To marzenie każdej młodej mamy. Od kiedy urodziło się dziecko, doba niewyobrażalnie się skurczyła. A obowiązków zamiast ubywać, z każdym miesiącem przybywa. Oto 19 sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz nawet kilka godzin dziennie...

Reklama

Każdego wieczoru kładziesz się do łóżka z postanowieniem uporządkowania życia. Planujesz, jak wszystko zorganizować, by dać radę licznym obowiązkom i znaleźć trochę wolnego czasu dla siebie. Następnego dnia... klapa. Znowu jak szalona miotasz się między pracą, domem, dzieckiem. Niestety, idealne plany rzadko dają się wcielić w życie. Ale są triki, które pozwolą
Ci wywalczyć trochę wolnego czasu.

1. Proś o pomoc
Rada banalna i bardzo... skuteczna. Nie zamieniaj się w Zosię-samosię, która uważa, że nikt tak dobrze nie posprząta, ugotuje, zajmie się dzieckiem. Może Twój mąż nie odkurzy tak dokładnie jak Ty, ale za to, gdy będzie sprzątał, dostaniesz pół godziny wolnego.

2. Zapomnij o drobiazgach
Pranie, sprzątanie czy zmywanie to rutynowe zajęcia – naprawdę nie warto poświęcać im zbyt wiele czasu. Nic złego się nie stanie, gdy wazon na odkurzonej półce stanie dwa centymetry dalej niż poprzednio, a obiad będzie się składał z jednego, a nie trzech dań.

3. Ubrania kupuj z głową
Unikaj tych, które trzeba prać ręcznie – to dodatkowa praca. Wybieraj jednakowe skarpetki, oszczędzisz tym czas na składanie ich w pary. Dziecku kompletuj ubranka tak, by jak najwięcej rzeczy do siebie pasowało. Gdy obleje się soczkiem, zmienisz mu tylko koszulkę, a nie całe ubranko.

Zobacz także

4. Korzystaj ze słoiczków
I innych gotowych (i zdrowych) potraw. Nie musisz codziennie gotować dziecku świeżej zupki – ta ze słoiczka jest równie pożywna, a jej przygotowanie ogranicza się do kilku minut podgrzania. Musy owocowe z kubeczka są gotowe w ciągu sekundy.
A mrożonki są zdrowsze niż przechowywane zimą warzywa, a do tego już obrane i pokrojone!

5. Rozdziel obowiązki
Umów się z mężem, co które z was robi w domu. Takie jasne określenie obowiązków mobilizuje. Łatwiej Ci będzie nie odkładać swoich zadań, np. prania, jeśli wiesz, że on potem poprasuje.[CMS_PAGE_BREAK]

6. Gotuj na parze
Kup sobie przeznaczony do tego sprzęt – w jednym garnku ugotujesz cały obiad. I to znacznie krócej i zdrowiej. Będziesz miała także mniej zmywania.

7. Przestaw zegar
O kwadrans. To Cię zdyscyplinuje i sprawi, że szybciej wykonasz obowiązki. A wieczorem okaże się, że zaoszczędziłaś pół godziny.

8. Równo wieszaj pranie
Kiedy wyjmiesz je z pralki, rozłóż je tak, by było na nich jak najmniej zagięć. Dzięki temu prasowanie będzie łatwiejsze i krótsze. A ścierki i ręczniki od razu po wyschnięciu odłożysz na półkę. Dziecku kupuj ubrania, które nie wymagają prasowania.

9. Korzystaj z Internetu
A oszczędzisz czas i pieniądze. Płać za jego pośrednictwem rachunki, zaglądaj do sklepów internetowych. W tych dla dzieci możesz znaleźć zabawkę czy ubranko tańsze niż w supermarkecie. Zakupy zrobisz w kilka minut, bez wyprawy do sklepu. Zamówiony towar dostaniesz prosto do domu, a jeśli Ci się nie spodoba – możesz go zwrócić.

10. Naucz się odmawiać
Sąsiadka prosi, byś opłaciła jej rachunki na poczcie, bo „...i tak idziesz na spacer z dzieckiem”. Efekt – stracona godzina z płaczącym i nudzącym się maluchem. Pomagaj innym, ale nie pozwól, by Twoje dobre serce utrudniało Ci życie.

11. Wykorzystuj okazje
Wybierasz się do księgarni po książeczkę dla maluszka – idźcie najpierw do działu dla dzieci, a potem po lekturę dla Ciebie. Zapisz się na aerobik do klubu, gdzie jest kącik dla dzieci z opiekunką (pojawia się ich coraz więcej). W centrum handlowym wyślij męża z maluchem po zakupy, a Ty skocz do salonu fryzjerskiego, który się tam mieści.

12. Nie rozrzucaj ubrań
Tylko odwieś je do szafy. Zajmuje to trzy minuty, ale potem możesz je od razu włożyć, czego nie da się zrobić z tymi, które kilka dni przeleżały na krześle. [CMS_PAGE_BREAK]

13. Szanuj czas
Dzwoni Twoja gadatliwa koleżanka, a Ty właśnie oglądasz z rodziną Wasz ulubiony program. Powiedz: „Teraz jestem zajęta (bo jesteś!), proszę, zadzwoń później”. A kiedy rozmowa będzie się przeciągać, nie wahaj się jej zakończyć. Jeśli nie umiesz powiedzieć wprost, że nie masz czasu na długie pogaduchy, ucieknij się do niewinnego kłamstewka, np.: „Muszę kończyć, bo mały płacze”.

14. Wynajmij opiekunkę
Raz na jakiś czas nie będzie to wielkim obciążeniem dla Waszego budżetu. A maluchowi naprawdę nic się nie stanie przez te trzy godziny bez mamy. W wolnym czasie idź z mężem do kina lub spotkaj się z koleżankami.

15. Nie bądź supermenką
Nie próbuj być idealną mamą, pracownicą i gospodynią domową. To niemożliwe do zrobienia! Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze (spacer z dzieckiem, porządek w mieszkaniu czy wyniki w pracy?) i temu poświęć najwięcej czasu.

16. Zapisuj obowiązki w kalendarzyku
I wieczorem sprawdzaj, co Cię czeka następnego dnia. Zobaczysz czarno na białym, że nie dasz rady pójść z dzieckiem do lekarza, odebrać garnituru z pralni i zrobić zakupów. Załatwisz tylko część rzeczy, a o wykonanie reszty poproś męża.

17. Codziennie zrób jakąś małą rzecz
Wyprasuj trzy bluzki i spódnicę, umyj jedno okno, posprzątaj tylko łazienkę. W nagrodę dostaniesz nie tylko zawsze czyste mieszkanie, ale też... wolną sobotę, która zawsze upływała wam na sprzątaniu.

18. Nie zabieraj pracy z firmy do domu
Zastanów się, czy na pewno to ty musisz przygotowywać każdy raport czy prezentację. Może koleżanka, której oddasz swoje zadanie, będzie Ci wdzięczna za możliwość wykazania się? A mąż za to, że wieczorem masz czas obejrzeć z nim film?

19. Nie przerywaj zaczętej czynności
Jeśli gotujesz obiad, a mąż z sypialni pyta, gdzie jest jego niebieska koszula, nie wychodź z kuchni. Sam ją znajdzie, a jeśli nie, to przyjdzie i wtedy mu wytłumaczysz, gdzie jej szukać.

Reklama

Ewa Malinowska

Reklama
Reklama
Reklama