Autyzm - potrafię rozpoznać. Kampania, która uświadamia tak wiele
Fundacja PROMITIS wyszła z niesamowitą inicjatywą. 2 kwietnia jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i w związku z tym fundacja rusza z kampanią edukacyjną dla rodziców, by zwiększyć świadomość o pierwszych objawach autyzmu u dzieci.
- materiały promocyjne
Celem Kampanii „Autyzm - potrafię rozpoznać” jest edukacja rodziców dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym na temat pierwszych objawów autyzmu oraz szerzenie wiedzy o tym, jak ważna jest wczesna diagnoza dla dalszego rozwoju dziecka i jego późniejszego funkcjonowania.
Jak rozpoznać autyzm? Kampania pomaga rodzicom!
Opóźniony rozwój mowy. Powtarzalne ruchy. Brak kontaktu wzrokowego. Wąskie zainteresowania. Trudności w rozpoznawaniu emocji. Kompulsywne układanie przedmiotów. Niechęć do przytulania. Brak chęci do zabaw z innymi dziećmi. Izolowanie się od otoczenia. Nadwrażliwość na dotyk, dźwięk, smak czy zapach. Brak reakcji na komunikaty bądź imię. To tylko kilka, spośród długiej listy objawów autyzmu, zaburzenia które dotyka obecnie już 1 dziecko na 100.
W 2008 roku ONZ ogłosiła, że autyzm - obok raka, cukrzycy i HIV- znalazł się wśród najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Szacuje się, że liczba dzieci nim dotkniętych już teraz przekracza w Polsce 30 tysięcy. Dobrą wiadomością jest to, iż wczesne zdiagnozowanie tego zaburzenia, i w konsekwencji szybkie podjęcie odpowiedniej terapii, daje szansę osobie nim dotkniętej lepsze życie i pełniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.
Nadal o autyzmie wiemy zbyt mało
Jest też i zła wiadomość: świadomość społeczna dotycząca przyczyn, objawów, możliwości terapii oraz pomocy najmłodszym dotkniętym tym problemem jest na tyle niska, że rozpoznanie problemu często przychodzi zbyt późno.
Dlatego też tak ważne, by pierwszą osobą diagnozującą był rodzic - świadomy, jakie są pierwsze objawy autyzmu i na co powinien zwrócić szczególną uwagę. Fundacja PROMITIS od 10 lat edukuje, niesie wszechstronną i profesjonalną pomoc dzieciom dotkniętym autyzmem i zespołem Aspergera oraz ich rodzicom. W 2017 roku, w naszych bezpłatnych szkoleniach, dotyczących rozpoznawania całościowych zaburzeń rozwoju, wzięło udział ponad 10 tysięcy pracowników szkół, przedszkoli i żłobków. W ostatnim roku z naszych bezpłatnych konsultacji psychologicznych skorzystało tysiące rodziców.
Jesteś zaniepokojony rozwojem swojego dziecka ? Nie zwlekaj, przyjdź na bezpłatną konsultację z psychologiem. Mamy placówki w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Pamiętaj, nie jesteś sam !
Dowiedz się więcej - www.autyzm.org.pl