilności. Dobra wiadomość? To wszystko naprawdę w końcu minie!

Z kolkami nie jest jak z porodem – po czasie nie zapomina się, jak ciężkie były to chwile. Owszem, kolka występuje u wielu dzieci, jest powszechną dolegliwością wieku niemowlęcego, ale nie oznacza to, że możesz bagatelizować problem. Pierwszy atak kolki i nieutulonego płaczu to moment, w którym nieoceniony staje się cierpliwy, empatyczny pediatra. Wielu rodziców jest tak przestraszonych pierwszym atakiem kolki, że bez namysłu szuka pomocy – nawet jeśli wcześniej przeczytali mnóstwo artykułów na ten temat. Co innego czytać, a co innego doświadczyć.
Nagły wybuch płaczu, prężenie się, niemożność uspokojenia dziecka? Nic dziwnego, że chcemy przynieść maluszkowi ulgę, a przede wszystkim potrzebujemy pilnego potwierdzenia, że wszystko jest w porządku i dziecku nic poważnego nie dolega. To dlatego wizyta u lekarza może być bardzo pomocna. Specjalista wyjaśni, czym jest kolka niemowlęca, jak przebiega, jak długo może się utrzymywać.
Jeśli spodziewasz się dziecka lub jesteś już świeżo upieczoną mamą, koniecznie musisz poznać nasze techniki relaksacyjne dla zestresowanych rodziców. Przyniosą ulgę maluszkowi i wam:

Po pierwsze: Zachowaj spokój

To absolutnie normalne, że jesteś zaniepokojona, zdenerwowana i bezradna. Pamiętaj jednak, że dzieci wyczuwają nasze emocje, przez co zdecydowanie trudniej je uspokoić. Skoro tulenie i kołysanie nie pomaga, wypróbuj kangurowanie. Zdejmij bluzkę, a maluszka rozbierz do samej pieluszki. Usiądź wygodnie w pozycji półsiedzącej i połóż malca na sobie skórą do skóry. Niech poczuje bicie twojego serca, spokojny, równomierny oddech. W tle możesz puścić tzw. biały szum, np. włączając suszarkę  lub specjalną zabawkę, która go emituje. Ważne, by dźwięk był monotonny – maluszki go uwielbiają.
Zadbaj, by każdego dnia mieć chwilę dla siebie. Opieka nad małym dzieckiem, które w dodatku zmaga się z kolkami, jest naprawdę wyczerpująca. W takich chwilach nieoceniona jest pomóc drugiego rodzica czy dziadków. Jeśli jesteś notorycznie zmęczona i niewyspana, trudniej będzie ci zachować sposób, gdy nadejdzie wieczorny kryzys.

Po drugie: Wprowadź nowe rytuały

Jeśli zaobserwowałaś, że ataki kolki występują w określonym czasie (na ogół wieczorami), postaraj się zawczasu zadbać o odpowiednią atmosferę, sprzyjającą odpoczynkowi. Wyłącz telewizor, przygaś światło, sprzątnij zabawki. Chodzi o to, by jak najbardziej ograniczyć bodźce zewnętrzne.
Zrób dziecku ciepłą kąpiel, która pomaga redukować objawy towarzyszące kolce, jak bóle brzuszka i gazy. Po myciu czas na relaksujący masaż. Możesz użyć do tego oliwki. Pamiętaj, żeby wykonywać powoli i delikatnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Po trzecie: Zapewnij komfortowe karmienie

Aby minimalizować ryzyko wystąpienia kolki, warto zwrócić uwagę na kilka elementów w trakcie karmienia. Sprawdź, czy maluszek odpowiednio ssie pierś –obejmuje ustami całą brodawkę i nie zasysa niepotrzebnie powietrza. Zanim przystawisz dziecko do piersi upewnij się, że możesz spokojnie poświęcić tej czynności kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. To ważne, by nie przerywać karmienia. Dziecko może zacząć płakać i w rezultacie połknie dużo powietrza.
Jeśli karmisz butelką, rozważ zakup specjalnej, antykolkowej. Smoczek jest zaprojektowany tak, by nie gromadziło się w nim powietrze. Dzięki temu możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia kolki.

Po czwarte: Zadbaj o zdrowy brzuszek swojego dziecka

Jedną z prawdopodobnych przyczyn występowania kolki jest zaburzona flora bakteryjna jelit. Dlatego twoją tajną bronią mogą okazać się probiotyki. Na rynku dostępne są przebadane suplementy diety, zawierające kilka różnych szczepów bakterii, które są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Krople probiotyczne Vivomixx zawierają kompozycję aż 8 szczepów bakterii, które uzupełniają się i wzmacniają swoje działanie. Suplement, co potwierdziły badania, nie tylko skraca  czas trwania nieutulonego płaczu w trakcie kolki, ale także wspomaga walkę z bólem brzuszka, wzdęciami czy zaparciami.

I jak, znalazłaś swoją tajną broń w walce z kolką?

Vivomixx kolka
materiały prasowe

Materiał powstał przy udziale firmy Pharmabest

Vivomixx kolka
Adobe Stock
Zdrowie
6 sprawdzonych sposobów na kolkę u niemowlaka. Znasz je wszystkie?
„Oby tylko nie miało kolki!” – jeszcze brzmią w twojej głowie słowa, wypowiedziane przez przyjaciółkę podczas baby shower, a teraz od godziny tulisz swoje płaczące dziecko i zachodzisz w głowę, co jeszcze możesz zrobić, by mu pomóc? Spokojnie! To TYLKO i AŻ kolka, a my znamy na nią sposoby.

Jeszcze w ciąży bardzo dużo czytałaś i doskonale wiesz, że maluszki często dotyka kolka. Skrycie liczyłaś, że was to nie spotka, a jeśli tak, zachowasz stoicki spokój. Tymczasem teraz pochylając się nad swoim dzieckiem, kompletnie nie wiesz, co robić. To normalne! O kolce mówimy, gdy dziecko płacze minimum 3 godzinny dziennie, 3 dni w tygodniu przez dłuższy czas. W dodatku pręży się, zaciska piąstki, podkurcza nóżki i trudno je uspokoić. Taki widok każdego rodzica może doprowadzić do frustracji. Na szczęście istnieją sposoby profilaktyczne i terapeutyczne, dzięki którym razem przetrwacie ten czas. Warto wiedzieć, że kolki ustępują w okolicach 4.-5. miesiąca życia dziecka.  Pytanie brzmi – co robić do tego czasu?   1. Kojący dotyk pełen czułości Niemowlęta bardzo potrzebują dotyku i bliskości. Gdy twojego maluszka dopadnie kolka, możesz spróbować masażu brzuszka. Ważne, by wykonywać go zgodnie z ruchem wskazówek zegara – w ten sposób pomagamy gazom wydostać się z jelit, a jak twierdzą lekarze, to one mogą być jedną z przyczyn występowania kolki u niemowląt. Uważaj, by nie naciskać brzuszka zbyt mocno. Masaż możesz wykonywać także w trakcie kąpieli, ponieważ ciepła woda pomaga maluszkowi się zrelaksować. Warto powtarzać czynność kilka razy w ciągu dnia – nawet gdy nie występują żadne dolegliwości brzuszkowe. 2. Moc techniki „skóra do skóry” Kangurowałaś maluszka, gdy przyszedł na świat? A może robił to jego tata? Kangurowanie ma wielką moc – bliskość rodzica, ciepło jego skóry i bicie serca uspokajają dziecko. Rozbierz swoją pociechę do samej pieluszki, rozepnij swoją bluzkę i połóż do na sobie – tak, byście jak największym obszarem dotykali „skóra do skóry”. Możesz okryć się kocykiem lub pieluszką, żeby zapewnić ciepło bobasowi. Oddychaj spokojnie. Dziecko...

Vivomixx kolka
Adobe Stock
Zdrowie
Objawy kolki u niemowląt - poradnik dla młodej mamy
Tyle słyszałaś o kolkach, a teraz, gdy twoje dziecko płacze już którąś godzinę z rzędu sama nie wiesz, co właściwie mu dolega? Najprawdopodobniej będzie to właśnie kolka, dlatego warto znać jej charakterystyczne objawy i sposoby radzenia sobie z nią.

Za wami pierwszy miesiąc życia dziecka. Jeszcze się poznajecie, uczycie się siebie. Wszystkie czynności pielęgnacyjne wydają coraz łatwiejsze i coraz sprawniej je wykonujesz. Wiesz już, jak twój maluszek sygnalizuje głód lub mokrą pieluszkę. Nie umie mówić (i jeszcze sporo czasu upłynie zanim zacznie), więc może sygnalizować swoje potrzeby marudzeniem i płaczem. Wszystko to wiesz, a jednak przychodzi dzień, w którym mimo twoich starań bobas płacze i nic nie pomaga. To rodzi frustrację, a przede wszystkim strach. Pojawiają się pytania „czy z moim dzieckiem jest wszystko w porządku? Czy jest zdrowe?”. Zastanów się: - Czy dziecko płacze, chociaż jest nakarmione i ma suchą pieluszkę? - Czy pręży się, podciąga nóżki, zaciska rączki? - Czy od porodu minęły 4-6 tygodni? Najprawdopodobniej macie do czynienia z kolką. Tylko jak ją odróżnić od innych, potencjalnych dolegliwości? Kolka – „koszmar 100 dni”? Nie bez powodu właśnie tak bywa nazywana. Kolka najczęściej występuje u dziecka między 4. a 6. tygodniem życia (najwcześniej między 2. a 3.) i mija po około stu dniach, czyli 3 miesiącach. Kolka najczęściej rozpoczyna się w charakterystyczny sposób. Maluszek nieoczekiwanie zaczyna płakać, ma wzdęty brzuszek, zaciska piąstki i macha rączkami, próbuje podnieść nóżki do klatki piersiowej. Trudno go wówczas uspokoić, a próby zaspokojenia ewentualnych potrzeb fizjologicznych też nie przynoszą ukojenia. Ewidentnie nie chodzi o głód czy zmianę pieluszki. To naturalne, że zaczynasz się niepokoić i szukasz rozwiązania. W dodatku w ciągu najbliższych dni sytuacja się powtarza, zaczynasz zauważać, że dzieje się to np. wieczorami, po karmieniu lub w trakcie. To kolejny, charakterystyczny objaw. Niestety jednoznacznej przyczyny powstawania kolki nie udało się ustalić. Badania wykazały, że winne mogą być zmiany w mikroflorze...

kolki u niemowląt
Adobe Stock
Zdrowie
Kolka u niemowląt: ile trwa, co pomoże dziecku?
Kolki u niemowląt pojawiają się około 3 tygodnia życia i mogą trwać nawet przez 3 miesiące. Podczas ataku kolki dziecko pręży się, gwałtownie podkurcza nogi i płacze – to najczęstsze objawy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z kolką niemowlęcą jest masaż brzucha. Pomóc mogą również krople i rurki doodbytnicze. Warto wypróbować także metody zapobiegania kolkom u dzieci,

Kolki u niemowląt to naturalne zjawisko, najprawdopodobniej spowodowane niedojrzałością układu trawiennego malucha. Kolka niemowlęca nazywana jest  koszmarem 100 dni. Nazwa związana jest z przybliżonym czasem występowania ataków kolki. Pierwsze kolki pojawia się u noworodka już pod koniec 3. lub 4. tygodnia życia i mogą utrzymywać się do 3. miesiąca (rzadziej dłużej). Spis treści: Kolka u niemowląt – co to jest? Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Przyczyny kolek u niemowląt Kolka u niemowlaka a karmienie piersią Kolka u niemowlaka – leczenie Kolka u niemowląt – co to jest? Kolka niemowlęca jest jedną z częstszych dolegliwości u dzieci w pierwszym półroczu życia. Występuje u 33-43 proc. niemowląt. Atak kolki jest uciążliwy dla niemowlęcia i trudny do zniesienia dla jego opiekunów z powodu płaczu dziecka. Nie świadczy jednak o kłopotach ze zdrowiem – skurcze jelit występujące w trakcie kolki wynikają najprawdopodobniej z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka. Ataki kolki niemowlęcej najczęściej zdarzają się wieczorami. Niemowlę, które ma kolki, wydaje się bardzo cierpieć, a wraz z nim cierpią rodzice. Rozdzierający płacz dziecka jest trudny do utulenia i stanowi duże obciążenie dla psychiki osoby opiekującej się dzieckiem. Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Nie każdy płacz i ból brzucha u młodszego niemowlęcia jest spowodowany kolką. Ważne, aby umieć odróżnić objawy kolki od innych przyczyn niepokoju dziecka. Lekarze mówią o kolce u niemowlęcia, gdy dziecko nadmiernie krzyczy i nie daje się uspokoić. Specjaliści uznali, że o nadmiernym krzyku możemy mówić gdy: trwa co najmniej 3 godziny dziennie powtarza się co najmniej 3 razy w tygodniu przez minimum 3 tygodnie. Napadom krzyku podczas ataku kolki mogą towarzyszyć takie objawy jak:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz