Reklama

Zdrowa kobieta lepiej się czuje i jest... lepszą mamą. Musisz więc wiedzieć, kiedy i jakie badania sobie robić.

Reklama

Po porodzie Twój organizm będzie wracać do stanu sprzed ciąży przez dobrych kilka tygodni. Urodzenie dziecka było dla niego wielkim wysiłkiem. Jeśli jednak coś Cię niepokoi: silne bóle w dole brzucha, obfite i zbyt długo ciągnące się krwawienie z dróg rodnych czy wysoka temperatura – koniecznie idź do lekarza. Gdy wszystko jest w porządku, na pierwszą wizytę do ginekologa powinnaś pójść po mniej więcej sześciu tygodniach po urodzenia dziecka.

Pierwsza wizyta po połogu
Lekarz sprawdzi, czy macica jest już dobrze obkurczona, czy zagoiła się rana krocza po jego nacięciu (lub rana brzucha po cięciu cesarskim). Obejrzy szyjkę macicy i zbada Twoje piersi – czy nie pojawiły się w nich zgrubienia albo torbiele. Może zalecić badanie kontrolne krwi i moczu. Zapewne porozmawia też z Tobą na temat metod antykoncepcji w najbliższych miesiącach.

Bezcenna cytologia
Badanie cytologiczne powinnaś mieć zrobione w ciąży. Jeśli wszystko było w porządku (miałaś grupę I lub II), na kolejne możesz zgłosić się dopiero po dwóch latach. Wcześniejsza cytologia jest konieczna tylko wtedy, gdy tak zaleci lekarz. Zwykle tego badania nie wykonuje się w czasie laktacji, bo wynik mógłby być fałszywy (inne ilości hormonów). O cytologii nie wolno zapominać! To najlepszy sposób na wykrycie wczesnych zmian przednowotworowych, które można wyleczyć! Niestety, jak wynika z badań, w Polsce tylko 21 proc. kobiet robi cytologię co trzy lata.

Badanie moczu
Nie jest konieczne, jeśli jesteś zdrowa. Gdy jednak w czasie ciąży przeszłaś infekcję dróg moczowych, warto jeszcze przed pierwszą wizytą u ginekologa wykonać badanie ogólne i posiew moczu, a wyniki pokazać lekarzowi. To także konieczne, jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort przy oddawaniu moczu.

Regularna kontrola piersi
Gdy karmisz maluszka, na pewno zwracasz uwagę na swoje piersi. W czasie ciąży i karmienia powiększają się, a czasem można w nich wyczuć zgrubienia. Jeśli pojawia się również ropień (z łatwością go odróżnisz – guzek jest bolesny i widać wyraźne zaczerwienienie), trzeba go leczyć. Uwaga: kiedy kuracja nie przynosi żadnych efektów, zgłoś się ponownie do ginekologa. To może być (ale nie musi) zmiana nowotworowa. Wcześnie wykryta da się wyleczyć. Nie wolno tego zaniedbać! Gdy po porodzie pojawi się pierwsza miesiączka (zwykle ma to miejsce mniej więcej po pół roku karmienia piersią, a jeśli podajesz dziecku mleko z butelki – zapewne wcześniej), pamiętaj, by znów zacząć samodzielnie badać piersi. Najlepiej robić to zawsze po zakończeniu okresu (piersi są wówczas miękkie, niebolesne). Gdybyś zauważyła coś niepokojącego, natychmiast powiedz o tym lekarzowi. Zbada piersi i w razie jakichkolwiek wątpliwości zaleci wykonanie USG lub mammografii.

Moc morfologii
Gdy dobrze się czujesz, jesteś zdrowa, a w ciąży nie miałaś anemii, nie musisz teraz robić badań krwi. Jeżeli jednak miałaś niedokrwistość, a ostatnio często chorujesz i czujesz się osłabiona, powiedz o tym lekarzowi. Może zalecić Ci wykonanie badań, np. morfologii, poziomu hormonów tarczycy.

Cukier pod lupą
U około 7 proc. kobiet w ciąży występuje tzw. cukrzyca ciężarnych (objawia się wysokim poziomem cukru we krwi). Zwykle wszystko wraca do normy po porodzie. Po kilku miesiącach warto jednak poprosić lekarza o skierowanie na badanie poziomu glukozy we krwi: jeśli jest podwyższony, trzeba go obniżyć.

Zobacz także:
Sprawy nasze intymne
Jak czytać wyniki badań?

tm_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama