Kobieta z bólem głowy i karku
© MediablitzImages - Fotolia.com
Mama

Jakim chorobom towarzyszą zawroty głowy?

Cierpisz na zawroty głowy, które objawiają się jako zaburzenia równowagi? Wydaje ci się, że świat wiruje wokół ciebie, masz poczucie, że ściąga cię w jedną stronę? Te objawy mogą towarzyszyć różnym chorobom. Sprawdź, jakim.

Jeśli zawroty głowy pojawiają się sporadycznie, raczej nie ma się czym przejmować. Jeżeli jednak pojawiają się regularnie lub są tak silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie, trzeba o niech koniecznie powiedzieć lekarzowi. Weźmie on pod uwagę inne towarzyszące zawrotom głowy objawy i skieruje nas na odpowiednie badania (np. EKG, RTG kręgosłupa, USG tętnic szyjnych oraz badanie słuchu i próby błędnikowe). Po potwierdzeniu wstępnej diagnozy lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Sprawdź, w jakich chorobach najczęściej występują zawroty głowy.

Problemy z błędnikiem

Błędnik znajduje się w uchu wewnętrznym. Jest on odpowiedzialny za zmysł słuchu i równowagi. Zaburzenia jego pracy mogą wynikać ze stanu zapalnego lub być skutkiem uszkodzenia czy niedokrwienia (np. z powodu miażdżycy). Zwykle problemy z błędnikiem leczy się farmakologicznie oraz poprzez specjalne ćwiczenia.
Do najczęstszych objawów sugerujących kłopoty z błędnikiem należą: zawroty głowy, oczopląs (mimowolne rytmiczne ruchy gałek ocznych), szumy w uszach, nudności, wymioty, omdlenia.
Ważne! Przy zaburzeniach pracy błędnika nie pojawiają się ani bóle głowy, ani podwyższona temperatura ciała.

Zobacz także: Czy można być chorym na... pogodę?

Nadciśnienie

Pod tym pojęciem rozumiemy nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego (powyżej 139/89 mmHg). U osób cierpiących na nadciśnienie (gdy ten stan utrzymuje się długo) lub u osób, u których doszło do nagłego skoku ciśnienia, mogą pojawić się zawroty głowy, bóle głowy w rejonie potylicy, pulsowanie w skroniach, mroczki przed oczami, kłopoty ze snem. Zwykle w takich przypadkach lekarz przepisuje leki na ustabilizowanie ciśnienia. Zaleca się również zmianę diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Uwaga! Zawroty głowy mogą się również pojawić przy zbyt niskim ciśnieniu, zwykle przy zbyt gwałtownej zmianie pozycji. Dochodzi zwykle przy tym do przejściowego niedotlenienia mózgu.

Warto przeczytać: Masz nadciśnienie w ciąży? Sprawdź, czego nie możesz jeść

Masz problemy z wagą? Zbadaj tarczycę! - film

ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ciśnienie w ciąży: kiedy jest prawidłowe, a kiedy za niskie lub za wysokie?
Ciśnienie w ciąży ma wielkie znaczenie nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, lecz także prawidłowego rozwoju dziecka. Zarówno niskie jak i wysokie ciśnienie może prowadzić m.in. do niedotlenienia dziecka, dlatego tak ważne jest, by je regularnie kontrolować.

Ciśnienie w ciąży może znacznie różnić się od tego, które kobieta miała wcześniej. U przyszłej mamy może pojawić się zarówno niedociśnienie, jak i nadciśnienie. Aby uniknąć problemów, lekarz kontroluje wartości ciśnienia tętniczego krwi na każdej wizycie. Podpowiadamy, kiedy są one za wysokie, a kiedy za niskie i o czym świadczy nieprawidłowe ciśnienie w trakcie ciąży. Spis treści: Normy ciśnienia w ciąży Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Niskie ciśnienie w ciąży Wysokie ciśnienie w ciąży Normy ciśnienia w ciąży Zwykle w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie krwi nieznacznie się obniża –   o około 5-10 mm Hg między 12. i 26. tygodniem ciąży. Jest to spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie. Rosnące dziecko i powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność z powodu progesteronu, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Około 7. miesiąca ciąży ciśnienie krwi wraca do normy sprzed ciąży. Prawidłowe ciśnienie w ciąży powinno być niższe niż 140/90 mm Hg. Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Dla niektórych kobiet cierpiących z powodu niskiego lub wysokiego ciśnienia ciąża okazuje się stanem błogosławionym również dlatego, że... doprowadza jego wartość na kilka miesięcy do normy. Trudno przewidzieć, jak zareaguje organizm. Aby wykluczyć ryzyko choroby, a w razie potrzeby podjąć leczenie, ciśnienie przyszłej mamy jest mierzone podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. U niektórych kobiet ciśnienie, zamiast spadać, rośnie ponad normę. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu godzin. Jeśli przyszła mama nie miała...

mama, lekarz, badanie, noworodek
Zdrowie
Czy to alergia pokarmowa?
Uczulenie kojarzy ci się tylko z wysypką na ciałku smyka? Niesłusznie! To choroba, która daje wiele różnych objawów. Z nami nie przegapisz żadnego.

Maluchy do drugiego roku życia najczęściej cierpią na alergię pokarmową. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w drugim miesiącu życia, nawet jeśli karmisz malca wyłącznie piersią (wtedy uczula go to, co sama zjadłaś). Dziecku możesz pomóc tylko w jeden sposób: jak najszybciej rozpoznając alergię i zaczynając leczenie. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza, jeśli zauważysz poniższe objawy. Swędząca wysypka U najmłodszych maluchów są to zwykle rumiane policzki , a także zaczerwienione, suche i łuszczące się owalne placki na rączkach, nóżkach, plecach, pupie. Ponadroczne dzieci miewają bardzo podrażnioną zaczerwienioną i szorstką skórę w zgięciach łokci, pod kolankami, wokół nadgarstków. W cięższych przypadkach wysypka ma postać pęcherzyków, z których sączy się zasychająca w strupy wydzielina. Smyka może obsypać od razu po zjedzeniu uczulającej potrawy, ale też nawet dwie doby po! Nawracająca ciemieniucha Główkę młodszych niemowląt często pokrywają tłuste, żółte łuski, które trzeba rozmiękczać kompresami z oliwką i usuwać. Ciemieniucha nie jest groźna, a jej przyczyną jest zwykle niedojrzałość gruczołów łojowych. Jeśli jednak mimo odpowiedniej pielęgnacji utrzymuje się przez wiele miesięcy lub nawraca, może świadczyć o alergii. Częste bóle brzuszka Malec ulewa, męczą go gazy, kolki . Objawem alergii mogą być też wymioty, biegunki. Ale nie zawsze! Być może to objaw infekcji wirusowej. Kłopoty z noskiem Kiedy malec wciąga powietrze, słychać poświstywanie. Nosek jest zapchany, ale nie ma kataru. Jest to tak zwana sapka. Najczęściej zdarza się u niemowląt. U starszych maluchów objawem alergii (również pokarmowej!) może być wodnisty katar , podrażnienie spojówek i kichanie, które pojawia się bez innych oznak przeziębienia. Sprawdź: Czy twoje dziecko ma alergię? - test [CMS_PAGE_BREAK] Ciągłe...

niskie ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Niskie ciśnienie w ciąży – dlaczego dokucza, jak się objawia, jak sobie z nim radzić
Niskie ciśnienie krwi w ciąży to ciśnienie poniżej 100/60 mmHg. Objawia się zawrotami głowy, omdleniami i brakiem energii u przyszłej mamy. Jego przyczyną może być anemia, niedoczynność tarczycy lub odwodnienie. Najprostszym sposobem podniesienia ciśnienia w ciąży mogą być aktywność i zdrowy tryb życia. Nieznacznie niskie ciśnienie nie jest groźne dla zdrowia kobiety i dziecka, jeżeli jednak są to duże i utrzymujące się spadki, koniecznie trzeba je leczyć, gdyż może zakłócić przebieg ciąży.

Niskie ciśnienie w ciąży najczęściej nie jest powodem do obaw o zdrowie kobiety i dziecka (w przeciwieństwie do wysokiego ciśnienia ). Z reguły skutkuje jednak  gorszym samopoczuciem ciężarnej. Przyszłej mamie brakuje energii, jest osłabiona i ospała. Na szczęście niskie ciśnienie w ciąży jest stanem przejściowym, najczęściej dokucza na początku ciąży, a w III trymestrze zazwyczaj wraca do normy. Spis treści: Kiedy ciśnie w ciąży jest za niskie? Czy niskie ciśnienie w ciąży może być niebezpieczne? Objawy niskiego ciśnienia w ciąży Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży Jak podnieść niskie ciśnienie w ciąży? Kiedy do szpitala z niskim ciśnienie? Kiedy ciśnienie w ciąży jest za niskie? Niskie ciśnienie tętnicze rozpoznawane jest na podstawie serii pomiarów, które powinny być przeprowadzane w różnych dniach, ale w podobnych warunkach. Jeżeli każdy z pomiarów wskaże wartość niższą niż 100/60 mmHg, oznacza to, że dana osoba rzeczywiście cierpni na niskie ciśnienie.  Prawidłowe ciśnienie w ciąży wynosi 120/80 mmHg. O niedociśnieniu krwi (hipotensja, hipotonia) mówimy, gdy:  ciśnienie skurczowe jest niższe niż 100 mmHg lub ciśnienie rozkurczowe jest niższe niż 60 mmHg. Jakie ciśnienie krwi w ciąży uznaje się za prawidłowe? Optymalne ciśnienie tętnicze skurczowe mieści się w przedziale 120–129 mm Hg, ciśnienie rozkurczowe – od 80 do 84 mm Hg. Prawidłowo różnica między ciśnieniem rozkurczowym a skurczowym powinna wynosić od 30 do 50 mm Hg. Za niskie ciśnienie krwi uznaje się to, które jest poniżej normy.  Czy niskie ciśnienie w ciąży może być niebezpieczne? Zdaniem specjalistów niskie ciśnienie w ciąży nie powinno zagrażać życiu matki lub dziecka. Zdarza się jednak, że długo utrzymujące się niskie ciśnienie może być...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz