Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
nogi, pielęgnacja ciała, kobieta, depilacja nóg
Fotolia
Mama

Jak się pozbyć żylaków i wybrać odpowiedni wyrób uciskowy?

Jak powstają żylaki? Jak im zapobiegać? Jakie metody leczenia żylaków są najskuteczniejsze? Na te pytania odpowiada dr n. med. Adam Sowiński – chirurg naczyniowy, flebolog ze Szpitala Zacisze ENEL-MED. Podpowiemy ci również, jak wybrać odpowiedni wyrób uciskowy.

Co przyczynia się do powstawania żylaków? 

dr n. med. Adam Sowiński: Przyczyną chorób żylnych jest tzw. refluks żylny, czyli cofanie się krwi. Płynąc od stóp do serca, krew musi pokonać siłę grawitacji. Pomagają jej w tym zastawki żylne - to one warunkują jednokierunkowy przepływ krwi. Gdy zostaną uszkodzone, krew nie jest sprawnie odprowadzana i zalega w żyłach. Dochodzi do przewlekłego nadciśnienia żylnego, w wyniku czego powstają żylaki. Zwykle mają one niebiesko-siny kolor, są poszerzone, wydłużone i przez to widoczne na powierzchni skóry. 
Żylaki pięć razy częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, zwykle po 30. roku życia (ale mogą i wcześniej). 
Do ich powstawania może przyczynić się ciąża, stojący lub siedzący tryb życia, dźwiganie ciężarów, zaparcia, nadwaga i brak ruchu, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, a także noszenie wysokich obcasów (u kobiet). 

Warto przeczytać: Puchną, rosną, bolą… Jak ulżyć stopom w ciąży?

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?

dr n. med. Adam Sowiński: W profilaktyce przeciwżylakowej najistotniejsze jest stałe obniżanie ciśnienia żylnego. Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione czynniki, zaleca się: 
  • aktywność fizyczną (poprawia krążenie żylne)
  • unikanie gorących kąpieli, sauny i solarium (wysoka temperatura wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych),
  • osobom prowadzącym siedzący lub stojący tryb życia regularne poruszanie nogami (częste wstawanie czy chodzenie, wykonywanie prostych ćwiczeń typu wspinanie się na palce i opadanie na pięty - tego typu ćwiczenia pobudzają mięśnie łydek i tym samym poprawiają krążenie krwi). 
Należy również unikać:
  • zakładania nogi na nogę - utrudnia to swobodny przepływ krwi,
  • obcisłej garderoby (w tym skarpet z gumką, wysokich butów z obcisłą cholewką). 

Jak się diagnozuję chorobę żylną bóg i kiedy należy leczyć żylaki?

dr n. med. Adam Sowiński: Choroby układu żylnego diagnozuje się w oparciu o badanie fizykalne oraz USG. Żylaki bezwzględnie powinny być leczone, gdy pojawiają się bolesność i obrzęki nóg, zmiany egzematyczne skóry lub owrzodzenia. Należy pamiętać, że głównym celem leczenia jest zapobieganie groźnym powikłaniom tej choroby. 

Jakie metody leczenia stosuje się w przypadku żylaków?

dr n. med. Adam Sowiński: Zwykle zaleca się noszenie uciskowych rajstop, pończoch lub podkolanówek przeciwżylakowych - ta metoda w większości przypadków jest skuteczna. Czasem jednak konieczne jest leczenie małoinwazyjne, takie jak terapia falami radiowymi (VENEFIT) czy skleroterapia, lub inwazyjne (chirurgiczne usunięcie żylaków). 
Obecnie za najskuteczniejszą, a przy tym bezpieczną, metodę wśród wszystkich małoinwazyjnych zabiegów uznaje się VENEFIT. Dzięki specjalnemu cewnikowi wysyłającemu fale o częstotliwości radiowej uzyskuje się zapadnięcie, a następnie zamknięcie niewydolnej żyły. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą USG, co umożliwia dokładne monitorowanie procesu oraz natychmiastową ocenę jego skuteczności.
Ablacja żylaków przy użyciu fal radiowych może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym, które w przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego czy stosowanego dolędźwiowo, nie wymaga hospitalizacji. Badania wykazały, że leczenie metodą VENEFIT jest związane z dużo mniejszym ryzykiem występowania krwiaków, zasinień czy dolegliwości bólowych, w porównaniu z tradycyjną operacją czy metodami laserowymi. W związku z tym, że nie wykonuje się cięć skóry, nie dochodzi do zakażeń ran. Dzięki minimalnej inwazyjności tej metody leczenia, powrót do codziennych czynność, w tym pracy zawodowej, jest możliwy już po kilku dniach.

Polecamy: Nie lekceważ obrzęków w ciąży

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

zapobieganie żylakom i pajączkom
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Opuchnięte nogi, pajączki, żylaki? Pomoże flebolog! [WYWIAD]
Żylaki, pajączki, hemoroidy - takie dolegliwości często pojawiają się właśnie podczas ciąży, ale nie tylko... Czy można im zapobiec? A jeśli się pojawią, to jak je leczyć? Te pytania zadaliśmy doktor Annie Dąchór, specjalistce chirurgii ogólnej, flebologowi i proktologowi.

Dr Anna Dąchór, specjalista chirurgii ogólnej, flebolog, proktolog , ekspertka marki Venoflex. Jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich i Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Aleksandra Sobieraj: Czym zajmuje się flebolog?  Dr Anna Dąchór: – Flebolog to po prostu lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób naczyń żylnych. Kto powinien zgłosić się do takiego lekarza? – Przede wszystkim osoby z obrzękami kończyn dolnych, żylakami czy też te, które zauważyły nieestetyczne zmiany naczyniowe w postaci pajączków. Flebologa powinny też odwiedzić osoby z rodzinnym obciążeniem niewydolnością żylną.  Jak częste są choroby, którymi się Pani zajmuje?  – Tak naprawdę można powiedzieć, że niewydolność żylna to choroba cywilizacyjna, choć nigdzie tak nie została nazwana. Około 45 proc. mężczyzn i 55 proc. kobiet ma tę dolegliwość.  Pajączki, żylaki, często też hemoroidy to przypadłości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży i po ciąży. Dlaczego tak się dzieje?  – Ciąża to bardzo uprzywilejowany stan dla kobiety, ale, niestety, niosący również ze sobą szereg niedogodności zdrowotnych. Między innymi przyczynia się do rozwoju niewydolności żylnej czy hemoroidów . Dzieje się tak, ponieważ rozwijający się płód oznacza dla krążenia przede wszystkim zwiększenie objętości pompowanej przez serce krwi, co w połączeniu z coraz większym naciskiem na narządy miednicy mniejszej, w tym naczynia, zaburza prawidłowy swobodny przepływ krwi w kierunku serca. Krew zaczyna wtedy po prostu zalegać w naczyniach krwionośnych. Ciąża to wielka próba biologiczna dla zastawek naczyniowych, które jeśli pracują prawidłowo, zapobiegają rozwojowi niewydolności żylnej. A czy flebolog pomoże także wtedy, gdy problemem jest puchnięcie nóg?  –...

żylaki powrózka nasiennnego
AdobeStock
Problemy z zajściem w ciążę
Żylaki powrózka nasiennego - jedna z przyczyn męskiej niepłodności
Pogarszają jakość plemników i wymagają leczenia chirurgicznego. Ale dzięki temu szanse na zapłodnienie mogą znacznie wzrosnąć.

Nie dają żadnych istotnych objawów i nie powodują dużych dolegliwości . Bardzo często rozpoznawane są dopiero wtedy, gdy para chce mieć dziecko, a nie może. Jeżeli od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o dziecko, nie wykluczone, że przyczyną tego są żylaki powrózka nasiennego. Opisujemy co w takiej sytuacji zrobić i jak je leczyć. Dlaczego tworzą się żylaki powrózka nasiennego Żylaki powrózka nasiennego (z łac. varicocele ) to poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie naczyń żylnych zbierających krew z jądra i tworzących w obrębie moszny tzw. splot wiciowaty. Stanowi on część powrózka nasiennego w jego odcinku mosznowym, nad jądrem. Schorzenie dotyka w dużej mierze młodych mężczyzn i ujawnia się już w okresie dojrzewania płciowego. Ich powstawaniu sprzyjają intensywny, regularny wysiłek oraz siedzący tryb życia. Przyczyn schorzenia należy szukać w anatomii człowieka i jego pionowej postawie. W wyniku tego w ciele mężczyzny może dojść do uszkodzenia zastawek żył jądrowych, znajdujących się w mosznie. Rozszerzone, poskręcane naczynia nie przepuszczają swobodnie krwi, dochodzi do zastoju żylnego i utrudnionego jej przepływu. Skutkuje to zaleganiem krwi w naczyniach jądrowych, powiększaniem się żył i ocieplaniem się jąder (temperatura w mosznie powinna być o 2-3 stopnie niższa niż w jamie brzusznej). W wyniku tego powstają małe, miękkie guzki o różnych rozmiarach. Żylaki rzadko występują obustronnie - na ogół dotyczą lewego jądra (wynika to z przebiegu naczyń żylnych). Powstanie żylaków pogarsza jakość spermy : zmniejsza się liczba plemników; więcej plemników ma nieprawidłową budowę; zmniejsza się ich ruchliwość, a co za tym idzie zdolność do zapłodnienia. Objawy żylaków powrózka nasiennego Żylak nie dają konkretnych objawów. Sygnałem, że mężczyzna może je mieć, są: ból w pachwinie (może...

żylaki, pajączki, nogi
Fotolia
Mama
Żylaki po ciąży – jesteś pewna, że to nie twój problem?
Najpierw sieć żyłek tuż pod skórą, pajączki, a w końcu żylaki. Dokładnie obejrzyj swoje nogi, bo niewykluczone, że powinnaś iść do lekarza. Nie tylko po to, by nogi wyglądały atrakcyjnie, lecz przede wszystkim dla swojego zdrowia!

Spis treści: Co sprzyja żylakom? Co zapobiega żylakom? Objawy choroby żylnej Jak leczyć żylaki – rodzaje zabiegów Wcale nie musisz mieć żylaków , by twoje nogi potrzebowały fachowej pomocy. Bo początki przewlekłej choroby żylnej, która nieleczona może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych (włącznie z niebezpiecznymi dla życia zakrzepicą i zatorem!) czasem łatwo przeoczyć.  Żylakom sprzyja ciąża Ciąża sprzyja niewydolności żylnej. Żyły siatkowate, czasem pajączki bardzo często pojawiają się po raz pierwszy właśnie na nogach przyszłej mamy. Dzieje się tak z kilku powodów. Powiększa się macica. To sprawia, że coraz bardziej zaczyna uciskać żyły w obrębie miednicy, co wywołuje wzrost ciśnienia żylnego. Wzrasta stężenie hormonów płciowych. Dzięki temu ciąża może prawidłowo się rozwijać, jednak skutkiem ubocznym tego wzrostu jest rozszerzanie się naczyń krwionośnych (mogą pojawić się pajączki). Rośnie waga. To dodatkowo obciąża nogi (mogą puchnąć i boleć). Zastosuj kalkulator wagi w ciąży Co zapobiega żylakom? Do pół roku po porodzie pajączki i widoczne żyłki zmniejszają się lub znikają. Niestety, nie zawsze i nie wszystkie. Od czego to zależy? W dużej mierze od ciebie. Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy, idź do chirurga naczyniowego lub flebologa (to specjalista zajmujący się leczeniem żył). Oceni stopień zaawansowania choroby i powie, jak postępować. Co może zalecić? Kompresjoterapia. To najlepsza forma zapobiegania zmianom na nogach. Polega na codziennym noszeniu pończoch uciskowych o stopniowanym ucisku. Pamiętaj, że pończochy takie, by dobrze spełniały zadanie, muszą posiadać certyfikat i powinien dobrać je lekarz (sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań do ich noszenia, a następnie ocenia rodzaj zmian i prawidłowy stopień ucisku). Kompresjoterapię...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta