Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dada zabawy
Fotolia
Patronaty

Zabawy rozwijające motorykę

Chcesz, aby twoje dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i sprawne? Możesz mu w tym pomóc. Zobacz, jak bawić się z dzieckiem, jednocześnie usprawniając jego motorykę.
Coraz cieplejsze dni sprzyjają długim spacerom i spędzaniu wolnego czasu na dworze. Dobrze wykorzystać go na takie zabawy, które będą wspierać rozwój motoryczny dziecka, wzmacniać jego mięśnie i usprawniać koordynację wzrokowo-ruchową.

Zabawy dla niemowlaka

Rozwój motoryki niemowlaka wspierasz najlepiej wtedy, kiedy dajesz mu okazję do samodzielnego ruchu, który jest właściwy dla jego etapu rozwoju. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie – to, że córka koleżanki już dawno chodzi, a twój maluch dopiero pewnie stanął na nóżkach, wcale nie oznacza, że jest z nim coś nie tak. Po prostu rozwija się inaczej, a to nie znaczy przecież, że gorzej. Zapewnij brzdącowi czas i odpowiednie miejsce do ruchu. Jeśli wybieracie się na spacer do parku, weź ze sobą miękki kocyk, połóż na nim dziecko i pozwól mu trenować trzymanie główki, leżąc na brzuszku, lub przewracanie się z brzuszka na plecki i odwrotnie.
Jeśli szkrab już raczkuje, weź piłkę, turlaj ją przed brzdącem i zachęcaj do podążania za nią. Gdy maluch stawia już pierwsze kroczki, trzymaj go za ręce i razem zwiedzajcie cały park. Możesz też motywować dziecko do samodzielnego chodzenia, stawiające je na jednym końcu koca i uśmiechem oraz gestami zachęcając, by samo przyszło do ciebie na drugi brzeg kocyka.

Dla nieco starszych szkrabów

Pomysłów na zabawy rozwijające motorykę u maluchów, które już pewnie i samodzielnie chodzą jest mnóstwo. Nadal doskonale będzie się sprawdzać uniwersalna piłka – kopanie jej, podrzucanie i łapanie czy rzucanie do celu świetnie usprawnia motorykę oraz koordynację wzorkowo-ruchową. Nie zapominaj też o starych, sprawdzonych zabawach, takich jak gra w klasy. Nie musicie wcale trzymać się określonych zasad – wystarczy, że maluch będzie potrafił przeskakiwać między polami, nie nadeptując na linie. Jeśli nie masz kredy, by narysować klasy z prawdziwego zdarzenia, do zabawy wykorzystajcie po prostu płytki chodnikowe. Kiedy na dworze będzie już naprawdę ciepło i podczas pikniku będzie można zdjąć buty, możecie poćwiczyć sprawność stóp. Rozłóż na kocu woreczki z grochem, a jeśli ich nie masz – zwykłe chusteczki higieniczne. Próbujcie złapać te przedmioty stopami i podrzucić na tyle wysoko, by złapać je w rękę. Takie ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie śródstopia, dzięki czemu zapobiega powstawaniu płaskostopia – na pewno przyda się też rodzicom.
Świetną zabawą, która ćwiczy szybkość, zwinność, a także koordynację, jest slalom. Ustaw w linii prostej w pewnej odległości od siebie jakieś przedmioty – mogą to być chociażby puste butelki po wodzie. Powiedz dziecku, że wyścig wygrywa ten, kto pierwszy przebiegnie przez slalom i wróci, nie potrąciwszy żadnego pachołka.
Podobne ćwiczenie możesz zrobić, zmieniając aktywność na skakanie. Tym razem butelki ułóż poziomo na ziemi w pewnej odległości i razem z dzieckiem przeskakujcie przez nie, uważając, by nie nadepnąć żadnej przeszkody.
Możecie też pobawić się w udawanie zwierząt – maluchy uwielbiają wcielać się w role. Wybierzcie swoje ulubione zwierzątka i ustalcie, jak każde z nich się porusza (np. żaba – dziecko skacze w pozycji kucznej, podpierając się z przodu rękami; zając – dziecko skacze w pozycji kucznej, nie dotykając podłoża rękami, ptak – dziecko biega z ramionami wyciągniętymi na boki itd.). Ty mówisz, w jakie zwierzątko maluch musi się teraz zamienić, a dziecko prezentuje właściwy sposób poruszania się. Im szybciej zmieniasz zwierzaki, tym więcej zabawy i tym większe wyzwanie dla malucha!

