O tym, że polskie szpitale różnią się od tych, które można zobaczyć w filmach, dowiadujemy się na każdym kroku. Przekonała się również o tym Natalia Bielawska, która ze swoim dzieckiem trafiła do jednego z krakowskich szpitali. Po kilku dniach pobytu zauważyła, że na poduszce jej dziecka nie ma poszewki. Na pytanie – dlaczego, usłyszała, że... się skończyły. Postanowiła uszyć ją sama. Co więcej, po powrocie ze szpitala poprzez swojego bloga „Ekoubranka" namówiła do podobnych działań inne osoby. Tak narodziła się akcja „Uszyj jasia", o której informacje pojawiały się na blogach wszystkich nią zainteresowanych. W ślad za nimi zaczęły powstawały też jaśki, przekazywane potem do kolejnych potrzebujących szpitali. Akcja trwa. W jej ramach szyte są jaśki dla szpitali dziecięcych, hospicjów czy domów dziecka. Osoby, które biorą w niej udział, same ustalają, gdzie jeszcze mogą się przydać kolorowe poszewki. Dzięki ich inicjatywie chore, cierpiące maluchy, albo te, które wychowują się bez rodziców, będą mogły mieć pod główką barwną poduszkę, w której uszycie ktoś włożył serce.

Reklama

Do akcji włączył się także sklep IKEA w Katowicach, który przekazał materiał na jaśki i w najbliższą sobotę (20 kwietnia) zaprasza na całodniowe (od 10 do 19) szycie poszewek (szczegóły w filmowym zaproszeniu niżej). Jaśki z IKEI zostaną przekazane Górnośląskiemu Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach, które jest największym szpitalem pediatrycznym w województwie śląskim.

Uwaga! Szycie jaśków nie ogranicza się tylko do Śląska. Poszewki na poduszki w ramach akcji powstają w całej Polsce.

Jak możesz włączyć się do akcji „Uszyj jasia"?

– Szyjąc powłoczki. Potrzebujesz do tego kolorowego materiału lub białego z kolorowymi aplikacjami. Najlepsza jest bawełna, ale może też być flanela lub kora. Instrukcję, jak uszyć jaśka, znajdziesz TU.

Zobacz także

– Przekazując materiał, z którego można szyć jaśki. Do akcji włączyło się już kilka sklepów sprzedających tkaniny.

– Znajdując miejsca, w których potrzebne są jaśki - pytając o to w szpitalach dziecięcych, hospicjach, domach dziecka. Instrukcję, jak to najlepiej zrobić, z kim rozmawiać, znajdziesz w zakładce na blogu akcji Uszyj jasia.

– Organizując wspólne szycie jaśków, np. w kawiarenkach dla mam, klubikach dziecięcych.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama