Góralskie granie: Tatry-Bałkany
Dzieci świata na Skrzyżowaniu Kultur "Góralskie granie: Tatry-Bałkany" 26.09.10 (niedziela) godz. 12.00 - PKiN.
- Materiały prasowe
Jak co roku na Skrzyżowanie Kultur przygotowaliśmy ciekawą ofertę dla najmłodszych. Nie od dziś wiadomo, że poprzez zainteresowanie sztuką, w tym muzyką, tańcem, teatrem, dzieci nabywają umiejętności kreowania rzeczywistości. Uczą się tworzyć oraz w sposób niezwykle wrażliwy odbierać rzeczywistość. Te umiejętności okazują się przydatne w życiu dorosłym. Dzieci pobudzone do kreatywnego działania są dobrymi kreatywnymi biznesmenami, naukowcami itd. Uczone zaś od najmłodszych lat otwarcia na inne sposoby myślenia o świecie, nie mają problemu z nawiązywaniem dobrych relacji z ludźmi, także tymi z odległych kultur. Współczesne dzieci rosną w czasach globalizacji. Mają poprzez Internet, nieznany na tak wielką skalę w historii, prawie nieograniczony dostęp do informacji na temat różnych kultur świata. Jednak fascynująca wiedza o świecie zaczyna się coraz częściej przeplatać z rodzajem kryzysu przynależności kulturowej. Rodzi się pytanie skąd jestem i jakie są moje korzenie? Czym ja i moja kultura różnią się od tych z najdalszych, jak i z bliskich zakątków naszej Ziemi.
Podróżując po świecie można zauważyć iż najmocniej do swojej kultury, tradycji przywiązani są górale. I zarówno ci nasi, tatrzańscy, jak i ci z Bałkanów czy irańskiego Lorestanu. Górale, silnie kochają góry, głęboko wierzą, że ich kultura opiera się na sile gór, że nie ma możliwości, aby całkowicie odciąć się od swoich góralskich korzeni. Opowiadają o tej swojej wielkiej miłości i pasji w pieśniach, tańcach oraz opowieściach. W nich zawiera się cała historia poprzednich pokoleń, tych dzięki którym trwamy i czujemy się sobą. Dlatego pomimo różnorodności skal muzycznych, rytmów, instrumentarium, rodzaj ekspresji w muzyce czy góralskim tańcu opowiadający o magii i sile gór jest prawie taki sam w najodleglejszych od siebie zakątkach świata.
W tym roku proponujemy spotkanie dzieci z Podhala – z naszych pięknych Tatr i dzieci z Bułgarii – z bajkowych Bałkanów. Polska grupa muzyczna przygotowana będzie przez legendarnego Krzysztofa Trebunia-Tutkę założyciela i lidera zespołu Trebunie-Tutki, muzyka i kompozytora współpracującego z różnymi artystami (m.in. Twinkle Brothers, Ordo Sakhna, Włodzimierz Kiniorski, Michał Kulenty, Krzysztof Ścierański, Katarzyna Gaertner, Sławomir Wierzcholski, Paweł Kukiz, Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski). Z Bułgarii przyjadą dzieci z zespołu Nestinarcze z przepięknej miejscowości Carevo z południowo-wschodniej części kraju. Dzieci przygotowują do występów dwie wybitne artystki bułgarskie – Zlatka Stawrewa Iwanowa oraz Stanka Mihajlowa Dimowa Cernewa.
Obie grupy dziecięce zaprezentują ciekawe, dynamiczne programy prezentujące pieśni i tańce swoich regionów wykonywane w kolorowych pięknych strojach tradycyjnych. Część finałowa koncertu, obejmująca wspólne tańce i śpiewy, zostanie przygotowana przez autorkę tego projektu dr Marię Pomianowską. Niespodzianką będą utwory polskiego kompozytora, którego 200-lecie urodzin świętujemy w tym roku. Kapele dziecięce (polska i bułgarska) zagrają i zatańczą Mazurki i inne utwory Fryderyka Chopina w rytmach podhalańskich i bałkańskich. Nauczą też publiczność kroków tanecznych oraz prostych piosenek pochodzących z ich regionów. Zapraszamy na pyszną zabawę zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Zapraszamy na koncert: Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur "Góralskie granie Tatry-Bałkany" - 26.09.2010 r. (niedziela) godz. 12.00 - PKiN - namiot festiwalowy od str. ul. Świętokrzyskiej.