Ciepłe wiosenne i letnie dni warto wykorzystać na takie aktywności, które oprócz zabawy zapewnią twojemu dziecku odpowiednią dawkę ruchu i wspomogą jego rozwój motoryczny. Takich zabaw jest bez liku, a ograniczeniem może być tylko twoja wyobraźnia. Pamiętaj, aby podczas waszych zabaw zapewnić dziecku maksymalny komfort. Zadbaj więc nie tylko o wygodne ubranie, lecz także o odpowiednie pieluszki. Wybierz te, które są przewiewne, cienkie i wykonane z miękkich materiałów, a jednocześnie bardzo chłonne, tak jak pieluszki Dada. Dzięki temu na pewno nic nie będzie was rozpraszać podczas zabawy.
 
Zajrzyj też na: www.dada.pl
dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fotolia
Gry i zabawy
7 zabaw na świeżym powietrzu
Choć maluch ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą szybko może go znudzić. Zabawy na dworze to zupełnie co innego!

Spacer to nie tylko sposób na dotlenienie organizmu. Dzięki zabawom na dworze dziecko może  także ćwiczyć i zdobywać wiele nowych umiejętności. Pełen wrażeń dzień w plenerze wcale nie jest trudno zorganizować. Zatem do dzieła! Przeczytaj także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?     W co się bawić na dworze?     Bańki mydlane (od 12. miesiąca życia dziecka) Co jest potrzebne? Płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą), słomka z rozciętą końcówką, plastikowy kubeczek. Jak się bawić? Ty puszczasz, a smyk rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha. Dla starszego malca ogłoś konkurs: kto z was puści najwięcej baniek. Co to daje? Dmuchanie baniek ćwiczy mięśnie twarzy, a to jest bardzo pomocne w nauce mowy . Gdy smykowi uda się złapać bańkę, będzie bardzo dumny, a jego wiara we własne możliwości zostanie wzmocniona.   Gra w kręgle (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Plastikowe butelki (tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek. Albo kręgle. Jak się bawić? Jeśli nie masz kręgli, napełnij butelki wodą lub piaskiem, by były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw butelki lub kręgle na planie trójkąta (wierzchołek w stronę graczy). Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli i liczcie punkty. Co to daje? Malec ćwiczy umiejętność równoczesnej pracy oczu i rączek. Uczy się też oceny odległości .   Wyprawa po skarby (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Wiaderko lub wózek. Jak się bawić? Wyruszcie razem na poszukiwanie skarbów. Gdy znajdziecie ciekawe drobiazgi, wkładajcie je do wiaderka lub wózka. Mogą to być kamyczki, gałązki, nasionka, szyszki, kwiatki. Podczas zbierania uważnie się im przyglądajcie, a ty opowiadaj malcowi o waszych znalezionych skarbach. W domu możecie...

zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock/Tomsickova
Pielęgnacja
Zabawy z niemowlakiem: zabawy rozwijające dla niemowlaka i noworodka
Zabawy z niemowlakiem nie muszą być nudne. Sprawdź, w co się bawić z dzieckiem w kolejnych miesiącach życia. Polecamy najlepsze zabawy rozwijające, które nie tylko edukują, ale i dają mnóstwo radości.

Jak wymyślać zabawy dla niemowlaka? Najpierw   poobserwuj dziecko. Na pewno szybko się zorientujesz, jakie zabawy lubi, a jakich wolałoby uniknąć. Jedne dzieci są bardzo żywiołowe i uwielbiają być w ruchu. Inne wolą spokojniejsze atrakcje i wolniej oswajają się z nowościami. Proponujemy zabawy rozwijające dla jednych i drugich. Spis treści: Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Kosi, kosi łapki A kuku! Pokaż język Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy Pokazuj mieszkanie Gładkie, szorstkie A kto to? Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy Bęc! Chcesz, to weź Taniec Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy Berek Zabawy w kąpieli Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Tuż po urodzeniu dziecko widzi najwyraźniej przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. Dostrzega kontrastujące kolory. Lubi również słuchać łagodnej muzyki. Z czasem maluszek zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Wymyślając zabawy dla noworodka, przygotuj zabawki i obrazki w wyrazistych kolorach, np. czarnym i białym. Oprócz karuzeli warto zainwestować w zestaw grzechotek albo matę edukacyjną z piszczącymi i szeleszczącymi zabawkami. Różnorodne bodźce rozwijają zmysły malca i pobudzają jego wyobraźnię. Zabawy z noworodkiem: kosi, kosi łapki Baw się rączkami dziecka (lub jego nóżkami), klaszcząc nimi i powtarzając wierszyk: „Kosi kosi łapki/ pojedziem do babki, babka da nam mleczka/ dziadek cukiereczka”. Ta zabawa usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność ruchową. Rozwija więź między wami i pozwala cieszyć się z bycia razem. W co się bawić z noworodkiem: a kuku! Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz pieluszką lub chusteczką. Po kilku sekundach zrzuć materiał i wykrzyknij radośnie „a...

zabawy ruchowe dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Zabawy dla dzieci - 32 pomysły na gry i zabawy ruchowe
Zabawy ruchowe to najlepszy sposób na wzmocnienie sprawności fizycznej i odporności dzieci. Wyścigi, siłowanki, gra w piłkę – maluchy to kochają. Podajemy najlepsze pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Oto zabawy ruchowe dla dzieci, które zapewnią im wspaniałą rozrywkę i pomogą w ich rozwoju. Dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie  dziecka nie sposób przecenić. Trudno, aby bez niej kilkulatek dobrze się rozwijał. Lekarze alarmują, że ruch i wysiłek fizyczny to w dzisiejszych czasach nie tylko środek zapobiegający chorobom cywilizacyjnym, ale wręcz warunek przetrwania ludzkiego gatunku. Zobacz, jakie gry i zabawy ruchowe możesz zaproponować swojemu dziecku, aby wspomóc jego prawidłowy rozwój, a jednocześnie dać mu wiele radości! Zabawy ruchowe dla dzieci – 32 pomysły: 4 zabawy ruchowe na kółkach 3 zabawy ruchowe z lekcji w-f 4 skoczne gry i zabawy dla dzieci 5  zabaw w stylu retro 3 zabawy ruchowe dla małych siłaczy 3 zabawy muzyczno-ruchowe 3 zabawy ruchowe z kolorami 3 zabawy ruchowe na dywanie 3 zabawy dla umysłu dziecka Zabawy ruchowe dla dzieci – dlaczego są tak ważne? Ruch jest niezwykle ważny dla zdrowia, dlatego jako dorośli, powinniśmy dawać dzieciom dobry przykład. Jeśli my i nasze dzieci nie będziemy się ruszać, to prędzej czy później dopadną nas nadciśnienie, cukrzyca lub nowotwory. O nadwadze u dzieci nie wspominając. Wykorzystajmy naturalne upodobanie najmłodszych do rywalizacji i dajmy im jak najwięcej okazji do ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu. Oto nasze propozycje zabaw ruchowych dla dzieci: starych i nowych, indywidualnych i zespołowych, które powinny zainteresować każdego malucha.  4 zabawy ruchowe na kółkach Jazdę na rowerze, hulajnodze czy wrotkach można uatrakcyjnić: Tor przeszkód – możesz na drodze przejazdu dzieci poustawiać krzesła, kosze na śmieci, duże zabawki, skrzynki. Miej ze sobą stoper, żeby mierzyć czas przejazdu małym sportowcom....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz