jak się ubrać do pracy
Mama

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Czeka cię rozmowa kwalifikacyjna i zastanawiasz się, w co się ubrać, żeby zrobić dobre wrażenie? Przeczytaj nasze rady na temat odpowiedniego ubrania na rozmowę o pracę i sprawdź, co podpowiada stylistka Monika Osa Jurczyk.

Właśnie szukasz nowej pracy, wysłałaś setne CV (podobno właśnie tyle trzeba wysłać, żeby w końcu ktoś się odezwał!) i nareszcie zaproszono cię na rozmowę o pracę. O ile twoje  kwalifikacje i umiejętności to  coś, o czym pisałaś już w aplikacji i bez problemu opowiesz o nich na rozmowie, teraz zastanawiasz się, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – wiesz przecież, jakie to ważne. Innymi słowy zmagasz się z odwiecznym pytaniem: w co się ubrać?

Przeczytaj, jak zrobić najlepsze wrażenie z możliwych na rozmowie kwalifikacyjnej i zapaść w pamięć rozmówcy, tak żebyś to ty, spośród wielu innych kandydatów, była tą, którą wybierze potencjalny przyszły pracodawca. Pytamy też Osę, czyli Monikę Jurczyk, osobistą stylistkę, o rady.

Rozmowa o pracę: najważniejsze pierwsze 7 sekund

Twoim celem jest pokazać pracodawcy, że to właśnie ciebie szuka: kompetentnej i pasującej do firmy pracownicy. To jakie wrażenie zrobisz podczas rozmowy kwalifikacyjnej to więcej niż połowa sukcesu. Wiesz, że stawka jest wysoka: musisz nie tylko przekonać  rozmówcę o tym, że nadajesz się do tej pracy, ale także swoim wyglądem zrobić odpowiednie wrażenie. Nie przesadzić, nie rozmyć się w tle... Co zrobić?

Oczywiście wiele zależy od tego, o jaką pracę się ubiegasz. Nie ubierzesz się tak samo starając się o posadę w agencji reklamowej, dziale finansowym wielkiej korporacji, szkole językowej czy w kwiaciarni. Uniwersalna rada jest jedna: wyglądaj profesjonalnie. Nie przesadź, pamiętaj, że w tym przypadku mniej naprawdę znaczy więcej. W ciągu pierwszych siedmiu sekund spotkania twój potencjonalny przyszły pracodawca oceni, czy jesteś kompetentna, miła, czy pasujesz do firmy – i tak, stanie się to jeszcze zanim zdążysz zachwycić go swoimi profesjonalnymi  osiągnięciami. Te siedem sekund nie zadecyduje być o może o tym, czy dostaniesz pracę, ale na pewno może przechylić szalę na twoją stronę. 

Garnitur najlepszy na rozmowę kwalifikacyjną?

Granatowa garsonka czy elegancki garnitur przestały być już obowiązkowymi “mundurkami" na rozmowę o pracę (chyba, że mówimy o posadzie w ministerstwie, kancelarii prawnej lub w finansach). Ich współczesnym odpowiednikiem są dobrej jakości eleganckie spodnie, kardigany i bluzki. Zawsze dobrze wyglądają spódnice ołówkowe do połowy kolana oraz sukienki (także do polowy kolana lub tuż za – mini zostawiamy na inną okazję!).

Jak się uczesać na rozmowę o pracę?

Pójdź do fryzjera przed rozmową kwalifikacyjną, podetnij końcówki, odśwież kolor. Polecane na rozmowy o pracę fryzury to takie, które odsłaniają twarz – zepnij włosy w koczek lub kucyk i nie poprawiaj ich podczas rozmowy, żeby nie sprawić wrażenia nerwowej osoby. Poza tym widok osoby, która ciągle odgarnia włosy z twarzy jest rozpraszający.

Na rozmowę kwalifikacyjną umaluj się dyskretnie 

W tym przypadku mniej także znaczy więcej. Postaw na delikatny makijaż, raczej zrezygnuj z perfum, a przynajmniej odłóż te, które mają zdecydowany dominujący zapach. Pamiętaj o manicure – postaw na pastelowe, cieliste kolory lub klasyczną czerwień albo róż. Wzorki, cyrkonie i szalone kolory zostaw na później.

Wybierz klasyczne buty i dodatki 

Buty powinny być zakryte i nie na najwyższym obcasie (poniżej 8 cm). Oczywiście muszą buć wypastowane i czyste (obcasy też! Pomyśl o zabraniu chusteczki do przetarcia ich, gdyby miały się zabrudzić). Wybierz klasyczne kolory: brązy, czerń, szary lub nude. Torebka nie powinna byś zniekształcona i wypchana, a biżuteria powinna być dyskretna i nierzucająca się w oczy.

A co z tatuażem na rozmowie o pracę?

Masz tatuaże? O ile nie aplikujesz o posadę w studiu tatuaży lub jakimś bardzo wyluzowanym artystycznym miejscu, nie powinnaś się nimi chwalić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. I mimo że tatuaże są teraz bardzo modne i zyskują coraz większą akceptację, na rozmowę o pracę lepiej je ukryć pod spodniami lub długim rękawem.

Pamiętaj, żeby nie czuć się "przebraną" na rozmowie kwalifikacyjnej – jeśli nie będzie ci wygodnie, wpłynie to na twoje zachowanie podczas rozmowy. Nie chcesz przecież nerwowo poprawiać bluzki czy rąbka spódnicy, prawda?

Rozmowa kwalifikacyjna: rady stylistki

Monika Osa Jurczyk, osobista stylistka radzi dokładnie przemyśleć ubranie, które wybierzemy na rozmowę o pracę i wzięcie pod uwagę wielu czynników, także tych niezwiązanych z samym ubiorem:
- Zanim się zastanowisz, jak się ubrać na rozmowę o pracę – sprawdź, jaka kultura ubioru obowiązuje w miejscu, do którego się wybierasz - radzi Monika Jurczyk. - To będzie pierwszy, pozawerbalny znak, że pasujesz do zespołu. Najlepiej będzie, jak postąpisz według mojego systemu MBI (master of business image): rozpoznasz swoją sylwetkę i ubierzesz się tak, żeby zyskać lub podkreślić proporcje, określisz swój typ kolorystyczny, żeby cera wyglądała na promienną, a kolor oczu był bardziej widoczny i zaakceptujesz swój typ pracobowości (osobowości w pracy) i w zależności od tego, czy jesteś zorientowana na cel, kreatywna czy dokładna, pokazała to ubraniem.

- Czwartym krokiem jest znalezienie wyróżnika, czyli jednego, unikalnego elementu ubrania, który sprawi, że zostaniesz zapamiętana - kontynuuje stylistka. - Jeśli chodzi o zasady dress code: włosy do marynarki powinny być związane, spódnica powinna się kończyć w połowie kolana, a buty muszą być zabudowane. Rajstopy są wymagane zawsze, najlepsze będą matowe (błyszczące nie mają klasy). Oprócz tego żadnych krzykliwych wzorów i kolorów, kiepskiej jakości materiałów i nie za dużo biżuterii.

Zobacz też:

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? [WIDEO]

edipresse.202107RKERGB75.jpg
Edipresse
Mama
Jak dostać pracę po urodzeniu dziecka
Czy mając małe dziecko, można znaleźć pracę? I to taką, która nie będzie zajmowała całego dnia, bo przecież chcesz widzieć, jak malec rośnie, i do tego da Ci satysfakcję?

Gdyby każdy miał pracę, która sprawia mu radość, to na świecie byłoby o połowę mniej nieszczęśliwych ludzi. Przesada? Porozmawiaj z kimś, kto tkwi w biurowym piekle. Opowie Ci, jak praca może zatruć życie. Dlaczego o tym piszemy? Urlop macierzyński, wychowawczy to dobry moment, aby pomyśleć o tym, co się do tej pory robiło, a raczej, co chciałoby się robić. Jeżeli twoja praca doprowadzała Cię do rozpaczy (lub myśl, że po urlopie musisz ją znaleźć), to właśnie nadszedł czas na działanie. Od czego zacząć? 1. Napisz CV i list motywacyjny Najpierw sprawdź, jak to dobrze zrobić, np. na stronie www.gazeta.pl/praca. Napisz dokładnie (najlepiej na jednej kartce), co robiłaś do tej pory, za jakie rzeczy odpowiadałaś, co osiągnęłaś (konkretnie, np. „Podwoiłam sprzedaż”). Nie możesz pochwalić się doświadczeniem zawodowym ? Napisz, co robiłaś, gdy chodziłaś do szkoły. Prowadziłaś drużynę harcerską? Byłaś wolontariuszem w szpitalu? To wszystko się liczy! Napisz, jakie są Twoje mocne strony, co potrafisz najlepiej (jeśli nie umiesz tego ocenić, porozmawiaj z najbliższymi). Dobre CV i list motywacyjny to podstawa. Trzeba je tak napisać, by zwrócono na Ciebie uwagę i zaproszono na spotkanie (spójrz na to oczami szefa). 2. Poszukaj ofert Znajdziesz je w urzędzie pracy, w gazetach, ale też na wielu stronach w internecie (np. www.infopraca.pl, www.jobguide.pl, www.wakaty.com.pl, www.work.only.pl, www.tylkopraca.com.pl, www.szybkopraca.pl, www.gazeta.pl/praca). Marzysz o posadzie w firmie X? Wyślij do niej (pocztą i przez internet) swoje CV i list motywacyjny. Po kilku dniach zadzwoń (np. do kadr, kierownika działu) i spytaj, czy doszły Twoje dokumenty. Nie szukają pracowników ? Nie szkodzi. Zadzwoń za jakiś czas i znowu za jakiś czas. Twoja determinacja zostanie nagrodzona. 3. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej Taka rozmowa trwa krótko. Dlatego...

kampania przeciw dyskryminacji kobiet
GoWomen
Aktualności
Wesprzyj GoWomen! Powiedz NIE dyskryminacji kobiet w pracy
"Czy planujesz zajść w ciążę?" - nie zgadzamy się na zadawanie takiego pytania mamom powracającym do pracy i kobiet jej poszukujących. Przyłącz się do akcji!

    Okey, mamy poprawność polityczną i takich pytań nie wolno zadawać na rozmowie o pracę. Ale to teoria. Z ręką na sercu przyznaj, że kiedy szukasz pracy, to i tak obawiasz się, że padnie to sakramentalne pytanie o dzieci: czy je planujesz, czy je masz i jak będziesz godzić obowiązki rodzicielskie z pracą. Pani Ewelina miała tego dość. Stąd też wymyśliła całą akcję, a my jesteśmy pod jej wrażeniem!     "Nie interesuj się!" Kampania społeczna "Szukam pracy, więc nie interesuj się, czy planuję ciążę!" powstała z inicjatywy GoWomen. Jej celem jest walka z dyskryminacją kobiet i wspieranie ich na rynku pracy. Pomysłodawczynią i mózgiem całej operacji jest pani Ewelina, mama 3-letniego synka. Rozmowy o pracę kosztowały ją sporo emocji i jak mówi przestała "wierzyć we wszystkie wartości", jakie jej przekazano. Równe traktowanie tylko na piśmie Jakiś czas temu pani Ewelina szukała pracy i w czasie rozmów kwalifikacyjnych powtarzał się pewien schemat, który sprawił, że kobieta postanowiła działać. "Usłyszałam, że nie chcą jednak zatrudnić kobiety, bo pewnie zaraz zajdę w ciążę. .. To był dla mnie cios poniżej pasa. Tym bardziej, że przygotowując dokumenty, podpisałam oświadczenie o równym traktowaniu w zatrudnieniu" - opisała jedną z takich sytuacji. Pod wpływem emocji stworzyła projekt, który ma wspierać kobiety, ale też pokazać drugą stronę medalu – czyli z perspektywy pracodawcy. "Wszytko zrobiłam własnymi siłami, chęcią i pomysłem. Kupiłam domenę, wymyśliłam logo, zajęłam się wszystkim. Po drodze spotkałam kilka życzliwych osób, które zaoferowały pomoc"- opowiada pani Ewelina. CV matek odrzucamy od razu Na stronie gowomen.pl kobiety opisują swoje historie związane z poszukiwaniem pracy. Bardzo często spotkały się z dyskryminacją i...

Kiedy wysłać CV
Mama
Wysyłasz CV? Sprawdź, dlaczego warto to zrobić w poniedziałek
Wracasz do pracy i zastanawiasz się, co zrobić, żeby twoje CV nie przepadło w stosie innych aplikacji? Wiemy, jak zwiększyć szanse na zaproszenie na rozmowę o pracę.

Poszukiwanie pracy po urlopie wychowawczym (ale też w każdym innym momencie) oznacza potrzebę uzbrojenia się w cierpliwość . Najpierw musisz przygotować dobre CV, przejrzeć ogłoszenia o pracę, wybrać te, które najbardziej ci odpowiadają, wysłać swoją aplikację, a potem.... czekać.   Szukając pracy po urlopie wychowawczym , musisz być przygotowana na to, że telefon nie rozdzwoni się natychmiast po pierwszym wysłanym CV. Czasami musi upłynąć nawet kilka miesięcy zanim dostaniesz odpowiedź na wysłane CV.  Statystyki mówią, że zaproszenie na rozmowę o pracę przychodzi około setnej wysłanej aplikacji. Kiedy najlepiej wysłać CV? Po pewnym czasie poszukiwanie pracy przestaje ekscytować, a zaczyna nużyć. Spędzasz całe godziny, dni i tygodnie na przeglądaniu i odświeżaniu stron internetowych z ogłoszeniami o pracę. Po pewnym czasie tracisz nadzieję, że ktoś w ogóle się odezwie. To nie jest dobry okres w życiu. Czytasz rady, jak przygotować dobre CV , osiągasz w tym mistrzostwo, a telefon nadal milczy? Być może dzieje się tak dlatego, że wysyłasz swoją aplikację w złym dniu tygodnia!  Dlaczego dzień, w którym wysyłasz CV ma znaczenie? Portal z ogłoszeniami o pracę – Bright – przeanalizował ponad pół miliona odpowiedzi na ogłoszenia i okazało się, że szansę na odpowiedź od potencjalnego pracodawcy zwiększają się, kiedy wysyłamy CV w poniedziałek. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest w przypadku CV wysłanego w ten dzień większe niż w pozostałe dni tygodnia – otrzymuje je ponad 30 proc. kandydatów. Najgorszym dniem na aplikowanie w sprawie pracy jest niedziela – tylko 14 proc. poszukujących pracę otrzymuje odpowiedź na CV wysłane tego dnia. Zdaniem analityka Bright.com, Jacoba Bollingera, poniedziałek jest dobrym dniem, bo to początek tygodnia, a rekruter jest wtedy bardziej wypoczęty i... pracowity – czyta więc...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj