Pielęgnacja noworodka – co powinnaś wiedzieć?
Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji niemowlaka.
Po porodzie młode mamy zazwyczaj z niecierpliwością czekają na dzień, kiedy będą mogły wyjść ze szpitala i przedstawić innym nowego członka rodziny. Radość jednak szybko zastępuje panika – jak zajmować się taką kruszynką, jak pielęgnować maleństwo? W głowie mam pojawiają się nurtujące pytania o pierwszą kąpiel, pielęgnację oczu, obcinanie maleńkich paznokietków… Dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców przygotowaliśmy kilka porad, które ułatwią zajmowanie się noworodkiem w pierwszych dniach jego życia.
Pierwsza kąpiel
Twoja mama lub babcia mogą radzić ci, byś do wody, w której będziesz kąpać noworodka, dodała wyciąg z rumianku, który ma działanie odkażające. Rzeczywiście kiedyś zalecano, by wodę przed kąpielą dezynfekować, bo zazwyczaj była ona czerpana z przydomowych studni i mogła zawierać niebezpieczne bakterie. Teraz nie ma już takiej potrzeby, bo woda pochodząca z wodociągów jest regularnie badana i uzdatniana. Kilka lat temu odradzano też codzienną kąpiel noworodka, twierdząc, że zbyt częste mycie wysusza skórę dziecka. Winowajcą była jednak nie woda, lecz mydła, które zmieniały odczyn pH skóry i wypłukiwały z niej lipidy. Teraz, gdy na rynku dostępne są płyny do kąpieli zawierające łagodne substancje nawilżające, jak np. hipoalergiczny, delikatny płyn do kąpieli DADA, ten problem zniknął. Maleństwo możesz więc bez obaw kapać codziennie.
Pierwsza kąpiel dziecka często wzbudza wiele obaw wśród rodziców, jednak zupełnie niepotrzebnie. To nic trudnego, musisz tylko pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim sprawdź, czy woda ma odpowiednią temperaturę, tj. ok. 36-37 st. C. Zadbaj też o temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym kąpiesz dziecko. Musi być na tyle wysoka, by maluszek nie zmarzł, kiedy go rozbierzesz. Jeśli boisz się, że dziecko wyślizgnie ci się z dłoni podczas kąpieli, do wanienki możesz włożyć specjalną matę antypoślizgową. Zanurz malucha w wodzie. Jedną ręką podtrzymuj plecki i główkę, drugą – umyj dokładnie jego całe ciało. Po kąpieli zawiń go w ciepły ręcznik i delikatnie osusz skórę. Teraz wystarczy tylko wetrzeć oliwkę i pierwsza kąpiel za wami. Nie było tak strasznie, prawda?
Małe paznokietki
Wiele dzieci rodzi się z dość długimi paznokciami, którymi mogą pokaleczyć swoją buzię. Aby temu zapobiec w pierwszych dobach po porodzie zakłada się maleństwu specjalne rękawiczki, jednak wkrótce będziesz musiała zacząć obcinać paznokcie dziecka. Jak to zrobić? Przede wszystkim zaopatrz się w specjalne nożyczki do paznokci dla niemowląt. Mają one zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu chronią przed ewentualnym ukłuciem. Paznokcie obcinaj na prosto, by nie uszkodzić wału paznokciowego, czyli tkanki, która znajduje się wokół paznokcia.
Słodkie oczka
Oczy małego człowieka są bardzo wrażliwe, dlatego powinnaś chronić je przed ostrym światłem, zwłaszcza słonecznym, dlatego na spacerach pamiętaj o postawieniu budki w wózku. Oczy noworodka przemywaj jałowym gzikiem nasączonym czystą wodą lub solą fizjologiczną. Do oczyszczenia każdego oczka używaj osobnych gazików. Do oczu maleństwa nie wolno wprowadzać żadnych innych substancji, dlatego jeśli zauważysz, że maluch ma zaczerwienione oczy lub że wydobywa się z nich ropna wydzielina, nie podejmuj żadnych działań na własną rękę, tylko natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Pielęgnacja uszu
Uszy dziecka trzeba czyścić codziennie. Wieczorem, najlepiej po kąpieli, delikatnie przetrzyj małżowinę uszną patyczkiem higienicznym zwilżonym czystą wodą. Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie wolno wkładać patyczka do środka ucha dziecka, ponieważ w ten sposób możesz uszkodzić przewód słuchowy lub wepchnąć wydzielinę głębiej. Jeśli maluch ma sporo woskowiny, którą trudno usunąć, zapytaj lekarza o specjalne krople, które ją rozpuszczą.
Zobacz także
Zatkany nosek
Do nosa dziecka, podobnie jak do uszu, nie wolno wkładać żadnych przedmiotów ani wlewać żadnych substancji. Jeśli maluch ma katar, wydzielinę usuń za pomocą specjalnej gruszki. Jeśli przeziębienie wydaje się poważniejsze, koniecznie skonsultuj się z lekarzem – on zaleci dalsze postępowanie.
Higiena jamy ustnej
Tak, tak, mimo że maluch nie ma jeszcze ani jednego ząbka, już powinnaś zacząć dbać o higienę jego jamy ustnej. Pamiętaj, że zawiązki mleczaków powstały już ok. 6.-8. tygodnia ciąży. Na dziąsłach dziecka zawsze pozostają resztki jedzenia, które rozkładając się, mogą niekorzystnie wpływać na mające się pojawić w przyszłości ząbki. Dlatego dwa razy dziennie przecieraj dziąsła maluszka gazą zamoczoną w przegotowanej, chłodnej wodzie. To pozwoli na usunięcie resztek jedzenia. Kiedy mleczaki już wyjdą, kup specjalną, miękką szczoteczkę do zębów dla dzieci i oczyszczaj ząbki dwa razy dziennie. Na początku wystarczy, jeśli będziesz to robić samą wodą, później możesz kupić specjalną pastę dla dzieci.
Zajrzyj także na: www.dada.pl
Przeczytaj poprzedni artykuł