
Po sześciu tygodniach po porodzie twoje ciało miało wrócić do formy. I rzeczywiście nie masz już takich problemów jak na początku. Ale są dolegliwości, do których nawet przyznać się jest ci trudno...
Włosy wypadają garściami
Martwisz się, że włosy wypadają ci garściami? Podobne problemy ma co piąta młoda mama, zwykle między trzecim a szóstym miesiącem po porodzie. To głównie sprawka hormonów. Podczas ciąży wysoki poziom estrogenów hamował wypadanie włosów. Ale teraz ich poziom spadł, stąd kłopoty. Na problemy z włosami najczęściej skarżą się kobiety, które karmią piersią. Ale nie trzeba przerywać karmienia.
- Co robić? Jedz dużo warzyw i owoców, kasz (szczególnie gryczaną i jaglaną), pieczywo z pełnego ziarna. Taka dieta jest bogata w witaminy oraz mikro- i makroelementy, które wzmocnią cebulki włosów. Wspomagaj się ziołami i odżywkami. Staraj się suszyć włosy naturalnie, bo gorące powietrze z suszarki spowoduje ich przesuszenie i osłabienie. Jeśli zauważysz, że włosy mocno się przerzedzają, a nawet pojawia się łysienie, idź do dermatologa. Przyczyną może być choroba skóry.
Kłopoty z zębami
Karmienie piersią to trudny okres dla zębów, bo twój organizm oddaje maluszkowi wapń, z którego dziecko buduje cały swój szkielet kostny. Jeśli nie pijesz mleka ani nie jesz produktów mlecznych, możesz mieć kłopoty. To znaczy, że w twoim pokarmie znajdzie się tyle wapnia, ile potrzebuje dziecko, ale stanie się to twoim kosztem. Właśnie dlatego u kobiet w czasie karmienia piersią tak często pojawiają się problemy z zębami (słabną również kości, stąd też początki osteoporozy!).
- Co robić? Jeśli dziecko nie ma alergii na mleko, to nie stosuj bezmlecznej diety. Gdy jest alergikiem, zapytaj lekarza o preparat wapnia, który możesz łykać. Dbaj o higienę zębów: myj je po każdym posiłku, używaj płynów do płukania i nitki do czyszczenia zębów. Ograniczaj słodycze. Jedz dużo warzyw i owoców bogatych w witaminę C.
Rozstępy na brzuchu, piersiach...
Pamiątką po ciąży mogą też być rozstępy, najczęściej na brzuchu i piersiach, czyli w miejscach, gdzie przyrost masy ciała był największy. Czasem widać je też na biodrach, pośladkach i wewnętrznej stronie ud.
- Co robić? Stosuj żele i kremy przeciw rozstępom. Najlepiej smarować skórę po kąpieli, wtedy szybciej wchłonie substancje odżywcze. Działanie kremów wzmocnisz masażem. Jeśli rozstępy są na piersiach, poczekaj, aż przestaniesz karmić. Gabinety kosmetyczne oferują wiele pomocnych zabiegów, np. mikrodermabrazję, laser.
Słabe mięśnie dna miednicy
Poród często osłabia mięśnie dna miednicy. Co to powoduje? A to, że możesz czasem popuszczać mocz, np. gdy kaszlniesz, kichniesz lub się zaśmiejesz.
- Co robić? Wykonuj tzw. ćwiczenia Kegla. Zaciśnij mięśnie krocza, wytrzymaj chwilę, a potem powoli je rozluźnij. Podobne ćwiczenia wykonuj jak najczęściej w ciągu dnia. Możesz też skorzystać ze specjalnego zestawu opracowanego przez prof. Kari Bo z Norweskiego Kolegium Nauk i Sportu w Oslo (dostaniesz go bezpłatnie, informacje: www.corewellness.pl). Jeśli ćwiczenia nie pomogą, porozmawiaj z ginekologiem.
ZOBACZ TEŻ: Dlaczego warto pójść na masaż ciała po urodzeniu dziecka – film

Jak dbać o brzuch w ciąży Brzuch w ciąży rośnie i rośnie – zgodnie z kalendarzem rozwoju ciąży kształtuje się w nim dziecko. Tkanka łączna rozciąga się pod wpływem estrogenu, żeńskiego hormonu, którego poziom w ciąży się zwiększa. Na skórze mogą pojawić się rozstępy – różowe paski, które z czasem bledną i robią się biało-perłowe. Bardziej na nie narażone są kobiety o jasnej cerze (mają delikatniejszą skórę). Duże znaczenie odgrywają też skłonności dziedziczne (to, czy np. twoja mama ma rozstępy). Stosuj balsamy zapobiegające rozstępom, możesz brzuch delikatnie masować (balsamem lub oliwką), kolistymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kosmetyki w ciąży i po porodzie - testy i opinie Skóra na brzuchu często też swędzi. Powiedz o tym lekarzowi, żeby wykluczył cholestazę . Na świąd skóry na brzuchu pomoże mleczko do skóry alergicznej i przesuszonej. Jak dbać o piersi w ciąży Buzują hormony, piersi w ciąży zmieniają się – przygotowują się do karmienia i przede wszystkim powiększają się. Obawiasz się rozstępów i tego, czy po porodzie biust zachowa dawną jędrność? Masuj piersi strumieniem prysznica, polewając je na zmianę zimną i ciepłą wodą. Po kąpieli wsmaruj balsam. Jeśli bolą cię brodawki, możesz je czasem smarować oliwką dla niemowląt. Unikaj biustonoszy z szorstkiej koronki, sztywnych lub podtrzymujących piersi tylko od dołu. Kup sobie staniki bawełniane, na grubych ramiączkach. W sklepach jest duży wybór naprawdę ślicznych bawełnianych biustonoszy! W drugiej połowie ciąży możesz zauważyć, że z piersi wycieka żółtawy płyn – to siara (pierwszy pokarm), którą piersi produkują, zanim zaczną wytwarzać mleko właściwe. Jak dbać o nogi w ciąży W ciąży nogi nie mają lekko. Noszą powiększający się ciężar całego...

Boisz się zaśmiać, kichnąć, a nawet wziąć dziecko na ręce, bo nawet najmniejszy wysiłek wiąże się z wstydliwym uczuciem wilgoci. Problem nietrzymania moczu to jedna z częstszych dolegliwości w połogu . Ma ją wiele kobiet. Nietrzymanie moczu - skąd się bierze Szyjka pęcherza moczowego u kobiet o wiele słabsza niż u mężczyzn, dlatego to właśnie kobiety częściej mają problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Po porodzie często następuje rozluźnienie oraz zwiotczenie mięśni i wiązadeł podtrzymujących dolny odcinek układu moczowego i rodnego. Podczas kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego zdarza się niekontrolowany wyciek moczu, czasem minimalny, ale czasem obfity i krępujący. Na dolegliwości z nietrzymaniem moczu narzekają przed wszystkim te kobiety, które urodziły duże dziecko, ważące ponad 4 kg, albo dwoje dzieci. Mogło dojść do naciągnięcia krocza, a nawet do rozerwania mięśni. Zobacz też: Nietrzymanie moczu w ciąży Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu W zapobieganiu nietrzymaniu moczu pomocne są ćwiczenia mięśni dna miednicy: tzw. ćwiczenia Kegla. Najlepiej rozpocząć je jeszcze w ciąży. Jeśli jednak nie ćwiczyłaś w ciąży, zacznij to robić po porodzie. Taki trening wzmacnia mięśni dna macicy i zwieracza, a także pozwala na dużo lepszą kontrolę pracy pęcherza moczowego. Zazwyczaj już miesiąc od rozpoczęcia ćwiczeń kobieta obserwuje znaczną poprawę. Ćwiczenia Kegla : zapobiegają i leczą nietrzymanie moczu Zacznij od kilkusekundowego wstrzymania strumienia podczas oddawania moczu: zaciśnij mięśnie, wytrzymaj chwilę, a po kilku sekundach powoli je na powrót rozluźnij: mięśnie, które decydują o zatrzymaniu moczu to mięśnie krocza i dna miednicy. Gdy już wiesz, które mięśnie są ważne, nie stosuj ćwiczeń w toalecie, tylko podczas wykonywania codziennych czynności. Ćwiczenia Kegla możesz wykonywać w...

Ciąża nie jest chorobą, to jasne. Ale z drugiej strony wysiłek, jaki musi ponieść ciało w czasie tych dziewięciu miesięcy (a potem w trakcie porodu i w okresie karmienia piersią), jest ogromny. Nic dziwnego, że się wtedy zmienia. Jeśli dasz sobie trochę czasu i wspomożesz się prostymi zabiegami, twoja skóra, piersi i brzuch znów będą ci się podobać. Na pytania naszych czytelniczek, jak poradzić sobie z pamiątkami po ciąży, odpowiada dr n. med. Ewa Chlebus, dermatolożka, prowadzi gabinet kosmetyczny Nova Derm w Warszawie. Spłyć rozstępy Całą ciążę stosowałam kremy zapobiegające rozstępom, ale to nie pomogło. Po ciąży zostały mi czerwone pręgi . Co mogę zrobić? Główną przyczyną pojawienia się rozstępów na brzuchu, piersiach i udach jest skłonność genetyczna i wzrost poziomu kortyzolu we krwi. Kremy nie zapobiegną im całkiem, ale nieco zmniejszą ryzyko powstawania. Dopóki rozstępy są czerwone (z czasem zjaśnieją), smaruj je kremami z retinolem albo umów się do kosmetyczki na mikrodermabrazję – złuszczanie naskórka (rozstępy stają się płytsze). Takie zabiegi jednak nie są wskazane dla mam karmiących. Uwaga! Nowe rozstępy mogą się pojawić, gdy zaczniesz szybko chudnąć. Jeżeli planujesz zrzucić kilogramy, rozłóż to na parę miesięcy. Zwalcz pajączki na udach W czasie ciąży zauważyłam, że na udach pojawiły się popękane naczynka krwionośne. Boję się, że to zapowiedź żylaków. Niestety, z pajączkami , które już powstały, poradzi sobie tylko lekarz (dermatolog). Jeśli zauważyłaś na nogach żylaki, wybierz się do flebologa (to specjalista chorób naczyniowych). Problemy z krążeniem krwi w nogach mogą z czasem narastać, dlatego już teraz zrezygnuj z wysokich obcasów, sauny, solarium i gorących kąpieli. Wysoka temperatura fatalnie wpływa na stan naczyń krwionośnych....