Układowe zapalenie naczyń
Fotolia
Mama

Układowe zapalenie naczyń - objawy i leczenie

Układowe zapalenie naczyń nie jest jedną chorobą, a grupą chorób, których wspólnym mianownikiem jest to, że dochodzi do stanu zapalnego w naczyniach, a w dalszej kolejności nawet do martwicy. Jak rozpoznać to schorzenie i jak je leczyć? Przeczytaj!

Co to jest układowe zapalenie naczyń?

Układowe zapalenie naczyń to wspólna nazwa dla układowych chorób tkanki łącznej. W tkankach lub narządach często pojawiają się krwawienia lub wręcz odwrotnie, na skutek zakrzepów i zatorów może wystąpić niedokrwienie. Choroba ta może atakować różne tkanki i narządy. Najczęściej jednak do stanów zapalnych dochodzi w:

 • gałkach ocznych;
 • skórze;
 • górnych drogach oddechowych;
 • płucach;
 • nerkach;
 • układzie nerwowym.

Rodzaje układowych zapaleń naczyń

Istnieje wiele różnych rodzajów tej choroby. Pogrupowane są one ze względu na wielkość naczyń, które atakują. Wymieniamy:

 • Układowe zapalenia naczyń małych (np. mikroskopowe zapalenie naczyń).
 • Układowe zapalenia naczyń średnich (np. choroba Kawasaki).
 • Układowe zapalenia naczyń dużych (np. Zespół Hortona).


Zapalenia naczyń mogą być pierwotne, wówczas nie da się określić przyczyny ich powstania oraz wtórne, np. na skutek reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, tocznia układowego, nowotworów lub przyjmowania określonych leków.

Jakie są przyczyny układowego zapalenia naczyń?

Do zapalenia naczyń dochodzi na skutek źle funkcjonującego układu immunologicznego. Dlatego też układowe zapalenia naczyń zaliczane są do grupy chorób autoimmunologicznych. Do powstania choroby przyczynia się też wiek. Najbardziej narażone są osoby po 65 roku życia. Jeśli jest to wtórne układowe zapalenie naczyń, wówczas przyczynami mogą być też wyżej wymienione choroby.

Objawy układowego zapalenia naczyń

Objawów tego schorzenia jest bardzo dużo. Zależą one też od miejsca, które zostało zaatakowane. Można jednak wymienić:

 • zmiany w gałce ocznej (np. zespół suchego oka);
 • zapalenie naczyń skóry;
 • martwica palców;
 • kłębuszkowe zapalenie nerek.

Podobnie jak w większości innych chorób autoimmunologicznych, tu również mogą pojawić się takie objawy, jak:

 • gorączka;
 • ogólne osłabienie;
 • spadek masy ciała;
 • bóle mięśni i stawów.

Zapalenie naczyń krwionośnych u dzieci

Zapalenie naczyń krwionośnych, które pojawia się u dzieci to plamica Schönleina-Henocha. Jest to zapalenie naczyń związane z IgA. Charakteryzuje się zapaleniem małych naczyń krwionośnych, takich jak tętniczki i żyłki w:

 • przewodzie pokarmowym,
 • nerkach,
 • skórze,
 • stawach.

Choroba ta atakuje głównie dzieci w wieku od 4 do 10 lat, częściej chłopców. Jest chorobą uleczalną, często o łagodnym przebiegu.

Leczenie układowego zapalenia naczyń

W leczeniu układowego zapalenia naczyń stosuje się leki immunosupresyjne. W szczególnie ciężkich przypadkach wykonuje się zabieg oczyszczania osocza krwi z dużych cząstek, np. kompleksów immunologicznych. 

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

ból jajnika
AdobeStock
Mama
Ból jajnika - objawy, przyczyny, kiedy trzeba iść do lekarza
Ból jajnika może być spowodowany owulacją lub miesiączką. Może to być także sygnał torbieli lub endometriozy. Wyjaśniamy 5 najczęstszych powodów bólu jajnika.

Ból jajnika objawia się w postaci bólu dolnej części brzucha , a jego przyczyną często jest owulacja, którą kobiety przechodzą w połowie cyklu miesiączkowego. Jednak ból jajnika może być także sygnałem poważniejszej dolegliwości, dlatego nie można go lekceważyć. Zobacz, co oznacza ból jajnika i co jest jego przyczyną. Spis treści: Ból jajnika - objawy Ból jajnika - przyczyny fizjologiczne Ból jajnika spowodowany chorobami kobiecymi Ból jajnika - objawy związane z kobiecymi chorobami Ból jajnika - leczenie Ból jajnika w ciąży Ból jajnika - objawy Ból jajnika przypomina ból dolnej części brzucha. W zależności od tego, czy jest to ból prawego, czy lewego jajnika, jest on zlokalizowany po jego prawej lub lewej części. Objawia się w postaci: kłucia z jednej strony brzucha, uczucia ciągnięcia, rozpierania w podbrzuszu. Ból jajnika - przyczyny Przyczyny bólu jajnika mogą wynikać z: fizjologii kobiecej - np. miesiączki, owulacji, chorób kobiecych - m.in. torbielą jajnika lub endometriozą. Ból jajnika - przyczyny fizjologiczne Ból jednego lub obu jajników występuje podczas: owulacji - to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości jajników, pojawiająca się w połowie cyklu miesięcznego; jest spowodowana pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem komórki jajowej; ból trwa zazwyczaj 2-3 dni, może być dokuczliwy, ale nie jest silny, zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) - to bardzo częsta dolegliwość kobieca spowodowana zbliżającą się menstruacją; wynika z rozchwiania hormonalnego organizmu i niedoborem progesteronu w stosunku do ilości estrogenów, co powoduje powiększenie się jajników i ich uciskanie na sąsiadujące tkanki, stosunku seksualnego - może powstać wskutek źle dobranej pozycji seksualnej; niektóre ułożenia powodują większy ucisk na narządy miednicy...

Choroba Addisona
Fotolia
Zdrowie
Co to jest choroba Addisona?
Choroba Addisona to jedna z chorób autoimmunologicznych, polegająca na niedoczynności kory nadnerczy. Chorują na nią zarówno dorośli, jak i dzieci. Jak ją rozpoznać? Sprawdź, jakie objawy wskazują na tę chorobę i jak można ją leczyć.

Jedną z chorób układu immunologicznego zwanych autoimmunologicznymi jest choroba Addisona . Co kryje za sobą ta tajemnicza nazwa i jakie objawy wskazują na tę chorobę? Sprawdź! Co to jest choroba Addisona? Choroba Addisona to pierwotna niedoczynność kory nadnerczy . Nazwa pochodzi od brytyjskiego chirurga, Thomasa Addisona, który jako pierwszy opisał tę chorobę w 1855 roku. Przyczyną choroby Addisona jest przewlekły niedobór hormonów produkowanych przez korę nadnerczy np. na skutek autoimmunologicznego zapalenia kory nadnerczy. Schorzenie to może pojawić się u osób w każdym wieku, jednak najczęściej zapadają na nie osoby dorosłe w wieku 30-40 lat. Choroba Addisona należy do chorób autoimmunologicznych i może współistnieć razem z inną chorobą z tej grupy. Mogą ją spowodować też inne choroby, takie jak: gruźlica , nowotwory i przerzuty, zaburzenia wrodzone (np. Wrodzony przerost nadnerczy), skaza krwotoczna . Choroba Addisona u dzieci Choroba ta może zaatakować osoby w każdym wieku, w tym również dzieci. Charakterystycznym objawem choroby Addisoan u dzieci jest hipoglikemia . Dzieci nienarodzone, których matki cierpią na tę chorobę, muszą być po urodzeniu pod obserwacją, ponieważ może się u nich rozwinąć niedoczynność kory nadnerczy . Dlatego tak ważne jest, by ciężarne po zdiagnozowaniu choroby, jak najszybciej rozpoczynały leczenie. Objawy choroby Addisona Choroba Addisona daje szereg różnych objawów. Niektóre z nich charakterystyczne są nie tylko dla tej dolegliwości, ale jeśli można zaobserwować u siebie większość z nich, jest to sygnał, by zrobić badania w kierunku tego schorzenia. Choroba Addisona daje następujące objawy : znaczne osłabienie; brak apetytu, spadek wagi ciała; wypadanie włosów; nudności, wymioty; biegunki; cierpnięcie kończyn; brunatne zabarwienie skóry i błon śluzowych ;...

zapalenie opon mózgowych
Adobe Stock
Zdrowie
Zapalenie opon mózgowych u dzieci – zaczyna się jak zwykła infekcja, ale to bardzo groźna choroba
Zapalenie opon mózgowych u dzieci to stan zapalny w tkankach opon mózgowo-rdzeniowych. Może powstać wskutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej. To bardzo niebezpieczna choroba mogąca powodować upośledzenie umysłowe dziecka i trwałe uszkodzenia zdrowia, a nawet śmierć.

Najbardziej narażone na zachorowanie na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych są niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym. Choroba rozpoczyna się objawami przypominającymi infekcję dróg oddechowych  – gorączką, bólem głowy i gardła. U bardzo małych dzieci objawami mogącymi sugerować zapalenie opon są apatia, rozdrażnienie, brak apetytu i uwypuklenie ciemiączka. Choroba wymaga natychmiastowego reagowania i bezwzględnego leczenia szpitalnego. Zapalenie opon mózgowych u dzieci: Na czym polega Objawy Przyczyny Diagnozowanie Leczenie  Powikłania i rodzaje zapalenia opon mózgowych Zapobieganie  Na czym polega zapalenie opon mózgowych u dzieci? To choroba zakaźna powstająca na skutek infekcji, w wyniku której dochodzi do stanu zapalnego w tkankach opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR). Zapalenie obejmuje opony (oponę miękką i podpajęczynówkową oraz przestrzeń podpajęczynówkową), a w niektórych przypadkach może również objąć mózg i wówczas taki stan jest określany jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych dochodzi wskutek: bliskiego kontaktu z osobą zakażoną lub osobą będącą nosicielem danych bakterii, drogą kropelkową  – kichanie, kaszel, pocałunek, korzystania ze wspólnych naczyń, wspólnego jedzenia. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba zagrażająca zdrowiu i życiu. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, a jeżeli stan dziecka jest bardzo poważny wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na SOR. Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci W pierwszej fazie choroby znaczącymi objawami są tzw. objawy oponowe, czyli przede wszystkim sztywność karku  – przy przygięciu głowy dziecka do klatki piersiowej wyczuwany jest opór. Poza tym są to: wysoka gorączka (nawet 40 stopni Celsjusza),...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz