Jakie zabawki wybrać dla dziecka?
Które polskie firmy produkują najbezpieczniejsze zabawki dla dzieci? Jakie gry, książki i miejsca najlepiej wpływają na ich rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny?
Kapituła Komitetu Ochrony Praw Dziecka już po raz 18 rozstrzygnęła konkurs "Świat Przyjazny Dziecku". Program został objęty honorowym patronatem Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej i Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.
Konkurs "Świat Przyjazny Dziecku" jest ogólnopolskim projektem Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Powstał w 2002 roku w celu propagowania idei artykułów i miejsc, które w znaczący i pozytywny sposób wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz na wrażliwość estetyczną dziecka. KOPD chce w ten sposób promować najbezpieczniejsze i spełniające najwyższe standardy produkty: książki, zabawki, multimedia, akcesoria szkolne, miejsca, inicjatywy oraz portale dedykowane dzieciom. Partnerami akcji są: marka NAN 2, Sanofi, Barlinek i Teatr Roma.
"Jestem pozytywnie zaskoczona jak wiele naszych rodzimych produktów zostało zaprojektowanych na bardzo wysokim poziomie. Ogromnie cieszy mnie duży wybór zarówno gier planszowych, jak i puzzli zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu. Ta forma wspólnego spędzania czasu bardzo pozytywnie wpływa na rozwój psychomotoryczny dziecka jak również uczy zdrowej rywalizacji i budowania prawdziwej relacji w komunikacji międzyludzkiej"- mówi Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, członek zarządu Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
"Zgłoszone zabawki są bardzo różne: od klasycznych klocków, gier planszowych po te wykorzystujące nowe technologie. Niektóre z nich stanowią stały element życia każdego pokolenia. W końcu nie sposób wyobrazić sobie dzieciństwa bez drewnianych klocków, puzzli czy zabawy w szpital. Jednak w dzisiejszych czasach nie unikniemy także gier opartych na technologii. Warto pamiętać, że mogą one zarówno pomóc w rozwoju dziecka, jak i zaszkodzić.
Dlatego należy wybierać tylko te sprawdzone i bezpieczne dla dzieci. Takie właśnie produkty i usługi zostały wyróżnione w konkursie.- mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog i członek Kapituły Konkursu.
W skład Kapituły KOPD wchodzą psychologowie, pedagodzy i specjaliści ds. wzornictwa i nowoczesnego designu: wykładowca Akademii Sztuk Pięknych prof. Mieczysław Wasilewski, psycholog dr Magdalena Dulęba-Basior, psycholog dr Aleksandra Piotrowska, Superniania i psycholog Dorota Zawadzka, psycholog i Przewodnicząca Zarządu Krajowego KOPD Mirosława Kątna oraz Manager ds. PR i Promocji KOPD Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz.
W obradach uczestniczyli również dziennikarze, blogerzy, influencerzy i celebryci m.in. dziennikarka Małgorzata Janina Berwid, aktor i reżyser Artur Barciś, Dyrektor Marketingu Barlinek S. A. Dorota Karbowska-Zawadzka, reżyser i scenarzysta Magdalena Łazarkiewicz, blogerka Justyna Marszałkowska-Jakubik, Dyrektor Redakcji magazynu “Świat Zabawek" Dorota Mazurek, dziennikarka i blogerka Anna Oka, dziennikarka Katarzyna Stoparczyk oraz wydawca i redaktor naczelna magazynu "Rynek Zabawek" Anna Wakulak. Honorowym członkiem Kapituły został prof. Adam Frączek, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej.
"Książki, które nagrodziliśmy w ramach konkursu tłumaczą, że ludzie różnią się między sobą, a dzięki tej odmienności są wyjątkowi i niepowtarzalni. Jednocześnie w erze technologii bardzo ważne jest pielęgnowanie relacji i tradycji, dlatego wśród nagrodzonych znalazły się także pozycje o smutku, współczuciu, rodzinie, szczęściu, przyjaźni, miłości oraz o magii Bożego Narodzenia" - tłumaczy Małgorzata Janina Berwid, dziennikarka i członek Kapituły Konkursu KOPD.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 70 firm – od tych bardziej znanych
i powszechnie cieszących się dziecięcą sympatią, po te niewielkie, ale pełne pasji. Łączy je chęć kształcenia i sprawiania radości najmłodszym. Kapituła KOPD oceniała ich produkty
i usługi za rok 2019. Oto lista tegorocznych laureatów konkursu:
NAGRODA KAPITUŁY:
Kultura i multimedia: Teatr Muzyczny ROMA
Książki: Wydawnictwo Adamada, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Zielona Sowa, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Tadam, Grupa "Tu się czyta" (Buka, Format, Tako, Albus, Druganoga)
Zabawki: CzuCzu, SMIKI, TM Toys, Wader
Gry: GRANNA, ALEXANDER
Miejsca przyjazne dzieciom: Centrum EduFun
NAGRODA GŁÓWNA:
Kultura i multimedia: Fishka Krakow Tours, Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Książki:
DLA DZIECI W WIEKU 0-7: Wydawnictwo Adamada, WYDAWNICTWO BABARYBA, CzuCzu, Wydawnictwo Zakamarki, WYDAWNICTWO DEBIT, Wydawnictwo Poradnia K, Wydawnictwo Zielona Sowa, Wydawnictwo Albus, Wydawnictwo Znak Emotikon, Wydawnictwo "Nasza Księgarnia" Sp. Z o.o.
DLA DZIECI W WIEKU 8-17: Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Poradnia K, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kapitan Nauka, Wydawnictwo Format, Tadam, WYDAWNICTWO DEBIT, Wydawnictwo "Nasza Księgarnia" Sp. Z o.o.
Zabawki:
DLA DZIECI W WIEKU 0-3: MELI, DUMEL, TREFL
DLA DZIECI W WIEKU 4-7: ALEXANDER, PLAYMOBIL, , TM Toys, Czuczu, Wader
Gry:
DLA DZIECI W WIEKU 0-7: Wydawnictwo FoxGames, Rebel, Wydawnictwo Zielona Sowa, Piatnik (Kluwi.s.c.), JAWA
DLA DZIECI W WIEKU 8-17: Wydawnictwo Hipokampus, Wydawnictwo FoxGames, Wydawnictwo Muduko / Fabryka Kart Trefl-Kraków, GRANNA, TM Toys
Edukacja: Seria produktów mTalent, SZKOŁA WYOBRAŹNI, Festiwal Wody MPWiK Wrocław
Miejsca przyjazne dzieciom: Bajka Pana Kleksa w Katowicach, Hydropolis
Dom: EciPeci, Rabbit&Friends, MEBLE Wróbel, LAS I NIEBO
Internet: SuperKid.pl
Back to school: Herlitz
Pełną listę nagrodzonych wraz z wyróżnieniami rodzice mogą znaleźć na stronie http://kopd.pl/programy/swiat-przyjazny-dziecku/.
Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy za udział w 18. edycji Konkursu "Świat Przyjazny Dziecku".
O Komitecie Ochrony Praw Dziecka
Komitet Ochrony Praw Dziecka jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, która bezpłatnie zajmuje się ochroną praw i interesów dzieci oraz ich rodzin. Od 1981 roku misją Komitetu jest przeciwdziałanie i zapobieganie wszelkim przejawom krzywdzenia dzieci oraz pomoc rodzinom
w sytuacjach kryzysowych. Swoją misję KOPD realizuje poprzez Centrum Interwencyjne
w Warszawie oraz 20 oddziałów terenowych w całej Polsce. Komitet Ochrony Praw Dziecka jako organizacja pozarządowa świadczy pomoc psychologiczną, pedagogiczną, diagnostyczną, psychoterapeutyczną, mediacyjnąi prawną, szukając najwłaściwszej formy pomocy dla dziecka i jego rodziny.
Misją KOPD jest pomoc tym, którzy sami nie mogą się ochronić – dzieciom. Aby robić to skutecznie organizujemy zbiórki publiczne i akcje CSR, kampanie społeczne, czy eventy. Wszystko po to, by prowadzić konkretne szeroko zakrojone działania – od porad prawnych, przez diagnozy, terapię długo i krótkoterminową, mediacje, czy grupy wsparcia. Organizujemy również szkolenia i warsztaty dla osób zajmujących się zawodowo pomocą dziecku. Projektem strategicznym KOPD jest konkurs Świat Przyjazny Dziecku.
Więcej informacji na temat działalności KOPD można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.kopd.pl