Z kolkami nie jest jak z porodem – po czasie nie zapomina się, jak ciężkie były to chwile. Owszem, kolka występuje u wielu dzieci, jest powszechną dolegliwością wieku niemowlęcego, ale nie oznacza to, że możesz bagatelizować problem. Pierwszy atak kolki i nieutulonego płaczu to moment, w którym nieoceniony staje się cierpliwy, empatyczny pediatra. Wielu rodziców jest tak przestraszonych pierwszym atakiem kolki, że bez namysłu szuka pomocy – nawet jeśli wcześniej przeczytali mnóstwo artykułów na ten temat. Co innego czytać, a co innego doświadczyć.
Nagły wybuch płaczu, prężenie się, niemożność uspokojenia dziecka? Nic dziwnego, że chcemy przynieść maluszkowi ulgę, a przede wszystkim potrzebujemy pilnego potwierdzenia, że wszystko jest w porządku i dziecku nic poważnego nie dolega. To dlatego wizyta u lekarza może być bardzo pomocna. Specjalista wyjaśni, czym jest kolka niemowlęca, jak przebiega, jak długo może się utrzymywać.
Jeśli spodziewasz się dziecka lub jesteś już świeżo upieczoną mamą, koniecznie musisz poznać nasze techniki relaksacyjne dla zestresowanych rodziców. Przyniosą ulgę maluszkowi i wam:

Reklama

Po pierwsze: Zachowaj spokój

To absolutnie normalne, że jesteś zaniepokojona, zdenerwowana i bezradna. Pamiętaj jednak, że dzieci wyczuwają nasze emocje, przez co zdecydowanie trudniej je uspokoić. Skoro tulenie i kołysanie nie pomaga, wypróbuj kangurowanie. Zdejmij bluzkę, a maluszka rozbierz do samej pieluszki. Usiądź wygodnie w pozycji półsiedzącej i połóż malca na sobie skórą do skóry. Niech poczuje bicie twojego serca, spokojny, równomierny oddech. W tle możesz puścić tzw. biały szum, np. włączając suszarkę lub specjalną zabawkę, która go emituje. Ważne, by dźwięk był monotonny – maluszki go uwielbiają.
Zadbaj, by każdego dnia mieć chwilę dla siebie. Opieka nad małym dzieckiem, które w dodatku zmaga się z kolkami, jest naprawdę wyczerpująca. W takich chwilach nieoceniona jest pomóc drugiego rodzica czy dziadków. Jeśli jesteś notorycznie zmęczona i niewyspana, trudniej będzie ci zachować sposób, gdy nadejdzie wieczorny kryzys.

Po drugie: Wprowadź nowe rytuały

Jeśli zaobserwowałaś, że ataki kolki występują w określonym czasie (na ogół wieczorami), postaraj się zawczasu zadbać o odpowiednią atmosferę, sprzyjającą odpoczynkowi. Wyłącz telewizor, przygaś światło, sprzątnij zabawki. Chodzi o to, by jak najbardziej ograniczyć bodźce zewnętrzne.
Zrób dziecku ciepłą kąpiel, która pomaga redukować objawy towarzyszące kolce, jak bóle brzuszka i gazy. Po myciu czas na relaksujący masaż. Możesz użyć do tego oliwki. Pamiętaj, żeby wykonywać powoli i delikatnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Po trzecie: Zapewnij komfortowe karmienie

Aby minimalizować ryzyko wystąpienia kolki, warto zwrócić uwagę na kilka elementów w trakcie karmienia. Sprawdź, czy maluszek odpowiednio ssie pierś –obejmuje ustami całą brodawkę i nie zasysa niepotrzebnie powietrza. Zanim przystawisz dziecko do piersi upewnij się, że możesz spokojnie poświęcić tej czynności kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. To ważne, by nie przerywać karmienia. Dziecko może zacząć płakać i w rezultacie połknie dużo powietrza.
Jeśli karmisz butelką, rozważ zakup specjalnej, antykolkowej. Smoczek jest zaprojektowany tak, by nie gromadziło się w nim powietrze. Dzięki temu możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia kolki.

Po czwarte: Zadbaj o zdrowy brzuszek swojego dziecka

Jedną z prawdopodobnych przyczyn występowania kolki jest zaburzona flora bakteryjna jelit. Dlatego twoją tajną bronią mogą okazać się probiotyki. Na rynku dostępne są przebadane suplementy diety, zawierające kilka różnych szczepów bakterii, które są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Krople probiotyczne Vivomixx zawierają kompozycję aż 8 szczepów bakterii, które uzupełniają się i wzmacniają swoje działanie. Suplement, co potwierdziły badania, nie tylko skraca czas trwania nieutulonego płaczu w trakcie kolki, ale także wspomaga walkę z bólem brzuszka, wzdęciami czy zaparciami.

I jak, znalazłaś swoją tajną broń w walce z kolką?

materiały prasowe
Reklama

Materiał powstał przy udziale firmy Pharmabest

Reklama
Reklama
Reklama