mama, dziecko, zabawa
Mama

Wspólny czas z dzieckiem

Masz wyrzuty sumienia, że nie jesteś ze swoim dzieckiem tak dużo, jak byś chciała? Nie tyle ważna jest ilość czasu, jaką spędzasz z maluszkiem, ile jego jakość.

Jeśli pracujesz na cały etat, rzeczywiście czasu nie zostaje wiele. Biorąc pod uwagę, że zwykle praca trwa od 9 do 17, to zanim dojedziesz do domu, jest już co najmniej godzina 18. Jeśli założymy, że kładziesz dziecko spać około 20, to zostają wieczorem mniej więcej dwie godziny wspólnego czasu. Niewiele, o ile nie zadbasz o jego jakość. Najważniejsze, byś w chwile spędzane z dzieckiem po pracy była w pełni zaangażowana. Była z nim naprawdę. Twoje dziecko tę jakość doskonale czuje. Co zatem możesz robić z maluchem, gdy stęskniona wracasz do domu? Oto propozycje na pięć pracujących dni tygodnia.

Zabawa tylko we dwoje
Malucha interesuje niemal tylko zabawa. Tak będzie aż do momentu, gdy skończy 5–6 lat. To jego sposób poznawania świata. Bądź jego przewodniczką. Pokazuj mu, jak można się bawić zabawkami w nowy sposób. Możesz poczytać dziecku książeczkę, pokazując w niej obrazki, albo zbudować tor przeszkód z poduszek, kartonowego pudła i koca. Pokonajcie go razem. Nie myśl o niczym innym niż o tym, że jesteście razem. Z mężem pogadasz później, gdy pociecha pójdzie spać.

Wspólna kąpiel
Zamiast zwykłej codziennej 15-minutowej kąpieli idźcie do łazienki pół godziny wcześniej i wykąpcie się razem. Dla dziecka widok mamy w wodzie będzie nie lada atrakcją. Zrób pianę z dziecięcego płynu do kąpieli, polewaj malucha wodą z konewki, a potem sama pozwól, by dziecko zrobiło to samo tobie. Pokaż, jak sprawić, że piana zniknie. Możecie użyć do kąpieli kolorowych płatków mydlanych albo specjalnych musujących barwiących wodę kulek (sprawdź, od jakiego wieku polecane są dla dzieci). Potem wyjdźcie z wody i utul dziecko do snu jak zwykle.

Relaksujący masaż
To nie tylko pomysł na jeden dzień w tygodniu. Jeśli jednak będziesz masować malucha na przykład tylko w środy, to też będzie dobrze. Gdy chwilę odsapniesz po powrocie z pracy, zamknijcie się w pokoju, wyłącz telefon i poproś, by przez pół godziny nikt wam nie przeszkadzał. Ogrzej pokój, przygotuj ręcznik i oliwkę do masażu. Rozbierz dziecko do pieluszki, ułóż je wygodnie i pomasuj mu plecki, rączki, nóżki, brzuszek (dokładny instruktaż znajdziesz np. na: www.babyonline.pl). Możesz włączyć swoją ulubioną muzykę. Ten czas będzie tylko dla was.

Spacer późnym popołudniem
Gdy pogoda sprzyja, nie jest bardzo zimno czy deszczowo, a ty masz jeszcze siły, idźcie na spacer. Dotleniony maluch z pewnością lepiej zaśnie. Podczas przechadzki opowiedz, co robiłaś w pracy, możesz też pokazywać mu, jak z każdym tygodniem zmienia się przyroda, która przygotowuje się do nadejścia zimy.

Zobacz także: Zmęczona? Przeczytaj. Koło ratunkowe dla pracującej mamy.

Jak się bawić z niemowlakiem - film

mama, niemowlę, siedzieć
Wychowanie
Jak pokonać nieśmiałość?
Dziecko nie chce się bawić z kolegami? Boi się wziąć udział w teatrzyku, chowa za tobą i wcale się nie odzywa? Możesz temu zaradzić!

Chciałabyś, by dziecko było śmiałe , przebojowe, a w towarzystwie czuło się jak ryba w wodzie. Tymczasem ono woli trzymać się z boku. Choć nie uda ci się w miesiąc zmienić nieśmiałka w duszę towarzystwa, to jednak drobnymi kroczkami warto go troszkę ośmielić. Podkreślaj dobre cechy dziecka Zamiast na siłę dziecko zmieniać , poszukaj w nim pozytywnych cech. Często osoby nieśmiałe są wrażliwe, mają bogatą wyobraźnię, potrafią współczuć innym. To ważne zalety! Podkreślaj je jak najczęściej, koniecznie w taki sposób, by dziecko słyszało, jak dobrze o nim mówisz. Wzmocnisz jego poczucie wartości . Nie porównuj dziecka z innymi Przy dziecku nie mów, że jest nieśmiały . Bo pomyśli, że jest gorszy. Nie porównuj dziecka z kolegami, mówiąc np. „Staś zawsze jest taki odważny, gra w piłkę z przyjaciółmi, sam zaczepia inne dzieci, a ty ciągle się za mną chowasz”. W ten sposób tylko zestresujesz dziecko . Nie stanie się przez to odważniejszy, a może się poczuć jeszcze mniej pewnie. Pokaż, jak sobie radzić Dziecko nie mówi „dzień dobry” nawet najbliższej sąsiadce, tylko chowa się za tobą? Nie krzycz na niego i nie groź, że jak następnym razem się nie przywita, to nie wyjdziesz z nim na dwór. W zamian zaproponuj mu, że gdy znów spotkacie sąsiadkę, przywitacie ją razem. Jeśli to się uda, super! Pochwal dziecko . Zadawaj nieśmiałemu dziecku proste pytania Na spotkaniach rodzinnych twoje nieśmiałe dziecko do nikogo się nie odzywa? Wszyscy mówią: „Jaka grzeczna dziewczynka, dobrze wychowana...”. A ty wiesz, że córeczka marzy, by wszyscy już wreszcie wyszli. Bywa też inaczej: dziecko wszelkimi sposobami chce zwrócić na siebie uwagę , bałagani, ciągnie cię do pokoju, bo nie ma odwagi odezwać się przy stole. Posadź dziecko obok siebie. Nie każ popisywać się piosenkami. Zamiast tego zadawaj mu pytania,...

chandra, depresja
Fotolia
Mama
10 sposobów na chandrę
Kiedyś młode mamy mające problemy milczały i płakały wieczorem w poduszkę. Dziś nie krępują się opowiadać o swoich kłopotach. I ty nie bój się mówić, że jest ci źle. Masz prawo mieć gorszy dzień, a nawet miesiąc.

Czujesz się fatalnie, bo siedzisz w domu, bo z powodu dzieci często wstajesz w nocy, bo uważasz się za służącą we własnym domu, bo nie masz czasu dla siebie i męża i... bo wciąż narzekasz. Nie myśl o sobie źle – że nie panujesz nad sobą, domem. Wszystkie mamy borykają się z takimi problemami. Niektóre jednak za nic by się do tego nie przyznały. Zamiast zadręczać się, pamiętaj: 1. Jesteś równie ważną osobą, jak twoje dziecko... ...chociaż jego potrzeby są pilniejsze. Nie zaniedbuj jednak siebie. Masz prawo prosić, żeby czasem ktoś chociaż na godzinę wyręczył cię w opiece nad nim. 2. Nie da się zawsze wypełnić wszystkich obowiązków Spróbuj uczyć się odróżniać zajęcia ważne od tych, z których można czasem na kilka dni zrezygnować, np. z prasowania. 3. Nie można być jednocześnie idealną matką i żoną Kiedyś miałaś więcej czasu, bardziej dbałaś o Wasz związek i mieszkanie. Lubiłaś wypady do kina czy na romantyczne weekendy. Teraz masz inne sprawy na głowie. Weekend w Kazimierzu poczeka, aż maluszek podrośnie. Pamiętaj, że twoje dziecko będzie cię aż tak potrzebować tylko przez najbliższy czas. Wkrótce, naładowane Waszą miłością, chętnie zostanie na dzień czy wieczór np. u babci. 4. W ciągu dnia rozkładaj siły równomiernie Nie spalaj się przy wymyślaniu i przygotowywaniu fantazyjnych dań na obiad, bo nie wystarczy ci potem siły i cierpliwości do malucha grymaszącego przy jedzeniu. 5. Walcz z biernością Zwłaszcza tej, która przytrafia się każdej osobie nastawionej na spełnianie potrzeb dziecka. Nie marnuj wolnych chwil – miej pod ręką dobrą książkę albo płytę z ulubioną muzyką. 6. Naucz się odreagowywać złość Nie przy dziecku jednak! Malec nic nie zrozumie, a jedynie się wystraszy. Wyładowuj złość, gimnastykując się. Sporne kwestie omawiaj z partnerem wtedy, gdy dziecko już śpi. 7....

Fotolia.pl
Mama
Rady dla zabieganej mamy
Jeszcze niedawno doskwierało Ci siedzenie w domu tylko z dzieckiem. Jednak odkąd wróciłaś do pracy, żyjesz w ciągłym pędzie.

Może Ci się wydawać, że już zawsze będziesz padać z nóg i zasypiać przy czytaniu bajki. Wiadomo, pół dnia nie ma Cię w domu, więc dla dziecka i męża zostaje Ci zaledwie kilka popołudniowych godzin. Chcesz je wykorzystać jak najlepiej, a przecież w tym czasie masz jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia. Wszystko w pędzie. Fakt, pogodzenie macierzyństwa z pracą zawodową początkowo bywa trudne. Na szczęście już wkrótce nauczysz się wykorzystywać swoje zdolności organizacyjne. Dzięki naszym radom łatwiej sprostasz i temu wyzwaniu! Po pracy od razu rzucasz się w wir domowych obowiązków? Choć wydaje się to najpilniejsze, nie zaczynaj od nastawiania prania, czy wyciągania odkurzacza. Przyjmij zasadę: najpierw przytulanki ze stęsknionym dzieckiem. Ono musi nasycić się Twoją obecnością, zanim będzie Ci towarzyszyć przy rozpakowywaniu zakupów czy szykowaniu jedzenia. Tobie też przyda się taka chwila, by przestawić się na myślenie o domu i o najbliższych Ci osobach. Pomocna rada! Koniecznie zaplanuj czas, który poświęcisz tylko dziecku – powiedz mu o tym i dotrzymaj słowa. Może to być nawet godzina, pod warunkiem, że nie zajmujesz się wtedy innymi sprawami. Pieszczoty, zabawa, zainteresowanie są dla malucha najważniejsze. Czytaj także: Jestem mamą i pracuję. Czujesz, że cały dom jest tylko na Twojej głowie? Porozmawiaj spokojnie o tym z mężem, podzielcie się sprawiedliwie obowiązkami. Możecie np. ustalić, że on weźmie na siebie sprzątanie, zakupy, zmywanie, a Ty – codzienną kąpiel malucha, pranie i gotowanie. Jeśli masz zbyt dużo obowiązków, pod wieczór padniesz ze zmęczenia i na zabawę z dzieckiem nie starczy Ci już sił ani cierpliwości. Pomocna rada! Naucz się prosić o konkretną pomoc, np. swoją mamę o ugotowanie obiadu, a teścia o większe zakupy w supermarkecie. Musisz mieć lśniące podłogi i obiad z trzech dań? Nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz