Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Edipresse
Mama

Macierzyńskie rozterki - jak zrozumieć siebie?

Niezależnie od tego, jak bardzo chciałaś zostać mamą i jak wspaniale wyobrażałaś sobie pierwsze kroki w nowej roli, na początku może nie być różowo. Ale pomyśl, ile już wiesz, ile potrafisz. I nie denerwuj się, nikt nas przecież nie uczył jak być dobrym rodzicem.

Już nie jesteś tą samą osobą, którą byłaś wcześniej. Przekonałaś się, jakie to piękne: być mamą, ale też czasami bardzo trudne, zwłaszcza gdy chcąc pomóc dziecku, szukasz wskazówek w natłoku różnych, nierzadko sprzecznych informacji. Pomożemy ci poruszać w zawiłym gąszczu zaleceń. Będziesz spokojniejsza i pewniejsza siebie.

Instynkt kontra instrukcja

Odkąd zostałaś mamą, wiele razy próbowałaś kierować się głosem serca, jednak brakowało ci pomysłów i doświadczenia. Nie wiedziałaś, jak szybko zbić gorączkę, poradzić sobie z kolką malucha, sprawić, że spokojnie zaśnie... Gdy uporałaś się z jednym problemem, pojawiał się następny. W dodatku pediatra podkreśla, że masz być odpowiedzialna, zasypuje cię zaleceniami. Trochę dużo, jak na twoją głowę. A chciałabyś jeszcze mieć czas, by bawić się z dzieckiem i pomóc mu wyrosnąć na mądrego człowieka.
Jak to zrobić, skoro każdy podpowiada inne rozwiązanie? Dawniej mamy bardziej ufały swojej intuicji, ale to nie ona była najważniejszym źródłem wiedzy o dzieciach. Przede wszystkim korzystały z doświadczenia starszych kobiet. Dziś, mimo kłopotów mieszkaniowych, większość młodych rodzin mieszka osobno, więc wiedzę czerpią z poradników.

Od nadmiaru głowa boli

Gazety, książki, portale internetowe to wygodne źródło informacji – możesz je przeglądać o każdej porze dnia i nocy. Jednak gdy szukasz wskazówek, trudno ci się w tym połapać. Masz mętlik w głowie, wszystko wydaje ci się równie istotne i nadal nie wiesz, jak postępować.
Nie chodzi o to, by stosować się ściśle do książkowych rad. Jeśli coś się nie sprawdza w twoim przypadku lub po prostu ci nie odpowiada (bo np. masz inne poglądy na daną sprawę), odwagi – nie stosuj się do tego. Poszukaj innego sposobu lub po prostu sama go wymyśl. To, co zostało napisane, to nie wyrocznia. To rada. Przecież tak naprawdę wiele dróg prowadzi do Rzymu. Żadna nie jest zła lub gorsza – są po prostu inne, a ty wybierasz tę, która bardziej ci odpowiada. Choć możesz też przetrzeć nową. Wszystko zależy od ciebie.

Zobacz też: Bliskość z dzieckiem budują szczegóły - poznaj 5 moich

Idealna czy może wyrodna?

Tak wiele już powiedziano i napisano o idealnych mamach, które zawsze same ugotują, wyprasują, posprzątają, choćby padały ze zmęczenia. Chcą być doskonałe w domu i dobrze spełniać się w pracy zawodowej. Frustrujące, prawda? Ideałom sprostać trudno, zresztą nie warto.
W opozycji do takiej wizji macierzyństwa powstało internetowe forum Klub Matek Wyrodnych, którym zdarza się, że „karmią swoje dzieci serkami homogenizowanymi, nie wyparzają butelek po mleku i nie prasują dziecięcych ubranek po obu stronach”. Taka nieco przekorna reakcja na restrykcyjne zalecenia. Wyrodne Matki to po prostu... wystarczająco dobre mamy. Warto z nimi podyskutować na forum, wyżalić się, poradzić, poszukać wsparcia i rozwiązania. Albo po prostu poczytać, by nabrać dystansu. Tak jak robiły to kiedyś młode mamy, rozmawiając ze swoimi kuzynkami i siostrami. Uwolnienie się od nadmiaru przytłaczającej odpowiedzialności bardzo pomaga. Wtedy łatwiej jest też odróżnić sprawy ważne od tych mniej istotnych.

Początek zupełnie nowej drogi

Równie ważna jest umiejętność mądrego wyboru między tym, co konieczne i dobre dla malucha, a tym, co potrzebne mamie. Bo mama i jej maleństwo to naczynia połączone. Ktoś powiedział, że tylko dziecko szczęśliwej i spełnionej mamy może być szczęśliwe. Pamiętaj też o sobie!
Nie staraj się przyjmować opinii, które nie do końca ci odpowiadają lub budzą w tobie wątpliwości. Zachowaj zdrowy rozsądek zwłaszcza w przypadku specjalistycznych nowinek – każda z nich musi okrzepnąć. Niektóre są później weryfikowane przez innych naukowców i... samo życie. Przecież to, że nie słuchałaś w ciąży Mozarta (bo jego muzyki zwyczajnie nie lubisz), nie znaczy, że twoje dziecko będzie mało inteligentne!

Zobacz też: 10 rzeczy, których nie możesz robić, jeśli jesteś mamą małego dziecka

W poszukiwaniu wsparcia

Macierzyństwo niesie ze sobą wiele problemów, rozterek, stresów i nie zawsze pozytywnych emocji. Nie bój się nie wiedzieć. Pytaj. Szukaj odpowiedzi, a gdy trudno ci sobie radzić, korzystaj ze wsparcia – w różnych miejscach: w internecie, u specjalisty, a przede wszystkim u innych mam, bo one dobrze cię zrozumieją. Tylko wtedy będzie ci łatwiej, poczujesz się mniej zagubiona i będziesz czerpać z macierzyństwa dużo radości, najwięcej jak się da. Choć nie ominą cię także troski i trudne uczucia. Nikt nie obiecywał, że będzie to droga usłana różami.
Z czasem zyskasz więcej pewności siebie. I nie daj się nikomu przekonać, że nie jesteś mamą wystarczająco dobrą!

Konsultacja: dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholog, pracuje na Uniwersytecie Łódzkim, zajmuje się psychologią prokreacji, czyli doświadczeniami w okresie macierzyństwa i ojcostwa

12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]

kobieta
materiały prasowe
Mama
Młoda mamo, poszukaj wsparcia!
Gdy oswoisz się z nowymi obowiązkami, możesz czuć się zawiedziona, że „tylko tak” wygląda bycie mamą. Może być inaczej! Jeśli tylko spróbujesz sobie pomóc. Zobacz, gdzie szukać wsparcia!

Choć są kobiety, które gładko wchodzą w rolę mamy i nie towarzyszą im żadne rozterki, ty wcale nie musisz do nich należeć. Pustka, mimo dni wypełnionych opieką nad maleństwem, wyobcowanie z „normalnego” świata, a niekiedy złość, że dziecko nie daje ci chwili wytchnienia – to mogą być twoje uczucia. I wolno ci je mieć. Bo nie chodzi o to, by ich nie było, ale by pozwolić sobie na nie, a potem nad nimi zapanować. Najgorsze jest udawanie, że w ogóle ich nie ma. Bo w końcu o swoje złe samopoczucie zaczniesz obwiniać bliskich – męża, a nawet dziecko. W porę obmyśl więc dobry plan działania. I stwórz własną sieć wsparcia . Oto, co możesz zrobić. Przeczytaj: Szczęśliwa mama, czyli jak pozbyć się wyrzutów sumienia Zapoznaj się z innymi mamami Najbliżsi nie rozumieją, dlaczego nie jesteś radosna. A ty czujesz pustkę, którą najlepiej wypełni ci... druga mama lub wiele innych mam, najlepiej mających dzieci w tym samym wieku. Spotkasz je na spacerze w parku, na placyku zabaw albo w klubie dla młodych mam. Nawiąż kontakty z mamami, z którymi chodziłaś do szkoły rodzenia. Może wspólne spacery czy wycieczki z maluchami? A basen, joga dla młodych mam ? Możecie też wzajemnie popilnować sobie dzieci. Wspólne spędzanie czasu to okazja do dzielenia się macierzyńskimi doświadczeniami i wspierania się. Rozmowy pomogą ci przekonać się, że nie tylko ty masz takie niepokojące uczucia. I lepiej sobie z nimi poradzisz. Takie babskie rozmowy mogą nawet zapobiegać depresji czy załamaniu. To ważne, byś poznała inne mamy z dziećmi – podróże za pracą powodują, że w dużych miastach niektóre kobiety poza mężem nie znają nikogo! Zaprzyjaźnij się z inną rodziną z małymi dziećmi W tygodniu jesteś z maluchem całe dnie. Ale weekendy warto spędzić rodzinnie. Wcale nie musisz zostawiać maluszka z tatą, a sama wymykać się z domu! Spędzajcie...

edipresse.355027RKTRGB75.jpg
Edipresse
Karmienie
Butelkowi rodzice
Zdecydowałaś się na karmienie butelką? Tata malucha nie wie co o tym sądzić? To tekst dla Was obojga...

  Zdecydowałaś się na karmienie niemowlaka butelką, co spotkało się z dezaprobatą rodziny. Tata malucha nie wie co o tym sądzić. Jest to tekst dla Was obojga - pomożemy Wam uporać się z wątpliwościami! Trudne początki Prawdopodobnie masz za sobą wiele nieudanych prób karmienia piersią. Może wciąż pamiętasz, że na oddziale położniczym nikt Ci nie pomógł, gdy źle się czułaś z powodu nawału mlecznego, bolesnych brodawek, albo gdy malec nie potrafił dobrze ssać. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, powinnaś szybko dostać fachową pomoc. Zamiast tego mogłaś jedynie czuć ogromną presję, by karmić naturalnie. Taka atmosfera wywołuje odwrotny skutek. Mamy, które urodziły pierwsze dziecko, mają zwykle większe kłopoty z karmieniem piersią. Bywają zagubione, nie wiedzą, jak sobie poradzić z problemami, które pojawiają się całkiem niespodziewanie. Nie obwiniaj się za niepowodzenia Karmienie butelką to nie powód, by odbierać sobie radość z macierzyństwa. Jesteś najcudowniejszą mamą dla swojego dziecka. Pamiętaj też, że maluchy żywione sztucznie rozwijają się równie dobrze i wcale nie muszą częściej chorować. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji porozmawiaj z inną mamą, która przeżywała podobne dylematy. Czasem rada kogoś, kto zmagał się z tymi samymi problemami, przynosi lepszy efekt niż zalecenia specjalistów.Możesz wrócić do karmienia piersią lub w pełni zaakceptować fakt, że podajesz maluchowi butelkę. Równie czule jak pierś. Karmiący tata Niektórzy mężczyźni ciągle traktują pielęgnację niemowlęcia jako sprawę wyłącznie kobiecą. Zazwyczaj wynika to z lęku, że nie dadzą sobie rady. W takich sytuacjach najlepiej pomóc młodemu tacie przełamać jego opory. Najlepiej robić to spokojnie i konsekwentnie, lecz bez wywierania presji. Najpierw pokaż mu w jakiej pozycji trzymać malca, co robić, by końcówka smoczka była zawsze...

kobieta i smutek
Fotolia
Połóg
5 kroków do zniszczenia wiary w siebie po porodzie
Sprawdź, co najczęściej podkopuje naszą wiarę w siebie i utrudnia nam cieszenie się macierzyństwem. Co można z tym zrobić?

Niewyspana, choć do południa chodzisz w piżamie? Zmęczona, mimo że SIEDZISZ z dzieckiem w domu? Zestresowana, smutna, niepewna? Wyluzuj, odpuść, proś o pomoc. I zapomnij o ideałach – one nie istnieją! Obiecywałam sobie, że będę mamą idealną: cierpliwą, zadbaną, fajną, taką, co to nigdy nie krzyczy, z przyjemnością biega z dzieckiem po drabinkach i zna odpowiedź na każde pytanie. I co? I guzik! Wcale taka nie jestem i mam z tego powodu potworne wyrzuty sumienia – mówi Kasia. Wy też to znacie? Bo ja tak... Zastanawiam się, co najczęściej podkopuje naszą wiarę w siebie i utrudnia nam cieszenie się macierzyństwem? I co można z tym zrobić? Zapytaliśmy o to młode mamy oraz Beatę Płażewską, psycholożkę. 1. Dążenie do bycia idealną mamą Wszystkie mamy jakąś wizję matki doskonałej. Budujemy ją z naszych wspomnień, pragnień i fragmentów tego, co widzimy w piaskownicy (wyspana sąsiadka, świetnie radząca sobie z dwójką dzieci), w gazetach czy w telewizji (świeżo upieczone znane mamy, które dwa miesiące po porodzie wyglądają jak modelki i bez problemu łączą opiekę nad maleństwem z graniem w filmach). Co robić? Będzie ci łatwiej, jeśli zrozumiesz, że matki doskonałe... nie istnieją. Dziecku wystarcza mama „wystarczająco dobra” – taka, która dostrzega jego potrzeby, stara się je zaspokajać, ale nie zapomina o sobie i jest po prostu człowiekiem (a więc czasem popełnia błędy). – Róbmy wszystko najlepiej, jak potrafimy i jak się da w konkretnej sytuacji. I uważajmy z porównaniami – radzi Beata Płażewska. – Kiedyś ludzie porównywali się do sąsiadów, rodziny. Dziś porównujemy się także do tych, których nie znamy i którzy żyją w zupełnie innych warunkach niż my. Warto pamiętać, że widzimy tylko fragmencik ich życia. Zobacz też: Jak matki rujnują swoje życie seksualne >> 2....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta