Reklama

Twoje dziecko już dawno nie używa pieluszki i w dzień doskonale radzi sobie z korzystaniem z nocnika lub toalety, za to w nocy nie jest już mu tak łatwo zapanować nad swoimi potrzebami i budzi się w kałuży? Poznaj przyczyny moczenia nocnego oraz dowiedz się, jak pomóc dziecku.

Reklama

Dlaczego dziecko się moczy?

Najpierw musisz ustalić, czy to, że maluch siusia w czasie snu rzeczywiście jest problemem. Pamiętaj, że w pełni zapanować nad swymi potrzebami fizjologicznymi potrafią dopiero trzylatki. Jeśli więc zaczęłaś odpieluchowywać dziecko wcześniej, to absolutnie normalne, że czasem maluchowi może zdarzyć się taka „morka wpadka”. Co więcej, nawet 4-5-latkowi może zdarzyć się od czasu do czasu zmoczyć łóżko. Kiedy więc zaczyna się problem? Wtedy, gdy twoje dziecko skończy 5 lat i nadal nie potraf zapanować w nocy nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. Takiego dziecka nie można pozostawić samemu sobie, bo poza problemem mokrej pościeli, niedługo pojawi się problem niskiej samooceny, poczucie winy i wstydu przed rodzeństwem lub rówieśnikami. Co więc zrobić? Problemu moczenia nocnego nie rozwiążesz sama, bo najpierw musisz poznać jego przyczyny. A ich może być wiele: od chorób układu moczowego, przez niedobór wazopresyny – hormonu odpowiedzialnego za zagęszczanie, a tym samym zmniejszanie objętości moczu, aż po problemy o podłoży psychicznym. Lekarz pomoże ci poznać przyczynę problemu i skieruje dziecko na odpowiednie badania lub do lekarza specjalisty. Ty jednak wcale nie musisz siedzieć z założonymi rękami. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, by pomóc dziecku, niezależnie od powodu, dla którego maluch moczy się w nocy.

Jak pomóc dziecku, które moczy się w nocy?

Aby pomóc dziecku, które moczy się w nocy:

1. Stosuj się do zaleceń lekarza
Nie licz na to, że problem moczenia nocnego zniknie sam. Stosuj się ściśle do tego, co zalecił lekarz – pilnuj, by maluch przyjmował leki, jeśli takie zostały mu przepisane, przestrzegaj zaleconej diety dla dziecka, chodź z maluchem na terapię do psychologa, jeśli jest taka potrzeba.

2. Bądź cierpliwa i wyrozumiała
Maluch i tak wystarczająco bardzo stresuje się całą sytuacją, więc nie dokładaj mu negatywnych emocji. Nie krzycz i nie strofuj dziecka, gdy kolejny raz zmoczy łóżko. Przeciwnie – przytul brzdąca, powiedz, że nic się nie stało i że bardzo go kochasz.

3. Zapewnij poczucie bezpieczeństwa
Postaraj się unikać sytuacji, w której maluch byłby narażony na złośliwe komentarze lub wyśmiewanie przez innych spowodowane moczeniem się w nocy. Jeśli maluch chodzi do przedszkola i zdarza się, że moczy się także w czasie leżakowania, uprzedź wychowawczynię. Możesz ją także poprosić, by przed leżakowaniem zakładała dziecku pieluchomajtki Dada. Te pieluchomajteczki posiadają wszystkie zalety standardowej pieluszki, ale dzięki kształtowi majteczek są znacznie bardziej dyskretne, a brzdąc może bez problemu sam je zdjąć i założyć.

Reklama

Zajrzyj też na: www.dada.pl

Reklama
Reklama
Reklama